Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovný názov) (viac)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (viac)

František Koudelka (Luděk Sobota), svojrázny smoliar z Chvojkovíc, odíde zo zamestnania v miestnom JRD a vydá sa z rodnej viesky do Prahy, kde nastúpi do moderne riadeného autoservisu vedeného svojráznym vedúcim Kafríkom. Ten ho spoločne s podnikavým psychológom Kláskom varuje pred braním úplatku s tým, že každý štvrťrok opustí nedobrovoľne brány závodu niektorý zo zamestnancov, aby práve kvôli problémom s braním úplatku skončil na psychiatrickej klinike docenta Chocholouška. V Prahe však hrdinu nečakajú len problémy s úplatkami, ale aj láska. V bistre, kam sa občas chodí najesť, predáva občerstvenie sympatická predavačka Blanka. František sa do nej zamiluje. Chcel by ju požiadať o schôdzku, ale proti sebe má nielen svoju vlastnú nesmelosť, ale aj ráznu tetušku, ktorá má dohliadnuť na to, aby František v Prahe nezdivel. Našťastie, je vybavený vedecky zhotoveným kondiciogramom, ktorý ako spoľahlivý sprievodca životom radí mladíkovi, kedy má svoje šťastné dni alebo, naopak, dni kritické, kedy by sa radšej nemal do ničoho púšťať. S pomocou kondiciogramu dokáže mladý muž prekonať nielen všetky životné nástrahy, ale aj vlastnú nesmelosť. (TV JOJ)

Rozjimatel

"Japonskej malíř v dánským autě." "Tentokrát jdeme najisto, Arnošte."     Komédia patriaca do úzkeho okruhu najšpičkovejších českých komédií (za veľkou časťou z nich stoja práve traja vynikajúci tvorcovia Oldřich Lipský, Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák). Videl som ju nespočetne veľa krát a viaže ma k nej silná nostalgia, takže ja sa na ňu už ani nedokážem dívať nezaujato. Nie som síce priaznivcom herectva Luďka Sobotu (František), lenže konkrétne táto, zrejme jeho životná rola, mu sadla dokonale (ako inak, rola poriadneho trkvasa). Výborne ho dopĺňa roztomilá Marta Vančurová (Blanka) a nezabudnuteľný výkon podáva aj Václav Lohniský ako docent Chocholoušek   ("Vás nepotěším, paní Dostálová. Stále kvoká, stále kvoká.").   Samozrejme, spievať ódy tu musím predovšetkým na scenár Smoljaka a Svěráka (táto dvojica proste takmer nikdy nezlyhala) - film obsahuje množstvo nesmrteľných scén s vycibrenými dialógmi, ako sú protiúplatkový kurz, prijímanie do džudistického družstva, hudobné auto a moja najobľúbenejšia scéna pozvania na prvé rande   ("To on asi... jestli se mu třeba nelíbite." "Myslíte? A že nic neřekne." "Třeba je... třeba se vás... plachej." "Heleďte, vy plachej...").   Ako zvyčajne, spoľahlivú prácu odvádza i majster Zdeněk Liška, ktorého hudba si vystačí s pár motívmi, no do filmu perfektne zapadá.     "To bysme si mohli někam vyjet." "Tak jo. A kam?" "Třeba někam k vodě." ()

spiritus

Tak toto je naprosto skvělá, dá se říct podle dnešní terminolologie, crazy comedie a to nejen na tehdejší poměry. i dnes se u ní výborně bavím a pochybuji že se to kdy změní. ()

Jeržik

ČESKÉ(a samozřejmě Slovenské) kinematografické veledílo vyčnívající z československé ponormalozační tvorby jako Empire State Buildung ze slumu. Extrémě vysoká kadence vtipu, smrtící hlášky, nezapomenutelné postavy a přesně 95 minut dobré nálady vás zaručeně VŽDY donutí DÍVAT se. Děkuji těm čtyřem velikánům filmu(triple S + L) a jdu si to pustit na DVD. 105% ()

1945

Chocholoušek s tarasnicí nemá chybu :-D A hláška: ,,Donalde, slezte z toho lustru, vidím vás!" rovněž. Skvěle jsem se bavil ()

AIMÉE

Pan Karfík nás výborně zásoboval, skvělá komedie. Nárožný ve své mini roli je výtečný, stejně jako např. Lohniský. Plus hlášky, které jsou kultovní dodnes. ()

Yardie

Horších 70%. Jednoznačně nejlepší role Luďka Soboty. Jsou zde už kultovní hlášky. Nicméně mi to zase nepřipadá jako nějaký vyložený zázrak, u kterého se válíte smíchy. Je tady zase jen pár takových vtipných a vtipnějších scén, zbytek mě nějak neoslovil. Má to své kvality, ale je to jen mírný nadprůměr. Možná je to i tím, že se to stále opakuje a není to až tak dobré, aby se to neomrzelo. Howgh! ()

Ollie235

Velmi příjemná komedie, kterou ale při televizních reprízách nevyhledávám. Jednou je to povinnost, víckrát ale zdaleka ne taková zábava. ()

Garch

"Maminka Vám posílá vejce". Počkej, já si na ně něco přinesu". Snad první Smoljak/Svěrák. A našlapáno, že tam minuta není plonková :-D ()

filipvrbik

Chybná elektrónka z Volomóca! Jedna z top 10 českých komendií. Luděk Sobota ve své životní roli, zdatně mu sekundují i všichni ostatní, spousta hlášek přešla téměř do legend 95% potěšil Petr Nárožný- Já trvám na opakování ceremoniálu! ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)