Rok 1979. Rozdelené Nemecko v čase vrcholiacej studenej vojny. Dve východonemecké rodiny túžia po normálnom živote v slobodnej krajine a v utajení pripravujú veľký plán úteku na západ. Ich hlavnými zbraňami sú odvaha a vynaliezavosť, vďaka ktorým postavia teplovzdušný balón, s ktorým sa všetkých osem členov oboch rodín pokúsi preletieť do Západného Nemecka. Balón však tesne pred hranicou havaruje a východonemecká tajná polícia Stasi nájde stopy po ich nepodarenom pokuse o útek. Okamžite sa rozbehne vyšetrovanie a pátranie. Obe rodiny pod veľkým časovým tlakom zháňajú materiál a vyrábajú nový balón, ale každým dňom sa okruh policajného pátrania okolo nich zužuje, hrozí im odhalenie a zatknutie. Začína ďalší nebezpečný závod s časom a s políciou v pätách. Dostanú ešte šancu na druhý pokus? (Cinemart SK)

ilegal1983

A ja uz se videl v base :D Najlepsia hlaska vo filme za ktoru pridavam hviezdicku.Zaciatok filmu mi prisiel akoby zacinal akysi stary ceskoslovensky film a je pomerne nudny.Komisar stazi je slizky a nevypocitatelny hnusak ktory filmu rozhodne neuskodil.Rezia dobra a herci v hlavnych ulohach tiez hrali v celku dobre.Nemecka socialisticka a demokraticka republika bol vskutku hnus.Niektore scenky zbytocne a zaver pritiahnuty za usi a film mal skoncit po dopade balonu v hornych...70%. ()

Tomatec

Tak tohle mě bavilo, to napětí, odvaha, sázka na život a na smrt. Příběhy, když někdo vymyslel jak pláchnout, žeru. Mám to všechno přečtený a když se naskytl tenhle film, těšil jsem se jak malej. Pěkně natočený, napětí graduje jak prase, i když chvílema teda předvídatelný a ještě jsem věděl jak to dopadne, i tak zážitek stejně byl. No nebejt revoluce, tak bych to musel taky nějak vymyslet a že nápadů bylo. ()

Unlikelyhero

Zábavné, napínavé, retro, ale příběh mě vadil, vyrostl jsem mezi bolševiky a rozhodně jsem s nimi netančil, ale zdrhat takovým způsobem s třemi malými dětmi mi příjde naprosto šílené, škoda, že ve filmu nebyly uvedeny pohnutky emigrace a šel tak jen po povrchu, rodina mi nepřišla politicky stíhaná, jen klasický nasraná na debilní systém, což naprosto chápu, na svou dobu měla i neskutečnou životní úroveň, prostě cena výkon mi nesedí ()

Zaks

Túžba po slobode môže byť niekedy silnejšia ako obavy o svoj život a život našich najbližších, vrátane detí! Je až neuveriteľné, ako si dovolili mnohí riskovať, hlavní aktéri hrali hazardnú hru s osudom v štýle all in. Dnešná, najmä mladšia generácia si ani nevie predstaviť, ako sa vtedy žilo, čo to bola Stasi či ŠTB. Nepáčia sa mi nehistorické prvky vo filmoch o minulosti, pôsobí to na mňa veľmi rušivo. V tomto dielku však treba nadmieru pochváliť filmových tvorcov, kulisárov, scenáristov. Historické reálie ako vtedajšie ulice, vozidlá, oblečenie, domáce spotrebiče, účesy, plagáty na stenách... boli zobrazené verne a skvele navodzovali dobovú atmosféru života za železnou oponou. Navyše, presná práca so strihom a výborný hudobný doprovod často priniesli až infarktový zážitok. Napätie sa dalo doslova krájať a miestami som snáď ani nedýchal. ()

jezekk

Režijních a scenáristických klišé přehršel. Ballon aneb Kterak hlupáci měli tak neuvěřitelné štěstí, že jen taktak neskončili ve spárech STASI. ()

nakedsoul

Přehnaná dramatičnost za každou cenu...to je co by se dalo vytknout.. něco už viděné jinde např. Stasi u jiných dveří než si má divák myslet /Mlčení jehňátek/ ...ale jinak ta touha po svobodě se neokouká, co byli ty lidi ochotni riskovat /i s dětma!!/ aby utekli z toho socialistickýho ráje...bylo to celkově fajn.. ()

Richard768

Výborné spracovanie. Napätie od začiatku do konca. Trochu pridramatizované oproti skutočnosti. Pochybujem, že by kvôli ôsmim ľuďom bola v pohotovosti celá bojová jednotka s vrtuľníkmi. No i tak je neuveriteľné, čo sa im podarilo. Mali veľké šťastie, keď im zhasol plyn a neboli viditeľní. Ale doma to radšej neskúšajte! ()

mdf

Netušil jsem že mě to tak vtáhne do děje a že to bude i napínavé. Příběh,který je dobře vizuální a zahraný ze železné opony. ()

bighead

Dost dobré,nemohu pochopit,jak něco tak obrovského šlo ušít ve sklepě,to tak někde v hangáru,ale budiž.Jízda na Československé Jawě Mustang též super,asi šli holt Simsony hlavně na export. ()

pezz

Škoda že to nie je podľa skutočnej udalosti, alebo áno? To by bolo zaujímavejšie. No u nás z BA to skúšali podaktorí na rogale a boli aj statoční plavci cez Dunaj, ktorí sa samozrejme utopili a dnes tu majú pamätné tabule. Asi preto ako boli hlúpi. Moja rodina napríklad vycestovala  na vysťahovalecké pasy celkom legálne s celou rodinou sa to dalo 1968-69. Vám dali možnosť si vybrať (ja som ako správny vlastenec zostal v odbojom hnutí). Ale ako nová novodobá filmárska propaganda (proti komu a čomu??) tejto superdenedemokracie, celkom dobrá filmárina. No už netreba nikde utekať dnes (2023) pôjdeme do boja na východ, ale synovia už mi písali, že utečú na západ vo vzducholodi, zasa podľa vzoru mojich príbuzných asi zasa do Peru, ale strýko je už po smrti tak sa budú musieť postarať sami o seba.  Som rád, že totalitu dnes už berú ako filmovú zábavu. Asi sa tak zábavne zakrýva a ospravedlňuje ta nová technologicky pokročilejšia totalita. :-) ()

milos.bradik

Strašná doba, ale pro filmaře výborný námět, ovšem to zpracování, herecké výkony a v neposlední řadě i mizerný český dabing, to z toho udělalo pouze průměrný film. ()

TerezaH

Značná dávka napětí po dobu celého filmu, skvěle obsazené role, kamerově a vizuálně moc hezky natočený film. Zajímavé téma minulého režimu a náhled do něj a pro mě osobně překvapivý konec. Za mě perfektní film klidně i do hodin dějepisu při probírání tzv. Železné opony. ()