Six Figures Getting Sick

Krátkometrážny / Animovaný / Experimentálny
USA, 1966, 4 min

Réžia:

David Lynch

Šesť postavičiek dostáva závrať... Prvý pokus Davida Lyncha o zpohybnenie jeho statických ponurých vízií a ich podfarbenie zvukom. Na philadelphskej Pennsylvania Academy of Fine Arts, kde Lynch zrovna študoval, s ním vyhral súťaž o najpôsobivejší výtvor roku. Náklady na jednominútový film robili 200 amerických dolárov. (POMO)

Grimaldi odpad!

Asi nemám umělecké cítění nebo jsem snad jen prostý filmový konzument, ale umění, nějakou uměleckou hodnotu zde přes veškerou snahu vůbec nespatřuji. Čtyři minuty se neustále opakující jedna scéna zvracejících postav, to má v sobě nějakou hloubku? Pro mě rozhodně špatný začátek s tvorbou Davida Lynche. Hodně moc teď doufám, že to příště bude lepší. ()

POMO

Výtvarné zosobnenie depresie a VEĽMI zlého fyzického stavu človeka. Podfarbenie obrazu zvukom sirény je geniálny ťah. ()

kleopatra

Nevím, jestli byl inspirací nějaký bulimik nebo to byl postoj k "čemusi shnilému" tohoto světa, ale ač mám úchylárny a skryté významy Davida Lynche ráda, na toto nepřistupuji, metaforu nebo nadsázku nevidím, hledat ji nehodlám a tleskat šesti zvracejícím, ať už je jejich důvod jakkoli pádný, nebudu. ()

Djkoma

Je to ujetý. Siréna vám ničí uši a při pohledu na animaci vám ataky neni nejlépe. Dokonalé přenesení nemoci a špatného fyzického stavu člověka. ()

TheMaker

Tohle je s prominutím nuda, nic to ve mě nevyvolalo ani nijak nezaujalo, špíše nudilo. Nemůžu si pomoct. Z krátkomentrážních snímku je IMHO tenhle od Lynche nejslabší ...... ()

Boss321

Lynchovo výtvarný počin, který zobrazuje bolest a utrpení člověka na mě rozhodně zapůsobil více než jeho jiné krátkometrážní snímky (např. Boat), ale pořád to není nic extra. I když siréna na pozadí tomu dává opravdu dost...... ()

pan Hnědý

David Lynch je mimozemšťan. Explicitní pohled člověka, který se bez vědomí dokáže na pár minut zmrazit. Lynch dokáže diváka posouvat jako s postavičkou v šachové partii, bez myšlenky mu ublížit, ale ovlivnit. ()

zputnik

Jak již samotný název Lynchova kraťasu napovídá, nejedná se o snímek veselý a pozitivní. Právě naopak: snímek je o nemoci a bolesti. Bolest však není ve filmu pouze ztvárněna; samotný snímek přímo působí bolestivým a deprimujícím dojmem. Je to masívní vizuální a zvukový (hlukový) útok. Braňte své mozky... Poznámka: Jde o Lynchův první filmový projekt. Realizace tohoto projektu přišla Lynche na 200 $. ()

H34D

Lynch ve svém prvním výtvoru hrdě přednáší své zrůdné fantazie. Nemyslím, že on sám by to nazýval vrcholem umění (jak dělají někteří zaslepení fanoušci), chce spíše jen vyčnívat z davu, oslnit něčím nevídaným, ujetým, a vzhledem k módě 60/70. let, psychedelickým. Chce svou bouřlivou kreativitou nabourat všechny konvence a to se povedlo, otázkou však je, nakolik je tento snímeček kvalitní jako samostatný produkt. Myšlenkově nabízí variant spoustu a přitom žádnou, není zde žádný klíč k pochopení, proto se divákům bude líbit výhradně dle jejich subjektivního vnímání a pocitů. Já si jednou za čas něco takového dopřeju rád, ale existovat více Lynchů, snadno se přejím. 5/10 ()

Kryšpín

Sledováním tohoto filmu filmečku, jsem v první chvíli nevěděl co se děje. "Co to je?" vrtalo mi hlavou, ale s postupným sledováním jsem v tom něco viděl. Velmi působivé a deprimující, což se mi zalíbilo. Na to, že je to Lynchův první film, získal za něj ocenění. Což dokazuje, že Lynch má od počátku geniální nápady, které díky své šikovnosti dokáže převést děsivé noční můry na plátno. ()

kitano

Ak prve dielo rezisera vyzera takto da sa hovorit o genialte. Neuveritelne silny utok na pocity bez akejkolvek omacky okolo. Animovany snimok znazornujuci 6 zvracajucich postav v smicke 6-krat za sebou za sprievodu zvuku ambulancnej sireny. Maximalne depresivne 10/10 ()

Radko

Za použitie koláže jednu *. Inak je to formou aj obsahom bolestínske, útrpné, agresívno depresívne a primerane tomu nudné. Typický Lynch. ()

Dan9K

Z mé strany absolutně nic. Žádná deprese (zocelil jsem se totiž mou oblíbenou depresivní hudbou a jedna z mála kapel, která dokáže tu bariéru ještě prorazit, je možná tak skupina Neurosis), žádný zážitek, prachbídný nápad není nijak rozveden. Je to holt velký umění... ()

Mahalik

Tělesné výměšky šesti mužů se sirénou v pozadí? Dokonalá obrazová orgie? Haha. K tomuto filmíku by člověk potřeboval vystvětlivky, neřkuli doslovné převyprávění. Mrzí mě to. Obvzlášť když vezmu v úvahu, že jde o Davidovu prvotinu, ale když člověk hledí s podepřenou hlavou na věci, kterým nerozumí, je to prostě jedno velké zklamání. ()