Midsommar

• Slovensko Slnovrat (viac)

Dani a Christian sú mladý americký pár medzi ktorým to začína škrípať. Ale po tragickej udalosti v Daninej rodine ich žiaľ opäť zblíži a Dani sa rozhodne, že pôjde s Christianom a jeho kamarátmi na výlet, aký sa odohrá len raz za život, do odľahlej švédkej dediny, kde sa koná festival letného slnovratu. Čo sa začne ako pohodové letné dobrodružstvo v krajine zaliatej slnkom sa hrozivo zmení na znepokojujúce miesto, keď od sveta izolovaní dedinčania pozvú svojich hostí, aby sa zúčastnili ich slávnosti... (Continental film)

Holly_Molly

Krásně natočený mysteriózní slow-burn drama, na který se dobře kouká a dokáže absolutně pohltit díky severský tajemný atmosféře a střídání nálad od nepříjemý nejistoty přes humor po skoro až wholesome momenty díky sounáležitosti sekty. Speciální vypíchnutí si ale zaslouží hlavně výbornej foreshadowing a následnej pay-off pro pozorný.. Sekty ve filmech prostě fungujou a zrovna tenhle je až překvapivě boží, ikdyž ne v hororovym smyslu. :-) ()

monvel

Som veľkým fanúšikom hororov, ale nejak som sa k tomuto filmu nevedela dopracovať. Mala som z neho pocit, že bude strašne zdĺahvý a bude obsahovať veľa zbytočných scén, ktoré nejak neposunú dej. Z časti som aj mala pravdu, ale na moje prekvapenie mi to vôbec nevadilo. Konečne po dlhej dobe som videla niečo iné ako klasický horor, kde naháňa vrah partiu mladých ľudí, ktorí si o to vlastne aj vždy koledujú. Atmosféra filmu bola perfektná a necháva diváka v istom napätí počas celého filmu. Hlavná hrdinka Dani (Florence Pugh) si prechádza traumou zo straty celej rodiny a oporu jej robí len egoistický priateľ, ktorý vlastne žiadnou oporou ani nie je. Už začiatok je depresívny a zobrazuje trápenie hlavnej hrdinky s ktorým sa musí vysporiadať sama. Hneď pri príchode do Švédska je atmosféra stále napätá, ale pohľad je úplne iný. Všetko je svetlé, ľudia sa usmievajú a ich vrúcne privítajú do ich uzavretej komunity. Všetko vyzerá dobre, až kým dobrovoľne nezačnú ľudia skákať zo skaly. Nedajbože sa nezabijete, tak vás ešte po páde dorazia. Atmosféra sa touto scénou úplne zmení a tak ako postavy fo filme, tak aj vy viete, že tu niečo nie je v poriadku. Dani (Florence Pugh), ktorá si začína uvedomovať, že ani jej priateľ Christian sa nechová akoby mal, zvolia za "Májovú královnu." Uctievajú ju a chovajú sa k nej ako k členovi rodiny, ktorú stratila. Keď plače ona, plačú všetci a jej rozhodnutia sú na prvom mieste. Teoreticky tento film skončí "happy end-om." Dani získa rodinu a miesto kam (asi) patrí. Za to jej priateľ Christian nedopadá až tak dobre, ale to asi žiadnemu divákovi nebude vadiť. Páčia sa mi všetky detaily skryté vo filme, ktoré možno na prvý krát ani nezbadáte. Dokonca na maľbách, ktoré sú v scénach je zobrazený už vopred celý príbeh. Páči sa mi zvrat vo filme, ktorý si myslím, že nebol až tak predvídateľný a herecký výkon Florence Pugh, ktorá bola až do konca skvelá. Hudba tomu všetkému dodala ešte väčšiu atmosféru. Nie je to samozrejme ten typ hororu kde sa bojíte, ale určite tento film zanechá v človeku veľa. Hodnotím na 4*. ()

Krupe odpad!

