Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

kyblik2

Vyborny filmik. Maly velky film, ktore zanecha v kazdom posolstvo na premyslanie. Vynikajuce herecke obsadenie. Dakujem za tento komornejsi ale silny zazitok. Oskara dostal pravom. ()

sarianna

Nakonec tenhle film je oscarový vítěz i pro mě. Vážně jsem od toho nic nečekala, ale vtáhlo mě to od první minuty a už dlouho jsem se tak nezasmála jako tady u toho. Viggo Mortensen byl naprosto boží a překvapivě pro mě i Mahershala Ali. Moc nechápu různé komentáře typu, že to nebylo o rasismu a že to bylo velmi zjednodušující. Já si naopak myslím, že téma rasismu tam bylo pojato naprosto dostatečně a zejména v dialogu Tonyho a Dona byl několikrát udeřen hřebíček na hlavičku. Tenhle film sice není nic objevného a už několikrát to tu bylo, ale mě se to moc líbilo a to je hlavní. ()

Kamil111

Není to vůbec špatný film, ale Američani si zde zase příliš okatě řeší své vlastní mindráky a co kdo komu kdysi udělal, a Akademie jako slepičí prdelka vezoucí se na vlně křečovité korektnosti podle toho i rozhodovala. Takže se v kategorii nejlepší film ani nemohla trefit, jak je v posledních letech obvyklé. To ovšem nesnižuje výkony Viggo Mortensena a Mahershalu Aliho, který od té doby, co jsem ho poprvé zaregistroval v House of Cards, předvádí jeden skvělý výkon za druhým. ()

Logicomix

Zelená kniha mě zklamala. Jasně, ubíhá to hladce, Viggo Mortensen a Mahershala Ali podali solidní výkony, ale příběh byl slabý. Je to protirasistická etuda pro první stupeň základní školy. Na začátku vám ukážeme tak trochu hajzla a rasistu, který se jednou fuškou rázem promění skoro v liberála. Já chápu, že to má být příjemný film, ale i takový snímek musí být alespoň rámcově uvěřitelný. A to pro mě prostě nebyl. ()

Monditrade

Je to moc hezké, jen máte stále dojem, že toto už se natáčela 100x jinak. Nebýt skvělého Viggo Mortensena, tak by to bylo ještě o dvě hvězdy méně.. jemu patří celé díky.. Ali tam spíše jen do počtu.. kdokoliv s černou pletí by to sehrál podobně.. a výsledek? Stále si musíme připomínat, že USA ještě do nedávna utlačovala černochy mnohém déle než němci židy...ale stejným způsobem chování...kdy Evropa už dávno byla někde jinde.. tak v USA stále otročili černoši :-( ()

Declen

Dva chlapy na výletě z kterých se stali kámoši s tématem, že některý lidi sou pitomci. Sice zahraný to bylo dobře, napsaný a natočený taky, ale do měsíce si pravděpodobně ani nevzpomenu o čem to bylo. ()

MyPupa

Hodně povedený film. Na jedné straně výborné komediální scény a zábavný příběh, na druhé mrazivý pohled do americké černošské nesnášenlivosti. Když si člověk představí, že toto byla realita, tak z toho mrazí. Vysoce oceňuji herecký výkon vyhazovače a řidiče pianisty Toniho Pyska. Na tento film se s radostí podívám za pár let znovu. Dávám 90%. ()

Troniq

Zatracený ty moje předsudky proti snímkům pro širší publikum na velkejch plátnech! Green Book se nemůže líbit snad jen lidem, co se plácaj po tvářích při velkolepejch efektech a odškrtávaj si dny v kalendáři, než vyjde další marvelollovka plná trapnejch hlášek. A nebo taky ti, co nemaj rádi černý a Vigga. Ok, jasně, šablona sem šablona tam, ale tady to funguje výborně, víc než výborně. Tenhle roadtrip plnej velkejch pravd mě bavil náramně. Díky, Farrelly! ()

navel

Forest Gump by nesouhlasil, ale Zelená kniha je úhledně zabalená bonboniéra se spoustou druhů bonbónů, kdy všechny mají dobře známou chuť a přesně víte, jaký bonbón si vytáhnete. ()

