Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

topi odpad!

Tak se nám Zdenda Zelenka přidal k Zdendovi Troškovi a můžou se plácat spolu po rameni a což, aby společně natočili ještě vtipnější pohádku na příští Štědrý večer? To by byla bomba a pecka a mohli by použít víc hudebních čísel, to bude mít jistě ještě větší grády! Nebál bych se přidat na větším pitvoření čertů a Vilhelmovou s Liškou bych stoprocentně angažoval znovu, ti se předvedli fakt dokonale. To abych ale nakoupil opravdu velké zásoby chlastu, abych si z toho vůbec nic nepamatoval, za střízliva tohle vidět je fakt o držku. A o zdraví. Nemusel bych to příště už přežít. ()

italka63

Kříž a Vilhelmová byli dobří, jinak pohádka se mi jevila průměrná, peklo působilo velmi bakelitově, kostýmy pochválím, ale jinak docela zklamání. ()

movieband

Jediné plus je snad za slušnou první čtvrtinu, pak šla celá pohádka ke všem čertům. Zbytek byl už zplácanec nesmyslů, které završila pointa o dobrém a spravedlivém peklu. Škoda slov, s vánočníma pohádkama končím. Klasiky zůstano klasikou, a hlavně neokoukanou. ()

Helo

Málokdy se mi stává, abych si u filmu tak moc přál, aby už byl konec. A to jsem na to byl docela zvědavej po článku, kde tvůrci prohlašovali, jak to je epická a výpravná pohádka se spoustou efektů, skvělých kostýmů a ještě skvělejších kulis. No, dostali jsme obyčejný kostýmy, který by v některých případech tak odpovídaly tomu, že si je někdo vyrobil na svůj první LARP a pak je radši daroval ČT, aby měl ve skříni místo na nějakej lepší. Speciální efekty jsou tu zastoupený "úžasným" čertovským teleportovacím kouřem, čertovským Sauronovým okem a - konečně! - dvouma půlsekundovýma záběrama na hrad přimalovanej pomocí Malování od Microsoftu (ale bezpochyby toho novýho co umí i 3D!). O hereckých výkonech, který zachraňuje asi tak jen Kříž, Liška a Polívka ani nemluvě. A scénář? Respektive děj celý pohádky? To je jedna velká tragédie! ()

L_O_U_S

Neviděl bych to tak černě, ale žádná sláva to opravdu nebyla. (Ne)herectví hlavního hrdiny působí zvláštně. Umí Liška hrát i jiné postavy než drmolící břídily? (1 259.) ()

kajas

Žádný jiný národ nesleduje během vánočních svátků tolik pohádek jako my, takže štědrovečerní pohádky to mají ze všech televizních pořadů vlastně nejtěžší. Sama se na ně dívám s minimálně denním odstupem, protože během rozbalování dárků se logicky tolik nesoustředím. A po přečtení zdejších reakcí jsem byla překvapená, jak mi "Žito" zpočátku vůbec nevadil. Ano, v pekle byli jenom dva čerti a jejich představitelům (Vilhelmová + Liška) bych z fleku vpálila Zlaté maliny, zato se mi líbila neokoukaná mladá princezna a hlavní hrdina svoje repliky možná deklamoval bez dostatečného prožitku, ale jeho výkon pořád nedosahoval hrůznosti projevu Martina Krause v nedávno reprízované pohádce "Kouzla králů". A tak jsem si říkala, že po 30 minutách není vůbec tak zle. To jsem ale netušila, že mě čeká ještě 70 (!!!) minut, ve kterých nechyběly pokusy o muzikál s účastí Viléma Čoka, pekelná brána na hřbitově a další lahůdky. A že vlastně bylo zle, to jsem si uvědomila až v momentě, kdy jsem nebyla schopná příteli vysvětlit, o čem ta nová pohádka vlastně vyprávěla. Pana Zelenky jsem si vždycky vážila za jeho "Nesmrtelnou tetu", ale tohle zklamání vůbec nevylepšil svým vulgárním vyjadřováním o nespokojených divácích... ()

corona

Väčšinou ľudia pozerajú filmy, lebo sú dobré, túto rozprávku si ľudia púšťajú najmä preto, aby sa presvedčili, či je až taká zlá. Je. Bratia, už toľko nehejtujte pána režiséra, lebo Vás k budúcim Vianociam poteší pokračovaním s názvom Kúzelník Žito vracia úder, prípadne Kúzelník Žito, apokalypsa pokračuje. ()

Chrysopras

Na rozdíl od jiných komentářů zde mi přišel DŠ jako Žito dobrý a princezna je také sympatická. Tím ovšem pozitiva končí, snad ještě pan Kostka v roli krále zahrál své. Dál už to ovšem byly figury nepřesvědčivé až karikaturní počínaje bylinkářkou přes Neklana až po šílené pitvoření Lišky a Vilhelmové. Nezachránil to ani slabý až řídký děj a nejhůř bylo při zpěvech, kdy melodie nenadchla a texty byly krkolomné až běda... Škoda. Přijde mi, že se autoři většinou jen snaží namixovat úspěšné prvky starších oblíbených pohádek ( dáme tam čerty, písničku a moudrou babičku etc. ), ale málo se věnují propracování děje, dialogů a figur. ()

