Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

mvukotic

Zaciatok velkej sagy, brana do nekonecneho univerza Star Wars. Zaciatok velmi dobry, nie vsak najlepsi. G Lucas urobil prvy krok neisty podoprety revolucnou technologiou, ktora otvarala dalsie filmove moznosti. Jednoduchy rozpravkovy pribeh, krcovite herecke vykony a pateticke repliky vyvazoval nadherny vizual, osudovost a velkolepost. Slabinami boli napriklad Hammilove herecke vykony (ako tu uz niekto naznacil), nezaujimavy suboj Obi Wan vs Darth Vader, ci prilis zjednoduseny zaver (znicenie Death Star). Dokonca aj samotny Darth Vader vzbudzoval v dalsich epizodach vacsi respekt a oplyval demonickejsou charizmou. Naopak vyzdvihujem niektore nezabudnutelne atmosfericke zabery na Tatooine (Luke divajuci sa do puste pri zapade Slnka/Slnk pri klasickej SW teme, alebo cast v Mos Eisley), Obi Wanove vystupy, pubertalne dotahovacky Leia vs Han, alebo zaverecna bitka nad Yavinom 4. ()

BLADER

Ak má Spielberg svojho Indiana Jonesa, Lucas má svoje Star Wars. Film, ktorý je dnes kultový, nestráca na svojej kvalite absolútne nič ani po 22 rokoch svojej existencie. To, čo hovorím, je možno klišé, ale viac sa k tomuto filme ( resp. k tejto sérii ) povedať jednoducho nedá. ()

Arequipa

Jelikož jsem viděl dříve část Spaceballs, měl jsem ze začátku trošku problém s Darth Vaderem - místo démoničnosti na mě působil komickým dojmem, neboť jsem neustále čekal, kdy tu helmu sundá a objeví se Rick Moranis.:-) To ale samozřejmě není důvod, proč dávám průměrné hodnocení. První díl Star Wars se mi líbil, přinesl zajímavé scény (např. tu z baru), ale zatím je to pro mě jen dobrý průměr. ()

LukyLago

na svoji dobu samozřejmě vynikající snímek který dokáže překvapit i dnes ale nikdy jsem nebyl fanoušek star wars a tahle epizoda mi přišla spíše jako komedie s krátkým roztahaným příběhem. ()

sarfian

Prvý diel tejto známej sci-fi série som videl až tento rok vo februári. Neviem nejak ma Star wars nelákali, ale celkom sa to dalo a hlave vďaka Harrisonovi Fordovi. Pre mňa je to taký priemer. VIDENÉ 1x ()

Kvasekus

Musim teda uznat, že ty helmy jsou vážně vtipný...všichni vypadaj spíš jak závodníci formulí na sluneční pohon a ještě souboj světelenejch mečů Obiho a Dartha vypadá trochu jako když jsme si s klukama mečovali klackama v lese, ale jinak mi starší efekty nevadili...vidět ten film v roce 1977, tak tu ted asi píšu, že už mam dneska dvakrát odonanováno. K příběhu taky žádný výhrady nemám a naopak lituju, že v dnešních hvězdnejch válkách neni nikdo jako Harrison Ford, protože ten tomu dává ten hereckej šmrnc jakej to má mít a Mark Hamill u mě taky vede. Sumasumárum určitě lepší než nová jednička a asi i dvojka. Vlastně ani nevim proč nedávam pět puntíků...asi si nechci vystřílet prach, čekaj mě ještě dva díly. ()

Colour

Z tohto filmu od začiatku po koniec čmuchá pokračovanie. Prvá polovica je vlastne len a len vysvetľovanie, kto sa ako do príbehu dostal a zaplietol, ale, chvalabohu, že to aspoň nenudí. Akcia prichádza až od trištvrtiny. Vizuál je uchvacujúci a na dobu vzniku skutočne ohromujúci. Koniec je jedna veľká kvalitná akcia. Čo sa týka hercov Harrison Ford je výborný, i keď mi jeho frajerstvo nejako nesadlo (hold, mal to v scenári, tak čo?), Mark Hamill je slabý ako čaj, celý film mal rovnaký výraz, nech sa dialo čokoľvek (a že sa toho dialo). Scenár je priemerný, réžia akási divná. Od dokonalosti má film ďaleko, ale Harrison Ford, vizuál, kostýmy a akcia potiahli film na (pre mňa) 4* 77% PS: kto má rád triky, tak ten dá bez mihnutia oka 5* Kto má rád aj nejaký ten dej, bude pomýšľať i na 3* ()

Enterprise

Osobně mám rád scifi filmy ze starých dobrých časů, kdy éra digitalních efektů byla ještě v plenkách a scény se točili cestou improvizace, často metodou pokusů a omylů. Oproti dnešní digitální sterilitě a chladné dokonalostí číší z těchto filmů závan lidskostí a prvotního průkopnictví. Hvězdné války jako celek nejsou nic jiného než pohádka pro dospělé, všichni to víme, ale možná právě proto je máme tak rádi. Samotný film se místy nevyhne hluchým pasážím a možná by neuškodilo někde 15 minut vystříhat, aby film měl větší dynamiku, ale přesto jako celek film bezchybně funguje. ()

Petula009

Nevidět Star Wars je dneska považováno ve světe filmových fandů za něco jako jeden z nejhorších hříchů. A já se musím kajícně přiznat, i já jsem hřešila :( Když jsem ale viděla tenhle počin, říkala jsem si, co na tom mám hodnotit. Vždyť v podstatě každá kritika vůči téhle klasice je naprosto zbytečná.Vše bylo průkopnické.Efekty, kostýmy, hudba,styl režie, svým způsobem i humor (C3PO mě prostě naprosto dostával a z R2-D2 jsem chtěla okamžitě domů ).Nepočítaje to, kolik dalších tvůrců tohle ovlivnilo.Lucas je hold Lucas, a tohle je nesmrtelné jako síla, která nás provází :) ()

josieaddms

Měla jsem problém tenhle film ohodnotit. Hýbe se mezi perfektní zábavou, a naprostým filmovým fiaskem. Nechápu co se stalo, ale z Hvězdných Válek se stala legenda. Slovensko (a jak se zdá i ostatní země) jsou naprosto napadeni nemocí Star Wars! Jsou všude! Jsou s nimi trička, boty, hodiny, plakáty, nálepky, jejich figurky, puzzle, hodinky, nádobí.... Prostě všechno co vás napadne. Když já jsem byla dítě a byla jsem bezmezně zamilovaná do Qui-Gon Jinna nebylo se Star Wars nic. Najednou každej kdo se ke mě na dva metry přiblíží obdivuje Star Wars a je z toho paf. Stydím se za to ale já jsem se přes veškeré zhnusení k filmům a k jeho kultu, dobře bavila. Trochu mě rozčiloval Luke jeho image hodného hocha ze 70tých a jeho věčně kladná a spravedlivá povaha. Nicméně Han Solo je naprosto k sežrání, Harrison Ford v pěkných černých kalhotách s jeho ironickým úšklebkem a neodolatelným úsměvem byl na jedničku. Carrie Fisher jako drsná princezna mě taky bavila. Nicméně ty dva roboti mě naprosto doháněli k šílenství!!! Artoo-Detoo je chodící plechovka (jak trefně okomentoval jeho přítel C-3PO) vydávající otravný zvuky. Nicméně, na C-3PO nemá. On je ta nejotravnější postava kinematografie se kterou jsme měli možnost se setkat!!! Měla jsem chuť vzít světelnou pistoli a.... Dokážete si představit. Jdu se vrhnout s chutí na další díl kde se později vyjádřím i k dalším věcem. ()

renoarko

Klasika klasík, má to šmrnc a nechýba tomu zábava. A ten nový svet, ktorý tento film priniesol, si po dlhé roky rokúce získava fanúšikov po celom svete. Ja nemôžem dať menej ako 5 hviezdičiek,priznám sa, že sa hrdo hlásim k fandom tejto vesmírnej ságy. A Han Solo je moja najobľúbenejšia postava. ()

Homer.p

Viděno poprvé v kině v roce 1990, kdy jsem pochopitelně ani netušil, co tento film způsobil v americe. Od té doby se však jedná o srdcovou záležitost. Skvělý příběh, postavy a samozřejmě i efekty. Nové díly (I, II, III) se tomuto dílu dívají na záda z převeliké dálky z jiné galaxie. ()

andosdre

Skvěle natočená klasika,na kterou se dá koukat zas a znovu.Efekty jsou na dobu výborné.Ději se nedá nic vytknout a herci jsou také velmi dobří.Zvláštní zmíňku si rozhodně zaslouží Han Solo(Harrison Ford).Pět hvězdiček pro klasiku!... ()

patushik

Tento film předběhl svou dobu asi tak o dvacet let; viděno v roce 2012, navíc po shlédnutí nové trilogie. Ale právě díky tomu, že jsem viděl novou trilogii, která dějově předchází starým dílům, mě čtvrtý díl bavil o to více. Vůbec nechápu, že takovéto efekty a scifi prostředí mohly vzniknout před více jak 35 lety. Klobouk dolů před Georgem Lucasem a všemi, kdo se na tomto díle podíleli. ()

kukkik

Viděl jsem 4 díly Hvězdných válek a uvědomil jsem si, jak strašná debilita byla točit díly pozpátku. Po I - Skrytá hrozba, II - Klony útočí a III - Pomsta Sithů jsem se těšil na tohle. Ani jsem se nedíval na rok natočení ani na obrázky a hned jsem si to pustil. Upřímně, několik minut jsem si myslel, že jsem si spletl DVD a několikrát jsem se musel podívat na obal abych si to ověřil. Modely a efekty jak od malého dítěte pro mě, jako zástupce dnešní digitální generace, nemůže zachránit jenom příběh. Z té chlupaté potvory (nevím už jak se jmenuje, myslím Chewbac nebo tak?) se mi dělá od srdce šoufl. Kdybych tenhle film viděl někdy v roce 1978 byl bych z něj určitě úplně na větvi a měl bych z něj mokro v gatích ale v roce 2012 po shlédnutí filmů jako je Avatar nebo Iron Man mi toto příjde jen jako špatný pokus o vtip. Znám, a líbí se mi několik filmů, které jsou i starší než tenhle ale líbí se mi hlavně proto, že v době, kdy na to neměli technologie točili filmy, které se podobaly spíše divadlu a sázelo se hlavně na herecké výkony. Omlouvám se znalcům a kritikům ale pro mě by tento film byl dobrý jedině jako remake natočený technologiemi ze Star Wars 3 a lepšími. Rovněž se omlouvám, že už asi nenabudu odvahy shlédnout Epizody V, VI. Možná mě ovlivnilo i očekávání, po shlédnutí předchozích dílů a po výborném doporučení starších přátel ale za mě ubohé ++ ()

Bublinka6

Bohužel mě tento kult nijak neoslovil. Sci-fi prostě není žánr pro mě a když už, tak ne ve vesmírném provedení. Ale na druhou stranu, ve své době musely být Hvězdné války obrovským průlomem, co se efektů týče. I přes neoblíbenost tohoto žánru jsem film byla schopna se zájmem dodívat a nenudil mě, proto dávám tři hvězdičky. ()

Polnoch

Kultová, nadčasová klasika! Len ťažko si viem predstaviť, že nejaký film urobí väčšiu dieru do sveta kinematografie. Epický filmový skvost o ktorom sa dá hovoriť len v superlatívoch. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes