Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

hrumsrt

I mean, it's possible! Ne, tak to se pletete pane porotce číslo 8, on totiž tenhle film je tak geniální, až nevěřím, že mohlo něco podobného vzniknout. Nezapomenu na den, kdy jsem snímek viděl prvně, byl podzim pátek navečer před 5 lety. Můj vztah k filmům tehdy nebyl takový jako dnes a šel jsem do toho s pocitem "eh černobílý film starší než moji rodiče, tu hodinu a půl tomu dám", nicméně co následovalo potom, bylo něco úžasného. Snímek mi utekl jak voda a já v závěru zůstal s ústy dokořán a po celý zbytek večera jsem zpracovával, co jsem viděl. Soudní dramata mám moc rád a vždycky tvrdím, že soudní systém v USA je naprostá volovina hodící se leda do filmů. A právě to se tady potvrzuje! Ve většině podobných filmů ze soudní tématikou zůstavá příběh jen v soudní síni samotné, porota tvoří jen takovou kulisu a my sledujeme dravé právníky, kteří se perfektně naučili svoje úvodní a závěrečné řeči. Ale tohle je zkrátka něco neuvěřitelného, nakonec americký soudní systém činí pro neprávníka až neodolatelným. Jeden muž hájící svůj vratký názor proti dalším jedenácti plně přesvědčeným. Brilatně jednoduchá premisa, kde se v jedné místnosti pokouší - porotce číslo 8 - andělský architekt Davis (no ten prvek bílé nevinnosti není náhoda) přesvědčit ostatní již rozhodlé porotce, že může být pochybnost o názoru každého z nich. Neuvěřitelně strhující snímek, který spojuje lidi tolika různých společenských postavení v něco tak špičkového. Myšlenka a ten scénář by se měl zavřít do trezoru, jelikož je to možná to nejlepší, co filmově smyšlející lidstvo, kdy vymyslelo. This is art! 100%! ()

LordMysti

Tento film jsem viděl když jsem byl ještě hodně mladý, ale už tenkrát mě film zaujal tak, jako málokterý jiný film z této doby. Film mě vtáhl svou atmosférou, svým navenek jednoduchým pojetím, ale silným, postupně se vyvyjejícím dějem. ()

kiril

Přes půl roku mi cd s tímhle filmem leželo na stole a já se snad až bál (hlavně díky datu výroby filmu) jeho zasunutí do mechaniky. Ale na doporučení kamarádky jsem strach překonal a ten stříbrnej disk se mi odměnil nádherným dramatem o boji za život odsouzeného chlapce. Po skončení filmu jsem až nevěřil tomu, jak jednoduše (ale přitom kvalitně) se dají/daly filmy točit. ()

Raili

Naprosto famózní snímek. Dřív by mě určitě nenapadlo, že se mi může tak moc líbit 90-ti minutovej dialog dvanácti lidí z uzavřený místnosti. Navíc je to jednoznačně nejlepší černobílej film co sem kdy viděl. Děkuji ti CSFD, žes mě seznámilo s takovejhlema filmama :) ()

Kessler

Nevěřil jsem tomu, že drama o poradě 12 porotců, natočené před půl stoletím, může mít takovou dynamiku, obsahovat tolik napětí. Neuvěřitelně dobrý film. ()

Jablek

Nikdy jsem neměl v oblibě psychologické filmy, ale tohle mě dostalo...charismatický Henry Fonda v symbolicky bílém saku otáčí na stranu dobra 11 různých osobností, které jsou od začátku přesvědčeny o vině obžalovaného... Excelentní herecké výkony ve spojení s až divadelní délkou scén bez střihu a v neposlední řadě hloubka myšlenky řadí poprávu toto geniální dílo do první desítky! ()

swiss

Divadelní předloha je znát. V podstatě žádná věta není zbytečná. Je tak snadný poslat někoho na křeslo, když zrovna dávaj baseball. Jiří Voskovec (vlastě George) výborný. Hlavně když opravuje Američanovi gramatiku. ()

waska

Jeden z nejlepších soudních filmů, které jsem viděl. Viděl jsem ho včera večer a když jsem usínal, stále jsem na to myslel. Byl jsem trochu ostražitý, jelikož z každé strany jsem slyšel, jak je tenhle film dobrý. Ale tenhle film opravdu dobrý je. Začátek je trochu pomalejší, ale od první hlasovaní poroty už jsem skoro ani nedýchal a hltal každé slovo každého člena poroty. Henry Fonda předvedl svůj standartně vynikající výkon, ale spíš než on mě zaujali ostatní herci svými výbornými výkony. A´t už basebalový fanoušek, kašlající starší pán, děda s pronikavýma očima, bankovní úřeníček, přistěhovalec Jiří Voskovec ( mile mě překvapil ) nebo sebevědomý majitel doručovatelské firmy, který se zlomí ve své upjatosti jako poslední... Ani mi nevadilo, že prakticky od prvního hlasování je jasné jak to dopadne :) ()

stromekk

1 místnost, 12 herců, geniální klasika. Když člověk vidí, jaký kraviny jdou natočit za stamilióny, musí před takovým filmem a jeho autory spolu s kloboukem smeknout i skalp. ()

dessa

Skvělý film se skvělými herci. Nejlepší soudní drama, jaké jsem kdy viděl, pozastavující se nad soudním systémem v USA. 12 lidí rozdílného věku, původu a inteligence má rozhodnout o vině či nevině mladého kluka. Pozor, trochu spoiler. Sice je od začátku jasné, že je Henry Fonda všechny postupně přesvědčí, nicméně jsem byl zvědavý a napjatý, čím a jak koho zlomí. ()

Zevon

Vynikající ukázka práce s protagonisty, podepřená bezchybným scénářem, vysoce nadčasové morální poselství, které mi vždy přivodí husí kůži. Nezbytnost když ne vlastnit, alespoň dvakrát za život vidět. ()

mdouglas

Výborný film, ve kterém kamera prakticky za celou dobu neopustí jedinou místnost. Pro mě určitě jeden z nejepších filmů co jsem doposud viděl. 95% ()

whisker

Mě to docela pobavilo i když to je drama. V podstatě dost dobré na to, že se celý film odehrává prakticky v jedné místnosti u jednoho stolu s dvanácti porotci. Tady můj zrak většinu filmu končil dole na obrazovce a já jen četl, protože nejsem zrovna zdatný v angličtině ;-). I přes tyto výhrady ale hodnotím celkem vysoko. ()

yerdua

velmi poučný příběh :) prostě bez chyby někdy jsem měla chuť na ně všechny začít křičet :) skvěle jsem se do něj vžila ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)