Tyckin

Bídná hudba včetně písniček, zase vlezlá Bohdalka, nespisovná mluva, pitvořící se čerti, princezna i Žito herecky naprosto tragičtí, prostě jen odříkávají text. Scénář dost ubohý, dialogy to samé. Nemohu si pomoci, ale když princezna vojákům nastupujícím do služby při odjezdu říká "Pá pá", nepůsobí to zrovna pohádkově. To samé platí o hláškách typu "Sluší jim to cóó", ale holt takkové ujetosti současné mluvy se bohužel objevují prakticky ve všech současných "pohádkách". Zkrátka nejde to - v dnešní době chybí herci, hudební skladatelé, scénáristé, režiséři a zkrátka vůbec někdo, kdo dokáže pohádce vnuknout toho ducha a poetiku. ()

Miseet

Toto byl úšlap hodně vedle. Denis Šafařík se mi v jeho roli teda vůbec ale vůbec nelíbil. Jeho neustálý udivený výraz vše ještě podtrhoval. Pavel Kříž naopak hrál až moc, až mi jeho role byla opravdu protivná ikdyž vím, že je jako záporák v pohádce potřebný. Nechci říct, že scénář, kamera i hudba nestály za nic, jen to jako celek prostě nefungovalo. Jediný Pavel Liška mě bavil, ostatně jako vždy. Vilhelmová sice taky hrála dobře, ale ta mi vždy byla hrozně nesympatická. ()

easaque odpad!

odpad Na první pohled nevypadá ta pohádka tak zle, ale v průběhu šla ručička mého barometru kvality díky scénáři a jednotlivým postavičkám rapidně dolů. Její velká výpravnost v kontrastu s obsahem ještě více evokovala protichůdné nálady. Jsou i horší pohádky, ale tato nemá co nabídnout. Už bych rád viděl nějakou normální pohádku, kde se nezpívá, nesnaží se samoúčelně o srandu a nejsou v ní žádní čerti.... natočí ji někdo? [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

rakovnik

Obrovské zklamání. Tato pohádka byla neuvěřitelná slátanina. Vůbec nechápu, jak se dostala ke štědrovečernímu stolu. Vždyť nebyla ani vánoční. Ovšem, to by ani nebyl největší problém. Děj byl o ničem, přeskakoval, postavy byly nesympatické, komedie nikde, zato se občas najednou zjevila píseň. Vrcholem byl strašný neherecký výkon Žita. Postsynchrony se nepovedly. Udála se spousta nesmyslů. Jediným kladem bylo, že nakonec dávala hlavní dějová linka smysl. To bohužel nestačilo. Nikdy více. ()

William_ odpad!

Jedním slovem odpad! Avšak neviňte za to ČT, za to může režisér = Z. Zelenka. Zavřít ho a už ho nepouštět do televize. ()

Giggo

Nebyla to pohádka dle mého gusta. Nebyla to pohádka na kterou sme zvyklí. Pár věcí přesto překvapilo, hodně zpěvu, tance a známých muzikálových tváří. Dobré písničky i občas kvalitní zpěv. Kdyby se nejednalo o televizní instanaci, ale šlo o muzikál - jak naznačuje obsazení i autoři. Mohlo by se jednat o dobrý počin. Na divadelních prknech by vynikla spousta věcí a herci by dostali možnost více si svou roli užívat. Bohužel musím hodnotit film a jako film je to nemastné, neslané, bez pořádného příběhu a s velmi slabým hlavním hrdinou, který do role správného "princátka" ještě nedorostl. ()

Elyssea

Bohužel, je to stejný dramaturgický bordel, na který jsme od českých pohádek v posledních letech zvyklí. Kouzelník Žito (který neschopně kouzlí asi jen deset minut) neví, jestli se v něm má zpívat, mluvit, kouzlit, intrikařit, tak raději dělá všechno. Žito sám je docela sympaťák (a myslím si, že se u něj snažili zachytit mladého Neckáře), jenže jeho chytrost a laskavost se snoubí s přehnanou sebedůvěrou a jistotou morální nadřazenosti. Žitovo trestání nepoctivých vesničanů zavání pomstychtivostí a celkově mi morální poselství pohádky připadá zastřené. I muzikálové peklo je směsicí příšerných čertovských neduhů jak opsaných od Trošky - blábolící čerti, kteří se na zemi chovají docela normálně, a slušný Lucifer (Čertova nevěsta byla v tomto stejná). Pavel Kříž má pak opět příšerný účes a záporáckou roli, ve které opět hrozivost nahrazuje přehráváním. Celkově je Kouzelník Žito slabá a místy dost nudná pohádka, která právem skončí v propadlišti vánošních dějin. ()

bourec

Pohádka s celkem širokou plejádou herců,ale bohužel nikdo z nich nemá co hrát.Kadeřávková je sympatická,ale zatim hraje nevýrazně.A Šafařík.Ani jedno,ani druhý,což mi u něj ale ani tolik neva,neni to umělecký molo,nebo soutěž misáka.Ovšem pohádka bez solidní zápletky,se střípkovitym,a hlavně nudnym dějem.Nevim ,proč se Zelí čílí,když je to hodně slabý.Ne na odpad,ale slabý jo.30%. ()