Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

astraal

Hm zatím u mě co do pošahanosti vedl Mechanický pomeranč. Pane Lynchi v tomhle ohledu jste Kubricka trumfnul dokonale. Třičtvrtiny filmu se daly brát jako rozkouskovaná hádanka ale co přišlo na závěr bylo opravdu moc. Hodí se přirovnání že jsem čuměl jako tele. Ne ohromeně ale naprosto nechápavě. Mulholland Drive je pro mě kvantová fyzika. Nemůžu hodnotit. ()

Chamyl

The best of manýra... Zklamání... Možná totálně kultovní a zcela klasická lynchovina, ale jinak plné póz, nejrůznějších pitoreskních postav i vedlejších linek, které se nakonec (ne)protnou v rádobyumění pod plachetkou snového víření, mistrně uchopené reality a blablablabla. Ovšem všichni víme, že pod plachetkou nejčastěji bývají o berličce hnáty křivé - což je případ i Mulholland Drive. A to mě - i když jen kvůli Naomi Watts - mrzí. ()

Rodin

Nechápu, jak jsem mohl zapomenout ohodnotit tuhle Lynchovinku. Tedy jak tak koukám na popisek - co tam dělá to označení ROMANTICKÝ, to opravdu netuším. Ovšem já, se svou slabostí pro všechny Davidovy filmy, jsem byl uchvácen a naprosto naplněn. Berte mě, prosím, s rezervou. 95%. ()

qvark

Rozumím, že je těžké pobrat dva podivně spletité příběhy,ve kterých se prohodí postavy a herci, ale efekt ztracení se v dějové linii prostřednictvím černé díry v krabičce mi prostě tímto příjde povedený, protože zmate každého...) ()

LakiyL

Nemám slov, pretože sám neviem či sa mám znova hnevať ako pri Lost Highway (lebo som to nepochopil) alebo mám Lyncha brať ako génia. Tento film je zaujímavý, pútavý, nenudí a ja čakám na rozuzlenie zápletky. Ale to by som asi chcel od pána režiséra veľa. Lynch dokáže zaujať a drží človeka v napätí a dôležité je zrejme to, že o filme budem ešte dlho premýšľať (aj keď som ho podobne ako spomínaný Lost Highway nepochopil). Otázka ale znie: pozriem si v budúcnosti ešte nejaký Lynchov film? Určite áno! (aj keď sa budem znova sám na seba hnevať a mať rozporuplný pocit). ()

departed

První setkání s Lynchem, TÍM režisérem "jehož filmy jsou nepochopitelné", jak jsem několikrát ve zdejších komentářích již četl. Já se přiznám, nepochopil jsem to. Asi nemám tak rychlé myšlení, abych se v tomhle divném, ale přesto poutavém - po celou dobu sto čtyřiceti minut - guláši plně zorientoval. Okouzlil mě však ten nový styl režírování, který jsem ještě nikde předtím neviděl. Je to takové zvláštní a zajímavé zároveň. V průběhu filmu se tempo střídá tak rychle, že od hororového mrazení v zádech, přes klidné a příjemné chvíle (Naomi & Laura go lesbian), to skočí až do psycho okamžiků, a vstřebat to vše na jednou, bylo vcelku přeci jen trochu obtížnější. Mulholland Dr. je zvláštní snímek, který se musí ocenit, ale já se na něj víckrát už asi nepodívám. ()

