Bylinkárka Apolena nájde v žitnom poli opustené novorodeniatko. Dá mu meno Žito a vychová z neho statočného mládenca. Žita naverbujú do kráľovského vojska a zlý radca kráľa, knieža Neklan, mu prikáže vyberať dane od poddaných. Žito tak na vlastné oči pozná, aká dokáže byť moc zlá a nespravodlivá a začne sa proti nej búriť. Jeho zmysel pre spravodlivosť, radosť zo života a šikovnosť, očaria aj princeznú Adelku.No  padne do oka aj čertici Filištíne, ktorá by si ho rada priviedla do pekla. Preto sa prevtelí za krásnu markízu a pokúša sa ho nalákať na výhody zla: bude bohatý a slávny. No Žito sa nalákať nedá. A tak okrem Neklana, ktorý sa tiež usiluje získať Adelku, musí bojovať aj proti moci samého pekla. (RTVS)

route60 odpad!

Pohádka? ale kdeže? tato konina v podáni ČT je spíše zkouška co diváci ještě vydrží, mladí herci no jestli se tomu dá říct herectví odvedli mizernou práci vypadá to že se Zdeněk Zelenka zbláznil anebo že by jen potvrdil jen svou marnost? Zkrátka odpad jak vyšitý milá (slavná ČT) styďte se. ()

Dejf4 odpad!

Nevím co jsme Ježíškovi udělali, ale tohle jsme si tedy na Štědrý den nezasloužily. Příšerný představitel hlavní role,bláboly místo dialogů, tady zkrátka není co hodnotit ani popisovat. Je to jedno velké klubíčko nesmyslů. 1/10 ()

sharka.68 odpad!

odpad jsem dala už po prvních 5 minutách loni o Štědrém večeru, včera jsem si to zopakovala, odpadla jsem po 20 minutách, bylo to šílený, jako loni..takže beze změn a prosba k rejžovi - už netočte pohádky!!!!! ()

Joe16210

Příběh je zajímavý, doplněný krásnou hudbou Daniela Bartáka. Navíc se zde objevuje pár hvězdných jmen. Celkově se však jedná spíše o slabší pohádku než ty ostatní. I tak si ale Kouzelníka Žita vždy rád pustím alespoň jako kulisu k příjemně strávenému odpoledni či večeru. ()

pafka

Pavel Kriz zkratka neni vhodny pro zaporne role. To uz jsme videli mockrať. Proc ho stale nekdo do techto roli obsazuje, vi asi jen reziser. Predstavitel hlavniho hrdiny ma jedine plus - je podobne roztomily jako mlady Vasek Neckar. Timto ale konci, Vasek se umel skvele hybat, byt prirozeny a nemel jednu grimasu. A k tomu, kdyz se zpivalo, prevalcoval vsechno. Tady to ale vubec nefunguje. Pribeh dobry, jen posledni pulhodina mela byt pet minut a melo by to smrnc. Obecne neotravne, chvilema i pekne. Myslim, ze to ma horsi hodnoceni, nez si film zaslouzi. A nejspis to posbiral po stedrovecernim promitani v tv, kdy se velka ocekavani zmenila na velke zklamani. ()

EddieIron

Klasika, po čtvrthodině čtyři odpady, po dvaceti minutách osm... nicméně byla to strašlivost, která už by nikdy neměla být vysílána! Jedna hvězda za to, že Vilhelmová poprvé vypadala jako ženská /tedy v roli čertice :-) / , za Polívku a za tu první muzikálovou vsuvku, kdy je Žito zaveden mezi boháče. Ta byla fakt povedená. ()

Petr.Plicka odpad!

Jednu hvězdičku za dobré masky. Zbytek byl otřesný...dialogy, příběh, atmosféra i hudba... Slabota a škoda času(edit: musel jsem dát odpad po hodině koukání chci mlátit hlavou o zeď) ()

Ironhead odpad!

Tohle se vážně nedá, nejenže scénář a dialogy stojí za *censored*, ale herecké "výkony" mladých představitelů plus přehrávané pitvoření Lišky a Vilhelmové trochu bolí. Hlavní vysílací čas celých Vánoc si zasloužil opravdu něco podstatně profesionálnějšího. Nejtragičtější ze všeho je tu ale s přehledem "herectví" Denise Šafaříka... možná má hezkou tvářičku, ale dialogy odříkává jak z papíru na nějaké besídce základní školy. :_( Tohle se vážně nepovedlo. Snad jedinou pochvalu v tomhle marastu zaslouží kostymérky/kostyméři. A teprve při sledování takovéhoto paskvilu člověk docení jako kvalitní i dříve víceméně kritizované novodobé pohádky jako byl třeba Šťastný smolař. Jen se zas nabízí otázka, jestli u nás dneska umí slušnou pohádku natočit i někdo jiný než Jirka Strach?!? btw... hodnocení dávám až těsně před koncem, chtěl jsme dát jednu/dvě alespoň za vizuál, ale to prostě nejde... celkově to totiž nějak podprahově nabádá člověka k sebepoškozování... :oP ()

