Galadriel se obává návratu dávného zla, Arondir učiní znepokojivý objev, Elrond dostává nový úkol a Nori poruší nejdéle dodržované pravidlo mezi Chluponohy. (Prime Video)

sadlokan

Silmarillionem jsem se kdysi prokousal.Tvůrci na něj nemají práva,což ovšem neznamená,že se do něj nezamotali.Vizuál excelentní.Během věků zřejmě zmizela různorodá pigmentace  všech ras a v časech Froda Pytlíka již prakticky neexistovala.A rasy se zde rády nemají,to né že jó. ()

Epero

Nie je to vyslovene zlé, len je to nudné. Sú tam krásne zábery na prírodu, to je plus. Inak to vyzerá ako bežné fantasy. Hlavne krátkovlasí elfovia nevyzerajú ako elfovia, ale ako bežní ľudia s trochu deformovanými ušami. Pointa Tolkienových elfov je, že sú dlhovekí a tak uprednostňujú krásu pred praktickosťou. A dlhovekí znamená, že len tak nestarnú, ale tu väčšina elfov vyzerá staro. Zároveň elfovia vznikli v žiari ich magického stromu so svetlou kožou a keďže nestarnú, majú málo detí, tak sa geneticky nemôžu vyvíjať tak rýchlo, aby mali výrazné odlišnosti spôsobené inými životnými prostrediami, takže čierni elfovia nezapadajú do príbehu. Tak isto nám neukážu elfské mestá. Máme pár krásnych záberov z diaľky, ale žiadne ulice a výraznú architektúru čo by zdôrazňovala, kde sme. Máme len pár neurčitých záberov z lesa s pár stĺpmi, stromami a sochami, kde to kričí že sú to kulisy.                                                                   Ďalším kameňom úrazu je Galadriel. Nechápem prečo sa scenáristi snažia robiť tieto silné, ženské hrdinky nesympatické. Úplne zbytočná úvodná scéna z jej detstva nám má ukázať len to, že sa nevie ovládať a napadne ako dieťa iné dieťa zato, že jej potopilo loďku na potoku (ani nemáme kontext toho, prečo ju deti nemajú radi). Ale toto sa nesie prvou aj druhou epizódou. Ignoruje logické argumenty podriadených, nadriadených aj priateľov, lebo ona musí mať vždy pravdu.  A keď putujú zimou, musia na ňu výrazne volať, aby sa vôbec otočila, keď jeden z jej mužov padne od vyčerpania a podchladenia. Hrdinovia neignorujú životy a bezpečie ľudí okolo seba, ale Galadriel zjavne áno. Ale samozrejme je najlepšia zo všetkých. Keď ich napadne ľadový obor, tak všetkých pohadzuje ako bábiky (áno, elitu, ktorá bola vyslaná zabiť Saurona, ešteže ho nenašli), ale ona nabehne a zabije ho za pár sekúnd. Čerešničkou na torte je keď sa rozhodne sama preplávať oceán. Áno, oceán. Je to super žena, ktorá je bezohľadná a sebecká a myslí len na pomstu a nedbá na ľudí okolo seba. A tú si máme obľúbiť ako hlavnú postavu. Zrejme preto robia ostatných elfov hlúpych (vedia že Sauron žije, ale rozhodnú sa dať mu šancu zozbierať sily), aby ona vyznela lepšie.                                                                   To že ignorujú základné hranice Tolkienovho sveta sme vedeli už predtým, keďže Tolkien jasne uviedol, kde akej farby ľudia žijú. Nie je to rasistické, je to proste jeho svet, fantasy svet, nie založený na našom, takže nemá odrážať súčasné trendy, ale jeho výtvor. V úvode vynechali, že Morgoth sa dostal do Valinoru s pomocou Ungoliath (matky Shelob z Pána prsteňov) a spolu s ňou zničili stromy Valinoru. Tiež zabili Finweho, veľkokráľa Valinoru a ukradli Silmarili. To spôsobilo, že elfovia vyrazili do Stredozeme, kvôli pomste a aj preto, že Feanor a jeho synovia prisahali, že nik iný nesmie vlastniť Silmarili, či už priateľ, alebo nepriateľ.  Zároveň naši hrdí a ušľachtilí elfovia zmasakrovali morských elfov Teleri, ktorí odmietli vyraziť do Stredozeme a poskytnúť Noldorom (elfom Galadriel) svoje lode. To malo svoje následky, ale tým sa seriál zaoberať nechce. Napríklad kvôli tomu mali elofvia čo vyrazili do Stredozeme zakázané sa vrátiť. Tu to seriál ukazuje, že vrátiť sa smú do Valinoru len tí, čo to dostanú darom od kráľa. Putovať tam mohli akýkoľvek elfovia, okrem tých, ktorý sa dopustili vraždy vlastného druhu, aby sa mohli pomstiť Morgothovi. Takže všetci elfovia, čo vyrazili do vojny s Faenorom.                                                                   V Stredozemi žili aj iní elfovia, ale to seriál tiež nespomína. Ukážu záber z boja, ale tiež neukážu porážku Morgotha, len sa sústredia nato, aby nám ukázali siluetu Saurona, takže aj keď snaha bola, nie je to žiadny úvod aký bol v Pánovi prsteňov. Neukážu ani ako zomrel Finrod, ktorý mal epický boj so Sauronom, no zabil ho vlkodlak a nik na ňom nezanechal žiadnu značku. Sauron je maia, jeden z nesmrteľných, prvotných duchov. Ale elfovia veria, že keď ho nevidia, tak už nie je hrozbou. Okrem Galadriel, ktorá vie že je hrozbou, lebo je žena.                                                                     A potom tu máme hobitov, ktorí sú tiež rôznofarební len preto, aby uspokojili trendy súčasnosti. Sú totiž putovný kmeň a tie sa väčšinou držia len medzi sebou. Navyše sa snažia ukryť svoju existenciu pred svetom, takže miešanie s inými kmeňmi je veľmi nepravdepodobné.                                                                   Keď pojali toľko zmien, je človeku jasné, že im šlo len o to, aby mali na seriáli meno „Tolkien“. Pretože si mohli vytvoriť vlastný svet, kde by im nik nekritizoval, že toto nedáva zmysel z hľadiska príbehu a histórie sveta. Ale chceli pritiahnuť fanúšikov Pána prsteňov. Ako fantasy seriál je to ešte ujde. Ako seriál Tolkiena je to slabota. A kde išli tie milióny netuším. Prvé dve epizódy neukázali nič, čo by nejak človeka odrovnalo. () (menej) (viac)

gumbo

Kvalitní akční fantasy. Jen to není Pán prstenů. Sice to má stejná jména, ale je to něco jiného. Normálně by to bylo asi 4 hvězdy, ale jednu musím ubrat kvůli tomu, že to využívá jméno, které tomu nepřísluší. Dále už budu hodnotit s tím, že to není Středozem, ale její paralelní Hollywoodská verze. Hlavní výtka ke zběsilé tempo vyprávění a podivně vypadající postavy. Zatím snad ani jeden elf nevypadal jako elf 🤦 65% ()

tomik99

Vlastně jsem byl po celé té šílené marketingové kampani příjemně překvapen. Snaží se to být vážné, lokace důvěrné, i když vizuál spíše odpovídá (pře)barevnému Hobitovi než Pánovi Prstenů. Rozhodně je o co stát a velký hate si to nezaslouží. Neznamená to, že seriál nemá své problémy. Asi největším průserem je to, že jde stejně jako u House of the Dragon stále o to samé. Máme tu Saurona, máme tu temnotu krčící se ve stínech. A to je prostě špatně. Je zkrátka někdo schopen vymyslet jiný příběh ze Středozemě, kde nepůjde o pána Mordoru, jeho schovávání a špinavé skřety? Opravdu tu nemůže být jiná dějová linka? V tomto mě seriál musí přesvědčit, abych ho začal vnímat jinak. Takto mám pocit, že se za ty stovky let ve Středozemi nic nezměnilo... ()

Narayan

Ne nevadí mi černí elfové nebo trpaslíci. Ani to, že nejdrsnější postava, je ženská. Kdepak, sice mi tyto genderové a rasové hyper-korektnosti lezou na nervy tak nějak obecně, ale při sledování seriálu už takové věci neřeším. Co řeším je, že to celé působí, jako brutálně generické fantasy, jak vystřižené z nějaké průměrné PC hry, nebo fantasy knihy. Nemá to LOTR feeling, nemá to nic. A zatím to je navíc i brutální nuda. První tři díly, a prakticky žádný aspekt u mě nevzbudil nějakou zvědavost, jak se to bude dál vyvíjet. Nevím, jestli se z tohohle Tolkien obrací v hrobě. Já osobně vnitřně necítím žádnou souvislost, mezi tímto sterilním průměrným a zapomenutelným fantasy, a absolutní legendou žánru, kterou LOTR je a navždy bude. Ano, je tam Galadriel, Elrond, a další, ale pro mě to jsou jen prázdná jména, která si s těmi postavami nějak nedokážu spojit. Takže být tam místo toho Gertrudriel a Bilrond, hlavní záporák Saurus, je mi to úplně šumák. Jako celý seriál, který nemám potřebu dál sledovat. Rozpočet a jméno nejsou vše. ()

caramell

Celou dobu sledovani a nasledne behem uvah jsem se branil jakemukoliv srovnavani s puvodni trilogii. Neni fer neco hodnotit na zaklade takto vysoke latky. Mam s tim porad ale dva naprosto zasadni problemy. Zadna z dulezitych postav jedinkrat neprojevila jinou emoci nez pokerface. Jak si k nim pak muzete vytvorit nejaky pozitivni ci negativni vztah? S tim jak jsou postavy nudne a nevyrazne se to nasledne cele sype, protoze nasledne vam nedochazi zavaznost jejich motivaci, problemu a cely svet okolo nich pusobi jako na oko libivy, ale naprosto povrchni sled obrazku bez jakekoliv vyplne... Po skonceni dilu se neubranite otazce, zda se na to vubec chcete divat dal. Proc byste meli? Tesite se na vyvoj pribehu nejake postavy, kdyz jste si k nim nevybudovali vubec zadny vztah? No netesite. Kvuli cemu byste na to vlastne meli koukat? Krasny vizual ma dneska kde co, tim uz jen tak nezaujmete... Uprimne rikam, ze kdyby se to nejmenovalo Pan Prstenu, asi bych dal koukat nechtel. P.S. Vsadim se, ze ve Stredozemi neznali slovo "projekt", uz strasne dlouho me nic tak neprastilo pres usi. ()

baddass01

To, co mě děsilo v trailerech, se stalo skutečností. Zničeno vše nádherné, co na mě dýchalo z LoTRa a zůstala jen sterilní, genderově a etnicky vyvážená moderní ne-pohádka. Pěkné scenérie a hudba to nezachrání. Jeden zdejší duševní titán, urážející jiné recenzenty s opačným názorem, v tom prý cíti Tolkienovu poetiku. Nevím teda co sjíždí, ale bude to asi dobrej matroš. ()

Hellierer

Prolog neskutečně navnadil a namlsal (až na wire akci), ale jakmile naběhne úvodní nápis a začne se rozplétat příběh, který nás čeká, tempo nesmírně opadne a docela to začne nudit. Nicméně linka s Chluponohy zatím vypadá nejlépe, Arondir je hrozně meh, Galadriel ok. Co se ale musí nechat, tak je výprava. Prachy na tom vidět opravdu jsou, různé scenérie jsou vyloženě majestátní, hudba povedená (jasné, není to Shore) a efekty nerušivé, dokonce bych řekl že více než povedené. Esteticky také trefené, jenom na kostýmy si člověk asi bude muset zvyknout. No a z pohledu obsazení...k tomu asi není moc co dodat, ale ve výsledku mě až na Arondira (ten herec nemá charisma!) překvapilo, že mě to ani tolik neštvalo. Ale trpaslíci nás teprve čekají. ()

