Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

Recenzie používateľa Lockeroom k tomuto seriálu (2)

Hlava 22 (2019)

Moc se mi to líbilo a dobře jsem se pobavil. Herecké obsazení a výkony skvělé, hlavně Christopher Abbott je skvělý i ten herec, co hraje majora Majora Majora, má velký komický talent. Problém mám ale s koncem seriálu, který se zásadním způsobem liší od konce knihy a mění tím vyznění celého díla. V knize i ve filmu Mika Nicholse je poselstvím víra a naděje, v seriálu je to smutná rezignace. Lze vůbec takto měnit smysl uměleckého díla a majitelé autorských práv s tím souhlasili?? Jak jsem napsal, seriál byl skvělý, ale ten konec nevím. Jakoby do světa, ve kterém psal Joseph Heller a točil Nichols pasoval víc ten nadějný konec a do toho dnešního ten smutný, Ale to je jen můj závěr a zřejmě ne umělecký záměr tvůrců. ()

Epizoda 6 (2019) (E06)

Zcela jiné ukončení než v románu a ne lepší. Jinak dobré, ale tohle je zásadní, dávám o hvězdičku méně. ()

PF 2020

PF 2020