Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

maverick10

Jak malo staci. Vezmete 12 chlapiku s dobrym scenarem do mistnosti a mete skvely film. Nepotrebujete megalomanske vybuchy, spore odene děvy ani nadupany kary, abyste filmem zaujali. Na lidi s rozumem staci jit rozumne. Ale najdou se i taci, kteri se ve filmu poznali a neoblomně film kritizuji a krici neco o stadu ovci . . . . Inu potrefena husa vzdycky zakejha. ()

Taninaca

Dvanáct mužů v jedné místnosti, ve které je dost dusno. Zpočátku je to 1 ku 11, ale pochybnost jednoho, jak to mohlo být nebo spíš jak to být vůbec nemuselo, se přenesou i na další. Čím více pochybnosti narůstají, tím více se příběh rozvíjí a odhaluje charakter a pohnutky všech porotců. Snímek, který se dostal daleko za hranice jedné místnosti. ()

BitlDjus

Špička filmového žebříčku, film absolutně bez chyby a tolik vynikající práce v jednotlivých minutách se jen tak nevidí. Z takového filmového zážitku jsem neměl hodně dlouho radost, výkon Henryho Fondy je velkolepý stejně tak vynikající role Jiřího Voskovce, který se nedá přehlédnout svými pohledy. Film neztrácí na kvalitě tím, že se celou dobu odehrává v jedné místnosti, právě naopak atmosféra velice horkého poté už deštivého počasí je opravdu povedená. Myslím, že další řádky nejsou třeba, jedno z nejlepších drama a určitě jeden z nejlepších filmů vůbec máme zde. ()

Valsadora

I kdyz od prvniho hlasovani, kdy je stav 11:1 vite, kam cely dej bude nakonec smerovat a budete vedet co je cilem, je naprosto fascinujici sledovat argumenty a myelenkove pochody 12 nahodne vybranych muzu ruznych povah, kteri vas vedou k finalnimu rozhodnuti Guilty/Not guilty. Ukazka toho,ze na kvalitni film nekdy nepotrebujete miliony dolaru nebo technicke vymozenosti nove doby. Staci jedna mistnost, 12 vybornych hercu vcetne Jiriho Voskovce a jeden chytrej mozek, ktery to vse vymysli. 10/10* ()

easaque

Opět tu mám srovnávací komentář dvou souvisejících filmů - americký originál versus ruský "remake". Viděl jsem oba filmy ve správném pořadí s nějakým tím časovým odstupem a vlastně po shlédnutí obou jsem měl z každého vyjímečný zážitek. Černobílý originál působí spíš televizním dojmem a jedná se o konverzační drama odehrávající se více méně v jedné místnosti, ale jeho smysluplnost vše přebila a nápaditě postavený příběh vytvořil silnou atmosféru. Michailkův remake má základ stejný, jen svým provedením působí efektněji i akčněji a navíc přidává další rozměr tím, že "učí" zodpovědnosti . Na mě to udělalo takový dojem, že dostane vyjímečně remake vyšší známku a navíc jsem si ho přidal do svých oblíbených filmů. [ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Ono fakt stačí málo. Pár lidí, jedná místnost, skvělé herecké výkony, chytrý scénář - a bum, můžete vytvořit naprosto dokonalý film. A přesně tím Dvanáct rozhněvaných mužů je. Musím se přiznat, že něco tak napínavého jsem už nějakou dobu neviděl, snad jenom na začátku února tohohle roku film Perfect Blue, ale pak už dlouho nic. Tohle přesně je ten snímek (a je jich strašně málo) na kterém se špatně hledají nějaké chyby - jsou zde chytře a uvěřitelně napsané dialogy, naprosto perfektně a bezchybně vykreslené postavy, a to prosím pěkně všech 12, děj se zde vyvíjí naprosto přesně, jak má a postavy se v něm chovají maximálně uvěřitelně a úžasná filmařina, ve které žádný záběr nemá sebemenší chybu, celý tenhle dokonalý film podtrhává. A tohle všechno se dalo vytěžit z tak mála věcí. Jsem z toho naprosto nadšený a to tolik, že jsem z toho až sám překvapený. Navíc atmosféra je tady tak neskutečně hustá, že by se dala krájet a to sledujeme film z roku 1957 který se odehrává v jen jedné, jediné místnosti. Tady se dá poznat talentovaný režisér, protože vytvořit z takového minima něco tak velkolepého, to fakt smekám. Něco tak geniálního člověk vidí fakt jen jednou za čas a osobně bych tenhle film označil jako jeden z nejlepších, jaké jsem kdy za celý svůj život viděl. Jestli má na to, aby se dostal do mé Top 10, ukáže čas, každopádně místo v mé druhé Top 10 už jistě má. Za mě absolutní nadšení a nic jiného než plný počet tomu dát nemůžu. 5* ()

roorybacky

Učebnicový příklad v každém ohledu stoprocentně dotaženého filmu. Bez výjimky mistrovské herecké výkony všech zúčastněných, jejich vystižení dvanácti rozdílných charakterů, minimalismus jedné místnosti, stále kupředu se posunující děj, přesvědčivě dusná atmosféra, promyšlený scénář bez jakýchkoliv logických kiksů a Lumetovo neobyčejné citlivá režijní ruka... Díky své obrovské nadčasovosti film perfektně funguje i po padesáti letech. Tohle je ta pravá perla světové kinematografie. ()

mrksik

Takmer celý semester sme venovali Rašomónovi, kvôli subjektivizácii pravdy. Prečo sme sa nevenovali tomuto snímku, je mi nevysvetliteľnou záhadou. Tento film je perfektný nielen scenáristicky (na jednu drobnosť - krik ženy by cez električku nepočul nikto - všetko sedí), najviac by som vypichol krásne striedanie vypätých situácií s tými odľahčenými a tiež prekrásnu psychologizáciu postáv (a hoci sa v súčasnej dramatike Freytag príliš neuznáva, tento film je krásnym svedectvom, že to, čo tvrdil, malo zmysel). Režijná stránka je podobne ako scenár zvládnutá výborne. Lumet vytvoril dusivú atmosféru dokopy s troma rekvizitami, prácou s detailom a dlhými zábermi... ()

johny89

parádní film!!! BTW zdá se mi to nebo Lee J. Cobb (ten co až jako poslední řekl nevinen) vypadá skoro stejně jako Jason Segel (Marshall Eriksen z How I met your mother) ()