Tahle úchilárna nestojí ani za prd času. A s   pro mě velkým podivem je, že jsem asi zřejmě   jeden z normálních ještě ty voe. ()

Ruslan

Přes 2 hodiny neuvěřitelné nudy, nesympatických charakterů, demence a nulové atmosféry. Po půlhodinovém otvíráku, který by nás měl seznámit alespoň minimálně s postavami se naše partička přerostlých teenagerů vydává na výlet do Švédska, kde následně sledujeme 2 hodiny ukrutné nudy, kde si na louce. Jak to celé dopadne, je každému kdo neprodělal frontální lobotomii jasné během několika minut, ale i tak je to nelogické chování postav přehnané a to dokonce i pro tento žánr, kdy to bývá standardem. Dal jsem nejdříve dvě hvězdy, ale když nad tím přemýšlím, tak musím jednu ubrat, protože ten film, ne jen, že u mě nevyvolal žádné emoce, ale dokonce mě naštval. 30%. ()

Ofbeatbratt

Málokdy vás horor dokáže rozesmát, Slunovrat ale nabízí spoustu vtipných záběrů a hlášek. Očekávala jsem něco na způsob Děsivého Dědictví ale toto je zcela na jiný způsob. Režisér se to nesnaží uhrát na těžkou atmosféru a ponuré komorní prostředí, místo toho je slunné léto a všude okolo jsou květiny. Hlavní herečka působí velice přirozeně a lehko si získá vaší přízeň a lítost. Práce s kamerou a zobrazení účinků drog je velice působivé. Zajímavé prostředí i velice bizardní příběh je to, co jsem si na snímku zamilovala. A konec se mi také docela líbil. Ari Aster zde testoval hranice hororu a dopřál nám tak velice zajímavou podívanou. Prozatím asi jeden z mých nejoblíbenějších hororů, pokud to tedy můžeme nazývat hororem. ()

Miro.boc odpad!

Nechápem, ako to môžu ľudia tak pozitívne hodnotiť. Ja, aj kamarát (čo sme boli na tom v kine), sme si mysleli svoje a boli aj odchody pred koncom filmu z kinosály, horší film som už dlhšie nevidel. Nudil som sa už prakticky od začiatku, prišlo mi to ako psycho komédia s vtipnou scénkou súlože inak strašna otrava a odveci, a určite to nie je horor, tažko povedať čo to vlastne je... Aha, už viem, určite veľké sklamanie... ()

Kaylar

Za sebe musím konstatovat, že předešlý režisérův film Hereditary byl pro mě o chlup zajímavější a to nejspíš proto, že mě více vtáhl do děje. V porovnání se záplavou snímků, které se dostávají do kin, je však Slunovrat rozhodně netypickým zástupcem hororového žánru. Asi není třeba nějak zvlášť ventilovat, že se nejedná o film, který uchvátí každého fanouška hororu a že ne každý ho dovede patřičně ocenit. Délka filmu není na překážku, taktéž oceňuji vizuální stránku a několik neotřelých momentů. Celkově film hodnotím jako nadprůměrný. Z praktického hlediska jsem při projekci ocenila, že v kinosále bylo jen 15 diváků, nevyskytovali se mezi nimi žádní chroupači popcornu a o to více jsem si mohla film vychutnat. ()

Reyer

Takový lidé jsou blázni. Ti co to natočí musí být blázni. Ten kdo se o to jen malinko zajímá, musí být blázen... prostě šílený. Ale na druhou stranu to ve mě vzbudilo tak obrovské emoce a to by právě dobrý film měl udělat.... takže 91 ()

prof.Snape

Opravdu nerozumím většině zdejších komentářů. Bylo to na mne příliš halucinogenní, táhlé a "kubrickovské". Režisér, jako by se za každou cenu snažil o artový film, což z toho čpělo každým coulem. Doma bych to dávno vypnul. Horror to rozhodně není. Oceňuji kameru a hudbu, i herecké výkony. Ale pokud mne zklamalo Děsivé dědictví, pak toto ještě více. ()

BStone

Novinka Ari Astera je pozvolné, temné vyprávění za doprovodu krásných, sluncem zalitých obrazů o vyrovnávání se se ztrátou. Pečlivě vystavěný příběh plný nejrůznějších detailů a místy až nesnesitelných psycho-scén umí tnout do živého. Florence Pugh je neskutečně dobrá a film kroutí žaludkem svojí atmosférou plnou tísně a smutku. Scény na tripu vyloženě mrazivé. Děsivé dědictví mě zasáhlo přece jen o něco více, ale tohle je skvělý, i když ne-příjemný filmový zážitek. 85% ()

HrabeMi

Midsommar a Švédi se mají k sobě jako Čelisti a žraloci. // Film je velmi dlouhý, ale vůbec mě nenudil. Všude je rozeseto mnoho detailů, na které si vzpomenete až na konci filmu. Závěrečný plot twist je bláznivý hlavně provedením, jelikož jej divák zvládne uhodnout už v polovině filmu. Hlavní herečka byla skvělá a i ostatní herci odvedli dobrou práci. Jediné, co mi vadilo, bylo, že u každé scény musíte čekat velmi dlouho než dovrší ke své pointě, ačkoliv chápu, proč je kompozice postavená právě takto. ()

sun.eagle

Horor nebo psychothriller? Rozhodně to není horor v tom smyslu v jakém to většina diváků očekává. Nečekejte nějaké galony krve, nahánění hrdinů magorem se sekyrou nebo vidlácký teror, ne tady se hraje podle úplně jiných pravidel a postupně budované napětí mě bavilo a nevadilo mi to pomalé tempo. Víte že ta idylka ve které se hrdinové na začátku ocitli je jen iluze a podvědomě cítíte že se něco stane. Čekáte na TO! a drží vás to v až nepříjemném napětí. To šílenství kolem se začíná zhmotňovat a graduje až do naprosto šíleného a bizarního finále, které je ale natolik šílené že se celé kino smálo, což je u hororu divné že? Možná to tak tvůrci zamýšleli a kousek toho šílenství z filmu předali divákovi, který se směje při sledování věcí, které směšné rozhodně nejsou. ()

Fibonacci

Kategória: nič podobné som nevidel a ani som nič také nečakal. a práve preto ma to ohúrilo. ok, má to svoje "vecičky" ako napríklad, ako je možné, že raz za 90 rokov sa organizuje festival a rodičia toho švéda boli hlavnými postavami v minulosti? skrátka časovo to nijako nevychádza. ňi. ale májové kráľovné su každy rok? ..ale _ebať to. vtiahlo ma to celého, ma to emociu a horor to nie je zdaleka, je to skor lektvar sužovaných pocitov pri ktorych mi pride plano. ma to grády a plne chrápem, že ostatní to hejťia. ...čooooooo. može byť take hodnotenie. dá sa. ()

suprimeboy odpad!

Už dlho som sa necítil tak okradnutý a emočne ponížený skrz film ako teraz. To ako naozaj? Za tie lístky som mohol mať 5 cheeseburgerov v McDonalde :) Každopádne, film predstavuje 2 hodinovú nudnú nelogickú dejovú líniu bez reálnej zápletky a hlbšieho obsahu. Akcia? Žiadna. Napätie? Žiadne. Horor? Veď tam nebola jedna strašidelná scéna !! Psychologická stránka filmu oničom, to že občas hrá otravná, znekľudňujúca hudba a príslušníci vidieckej kultovej komunity v krojoch sa správajú čudne a vydávajú bľabotavé zvuky, prepáčte, z takého napätia som vyrástol ako 13 ročný. Reálne som sa takmer 2 hodiny nervózne nudil a čakal na koniec - a veruže nebol som sám, polovica kina pozerala mobily a počas scény, kde Christian kopuloval s vidiečankou sa celé kino 15 minút totálne rehotalo, čistá komédia. Prepáčte, ale porovnávať tento film s „The Shining“ je skutočne drzosť a to, že tu má 75% hodnotenie ja osobne považujem za podvod a obrovskú anomáliu. ()

Lanco

V prvom rade film nie je vlastne horror. Je to skôr pomalý čo najviac šokujúcimi zvrátenosťami napchatý psycho film, kde niektoré dejové línie - pre mňa osobne tie viac horrorové- zostávajú úmyselne otvorené. Napr malý potomok incestu, ktorý sa objaví tu a tam, ale pre film pôsobí skoro samoúčelne, aby tam hlavne bol nejaký znetvorenec. Celé je to vedené úmyselne tak, aby predchádzajúci zvrátený šok prebil nový ešte uderenejší šok (zožrať surového sleďa a hlavne celého a prvý chvost) WTF? Toto je akože horror? ()

SHERLOCK5443

Ari Aster did it again. Bravúrna réžia. Presne vedel čo chce a bolo to vidno. Úžasný set design a celkové spracovanie švédskeho folklóru. Autentický jazyk, kroje, prostredie... . Kamera ma očarila hneď zo začiatku pri ukážke prostredia. Intro filmu bolo spracované dychberuco k čomu vo veľkej miere napomohla hudba od "The Haxan Club" ktorá bola magická. Vo filme však veľa hudby nebolo tho. Všetci herci majú u mňa rešpekt za to a hlavne Florence Pugh (Dani). Finále ma dostalo a veľa ľudí v kinosále len lapalo po dychu. A24 opäť doručilo kvalitné filmárske dielo a ako už je klasikou u A24...neprestanu ma udivovat a aj napriek vysokým očakávaniam to opäť dokázalo. 5/5 ()

Brci odpad!

Spoilery a subjektivní dojmy. O tom je můj komentář. Tenhle film je naprostá slátanina. Sorry, ale je to tak. Od začátku do konce klišé které už jsme viděli tolikrát. Parta naivních amerických (jak jinak) studentů se vypraví do neprobádané, zaostalé a blablabla Evropy. Aby co? No přece aby zdokumentovali něco, o čem zbytek moderního světa nikdy neslyšel, neviděl a nemá ponětí....... Oslavu slunovratu (to odvozuju z názvu, v tom nesmírně napínavém ději mi tohle uniklo). No, do toho zamotáme trochu té osobní tragédie, kdy hlavní hrdince umře zbytek rodiny. Upřímně, to bylo to nejzajímavější z celého filmu a chvilku to vypadalo, že to bude zajímavá podívaná. Ale opravdu jen chvilku. Pak to sklouzlo do ..... do ...... ano, přesně tam. A výš už se to nevyhrabalo. Ale zpět k hrdinům. Takže tahle parta nevinných a naivních američanů (všichni amíci jsou) se dostane do společenství, na které sám čas zapomněl a které si žije svým životem globalizaci, EU a globálnímu oteplování navzdory. Kupodivu jsou všichni uvítáni jako kdyby do té adamsfamily patřili. Stačilo pár houbiček. No a pak to začalo. Děs a hrůza přichází. Třeste se. Ba ne, nesmysl nad nesmysl, nelogičnost nad nelogičnost. Dokonce i když přestanete přemýšlet tak vám to nedá a říkáte si, dopr.... co to je za nesmysly. No, do konce to lepší nebude!! Měl jsem možnost na tom být v kině, kde bylo obecenstvo od mladých po staré diváky. A dojmy jsme měli všichni stejné, takže zaujatý nejsem. Vrchol všeho byl závěr, kdy se celé kino smálo nad debilitou kterou nám promítač servíroval. Postavy - hloupé, ploché, jednoduché, hloupé (jednou je to málo). Ale vrchol byla hlavní hrdinka a její hysterické plačtivé scény. To se ve mě začínala vařit moč, nekecám. Závěrem. Už dlouho, jestli vůbec někdy, jsem nezažil, že bych si přál aby v Praze vypadl proud a já mohl odejít domů dřív než to skočilo. nestalo se a já u toto seděl až do konce. 2,5 hodiny!! Lépe strávený čas bych užil na konferenci o perspektivách hřebíku! ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

08.04.2021

Vycházející herecká hvězda Maria Bakalova z dvojky Borata si ještě spolu s Amandlou Stenberg (Nenávist, kterou jsi probudil) zahraje v hororové novince Bodies, Bodies, Bodies od distributora A24. O… (viac)

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

19.02.2021

Filmař Ari Aster má na kontě chválené horory Slunovrat a Děsivé dědictví, Joaquin Phoenix se zase objevil v několika skvělých nezávislých filmech a pak dostal Oscara za Jokera. A teď oba tvůrci spojí… (viac)