Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (52)

Epizoda 10 (2020) (S04E10)

Finále čtvrté série jsem se rozhodl ohodnotit stejným způsobem jako předchozí epizodu, protože logika šla i v tomto případě stranou (viz. události po prolomení brány Winchesteru), navíc jsem měl obavy z toho, že na závěr vyběhne titulek a žili šťastně po zbytek svých dnů. Nějak jim ten seriál Vikingovatí... 3*- ()

Série 5 (2022) (S05)

Hodnocení jednotlivých epizod nevyrovnané páté série vydalo nakonec jen na tři pěticípé, což je ještě horší než mé výsledné hodnocení čtvrté řady, a to je podle mého názoru velká škoda. Je to velká škoda hlavně proto, že bylo s postupujícím časem znát, že tvůrci pracují se stále větším rozpočtem, jenže scénáři vyšší finance paradoxně spíše škodily. V některých momentech mi bylo opravdu líto, jak nešťastně až lacino tvůrci řešili některá dějová zauzlení. A do toho ten černý ne pouze kněz ale hned biskup!!! To se pak vynořují otázky typu: "Odkud se vzal?", "Kdo z něj udělal kněze?" a "Kdo z něj udělal biskupa?". Já chápu, že jsou soudruhům z Netflixu některá historická fakta proti srsti, takhle ale fungují jen jako tupí propagandisté a je mi fakt divné, že si to neuvědomují. / Poučení: Schopnosti si ani za peníze nekoupíš. ()

Epizoda 1 (2022) (S05E01)

Tvůrcům se hned v úvodu páté série podařilo velmi pěkně navázat na chabý závěr předchozí řady vcelku nezáživným dějem a celou řadou podivností. A abych měl na co nadávat obsadili do role křesťanského kněze BLM jedince. Anglie v 9.- 10. století- jak se tam ten ve tmě neviditelný chlap vůbec ocitl? Kdo ho vysvětil? Církve podle mého názoru nepatří mezi ty nejpokrokovější organizace, takže pokud by toho nešťastníka jeho vor skutečně dopravil v použitelném stavu přes Středozemní moře, myslím, že by se dlouhého postupu do vnitrozemí nedožil, natož aby udělal kariéru mezi duchovenstvem. To zas bude srágol, už to vidím... P. S. Ale odkazy na ptačí chřipku a Sarumanovy skuruty nebyly špatné. / Poučení: Znám pravidlo o nezatínání chrupu do ruky, která jednoho zásobuje potravou, občas by ale tvůrci mohli zkusit hlavounům z Netflixu diplomaticky poradit, aby si zkusili vyndat hlavu z prdele. Omluvte mou klačtinu, ale tenhle seriál jsem míval rád. ()

Epizoda 2 (2022) (S05E02)

Druhá epizoda byla ve většině ohledů lepší než předchozí díl, na druhou stranu po sobě nezanechal Alfréd jen potomky ale i náchylnost vůči chorobám, takže se tvůrci už zase patlají v patetickém pofňukávání nad nevyhnutelným. A protože to vypadalo, že je jaro ještě daleko, asi jim to ještě nějakou dobu vydrží. Nemůžu si pomoct, ale stále častěji se mi stává, že se přistihnu u myšlenek na to, o kolik lepší děj mívaly epizody v době, kdy dostávali tvůrci seriálu evidentně mnohem menší sumu peněz na jeho výrobu. / Poučení: Peníze nekazí jen lidi, někdy to odnesou i scénáře. 3*+ ()

Epizoda 3 (2022) (S05E03)

Třetí epizoda páté série přišla konečně s pořádnou akcí, která se k tehdejší temné době hodila, takže bych měl být velmi spokojeným divákem, jenže to by musel mít člověk (nebo lidé), jenž napsal k tomuto dílu scénář, alespoň základní ponětí o nějaké taktice (o strategickém myšlení radši pomlčím). Taky by mě zajímalo, co přesně hodlali Římané na místě seriálového Yorku postavit. Současný York? Asi ano, soudě podle kilometrů kamenných stok vybudovaných pod jedním opevněným dvorkem. No, a těch uplakaných scén tu bylo na můj vkus a tehdejší dobu taky dost. / Poučení: "Všechno nečeká blízko, tak nelítej nízko..." ()

Epizoda 4 (2022) (S05E04)

Dění ve čtvrté epizodě mi přišlo podstatně lepší než v předchozím dílu, přesto musím konstatovat, že je pro mě původní tah seriálu na branku už jen melancholickou vzpomínkou. Rozloučení s jednou z nejdůležitějších postav bylo nutné, z mého pohledu bylo ale zároveň i příliš rozvláčné. Teologickou diskusi při jiné příležitosti mohli tvůrci za mě vynechat úplně a mohli se spíše soustředit na to, aby o sobě dal temný středověk více vědět. Byl to asi takový standard páté série. / Poučení: Bůh toho moc nenamluví. ()

Epizoda 5 (2022) (S05E05)

Těžké zklamání. Kupodivu za to nemůže Netflixem tolik oblíbené dosazování černochů do rolí, v nichž jejich přítomnost nedává smysl, ani oblíbená společenská hra: Najdi si svého gaye, na vině je tentokrát zcela jasně scénář a režie. Já jsem si fakt myslel, že si ze mě tvůrci dělají srandu. Uprostřed lítého boje náhle vypukl šábes či co, všechno ztichlo a já jsem sledoval němý, leč těžce patetický výjev, z něhož jsem se ještě úplně nevzpamatoval. Pak jsem zjistil, že v onom zlomku vteřiny nejenže skončil útok, buďme k sobě upřímní, nepříliš vzdělaného davu, zároveň tento dav beze stopy zmizel neznámo kam. To byla fakt těžká neschopnost obou výše zmíněných profesí. / Poučení: Jak se do lesa volá, tak se v lese visívá. ()

Epizoda 6 (2022) (S05E06)

Kdo by řekl, že jsou tvůrci, v zatím spíše nedomrlé šesté sérii, schopni natočit epizodu, která snese srovnání i s těmi lepšími počiny z předchozích řad? Já tedy jistě ne, ale stalo se. Šestý díl se jim prostě vyvedl, měl atmosféru, měl napětí, dočkal jsem se i smysluplné akce a k páté pěticípé scházelo jen málo. Postačilo by, kdyby bylo ve střižně odstraněno Bridino putování tam, zpět a zas tam a ten chybějící pátý kousek bych doplnil. / Poučení: Nikdy jsem nepřekypoval důvěrou ve zmrzlou vodu. 4*+ ()

Epizoda 7 (2022) (S05E07)

Jak mě průběh předchozího dílu potěšil, tak mě sedmá epizoda zklamala. Což o to, zčásti jsem se u příběhu plného dobové politiky velmi dobře bavil, podstatná část děje se ale, bohužel, věnovala protipartyzánskému boji, který mě už od počátku páté série skutečně nebaví. No, a právě tento boj s první a jedinou yorkskou partyzánkou mi výrazně pokazil výsledný dojem z celého dílu. P. S. Pisálkům, kteří v životě nerozbíjeli barborou šedesát metrů betonového chodníku, nebo nedrželi v rukou kovovou tyč, do níž někdo intenzivně buší, bych přál zažít podobné okamžiky, pak by jim totiž došlo, že by měly některé bojové scény vypadat tak trochu jinak. / Poučení: Když si za něčím pevně stojíš, můžeš ve výsledku zůstat ležet v kaluži krve a vlastních vnitřností. ()

Epizoda 8 (2022) (S05E08)

Nemohu říct, že bych se v průběhu sedmé epizody vcelku dobře nebavil, nemohl jsem se ale zbavit neodbytného pocitu, že děj na dřívější série už prostě a jednoduše nemá. Přesto jsem nebyl nespokojen, i když bych uvítal, kdyby tvůrci poslali některé dějové linie po jiných cestičkách. No, a pak přišel závěr ve stylu: "Všichni za jednoho!", a to už na mě bylo přece jen příliš. / Poučení: Když se mezi sebou bohové dohodnou, jde rázem všechno lépe. ()

Epizoda 9 (2022) (S05E09)

No, potom, co jsem zhlédl z mého pohledu skutečně zmršenou pátou epizodu, bych se nenadál, že bych mohl ocenit některý z dílů páté série plnou palbou. A přece k tomu došlo. Ještě navíc k tomu došlo u epizody, která neoplývala akcí, při níž by na sobě lidé vzájemně páchali středověk, šlo spíše o konverzační záležitost, u jejíchž dialogů mě občas lehce mrazilo. Ani nevím, jestli jsem z toho, co jsem viděl více překvapen, nebo potěšen. / Poučení: Nepodceňuj kvalitní maskování. ()

Epizoda 10 (2022) (S05E10)

U předchozího dílu jsem se doslova rozhvězdičkoval, při hodnocení finální epizody páté série a vlastně i celého seriálu jsem se ale mohl opět umírnit, protože mě její děj v některých ohledech zklamal. To, jak se uzavřel Uhtredův příběh, který tak opsal plný kruh, se mi líbilo, problém mi způsobilo dění, jež tomu všemu předcházelo. Dobývání pevnosti zavánělo tak silnou nedostatečností scénáře, až jsem si musel chca nechca vzpomenout na dynamické duo Benioff / Weiss, které by útok na jakékoli opevnění zahájilo útokem dothracké lehké jízdy. Tady to bylo sice výrazně jiné; na bránu útočilo cca patnáct mužů s beranidlem, zatímco armáda postávala opodál a fungovala jen k doplňování padlých mezi těmito patnácti dříči, přičemž hrdinného krále jaksi nenapadlo cestou nahnat kmány do lesa, aby svázali nějaké ty žebříky. Takhle tam všichni postávali jako pracující, kteří čekají na ranní autobus. No jo, tvůrci už měli i světlejší momenty. / Poučení: Když se bohové opravdu snaží, vytlačí i nějakou tu vlhkost. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD