Pochoduj alebo zomri

Scenár:

Luděk Navara

Kamera:

Michael Kaboš

Martin Stránský (rozprávač), Miloslav König (rozprávač), Peter Rúfus (rozprávač)

Po komunistickom prevrate v roku 1948 sa mnohí mladí Česi a Slováci rozhodli odísť do emigrácie. Časť z nich vstúpila do služieb cudzineckej légie; niektorí pre vidinu dobrého zárobku, iní videli v légii možnosť ako aktívne bojovať proti komunistom. Stovky mladých Čechov a Slovákov tak bojovali v Indočíne v radoch francúzskej cudzineckej légie, ďalší ako vojaci americkej armády. Nasadenie Čechov a Slovákov vo francúzskej armáde bolo dokonca najväčšie od konca druhej svetovej vojny. Bojovali v neľudských podmienkach džungle, prenasledovaní všadeprítomným nepriateľom aj tropickými chorobami. Mnohí zahynuli a ich hroby zostali zabudnuté. Živí závideli mŕtvym. Mnohí sa vyznamenali v službách francúzskej ako aj americkej armády. Napriek tomu sa o nich veľa nehovorí. Francúzi aj Američania v Indočíne prehrali, aj keď komunizmus nakoniec v Československu taktiež nezvíťazil. A kam patria tí, ktorí bojovali a prežili? Sú porazení, či víťazi? Alebo len zmätení dobrodruhovia, ktorých tam zavial osud? (RTVS)

ostravak30

Tento dokument má smysl už jen proto, že by mě ani nenapadlo, že těch bojujících Čechů ve Vietnamu bylo tolik. O tom, že tam snad měli nějací bojovat jsem tušil, ale více než 1600? To už je opravdu hodně. Absolutně nesmyslná a totálně zbytečná válka tak dostává pro náš národ zcela jiný rozměr. Těžko říct, zda by někteří šli bojovat dnes znovu, po svých zkušenostech. Jak jsme ale mohli slyšet, u mnohých byl původní záměr zažít dobrodružství a poznat svět. Druhá stránka mince je pak to, jak se spojenci ke svým vojákům zachovali. ()

bearmeedek

Dokument o známé - neznámé válce je zajímavý hlavně proto, že je podaný českým (československým) pohledem, a to očima (pamětí) několika dosud žijících Čechů, kteří se těchto bojů dobrovolně zúčastnili. Kromě jiného mě zaujal názor veterána americké části války, který, oproti americkým vojákům, naprosto přesně věděl, proč tam bojoval. ()

korok

Výborný dokument protkaný výtečnými záběry o válce v Indočíně, potažmo ve Vietnamu, o čechoslovácích, kteří se rozhodli jít bojovat po bok francouzů a později američanů a jihovietnamců proti komunistům ze severu. Zaujal hlavně názor veterána, který prohlásil, že účast v této válce byly nejlepší roky jeho života, přestože se posléze šťastně oženil a měl 3 děti. Někteří lidé se zřejmě opravdu narodili pro válku a mír je pro ně nudný stav. ()