Linie obrany

• Čína Zhong hua ying xiong (viac)

Mladý voják čínské armády Jet (Jet Li) přichází na sklonku druhé světové války do Tsing Tao, aby se poohlédl po novém životě. Jednou v noci se stane svědkem toho, jak arogantní americký důstojník Hans zraní svou bezohlednou jízdou nevinného chodce. Jet se mu vydá na pomoc, ale dostane se do potyčky se skupinkou amerických vojáků. Ačkoliv Jet muže přepere, je jimi nadále pronásledován, pouští se tedy do boje o život. (oficiálny text distribútora)

sedm.1

Typicky nablblý východoasijský styl vyprávění,pro neasijského diváka nepochopitelná,až směšná gestikulace všech zúčastněných,příběh na úrovni prvního ročníku základní školy.Jen málokdo se těmto rysům z produkce pocházející z této části světa vyhne a bohužel ani Jet Li se nestal vyjímkou.Nicméně,o to vše jde v těchto filmech až v druhé řadě,točili se hlavně pro souboje.A v tom Jet Li překonal naprostou většinu podobných snímků.On je skutečná mlátička,neuvěřitelně obratný chlapík,prvotřídní lámač kostí a zároveň i sympaťák a charismatický herec.Jen škoda,že těch soubojů není zas až tolik(tedy ne,že by jich bylo nějak málo,ale zase třeba v porovnání s jeho Jing wu ying xiong(Fist of Legend) je toho rozhodně míň).Navíc ani moc nemění soupeře,mlátí se vlastně jen s dvěma chlápkama pořád dokola,a to jeden z nich je navíc pěkná srágora.Každopádně samotné souboje jsou vrcholem bojového umění zobrazeném na plátně,realistické,tvrdé,žádné idiotské wire-fu létání,drsné krvavé pěsťovky.A i přesto,že závěrečná likvidace soupeřů mohla být nápaditější,musím konstatovat,že ony souboje a samotný Jet Li povyšují jinak veskrze průměrný bojový film na něco víc. ()

miklaras

V roce 1986 Jet zdaleka nevěděl, že je nazačátku kariéry mezinárodní hvězdy. To, že se ujal režie byla skoro drzost pro klučíka, který se v branži nepohyboval tak dlouho, ale příběh udržel až do konce, zápletka, která je standartní, předvídatelná a veskrze hongkongwoodská mu fungovala jako docela slušná kulisa soubojů. Akční choreografie je samozřejmě nadstandartní, protože o tu v Zhong hua ying xiong jde především. Na sklonku 80.let už hongkongská produkce dost ztratila dech a ve srovnání s ostatními filmy natočenými před Once Upon Tsuiho Harka je tohle ještě hodně dobré. Dvě hvězdičky za rvačku v baru a závěrečnou bitku, protože mám Jeta moc ráda. ()

Wishkah

Politický podtext tohoto filmu je sice v dnešní době trošku směšný a byl po vůli komunistickému režimu v Číně, ale i tak je mi to celkem jedno. Západ na to šel stejnou cestou. Vždyť kdo byl hlavní zloduch v amerických akčních filmech 70. a 80. let? Komunista. Takže bych řekl, že na dobu svého vzniku se jedná o další akční film, akorát z pohledu druhé strany. Jet Li je kung fu talent od pánaboha, ale je to průměrný herec a špatný režisér. I když má charismatu na rozdávání, nedokáže to utáhnout celý film. Protivníci jsou bezvýrazní, bitky jsou někdy jakoby bez nápadu a strašně nervozní a děj filmu je jednoduchý až hanba. Jet Li je mistr co se týče bojových umění, ale režisér v jakého vyrostl třeba Sammo Hung a nebo v několika filmech i Jackie Chan nikdy nebude ()

arcticsky

Zdlouhavé a nudné "fackovačky" a k tomu naprosto debilní pohled na americkou armádu po světové válce. To se nedá skousnout ani s nadsázkou. Pěkná kravina....Jedna hvězda za krátkou ale výživnou úvodní přestřelku. ()

Puol

3* s ohľadom na dobu, kedy bol nakrútený. Dej je nepodstatný, Jet Li ako režisér príliš neoslnil. Subojé sú drsné, dlhé, bez drôtov ale aj tak sú efektné. Celkom príjemný návrat na začiatky honkongskej kung-fu legendy. Jet Li sa vraj sa pri nakrúcani zranil a v niektorých(zaverečný súboj) scénach ho zaskakoval iný herec. ()

Hapretor

Akční tupý nářez. Děj? Škoda mluvit! Boj? Je na co koukat! Ten první zápas v ringu? Z toho sem nemoh! Místy i dost vtipné. Jet Li je opravdu JET! Jackie Chan má horší filmy než tento počin. ()

Ronyk7

Pro mě velmi milé překvapení. Na to, že to byl Jetův třetí film aještě k tomu si střihl režii to bylo výborný. Hodně dobrých soubojů, Jet je na pokraji své kariéry ve formě-no, asi proto to dotáhl tak daleko. 14.09.2006 ()

Wencek

Na to že film je víc jak 20 let starej tak má celkem dobré bojové scény, ale to je asi tak všechno. Děj docela o ničem a ty dialogie, ty kdyby tam nebyli tak by se vůbec nic nestalo. Klidně to mohla být němá mlátička a vyšlo by to nastejno. Ale jedno se musí nechat. Jet Li byl, ač mlád, docela dobrej a zde se jasně ukazuje pořekadlo co se v mládí naučíš jako když v dalších akčních filmech najdeš. A dodnes Jet Li patří mezi nejlepší mlátičky akčních filmů. Celkově ale hodnotim film za slabší 3*. ()

Sign

dej je jak jinak prehnaný a nekdy nelogický ale jet v plné formě chvílemy předvádí svoji neuvěřitelnou rychlost a obratnost se kterýmy se může i měřit se samotným bruce leem no prostě jetovo wu shu je geniální všechny ctyři pro jeta a jeho akce ()

Bigfuckman

Souboje jsou dobré. S dialogy a dějem je to slabší, ale na o už jsem si u čínských filmu zvykl. Tan kapitan byl teda hranol. Jet Li měl velmi perné chvilky. ()

HKstars

První a poslední (zatím) Jetův režisérský počin patří do kategorie filmů, které se vymykají běžné HK produkci, ale přesto (nebo právě proto) by měly patřit do sbírky každého fandy. Velkofilmový začátek, kdy dva (slovy) dva japonské tanky s podpůrnými jednotkami drtí čínský val a mezi exlodujícími těly a deštěm kulek proskakuje Jet (HK spin z deset metrů vysoké skály by vás neměl překvapit ;), je vzápětí ustřihnut a my sledujeme Číňany oslavující konec války (podlé té bitvy to rozhodně nevypadalo, že by vyhrávali, ale to vem čert)... Tenhle úvod ovšem hodně klame, protože zbytek filmu se nese v úplně jiném duchu... Born to defence je jedním z těch zajímavějších pokusů o vážný film (jen kdyby atmosféru vytrvale nenarušovaly vtipy o chcaní a další známé prvky svérázné čínské komiky). Jet hraje válečného hrdinu, který přijíždí spolu s několika spolubojovníky do rodného města... Květiny a sympatie však nečekají na něj a jeho druhy, všechnu smetanu slíznou Britové a Američani, kteří příjíždějí v džípech a nechávají se obskakovat jak to jen jde... Po několika konfliktech (Britové a Amíci jsou v tomhle filmu prezentováni jako parta všehoschopných hajzlů ;) vše spěje k neodvratné konfrontaci - Jet potkává dvoumetrového důstojníka a odhaluje tajemství západního boxu. Jak minuty ubíhají, američtí námořníci jsou stále agresivnější a Jet musí napnout všechny svaly, aby uštědřil jejich nabubřelosti pořádný políček... Nemá to lehké, protože scénárista ho vláčí bahnem a podráží mu nohy jak to jen jde. Ani v soubojích si hlavní hrdina neodpočine - image bleskurychlého Asiata je konfrontována s úderností západního boxu a když rukavice nepomáhají, začnou se hrdinové mydlit židlemi... souboje jsou dlouhé (hlavně souboj v baru) a zatraceně brutální, o krev a modřiny není nouze. Tahle depresivní poloha hlavní postavy ale příběhu nepochybně prospívá - atmosféra je ponurá a napjatá a Jet Li ze sebe ždíme jeden z nejlepších výkonů své kariéry (zvlášť co se týče herecké stránky). A když ještě dodám, že film se může pyšnit jednou z nejlépe provedených finálních scén, neměli byste váhat. Jen škoda, že Jet Li se při natáčení finále zranil a poslední tři minuty za něho zaskakuje nějaký kolega. Je to bohužel příliš vidět... inu, stane se a výsledek to nijak neshazuje, takže - váhal jsem mezi sedmdesáti a osmdesáti, nakonec dávám osmdesát, protože akční scény jsou skutečně lahůdkové... p.s. Znáte ten vtip s pochcanou košilí a mřížemi z Shanghai Noon? Jet tohle uměl už v osmdesátých letech. Takovej je to machr ;) 80% ()

pirate

Jet Li je prostě machr. Sejme i o tři hlavy vyššího a silnějšího chlapa. Vytkl bych možná jen pomalejší začátek (30 minut), ovšem bez té války na úplném začátku (ta byla naopak dobrá) a potom také dost tragickou chvíli před finálním soubojem. 80%. ()

whass

První film s JET-LI který se celkem povedl.Scénář je opět blbý,ale souboje jsou opravdu skvělé takže slušný akční snímek. ()