Nad kolískou malého Urbana stoja dvaja dobrí duchovia osudu Rodomil a Rodoslav a ich sestra, zlá sudička Zlotica. Kým Rodomil s Rodoslavom želajú Urbanovi bohatstvo a lásku, Zlotica praje chudobu a nekonečné strasti. Čie proroctvo bude silnejšie? Z Urbana sa čoskoro stáva sirota, ujme sa ho lakomý majster hodinár, ktorý sa dozvie o jeho budúcom bohatstve a vychová z neho svojho učňa. Keď Urban dospeje, zamiluje sa do hodinárovej dcéry Laury, s ktorou vyrastal, a keďže ho aj ona miluje, plánujú svadbu. To sa však nepáči hodinárovi, preto pošle svojho učňa do sveta, aby našiel zázračné hodinky, ktoré dokážu varovať pred smrťou. Nikto nevie, či také hodinky vôbec existujú, ale kým ich Urban nedonesie, Lauru za ženu nedostane. Urban sa teda vydá na ďalekú cestu plnú prekážok a nástrah, ktoré dokáže prekonať len vďaka svojej statočnosti, hodinárskemu umu a dobrému srdcu. Láska k milovanej Laure ho ženie vpred a pri jeho putovaní ho sprevádzajú Rodomil a Rodoslav, ktorí mu pomáhajú, aj Zlotica, ktorá robí pravý opak. (Bontonfilm SK)

Aquila odpad!

Scénář nedává smysl, spousta dobrých herců režijně vedených zcela nesmyslným způsobem. Zápletka se vůbec nevyvíjí, jen se zmateně objevují nové nesouvisející věci. ()

0kozel

Povedená pohádka. Největší radost mi udělala zlá sudička. Konečně jsem v pohádce po dlouhé době viděl pořádnou zápornou postavu, která uměla zatopit a navíc s ní byla i sranda. ()

Dvorik

Boze boze. Zacatkem vypadal velmi slibne, pak uz se to veze strme dolu. Osli mustky, trapne dialogy, velmi spatni herci. Vrcholem trapnosti je prehravajici Plodkova, ktera se chova jako cigna z brnenskeho Cejlu. ()

Pan.Antonin

Hodinářův učeň se mi líbil mnohem více než štědrovečerní pohádka O Vánoční hvězdě. I tady se sice tvůrci pokusili osvěžit pohádkové vody moderním proudem, ale zůstalo tu více "klasických pohádkových aspektů" a celkově to funguje lépe jako celek. Zatímco hvězda je prostě moderní přestřelená groteskní pohádka v americkém stylu (a s Ondřejem Sokolem jako starým Malfoyem), které by prospěla lepší zápletka a záporné postavy, tak tady ten humor docela funguje tak jak má a nesmějeme se "blbosti díla", ale tam, kde to tvůrci zamýšleli. Navíc výprava za bájnými hodinkami je podle mě dobře zpracovaná, natáčená na hezkých místech, s pěkným prolínáním dvou dějových linií a dobrými "Intermezzy" (jako je třeba scénka v hospodě). Pokud překousnete postavu zlé sudičky Jany Plodkové, dlouhé záběry na letící motýle :-) a fakt, že hodinář Viktora Preisse je okopírovaný Harpagon z Lakomce, věřím, že se vám Hodinářův učeň bude líbit také. Já mu dávám čtyři hvězdičky. ()

TheKLF

Nechápu ty kladné komentáře, za mě děs běs, hnusná hudba, nedalo se to poslouchat, to nebyla pohádka, ale depresivní horor. Příběh o ničem, max. herecké výkony Preisse a Plodkové. ()

Kozlowski8

Herecky zajímavě obsazená pohádka (konečně zase hezká a milá "princezna") s ne úplně typickými pohádkovými prvky (chybí královská rodina, chybí čerti, víly, ježibaby, skřítkové), kdy pohádkové bytosti zastupují pouze bludička a její dva bratři - a jsou skvělí - hlavně Jana Plodková si svoji roli neskutečně užívala a byla nejúžasnější postavou celé pohádky. Samotný příběh ale mohl být důmyslněji propracovaný. 65 %. ()

Igy007

Skvělá výprava a obsazení. Pohádka se mi líbila od začátku. Nemám telku, čili nemám přehled: byla to štědrovečerní pohádka nebo ne ? ()

Beata_Obstov

Příjemně mě tenhle film překvapil.. nečekala jsem od něj moc, ale nakonec byl v pohodě. Scénář, klasicky, nic moc, režie byla zvládnutá. Kamera úžasná, lokace byly taky úžasný. Střih jako jedinej nebyl zvládnutej.. hodně záběrů na sebe nesedělo, nebo byli špatně střižený na pohyb. Herci byli skvělí, úžasní, nepřehrávali.. takhle by to mělo vypadat. Scénický profese se teda neskutečně vyřádili. Jako klobouk dolů s maskou Jany Plodkový. Očividně se teda natahoval děj, protože už mě přestávali bavit naschvály a pomoci. Ale jinak by takhle měli vypadat pohádky.. A ne Kouzelník Žito ()

Slepejsek

Kult ani klasika z toho nebude. Zápletka není úplně hloupá, ale kousek tomu chybí, aby to diváka chytlo. Hodně nevyrovnané herecké výkony - na jedné straně Preiss a pánské sudičky, ale na druhé ) banda zombíků (Urban a jeho milovaná). Podtrženo-sečteno: nemastné, neslané, ale aspoň tu nikdo nepiští a nekvičí... ()

soukyd33

Řeknu to narovinu, ta sudička je kráva. 🙄🤣 Pohádka je velmi napínavá, a rozhodně ne pro děti. Dokonale sedí přísloví. Boží mlýny melou pomalu a jistě. 👍 Hvězdiček 2 ()

ssarka

jsem nadšená,další porevoluční pohadka, kterou si můžu přidat do oblíbených,už jich tam mám asi pět :D....je zajímavá příběhem, výborně zpracovaná a ještě lépe zahraná...prostě kam se vrtne Dejvické divadlo, lze očekávat kvalitu...Viktor Preiss již tradičně nehraje, on se tak prostě narodil :) kluci z DD jsou skvělí,ale u téhle pohádky jsem prostě nejvíc nadšená ze začarované hospody...tam bych hospodská fakt být nechtěla... ()

a-ja

Uznávám, že Plodková tu vypadala líp, než v civilu, ale přehrávala, až to hezký nebylo. A opravdu patří do pohádky věty typu "BACHA, klouže to!"? Jo a zase holt museli dostat role herci z angažovaného Dejvického divadla (Krobot, Neužil, Plesl, Šimčík - díkybohu, Čermák asi neměl čas)... Pohádka je zbytečně natahovaná a místy dost nelogická, na to, že příběh je vcelku jednoduchej, taky hlavní hrdina je spíš hezkej než charismatickej (a jak tady taky už někdo psal, zarážející je podoba Michala Balcara s Miroslavem Hanušem)... Ale abych jen neplivala - poctivá filmařina, skvělá atmosféra a pohádkově dvojjediná Živa/Morana (tahle část pohádky mě bavila nejvíc)... ()