Víra královny Míriel je podrobena zkoušce, Isildur se ocitá na rozcestí, Elrond odhaluje tajemství, Arondir dostává ultimátum, Theo neposlechne Bronwyn. (Prime Video)

liskam

Tak poprvé hodnotím méně než 5* Myslím ze linka v Numenoru byla dosti slabá. Chyběl mi tady můj tajný tip Maia "Olórin" chcete-li mladý Gandalf. Na druhou stranu se povedla linie s Elrondem a trpaslíky. Tvůrci si nadále dělají z posloupnosti dějin druhého věku dle Tolkiena  "dobrý den" a ani už to nebudu komentovat:) Ale i tak se už těším na další díl. 75% ()

Akira777

Vidím, že tady se často píše jako nejhorší díl, za mě tohle byl však nejlepší díl, byť nebyl zrovna na pět hvězd, pořád tomu chybí něco, kvůli čemu bych to nazval Pánem prstenů, ale už jsme se podle mě přiblížili mnohem víc než u předchozích dílů. Navíc nejsou tu ti "Hobiti", což je fajn je to jediná linka co mě na seriálu nikdy moc nebavila. ()

ekspert

Smutné. Bylo smutné sledovat tento díl, kdy se začíná naplno projevovat, že tvůrci pořádně nevědí, co dělají. Scénář je vyloženě slabý s několika až cringe momenty. Galadriel, která jediná vidí svět správně a všichni ostatní jsou letadla, mě už začíná normálně štvát. Většina scén působí strašně uměle, prkenně, jako přehrávané divadelní představení. U scén, kdy syn Pharazona balí dceru Elendila jsem si rval vlasy. Celé Theovo „dobrodružství“ bylo neskutečně dementní. (a jeho herec je fakt hrozný). Adar taky nezaujal. Takže jedině děj u trpaslíků měl své světlé chvilky, které hodnocení vytáhnou na ty 3 hvězdy. ()

HellFire

Ok, může mi někdo vysvětlit, jak se elfům s pomocí trpaslíků podařilo postavit skoro celou výheň za pár dnů? Když to přeženu, tak za 14 dnů. Alespoň tolik času podle událostí vyobrazených v předchozích epizodách uběhlo. Ale to můžu jen hádat, protože tvůrci se neobtěžují to nijak vysvětlit. Už jen příprava materiálu a organizace práce by zabrala měsíc. Ve 4. epizodě sem si taky naplno uvědomil, že herečka, která hraje Galadriel, je opravdu strašné poleno a neumí ani pořádně prodat své repliky. Na to, kolik peněz Amazon utratil, si nedal moc práce s hledáním těch správných herců. A vůbec celý seriál má takové tempo, že je ideální ke sledování při vaření nebo praní. Stačí poslouchat a občas se podívat, když se děje něco extra zajímavého. Takových chvilek je poskrovnu. Tahle epizoda má jeden z dosud nejzajímavějších, ale zároveň nejpitomějších momentů, kdy Galadriel otočí o sto osmdesát stupňů a najednou se z ní a královny stanou BFF. ()

mata77

Tolkienove knižné dielo je neskutočne komplexné, obsiahlo dejiny vekov, celkovo až niekoľkých desiatok tisíc rokov. Filmové či teraz toto seriálové stvárnenie, bude vždy ťahať za kratší koniec. Stále si ale jednotlivé diely užívam a teším sa na pokračovanie. Štvrtý diel sa od predchádzajúcich mierne odlišuje. Dej akoby spomalil a sústredil sa viac na detaily, dotváranie vzťahov a charaktery postáv. Spôsob režijného prevedenia mi silno pripomenul film Willow (1988) Zapôsobila ma mňa línia Trpaslíkov s Elrondom, ktorá priniesla nečakané emócie aj do vzťahu Durina a jeho otca. Niekoľko vedľajších postáv dostalo priestor sa rozvinúť a pridať postavám hlbší charakter. Finále potom s epickým nábojom navnadilo na dynamickejšie vyvrcholenie v nasledujúcej epizóde. ()

• Adar (Joseph Mawle) tvrdí, že pochází ze zemí Beleriandu. Tuto oblast na mapě v prologu epizody Stín minulosti (2022) nenajdeme, protože se na konci Prvního věku propadla do moře jako důsledek Války hněvu. Jejím jediným pozůstatkem je Lindon. (spacemaster)
  • Sekera, která se objeví v záběru královských komnat, je Dramborleg, jedno z dědictví Numenorského trůnu. Tato sekyra patřila velkému hrdinovi lidí, Tuorovi, stejně jako štít, který stojí vedle ní. (spacemaster)
  • Bronwyn (Nazanin Boniadi) řekne, že do bývalé elfské citadely se stáhli lidé ze všech vesnic až po Orodruin. Orodruin je sindarské (elfské) jméno pro horu, která je ve Třetím věku známá jako Mount Doom, kam jde Frodo vhodit prsten. Orodruin znamená něco jako „hořící hora“. (spacemaster)