john.h

Lynchova halucinace, která se těžko popisuje, ale je z nějakého nepochopitelného důvodu dobře fungující. Má to celou dobu dost temnou a hutnou atmosféru, kterou z padesáti procent tvoří zvuky a hudba. I závěrečné titulky jsou díky mixům zvuku a hudby dost temný a teď si vemte, když běží místo titulků obraz režírovaný šíleným umělcem Lynchem. To je pak prostě nálož. Musím ještě ocenit režiséra nejen za vizuální stránku, vedení herců a vyždímání maximálního výkonu z každého z nich, ale také za prvotřídní uchopení těžko uchopitelných scén, které by jen tak někdo nezrežíroval tak kvalitně, jako to udělal Lynch. Příklad za všechny? Když je Naomi Watts, tedy herečka, ve své roli začínající herečky na prvním castingu a předvádí tam herecké umění. Natočit skutečnou herečku, jak hraje začínající herečku, která zapůsobí na lidi na castingu svým hereckým výkonem tak, aby to vypadalo věrohodně a uvěřitelně a nebylo to kýčovité, nebo s přehráváním, to podle mě není lehký a Lynch a samozřejmě Naomi Watts to prostě zvládnuli. Další příklad? Vložka v kavárně mezi dvěma muži, kteří jdou na průzkum zdi, jestli tam není strašidlo, jako ve snu jednoho z mužů. I díky zmíněné hudbě a zvukům je tato scéna neuvěřitelně napínavá, přitom natočit to kdokoliv jiný jako Lynch, tak ta scéna působí směšně. Lynch taky skvělě přenáší pocity postav na diváka. Když leží Naomi Watts na gauči s rukou v rozkroku a se slzami v očích, tak jakoby divák cítil přesně to, co cítí ona. Nemůžu jít pod pět, byl to hodně silný zážítek. A za bonus v podobě nahé Naomi bych dal klidně i šestou hvězdičku. ()

Kubaaaa

David Lynch k filmu sepsal 10 vodítek pro lepší orientaci: 1. Když budete pozorní na začátku filmu, objevíte dva klíče ještě před úvodními titulky. 2. Všímejte si červeného stínidla lampy. 3. Zapamatujte si název filmu, pro který Adam Kesher hledá svou herečku. Objeví se tento název ještě někdy? 4. Autonehoda je hrozná událost. Dávejte pozor na místo, kde k ní dojde. 5. Kdo přináší modrý klíč - a proč? 6. Neztraťte z očí šaty, popelník a kávový šálek. 7. Co je cítit ve vzduchu v klubu Silencio, co s děje v něm a co kolem něj? 8. Pomohl Camille jenom její talent? 9. Sledujte detaily, spojené s mužem za restaurací Winkies. 10. Kde je teta Ruth? (hot_spot) ()

ZOLTAN

Mulholland Drive je jako hudba u které neznám slova, ale přesto mě dostává díky melodii a atmosféře. Spolu s Lost Highway a Twin Peaks je tím nejlepším co David Lynch natočil. ()

BrianStorker

Po 37 minutách jsem měl chuť film vypnout. Postavy se střídají jako na běžícím páse, nitky děje se drolí sem a tam a nic nedává smysl. Cosi mi však uvnitř říkalo, abych vydržel do konce. Vydržel jsem a nelituji. Patrně se zde nejedná o pochopení filmu, který si do 2/3 můžete vysvětlovat, jako snahu mladé ženy prosadit se ve filmovém průmyslu a přitom pomoci najít identitu druhé mladé ženy, která ztratila paměť při dopravní nehodě. Poslední třetina filmu naprosto trhá na kousky vaší snahu o pochopení děje. Co se tu vlastně stalo? Kdo jsou vlastně ty dvě ženy, kolem kterých se celý film točí? Koho to viděli v bytovce č. 17? O to tu ale nejde. Vždyť v tajemném nočním divadle jsme mohli slyšet že "nic není tak, jak se zdá. Slyšíme hudbu, ale hudba tu není, vše je ze záznamu, vše je na pásce." Režisér patrně měl nějaký dějový záměr. Rozluštění filmu prý obsahuje bonus na blue-ray, ten jsem ale neviděl. Každopádně mne film donutil přemýšlet, snažit se pochopit záměr filmu i dějové linie, které jsou tak propletené... První, co mne po shlédnutí snímku napadlo, byla píseň The Beatles Lucy in the sky with diamonds, nebo I am the wallrus - nesnažte se pochopit text písně, ale poslouchejte tu nádhernou píseň jako celek a vychutnávejte si každičký tón. Jinými slovy hudební psychadelika na filmovém plátně. Stejné je to i s tímto snímkem. Úchvatná atmosféra, skvělá kamera i exteriéry, úžasné herecké výkony představitelek hlavních rolí, mistrné pohrávání si s pozorností diváka. Tento film můžete pouze nenávidět, nebo milovat. Zajímavý výklad jsem nalezl zde: http://davson.wz.cz/rozbor_mulholland_drive.html ()

iKosser

Neumím si to asi správně užít ty Lynchovky nebo nevím, ale buď jen sedím a říkám si wtf, nebo si lámu hlavu nad teoriemi jakže to autor vlastně myslel. Nejsem asi dost vyvinutý na tento typ filmu..:( ()

grossekopf

Jak říkají všichni, nepochopitelné. Lynch si s diváky hraje a je to dobře, je to film - ne dokument. Film má bavit, poutat pozornost, šokovat, zaměstnat mozek a všechny smysly. A to s v mém případě stalo. Můžu se utěšovat, že jsem jakš takš rozlouskl "příběh", nikdy však nezjistím, jestli správně. Myslím, že jako v normálním životě, člověk se často rozptyluje obrazy, subjektivními představami a často mu uchází to hlavní, ta podstata. I zde jsou scény, které vůbec nedávají smysl, nikam nezpadají (někomu to vadí, ptám se proč, co od Lynche čekal...). Tak je odsuňme, zaměřme se na podstatné. V životě potkám mnoho lidí, které si pamatujeme, aniž by byl důvod. Stejně je to i se scénami v tomto filmu. Za ten zážitek a skutečně krásnou noir mexickou-německou hraběnku nejde než 5. ()

Muhehee

Dávám čtyři hvězdy a to jsem to vůbec nepochopil. Zajímalo by mě, jestli má tenhle film nějaký uchopitelný závěr, nebo, zda si s námi Lynch jen pohrává při představě bouřlivých diskusí o pochopení závěru filmu. Tak či onak, film je to zajímavý.. ()

hero_bk

Oproti Eraserhead kupodivu stravitelnější, myslím, že z velké části jsem to dokonce i pochopil, ale třeba je to jenom moje mylné tušení. Závěr byl strašně zmatený, a řekl bych, že šíleným způsobem sestříhaný! Lynch to chtěl zřejmě táhnout ještě tak další hodinu, ale na to prostě nebyl prostor a ani síla diváků. Moje teorie: Naomi Watts má dvojroli, druhá část filmu se odehrává před první. Není to sice úplně konzistentní, ale líbí se mi to víc, než to, co nabízí bakalářka na téma tohoto filmu. ()

dzank

Lynch sa s nami zahráva, ako sa len dá. No keď si to uvedomíme (niektorí obdarení možno ešte počas filmu), musíme padnúť na kolená pred jeho genialitou. Herecké umenie Naomi Watts mne ešte nikdy nebilo tak zjavne do očí. Wow. ()

satanjel

Tento komentár obsahuje poplach rozmaznávača. Majstrovsky vymyslený a prepracovaný film. Klobúk dole pán Lynch. Jedinú chybičku to malo – nebavilo ma to. Tak som popri klikaní do solitaira prehliadol dôležitý fakt, a potom som si myslel, že sa jedná o alternatívne reality. Keď som zistil, že to bol len sen, všetko do seba začalo zapadať, ale zážitok z pozretia filmu to už velmi nezlepšilo. Určite sa oplatí prečítať si bakalárku spomenutú v zaujímavostiach. ()

MFloyd

Přiznávám, film jsem vůbec nepochopil. Něco mně říká, že je to navíc než na 3*, ale já fakt nevím co si o tom mám myslet. Ani nevím jestli to chci pochopit, snad se na to ještě někdy podívám ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

02.12.2022

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz