Štokholmský syndróm

• Česko Stockholmský syndrom (viac)

Film vznikol na základe absurdnej, ale skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala v Centrálnej štokholmskej banke. V roku 1973 prepadol štokholmskú banku bývalý trestanec Lars Nyström (Ethan Hawke). S pomocou zajatých rukojemníkov plánuje oslobodiť z väzenia svojho starého kamaráta Gunnara (Mark Strong). Vyjednávania s políciou, aj so samotným premiérom uviaznu na mŕtvom bode a rukojemnícka dráma sa preťahuje nie na hodiny, ale na celé dni. Lars sa rukojemníkom síce vyhráža, ale zároveň sa stará o ich pohodlie. Tak sa medzi ním a vydatou úradníčkou Biancou (Noomi Rapace) vytvorí zvláštny vzťah, ktorý sa stal fenoménom známym ako "štokholmský syndróm"... Psychologický termín opisuje situáciu, v ktorej rukojemník za istých okolností začína pociťovať voči páchateľovi súcit a sympatie. Ako je možné, že zajaté alebo unesené obete začnú po nejakom čase cítiť k svojim únoscom akýsi obdiv, sympatie či emocionálne puto - namiesto nenávisti, odporu a hnusu? Prečo negatívne emócie pomaly ustupujú, až celkom pominú? (TV JOJ)

Lukoboss

Jsou to hodně těsný tři hvězdy, přestože téma Stockholmskýho syndromu je z psychologickýho hlediska velice zajímavý. A navíc se tady v podstatě dozvíme, jak to vzniklo, resp. proč se to tak jmenuje. Film má ale několik negativ, který ho sráží dolů, což je škoda. Mínusem je, že to točili amíci... kdyby to bylo v originále a točili to seveřani, bylo by to určitě lepší. Že šlo o nepovedenou loupež, to víme, dá se o tom dost najít na netu, ale tady jsou jak lupiči, tak i policajti vyobrazení jako naprostí debilové. Co to jako mělo být, jakej pro to byl důvod? E. Hawke někdy až přehrává, ale neřekl bych, že je to jeho chyba, spíš to po něm chtěli. Jinak je herecký složení dobrý, tady není co vytknout. Ale natočit film o vážným tématu téměř formou komedie... no nevím. ()

Hanys_

Stockholmský syndrom při svém vzniku. V rámci žánru se tohle určitě neztratí, i díky schopným hercům a ne tak tradiční dějové lince. ()

mira007

Retro krimi říznuté komedií o bankovní loupeži v roce 1973, která dala vzniknout psychologickému pojmu Stockholmský syndrom. Je zajímavé sledovat jak rukojmí během šesti dnů začnou své věznitele vnímat pozitivněji než osvoboditele, ale celkový dojem je sice příjemný, ale jen průměrný komorní film se skvělým Ethanem Hawkem. Bohužel nenaplnil očekávání po shlédnutí traileru. ()

filipvrbik

Příběh je to skvělý, ale bohužel film se moc nepovedl, hlavně neustále ječící Ethan Hawk mě oproti předešlým rolím hodně zklamal.. Má to sice jen 92 minut i tak to působí těžkopádně a dlouze. Škoda, že se tvůrci nechali přepnout na komedii a vznikla spíš nepovedená parodie. Jak říkám, škoda, potenciál to mělo...40% ()

Rockerman

Tedy, jestli to opravdu probíhalo takto, tak se vůbec nedivím, že zde vzniknul takzvaný "stockholmský syndrom". Možná to bylo schválně natočeno jako komedie, protože chování policistů bylo opravdu groteskní. Nebylo to špatné, Ethan i Noomi hrají výborně, přesto zase převládá pocit, že to mohlo být ještě lepší. ()

MickeyStuma

Snímek je ve své podstatě určen hlavně těm, co ještě stále neví, jak vznikl pojem 'Stockholmský syndrom'. Rok 1973 a ve Stockholmu proběhne obyčejná bankovní loupež. Nic, co bychom ve filmu ještě neviděli. Kromě lupičů je však v centru dění i jistá úřednice, která se svým chováním krapet od běžného dění vymaňuje. A to je právě to, co je hlavní devízou příběhu. Od takového je však přirozené očekávat nějaké to napětí či vlivem námětu zvýšenou psychologii, avšak nic takového se neděje. Spíše to hraničí s lehkou komedii odpočinkového diváckého zájmu. Výprava je však úžasná. Vliv na tom mají hlavně kostýmy, ze kterých sedmdesátá léta doslova září. Ethan Hawke v roli lupiče Larse Nystroma  a Noomi Rapace v roli pokladní Bianky Lind. Právě ona na sebe strhává veškerou pozornost a dá se říct, že především svým hereckým výkonem. Lze jinde vidět takovou naivní puťku? Ale nic naplat, snímek je atmosféricky stavěný podobně jako třeba francouzský snímek 'Bezva finta'. Pevně stanovený scénář vyvolává pouze odpočinkovou zábavnou etudu. Možná je to úmysl pro lepší pochopení problematiky. V televizi však snímek vynikne daleko více než na stříbrném plátně. ()

Hapretor

Na uspání ok ... ono je to i místy vtipné ... a hlavně já mám slabost pro Noomi ... je to skvělá herečka ... a navíc hezká ženská ... ()

Cinematrix

Docela bych i věřil, že se to stalo, poněvadž se tam vlastně vůbec nic nestalo. Dva polointeligenti 6 dní dřepěj v trezoru se třema rukojmíma a jelikož nemaj ani páru, jak z toho ven, tak dost řvou, aby bylo jasný, že jsou to krutohusťáci, místo toho, aby šli do práce. Jedný hnusný ženský to imponuje, asi pro to, že má doma manžela, kterej do tý práce chodí. Tak si tak čekám, jak to vygraduje a vono furt nic a najednou je konec a já musim jít spát, jelikož dělám od sedmi. ()

DAPDO

V jednu chvíli mi to připomínalo skeč bizarních situací, který se při přepadení banky nikdy nemůžou stát a to jak ze strany “lupiče”, tak i ze strany švestek. Čumím, že je tohle natočený podle skutečný události, borec přepadl banku a měl rukojmí jako výměnu za svýho kámoše, kterýho nakonec střelí, zaměstnankyně banky se zamiluje do svýho “věznitele”, který ji postřelí, přitom je to milující matka a manželka. A ti fízlové, kteří si udělají stanoviště v té samé bance, jenom o patro vejš, než je lupič s rukojmíma, to se nechce věřit, že se to fakt stalo. Asi se sešla v jednu dobu na jednom místě zvláštní sorta lidí. A zklamání z role Naomi Rapace, která půlku filmu proležela nebo proseděla na zemi, Hawke to vzal za ni. Koukat se na to dalo, ale těžko vůbec určit žánr - 50%. ()

kilobyte

Přišlo mi, že snaha udělat z policistů ty zlé, aby Stockholmský syndrom dával smysl, se jim vymkl z kontroly. Sice nevím, jak to bylo doopravdy, ale vážně pochybuji, že státní orgány takhle jednali. Asi by bylo lepší natočit to jen z pohledu unesených. Tím by se na člověka přenesly ty správné emoce asi nejlépe. ()

dalziel

V nezpočte filmov som počul odvolávať sa na Štokholmský syndróm.Vedel som o čo asi ide ,ale reálne skutočnosti ktoré tento termín vyvolali som nikdy nehľadal ani som sa s ním nestretol.Tu je celý pôvod termínu podaný na striebornom podnose a ešte aj humornou formou.Dalo sa však z toho vytrieskať viac.Škoda. ()

Maximilianus

Najviac absurdné na tomto filme, prípadne celej afére bolo počínanie policajtov, ktorý sa správali zvláštne, neprofesionálne a babravo. Inak príbeh priemerná nuda. Zaujímavý bol iba vznik štokholmského syndrómu. 6,4/10. ()

arinečka

proč to tu má probůh tak slabé hodnocení? Obvykle od filmů odbíhám atd, tohle mi brání jít spát. a to je už po půlnoci. mně se líbí. ()

pushover

Lehce humorné retro vysvětlující vznik termínu Stockholm syndrom. Klabonosá Noomi opět scestně obsazená do role svůdné ženy... ()