Abeceda

Réžia:

Scenár:

Kamera:

Peggy Lynch

Výstřední, pochmurné a surrealismem silně ovlivněné dílo, kterým na sebe Lynch upoutal velkou pozornost. Díky němu se mu podařilo získat stipendium na právě vznikajícím Americkém filmovém institutu. Krátký film údajně zachycuje sen jeho ženy Peggy (mimochodem hlavní aktérka). Vyprávení je kombinací animace a hraného filmu. (gruvacek)

Arx

Co k tomu říct? Lynch je prostě Lynch. Pro někoho je tento krátkometrážní film náprostý odpad a nestojí za zmínku, naopak pro jeho příznivce typicky despresivní a divný Lynch, jak má být. Málokdo by něco takového vymyslel a natočil. ()

ORIN

Již v tomto raném kraťasu je patrná Lynchova zvrácenost, která se naplno projevila v jeho pozdějších "veledílech". ()

Gilmour93

Zvuková složka na odvoz do Bohnic. Pouštět tohle dětem ve druhé třídě při výuce abecedy, tak podříznou paní učitelku a poté hromadně vyskáčí z oken. L jako Lynch.. ()

Kryšpín

Stejný styl animace jako u "Six men getting sick" ještě s děsivějším dějem. Dětský hlasy spolu s můžským (operním) vytváří příjemnou náladu, ale hned začně tzv. knučení štěněte a to ve mě vyvolalo nepředstavitelnou tíseň, které po chvíli přestane. Už s úlevou si oddechuji. Lynch mě nenechal si ani odpočinout a už je tu další zvuk... Režisér tohoto animovaného "kraťasu" si vás vychutná až do poslední scény. ()

Brouk

Jestliže prvotina šílenému Davidovi prošla, u této hříčky se měli cenzoři a rádoby moralisté zastavit. Měli na to celé 3 minuty a 47 vteřin. Naštěstí se jim to nepovedlo.To je fajn,protože tahle úchylarna na n-tou byla předzvěst... nedokázal bych si vůbec zřejmě filmový svět představit bez Lynchových filmů, které následovaly po Abecedě... A dětským hláskem se tak bude navždy v éteru ozývat ... ej... bí... sí.... dý...... a pak už jen mrazení.... a krvácející Peggy Lynch... ... Jo,jo Lynch je magor, ale zaplaťpámbů za něj..... ()

TheRaven

Tohle je teda zatraceně podivný, ale zatraceně dobrý. Lynch je prostě machr od první věci co natočil a tento kraťoučký snímeček to jen potvrzuje. Tohle je přesně to, co mám rád. ()

kitano

Dalsia depresia ako visita. Nocna mora maleho dievcatka prenesena na platno. Animacia spojena s hranymi pasazami, jednoduche prvky pospajane do genialneho celku. Ak by Lynch tocil viac takychto filmov, skoncil by som v cvokarni. 10/10 ()

Dan9K

A já budu zlej a asi trochu nadutej....Na co si to většina z vás hraje? Snímek Abeceda je neuvěřitelným pseudouměním mládežnického nováčka s kamerou. Tahle záležitost nemá myšlenku ani děj. Jak už bylo jinými řečeno, jde pouze o sled obrázků bez většího smyslu. Udělat "depresivní" atmosféru není sebemenší problém. Nebuďte zaslepení tím jedním jménem u kolonky režie, ale zkuste se na tuhle kravinu podívat z objektivního hlediska. ()

Mahalik

Zmutovaný slabikář s prvky dekadence. Nikterak závratný objev, ale přesto velmi zajímavý počin budoucího filmového mága. Svou (tedy Peggyinu) noční můru pojal jako vyloženě bizarní hru, kterou při bližším pohledu pochopíte. Pokud budete stejně jako já opět mimo Lynchovo smýšlení, nevadí, za chvíli přijde Babička ze které se budete chtít zastřelit. Doufám, že dětem v předškolním věku budou rodiče pouštět toto sugestivní dílko. Svět prostě potřebuje bizarní osobnosti!!!! ()

Arbiter

[kráťas] No... v kouzelný školce by z toho měli určitě radost. Děti co by se ale takhle naučili abecedu bych se bál i zastřelit. Jako vždy lynch sugestivní, nechutnej a zvrácenej. ()

Gimp

Pozor - tento komentar obsahuje (mozna) spoiler, nectete ho pokud nechcete promarnit 3 minuty koukanim na tento film!!! Nebyt toho devcatka ktere kolem sebe na konci zacalo cakat krev tak bych to snad bylo za tri:-) ()

kinej

První Lynchova zkušenost s vedením herců. Je obdivuhodné, jaké dílo dokázal Lynch vytvořit tak říkajíc na koleni. V Abecedě nám nabízí zajímavé spojení animace a herectví. Propojením dvou světů vzniklo velmi zajímavé dílo, které se jen tak nevidí. Výsledek je vskutku obdivuhodný, vzhledem k tomu jakých efektů Lynch docílil aniž by mohl pracovat v pořádném studiu. Film bych označil za surealistický, abstraktní horor. ()

nunka

Co by na tento psychopatický sen povedal pán Freud? Falické symboly, výstredná atmosféra, surrealistické obrázkové sekvencie a ešte sa to celé volá Abeceda...proste dekadencia aká sa len tak ľahko nevidí a rozhodne nie v 4och minutách... ()

chezush

''A,B,C..'' Mám pocit, jako bych dokoukala kazetu z Kruhu a nyní mi zbývalo jen 7 dní života. Jeden z nejlepších krátkometrážních filmů od Lynche, díky kterému jednou skončím v blázinci.. ()

hippyman odpad!

jednoznačně nejúchylnější krátkometrážní snímek, co jsem kdy viděl... kam se hrabe plympton, tohle už je fakt jen pro sadomasochistického diváka a tím já fakt nejsem... fujtajbl! ()

Rosomak

Lynchovina každým coulem. Davidovi stačí málo, jen 4 minuty a přece diváka docela vyždímá... Nejde o žádný příběh, jen o tu atmosféru a bezvýchodnost, která se dere ze záběrů... Stojí určitě za shlédnutí, zvlášť pokud si chcete udělat o Lynchovi obrázek, rozhodně bych doporučil začít odtud... pro mě ojedinělé dílo, umělecky fascinující. ()