Lajko – Cigán vo vesmíre

(festivalový názov)
  • Česko Lajko - Cikán ve vesmíru (viac)

Lajko sa o lietanie zaujíma od detstva a dôkazom tejto fascinácie je let jeho matky do vesmíru, ktorý sa uskutočnil plne v jeho réžii. Hoci štart latríny nebol úspešný, Lajko sa napriek nepriazni osudu prebojuje až na pozíciu kandidáta na prvého maďarského kozmonauta. Na kozmodróme v kazašskej stepi však na túto šancu čakajú kandidáti z viacerých krajín. Všetky pritom majú dôvod svojim kandidátom zamávať na rozlúčku na večné veky. Satirická komédia, ktorá na obežnú dráhu vystrelila film s kultovou témou komunistickej propagandy, ktorou boli lety do vesmíru, divákom sprítomní aj jej historických protagonistov, a to nielen Jurija Gagarina, ale aj „obrveného“ Leonida Brežneva. (Art Film Fest)

BOURQUE

Satira z Maďarska, zachytávajúca realizáciu myšlienky poslať človeka rómskeho pôvodu do vesmíru. Vo mne celý film vyvolal trošku zmiešané pocity. Na jednej strane celkom vierohodne zachytáva „kom. myšlienky“, na druhej však stráca dych pri silnejších a lepších scénach. P.S.: Z hľadiska vedľajších postáv Lajkov otec berie všetky pozornosti. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

Olík

Maďarská dramedie o cikánu, jenž se stane „lidskou Lajkou“ ve službách Sovětského svazu? Tak to buď jako totálně bláznivá komedie, nebo sarkastické memento doby. Bohužel kočovným ugrofinům chybí nadhled pánu Lipského nebo Vorlíčka a tak se žádný načančaný let ke hvězdám nekoná. PS: Brežněv jede bomby. ()

VyViteKdo

Další maďarský film, který stál za to. Brilantní bláznivá komedie, létající kadibudka na začátku předznamenala hodinu a půl dobré zábavy. Sovětský kosmicky program dostává teda řádně zabrat a musím říct, že u scén s Brežněvem jsem z plna hrdla řval smíchy. Jednoznačně doporučuji. ()

Shitonit

Odpálit kadibudku do stratosféry.. gut idea. Lajko cigimore jako takovej sám svého druhu...dobrej. Přikořením li to zmínkou že to je fajn vzpomínka na zlatý starý vylízaný komančovský časy.. dobrý. Jinak, leze li k tomu někdo jako k filmu, na kterej by se dalo celej večer čumět... tak to fak není gůd idea ! ()

pafka

Skutecne velmi vtipny film, s mnoha krasnymi situacemi, vykreslenim debility komunistu, s nadhledem a odstupem. Ale klicovy je zde humor. Nektere sceny jsou az absurdni a to se mi snad jako jedine nelibilo. Jinak velmi prijemna podivana. ()

srolyma

Maďarská veselohra o sovětském kosmickém programu v 50. letech. To nezní moc jako trhák. A taky to žádná pecka není. Ale je to taková celkem milá a úsměvná blbůstka o tom, že Sověti, než se odvážili vypustit do vesmíru Jiříka Gagarinů, tak tam pouštěli všechno možné. Třeba nepohodlné protistátní živly jako třeba maďarského cikána Lajka. Hrají Brežněv, Gagarin, Mengele, Voloďa Putin a další známí herci. ()

bedn1

Kdyby tohle natočil Kusturica ve svém nejlepším období v druhé polovině devadesátek, mohl to být povedený (a vtipný) film. ()

Franki69

Ode dneška si budu pamatovat už druhé maďarské kinematografické dílo. Tím prvním je animovaný seriál o Smolíkovic rodině (v které se také dost létá do vesmíru). A teď tedy film. Jako…Lajko mě dostal. Na černém humoru vystavěná krutá hořká komedie, které není svaté vůbec nic. Semele cikány, Brežněva, gaye, Gagarina, fašisty, dobývání kosmu z Bajkonuru, nabídne raketami vystřelenou kadibudku nebo vojska rudé armády obsazující Maďarsko, ostřelovaná pytlíky písku z balónu. Film je vystavěn hlavně z jednotlivých příhod cikána Lajka, nejlepšího pilota zemědělského družstva Rudé Bahno, jak prochází v Bajkonuru kosmonautským „výcvikem“. Tenhle film, sympaticky nízkorozpočtový, je v podstatě zfilmovaným kabaretem desítek drobných nebo rozsáhlejších gagů s bizardními pointami a velmi hrubým a nekorektním humorem, vysmívajícím se rusákům, maďarům a všemu ostatnímu taky. Jestli se vám vybaví český seriál Kosmo, tak tohle jeho humpolácký, přisprostlý a daleko sarkastičtější maďarský brácha. Bavil jsem se královsky, dávám 80%. ()

draxxi

Musim uznat, ze jsem se vazne bavil. Jen me porad bezelo hlavou kolik lidi by muselo do gulagu, kdyby to natocili o par let drive... Zaplat panpbuh, ze uz se tomu muzeme smat... 17/5/2020 72% ()

Sao Saoi

★★★★★★☆☆☆☆ Videné na Future Gate festivale, kde bol ako otvárací film festivalu. Nebolo to vôbec zlé: Rómsky vesmírny program, Maďarská šípoš republik, a funny story o tom ako chce Cigáň byť prvým rómskym komunistickým kozmonautom vo vesmír. Do toho tajná služba v kožených kabátoch, Leonid aka predstaviteľ gay komunity a Helga ako superžena ako produkt náckovského programu vylepšenia árijského GEŇOfondu. Pár veľmi vydarených aj dobre zahraných skečov, škoda že pri niektorých to stratilo GULE a znížilo laťku filmu až príliš prízemným humorom. Ale inak milé maďarské prekvapenie. ALTERNATIVA: LUNA PAPA PS: Výborné by to bolo ako divadelné predstavenie. ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019