Morloth

Jak jeden malý kašpárek zahrál velké divadlo... Jedna místnost, jedna vražda, "dvanáct soudců z lidu" a polemika o vině, nevině a trestu, jež po celou dobu nenudí. ()

MartinNDL

Ideální protilátka na zasraný viry, co vám vnukávaj myšlenky, že na dobrej film sou potřeba peníze. Jedinej problém mám s tím, že v kolonce "screenplay" není moje jméno. Nejlepší mnou viděnej film ze soudního prostředí, perfektně zmáklej filmově neotrkaným Sidney Lumetem a moc dobrým castingem (v čele s Fondou a Cobbem). ()

Jonash87

Dnes už klasika. Strhující atmosféra uvnitř malé místnosti, kde se dvanáct porotců dohaduje nad konečným verdiktem. I když tak trochu tušíte, jak že příběh skončí, stejně jej hltáte jedním dechem. Herecké výkony Henry Fondy, Lee J. Cobba, ale i Jiřího Voskovce jsou na té nejvyšší možné úrovni. Nejspíše neznám film, jenž by se odehrával hodinu a půl v jedné místnosti, a přitom byl tak dynamický a zábavný. Po jeho zhlédnutí jsem byl vysloveně nadšený! ()

Lischai

Kamerově a režijně nádherné, nicméně schématická příběhová linka bez zvratu tomu filmu pro mě láme vaz. Doufal jsem, že dojde k nějakému silnému ději v okamžiku, kdy (drobný spoil) se poměr 1:11 překlopí na druhou stranu, ale nic takového se nestalo. Film je sledem náhodných důkazů, které se zjevují odnikud a vždy přesvědčí pár náhodných porotců, bez předchozí motivace. Samy o sobě jsou dialogy napsané dobře, ale struktura tu není moc silná. Každopádně i přes to je to film i po více než padesáti letech prudce koukatelný. ()

/Pablo

Obdivuju filmaře, kteří se rozhodnou natočit snímek, jenž se má odehrávat na jednom místě v jednom "reálném" čase. Vstupují do otevřeného a většinou předem prohraného boje s divadlem. Film natáčený v těchto podmínkách vyžaduje značnou dávku odvahy a víru v kvalitní příběh, tak aby dokázal udržet divákovu pozornost až do samotného konce. Sidney Lumet to dokázal. "Dvanáct rozhněvaných mužů" zkrátka staví na výborném scénáři a sympatických hereckých výkonech, takže 96 minut uteče jako voda. Paradoxně nakonec není důležité vědomí, jestli odsouzený byl vinen, nebo ne, ale podstatné je jiné sdělení příběhu: na příkladu některých pánů porotců se zrcadlí společenské nešvary jako latentní zaujatost a zaslepenost, povrchnost, neschpnost hlubšího úsudku, "stádní jednání" á la "kam vítr, tam plášť" apod. Poctivá filmařina. ()

Martin741

12 Angry Men je krasnym dokazom toho, preco som milovnik starych filmov. Bravurny film od Sidney Lumeta o tom, ako 12clenna porota musi rozhodnut o osude chlapca, ktory udajne spachal vrazdu. Filmu suverenne kraluje Henry Fonda, ktory podal bravurny herecky vykon. Dej filmu sa prakticky nepresunie z jednej izby, ale film ma priam genialne rozhovory a mimoriadne kvalitne herecke vykony. Klasika, do ktorej sa nekope. 100 % ()

Figu

My děti nevěříme, pamětník si poklepávajíc na čelo! Ach milé děti, tyto filmy se točily pořád a neustále. Filmy s úchvatnými herci a s geniální myšlenkou. Ano, i tam patří 50tá léta! Tam patří dvanáct panů, kteří rozhodují o životě mladíka! Tam patří chlapec, kterému sám velký Fonda zachrání krk! Děti smekají a žasnou!!! 90% ()

ProNotor

Po dlouhém sebepřemlouvání jsem se odhodlal snímek shlédnout, jedna místnost, 12 chlapů, každý jiný a každý svůj názor, asi by to byl krátký film, kdyby se hned všichni shodli :D naštěstí se tak nestalo, a když se postupně daly všechny indície do hromady, tak věřím, že to byl správný úsudek kolektivu. Mě osobně o tom přesvědčili. Bohužel jsem se přistihl, že filmu nevěnuji úplnou pozornost, ta se dostavila až v závěrečné asi patnáctiminutovce, kdy se schylovalo k rozuzlení. 4* ()

Malkel

Mluvit o tak legendárním filmu jako je Dvanáct rozhněvaných mužů, je jako přihazovat dřevo do hořícího pralesu - dejme tomu lehce zbytečné. Ale ono k dokonalosti občas vážně stačí jen jedna místnost, perfektní scénář, promyšlené dialogy a dvanáct rozhněvaných mužů dohadující se o vině jednoho dorostence. Zasloužený legendární status a jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Hodina a půl pouze dialogu a to se člověk nenudí ani vteřinu... Sakra, to je důvod proč tak miluji kinematografii. ***** ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)