Plechy

Zelená Kniha je klasický road movie kdy spolu cestují dvě naprosto rozdílné postavy a vzájemně se od toho druhého něco naučí. Tony Vallelonga (Viggo Mortensen) přidává do filmu hodně vtipu a odlehčuje napjaté situace. Naopak Don Shirley (Mahershala Ali) dokáže scény zvážnět. Amerika 60. let je vyobrazena krásně a atmosféru doplňuje i povedený soundtrack. Film si určitě zaslouží Oscary a fakt, že celý snímek je natočen podle skutečných událostí vás na konci zahřeje u srdce. 95%. ()

zjs

Po dlouhé době filmový klenot, který ukazuje rasovou nerovnost z historie tím nejšetrnějším a přitom hluboce poddajným způsobem. Po dlouhé době zdatné herecké podání, ale hlavně to bylo o scénáři, který zábavu i napětí udrží až do konce. ()

kodwin

Zklamání. Film zachraňuje Mortensen, jeho postava má šmrnc, bavila mě. Příběh je tuctový, hraje na rasovou strunu, ale ve srovnání např. s Hořící Mississipi je slaboučký. ()

Pizavo

Naprosto dokonalý film plný emotivních situací, ale i jiskrného humoru. Nechť je se svým zaslouženým Oscarem připomínkou toho, jak je diskriminace špatná... 5* ()

Tomulka

tento film má všechno. Scénář, režie a dva přední herci. Celý film je úžasný koncert emocí. Smíchu, vzteku, smutku, radosti, napětí a dalších. Naposledy jsem se tak dobře bavil u nedotknutelných (originál) ()

Naby

Vubec jsem to necekal, i kdyz nejaky doporuceni jsem dostal, takze prijemne prekvapeni. Je to sice klasicka situace ohen a led zamichana do jednoho koktejlu, ale ty scenky, vtipy a legracky jsou uplna pecka. Rozhodne ohromne originalni a mega vtipne. Takhle hodne uz jsem se dlouho nezasmal ani u zadne komedie. Nicmene film ukazuje i odvracenou stranu tehdejsi doby a byl sem opravdu dost prekvapenej co se jeste v 70tych letech delo v USA. Krasne to nektere zabery a chvile ukazovali, jak moc je to cele nesmysl. Budiz nam to ponauceni, aby jsme nebyli stejni idioti jako pred 80ti lety. Jasna 5* filmumproste nechybelo nic. ()

the_weaver

Ani mne nie je zrejmé, prečo tento náučný road-trip o segregácii na juhu USA získal Oscara za najlepší film či za pôvodný scenár (za prvoplánové scény typu "mám problém -> volám kamaráta v Bielom dome" veru nie).↵  Ak by som mu mal nejakého Oscara udeliť ja, tak by dostal toho za kultiváciu humanizmu a morálky, a to konkrétne za povznášajúce ponaučenie, že úctivým jednaním spravidla dosiahneš viac než násilím. Zvlášť by som ocenil výborné zhmotnenie toho pocitu, keď opúšťaš spoločnosť zadubených primitívov a vraciaš sa do spoločnosti normálnych (t.j. slušných a nepredpojatých) ľudí, ktorí majú v živote aj noblesnejšiu ambíciu než byť pyšní na svoje predsudky a postavenie. Tak som sa totiž často cítil, keď som sa vracal do cudziny po účasti na voľbách, v ktorých zas a znova zvíťazil SMER či uspeli Kotlebovci.↵  Za povšimnutie tiež stojí jemný náznak "kritiky do vlastných radov", keď film v kratučkej scéne (so zlodejmi za autom) priznáva aj necivilizovanosť príslušníkov černošskej komunity. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)