JeffScylla

Tohle není ani pohádka natož komedie. Je to tragédie, na kterou se navíc opravdu nedá koukat. Navíc ten kontrast s pohádkou v programu předcházející "Byl jednou jeden král" .... to opravdu až fyzicky bolí. Souhlasím tedy pouze s otázkou "princezny" nebo kdo to má být "CO TY KOBYLINCE!!" a vypínám tu hrůzu. :) ()

meda2016

Tak to je průjem v nejsledovanějším čase pohádkového roku. Činit špatnosti se nemá - děj v kostce. Aktéři nechtějí, nebo nemají co předvést (tolik dobrých herců plus Zelenkova Bohdalka). Čertovske vsuvky ze studia pěst do oka (možná v tom Dyková s Liškou ani původně nebyli?). Tohle byl projekt na naplnění kapes jedněch z kapes těch druhých, nic víc. ()

Deidy

No... Upřímně jsem z toho docela v rozpacích. Na jednu stranu hezké písničky, i ten scénář dejme tomu ujde. Horší je to samotné provedení. Odjakživa říkám, že většina českých herců jsou spíš divadelníci, než filmoví herci. Což se pak odráží i na výsledku, do každého gesta a slova se tak urputně snaží přehráváním narvat tu správnou divadelní dramatičnost, až to působí nepatřičně, protože film by naopak měl být zahrán s citem, scéna od scény. Tudíž pak vznikají takovéhle filmy. Nikomu nevěříte ani nos mezi očima, natož lásku, nenávist, strach, whatever... Takže i když v pohádce figurují hezké interiéry i exteriéry (teda až na to peklo, to byl fakt poctivý studiový hell), měla jsem celou dobu pocit, jako kdybych sledovala divadelní záznam. Záležitost s kouzelným kamenem taky nedomyšlená, to jeho věčné nabíjení a vybíjení moci už mě po chvíli začínalo pěkně srát. A čertí záporačka taky, místo záludné a nebezpečné psychopatky, která to má skvěle promyšlené, tu máme pitvořící se blbku (což úzce souvisí s mým názorem výše). Fakt by se čeští režiséři a herci měli nad sebou zamyslet a ujasnit si, jestli chtějí ze sebe plodit takové přepálené sračky na úrovni divadelních grotesek, nebo natočit pořádnou, třeba i lehce hororovou pohádku, která by mohla mít nějakou opravdu uměleckou hodnotu. ()

FireOfFilth odpad!

Jestli ty nové pohádky mají vypadat všechny takto, tak ať už se na to vykašlou a žádnou netočí, škoda peněz a zbytečně naštvaní diváci. Neskutečně stupidní chování všech postav, až na výjímku babku bylinářku a princeznu, ty celkem přemýšleli. Jinak hrabě docela dobře slizkej, bohužel jen slizkej jinak blbej jak troky. U krále zezačátku vypadalo, že bude docela rozumnej a chytrej, bohužel byl hrubě zaslepenej a hloupej také. Každopádně nejhorší postava byla ta hlavní Žito si vysloužil korunu jedné z nejblbějších pohádkových postav. Také nechápu, že ve všech pohádkách dělají z čertů trotly, to je snad furt. Že nikdy nevznikne pohádka, kde jde z čertů respekt a používají mozek a nepůsobí tak trapně komediálně. Celkově ta pekelná linka byla trapná a oničem. No a ty rádoby písníčky měli znamenat co? Pan Zelenka a tento paskvil mě velice zklamal a měl by mi zaplatit slušnou částku, že jsem toto zkoukl do konce! ()

montelie

Hrůza !!! Mladí herci nehrají, staří přehrávají. Titulní role typově i pojetím zcela mimo. Jedna hvězda za Kříže, ne snad probůh za herecký výkon, hrál ještě hůř, než je u něj běžné, ale za to, že vypadal jako Thulsa Soudce...:-D ()

kedluben

už dlouho jsem si u žádnýho filmu neříkal, že to přeci někdy musí skončit. trvalo to nekonečnejch asi pět hodin. scénář nejspíš psali žáci sedmé třídy nějaké hoooodně speciální školy. herecké výkony? často jsem si studem zakrýval tvář. pitvořící se čertice, který namontovali zuby posledního koňského vítěze velké pardubické... uf, to je k nerozdejchání. hlavní hrdina byl pravděpodobně neúspěšným členem nějakého přípravného kurzu ochotnického souboru.... a ještě jedna věc tomu chyběla... porád jsem si řikal, kdy začne nějakej příběh... a on nezačal.... hrozný!!!! příště zaplaťte mně. napíšu něco mnohem lepšího a sám si zahraju všechny role. celkově to dopadne mnohem mnohem líp. vlastně ani nevím proč jsem dal jednu hvězdičku. asi si nechávám rezervu na příští rok. ()