Flexaret

Ten rozdíl toho, co si objednáš z Amazonu, a co ti pak přijde domů . . .  Ve své podstatě se jedná o konec jedné éry žánru filmové fantasy, kterou kdysi nastartovala Jacksonova trilogie. Zdá se, že už nelze přijít s ničím novým, jen recyklovat a parafrázovat filmy dnes již považované za klasiku. Když odhlédneme mimo tento kontext, tak se jedná o průměrné současné seriálové drama s poněkud nevyváženou dramaturgií a nepříliš propracovanými charaktery. To je vlastně ve finále tím nejhorším co se dá o seriálu říci. Nejsou to kontroverze ohledně castingu či debaty o odklonu od předlohy. Je to fakt, že se natočila předražená seriálová vata na dlouhé zimní večery. ()

mirakom

Naprosto souhlasím s komentáři od Limy a Enšpígla. Právě tady kvůli těm dementům typu Psychor, kteří si honí ego a jen kvůli pár černochům dávají odpad, přihodím jednu hvězdičku a dám tomu tedy 5*. Mě tam ti černoši mimochodem taky vadí, protože tam dle zavedených zákonitostí a předloh nemají co dělat, ale nedal bych tomu odpad, ale třeba jen ubral jednu hvězdičku, protože na filmech, seriálech atd. se hodnotí mnohem důležitější věci. První dvě epizody mají naprosto nádherný a do detailu propracovaný vizuál, kulisy, masky a kostýmy. Natáčení opět probíhalo na pohádkovém Novém Zélandu. Plavba do Valinoru byla dechberoucí. Dialogy jsou na úrovni. Hercecké obsazení, až na výjmky, se mi také líbí. Morfydd Clark hrající Galadriel je fakt velice podobná Cate Blanchett. Detailní zaběry na oči, představení předchůdců hobitů z Kraje a další držení se estetiky Jacksonové trilogie je super. Hudba od Beara McCrearyho (TWD,GoW,BSG) je velice povedená. Potěšila havní znělka od Howarda Shorea, skladatele nejpropracovanějšího soundtracku na světě (trilogie LotR). Akce rozhodně také nezaostávala a boje se sněžným obrem nebo mořským červem byli parádní. Překvapil mě výskyt pravděpodobného Maiar (doufám jednoho z modrých čarodějů). Vidím tedy velký potenciál a společně s House of the Dragon se máme na co těšit. PS.: Právě v Rodu Draka udělali z Corlyse Velaryona také černocha a tam to nikomu zas tak nevadí (IMDb 8,8*), tudíž kór nechápu tady ten přehnaný celosvětový hate u tohodle (IMDb 6,5*). || 9/10 ()

ekspert

Původní triologii považuji za nejlepší filmové dílo, takže jsem ani na okamžik nepředpokládal, že by se jí mohl nový seriál vyrovnat. Už teď lze myslím s jistotou říct, že seriál bude minimálně o ligu níže, ale s verdiktem o kolik, si počkejme alespoň na konec série. Celkové vizuální zpracování je kvalitní a povětšinou líbivé, ale velmi sterilní, neživé. Naštěstí pořád mnohem lepší než u Hobita, kde umělost vyloženě bila do očí. Hlouběji hodnotit dějovou stránku je zatím předčasné, ale zatím se seriálu nepodařilo mě zaujmout. Touha vidět více z příběhu je slabá… uvidíme, co přinesou další díly. Problém mám s castingem postav, kdy mi většina herců do jejich rolí nesedí. Až na dvě výjimky – Galadriel a Nori. Morfydd Clark jako Galadriel je dobrou volbou, spíš mám problém s tím, jak je její postava napsaná. Velmi jednorozměrná, věčně nasraná válečnice, která je zarytě (a sobecky) přesvědčena o své vlastní pravdě. To opravdu není materiál pro sympatickou hlavní hrdinku, takže doufám, že ji čeká nějaký dějový oblouk a psychologický vývoj. Ostatní elfové jsou překvapivě neelfští, nevznešení, nepěkní a často i nemladí. Markella Kavenagh jako Nori je úžasná a zatím mě nečekaně baví. Chluponozi jsou zajímaví a je zábava prozkoumávat jejich společenství. Také je zde nejméně výrazná ona umělost světa. Linka u lidí (a strážných elfů) je zatím nejslabší. Všechny postavy nezajímavé a nesympatické v čele se zamilovaným elfem. Ten vztah jim nějak nevěřím, prostředí nevěřím reálnost a scéna z hospody mi přišla jako z ochotnického divadla. Každopádně, stále se jedná o zajímavé fantasy, které dobře vypadá a někde hluboko se skrývá naděje, že by mohlo nabídnout alespoň něco zajímavého. Zatím někde mezi 3 a 4. ()

TomasRichtr

Hele, neřeším jak moc je to věrný Tolkienovi, nebo kdo má jakou barvu kůže... Ale tohle je především nuda. První dva díly příběh téměř nulový. Vizuál hezký - ano, dejme tomu, přestože je to už dost na hranici vizuálního kýče. Horší jsou prkenní herci, kteří se snaží deklamovat pseudo-filosofické repliky, aniž by to dávalo jakýkoliv smysl. A to i v místech, které se k tomu vyloženě nehodí. Většina konverzací je tak naprosto zbytečná, protože si z toho divák nic neodnese a ani se většinou nedozví žádnou novou informaci k ději. Spousta postav dělá věci, protože "mají ten pocit", a to je jejich jediná motivace, proč běhají po světě zběsile sem a tam. Chápu, že třeba Galadriel je takto postavená, i když je to provedené naprosto debilně, ale proč takto fungují i všechny další důležité postavy? Jedna taková postava bohatě stačí! To tam nemůže bejt obyčejná motivace ve stylu "jdu rozbít Sauronovi držku, protože mému synovi rozjebal anál"? Prostě něco, s čím bychom se my obyčejní lidé mohli ztotožnit. Celkově je to ale hlavně dost utahané, vizuál se vám omrzí po 15 minutách, a pak zoufale hledáte něco, čeho byste se v ději mohli chytit nebo komu fandit. Skáče to z jedné nálady do druhé. Z mega dramatické situace, kdy elfové zabijou nějakýho ledovýho obra nebo co, do pasáže s rozhodně-ne-hobitama, která působí jak vytržená z teletubbies. Ale je to fakt pekelně nudný, hodinová stopáž při takovémhle tempu začne být každým dílem méně snesitelná. Já už během první epizody dokázal usnout. Dám tomu ještě šanci, ale maximální potenciál tohoto seriálu je v zařazení mezi další brain-dead seriály, u kterých se po divákovi nechce nic víc než udržet otevřený oči. ()

FreeDooM44

Asi jsem měl velký očekávání... Za mě to nemá atmosféru. Z herců není ani jeden, který by měl nějaký charisma, vůbec se tam nehodí. Uvidíme dál, ale po konci první epizody se toho celkem bojim ()

Baron Noktur

Silmarillion som nikdy nečítal a tak porovnávať originál a seriál z mojej strany nebude možné. Avšak, je to nutné? Tak ako filmy, tak aj seriál je z podstatnej časti autorská záležitosť, ktorá sa inšpiruje knihami, avšak nekopíruje ich. Tak, teraz môžem rovno prejsť na kvality samotného prvého dielu. Tieň minulosti je výborný. Sympatické postavy, dobrá dynamika scén, a predovšetkým prekrásne scenérie Stredozeme, ktoré priam dýchajú z každej jednej scény. Je to len začiatok deja, čiže všetko je zamierené len na predstavenie postáv a príbehového pozadia, no stále je to zábavné sledovať pri vtipných scénach a zároveň dychberúce pri epických vyobrazeniach prírody. Nemá to až takú podmanivú fantasy atmosféru ako geniálna Jacksonova trilógia, ale tvorcovia sa ju snažia napodobniť a to nie je vôbec na škodu. Niekedy sa im to darí a diel pôsobí až filmovo (scény s elfmi), inokedy menej a seriál pôsobí až inscenačne (scény s Hobbitmi). Celkovo ale určite hodnotím snahu veľmi pozitívne. Čo sa týka negatívnej kritiky, tá už bola spomenutá mnohými. Scéna, v ktorej Galadriel sama za pár sekúnd zmasakruje snežného obra je smiešna, až facepalmová. Podobného (ne)tvora porazilo aj Spoločenstvo prsteňov, a to pritom bola dlhá bitka, v ktorej sa účastnili Boromir, Gimli, Legolas, Aragorn a k tomu aj Gandalf. Iste, bolo tam aj niekoľko škretov, ale každopádne, táto scéna bola veľmi zlá a okamžite pasovala Galadriel na elfa so superschopnosťami na úrovni Geralta z Rivie. Mimochodom práve Galadriel je tá najhoršia postava prvého dielu, nakoľko herečka viditeľne prehráva. Hobiti rodu Harfoots sú podľa Tolkiena tmavšej pokožky, čiže černošský hobbit je podľa lore, a aj ostatní členovia toho spoločenstva sú takí tmavší. Tolkien opisuje elfov ako svetlobielych. Záleží na tom, že tu existuje čierny elf? Vôbec, nakoľko pôsobí rovnako vznešene ako ostatní. Verím, že sa jeho pôvod bližšie ozrejmí. Veľmi pekný úvodný diel. EDIT: Vzhľadom na všeobecný hejt som sa rozhodol celý seriál pozrieť odznova, aby som sa uistil, či som hodnotil správne. Priznám sa, že už pri prvom diele som sa sekol. Zvyšujem zo 4 na 5. Prvý diel je skrátka vynikajúci. ()

Wyrdas

Takže... začnu tím pozitivním. Tak prvních 20 minut bylo fajn. Několika vteřinová bitva, když drak sundá orla... dokonalost. Ale pak? Pochopil jsem, že inspirováno dílem Tolkiena znamená jediné - že vykradou rasy, ale pozmění takřka vše ostatní. A to v tom lepší případě. V ostatních to změní úplně. Nezlobte se na mě, ale tohle překrucování jeho díla je doslova pliváním na hrob, ve kterém se točí jak vrtule. Navíc mi to celé přijde smutné i v tom, že v Pánovi Prstenů jsou prakticky jen běloši. Znamená to tedy, že mezi tímto seriálem a filmem dojde k obrovské etnické čistce ve všech rasách? To je cool. Chtěl bych o tom viděl velkofilm. Jak skřeti s malými hakenkrajcíky čistí Středozem. Den po shlédnutí si vybavím hlavně černého elfa, černé lidi, černé hobity... je to tak neskutečně na sílu, že to člověku zatemní celý děj. Takhle, černé lidi bych asi ještě dal. Prostě migrovali z pouště... ale tu bandu cikánských hobitů? Které vede doslova a do písmene #000000 šaman? Či co je zač ten jejich vůdce? Ale to nejhorší je afrostředozemský elf. To je tak na sílu a tak neskutečně do očí bijící kokotina, že na to vzniklo víc vtipů, než kolik je dohromady všech ostatních odkazů na tento seroš. Z Galadriel jsem zatím docela rozpačitý. Přijde mi ale v pohodě. Ačkoli její postava je také dost překroucená, vidíme zde zářnou výjimku, kdy bylo dbáno na herce dle vhodnosti do role a nikoli podle barvy. Každopádně, ten feminismus... ale co, z jiných filmů to řve víc. A ona více či méně (méně) taková alespoň skutečně být měla. I když méně svaly, více čáry. Jako vedlejší efekt to však z elfů-mužů (nutno dodat, že z téže samé "elitní jednotky") dělá neschopné přizdisráče. Elrond... ten zas vypadá jak přiteplenej metrosexuál, který nesní o ničem víc, než že se stane transkou. Za těch prvních 20 minut dávám hvězdu, protože ty "moderní standardy" jsou tu tak na sílu, že to zastiňuje vše okolo. Jinak hudba v pohodě, ale masky? Výprava? To je jak z nějakého levného filmu. Kam šly prachy v tomhle projektu, to fakt netuším. Ale co, když kráva může dojit ropu, vy můžete točit sračky. :) ()