Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

Jyrka

Velice povedené drama, které potěší svou nepřehnanou délkou, překvapivě postupně se obracejícím dějem, skvělými výkony herců a také skvělým scénářem. ()

axel01

Hodnotit tento film negativně snad mohou jenom zapřísáhlí odpůrci rozumu. Nechci generalilzovat, ale je to pro mne jeden z mála filmů, na který je opravdu pro každého užitečné se podívat. Nejde o to, jít vždy s většinou, poslouchat cizí názory a podle nich si tvořit názor. Nejde o to, automaticky přejmout názor, pokud si o něm nejsem stoprocentně jistý. A to přesně vyjadřuje tento krásný film, který je bojem za pravdu, spravedlnost nebo alespoň poznání. Na pravdě jediné záleží, a všechno, co se kolem této pravdy točí, je druhotné. Žádná dikuze by neměla mít za svůj hlavní cíl dospění k závěru a uzavření tématu, ale naopak cílem každé diskuze – a lidských myšlenek – je cesta. Otevírání nových témat, obzorů, často zapomenutých maličkostí, na které se nikdo předtím nezeptal, ale vy na ně chcete znát odpověď. Nelze psát v souvislosti s tímto snímkem o něm, kdepak, je totiž neutuchajícím poselstvím pro každého, kdo naslouchá. Každého, kdo se kdy pokoušel uvažovat, odvážil se podívat na věc z jiného úhlu, mít jiný názor. Film dokonale shrnuje můj životní postoj a filozofii, a proto nemůžu hodnotit jinak, než plným počtem hvězdiček. Doporučuji spíše tuto verzi filmu z r. 1957, než mladší kolegyni z r.1997, neboť tato starší verze je nabita přesně těmi jednoduchými, prostými momenty, které by pozornému diváku neměly uniknout. ()

belinko

"Myslite, nemôžete odsúdiť chlapca, o ktorom si nie ste istý, či je vinný, no čo ak oslobodíte vraha?"... to bola jazda tento film... úžasný Henry Fonda, 12 neznámych ľudí, ktorý si navzájom na hodinu a pol vstúpili do života a trošku ho pozmenili... vedel by som si koniec lepšie predstaviť, ale to len tak - medzi nami ;) ()

Ejkrej

Nikdy jsem neměl chuť pustit si černobílý film (je mi 19 let), ale úspěšnost tohoto snímku v žebříčku nejlepších filmů zde na csfd mě k tomu přinutila. Nelitoval jsem! Přesto, že případ zůstane nevyřešený, jde asi o nejlepší "kriminálku" co jsem viděl a to stačila jedna místnost. Skvělé obsazení, scénář a velice chytře napsané dialogy. Přítomnost Jiřího Voskovce byla třešničkou na dortu. 5 hvězd! ()

robfi

Bud jsem psychicky jeste nedozral, anebo jsem nepochopil pointu.... Ja si z toho filmu odnasim jediny postreh, ze pokazde se najde jeden blbec a s blbcem je neradno se hadat a moudrejsi ustoupi. Takze i v tomto filmu 11 relativne pohodovych typku ustoupilo dvnactemu blbeckovi. Ale proc je ten blbecek hlavni kladny hrdina mi uniklo v prekladu. Sorry. Asi na to jedna VŠ nestačí, půjdu se dovzdělat. ()

Erico

K tomu není co dodat. Výborný herecký výkony a hlavně excelentní dialogy. Mám rád filmy založené na diskuzi a pokud film dokáže pohnout s názorem diváka (jako tady ohledně viny či neviny), je to známka dobře odvedené režisérské práce a kvalitního scénaře. Henry Fonda klasicky svým hereckým výkonem zastínil ostatní herce. ()

v.indruchova

Byla jsem příjemně překvapena, nazvala bych tento film psychlogickým pojednáním. Byla jsem překvapena tak starým filmem, který mě dokáže uchvátit. Výborní herci. Chystáme se podávat na remake. ()

zigy

Koukat na dvanáct chlapů v jednom pokoji celou hodinu a půl - to je i na mě dost silný kafe....jediným ozvláštněním byl od půlky déšť bušící na sklo..:) skvělí herci ale z toho vytřískali maximum možného, navíc podporováni skvělým dabingem (zejména Lipský je naprosto bombastický). Zajímavostí dabingu je, že Voskovce namluvil Voska (že by vtip dabingových tvůrců?). Nemám nic proti soudním dramatům, třeba Norimberský proces považuji za naprostý klenot, ale tohle mě nechalo docela chladným. ()

Petka92

Moc povedená klasika. A když k tomu přidáte diskuzi, zjistíte, že ne všechno mohlo být, jak se zdálo na první podívání. Výborně propracované charakteristiky. ()

Briskie

Ke stvoření geniálního filmu zdaleka nepotřebujete obrovský rozpočet, tři pr***e počítačových efektů nebo rozlehlé scény. Ne, bohatě stačí jedna místnost, pár herců, dobré vtipy a Jiří Voskovec. ()

Rust_Francis

Tak dlouho jsem se k tomuto filmu neměl až jsem přeci jenom i já podlehl. Jedním slovem - dokonalé. Výborný scénář a na jedničku napsané různé druhy postav, až se mi nechtělo věřit jak je ten film perfektní. I přesto že se odehrává celou dobu v jedné místnosti je to mnohdy napínavější než kdejaká novodobá "vyšetřovačka". Postupné odhalování případu, vyřknutí pochybností a uvědomování si určitých nejasností zločinu nám dává dohromady nejen celý soudní spor, ale především výjimečný film, který stojí za to shlédnout. Henry Fonda perfektní, ostatně stejně tak jako ostatní herci v místnosti. ()

Bezejmený

Jak malá hranice je mezi životem a smrtí. Nikdy by mě nenapadlo, že se mi bude líbit film o diskuzi tuctu lidí odehrávající se v jedné místnosti. Skvělí herci, výborná kamera, skvělé nápady - dusno, vedro, nefungující ventilátor, bouřka, různá hlasování.... Další den jsem si film musel pustit znova. Jediná má výtka směřuje k tomu, že ve skutečnosti by měli podobné argumenty, zamyšlení, rekonstrukce, pochyby atp. předvést spíše vyšetřovatelé a právníci než porotci. ()

sibskyn

Celé se to odehrává v jedné místnosti. Takže všechno vsází na dialogy, ukázkovou kameru, napínavý děj, a kvalitní herce. A všechno to naprosto dokonale funguje. Ten nejlepší film, kde se jenom mluví a mluví. ()

MorraEddie

Minimalistické a přitom tak velkolepé. Skvělý film s ještě lepšími herci,kterým kraluje hlavně Fonda a i Voskovec nezůstal pozadu. Vážně bych nevěřil,že mě může bavit zrovna takový film. Prokazování neviny,když jsou všichni proti vám je těžké,ale jak je vidno stačí zasadit semínko do hlav ostatních porotců a výsledek se dostaví ()

NucLe4r

Tenhle film se dá popsat jedním slovem: Masterpiece. Celý příběh se odehrává v jedné místnosti, hlavní zbraň jednotlivců jsou ústa. Argumenty toho největší kalibru, slovní přestřelky, dokazování maličkostí a k tomu úžasné herecké výkony. Asi jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Tohle by měli učit v hodinách dějepisu. ()

silvusaak

Na to se nejde nedivat s otevrenou pusou a drbat se u toho na hlave a uculovat se na Henryho a naseho Jirika. To co dostali z jedne mistnosti muze znot jednoduse, ale vyslo to naprosto dokonale. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)