Vtedy na Západe

• Československo Tenkrát na Západě (viac)

Opustená železničná stanica, na ktorej traja muži trpezlivo čakajú na príchod vlaku, je legendárnym prológom jedného z najslávnejších westernov v dejinách svetovej kinematografie. Tých troch poslal pištoľník Frank, aby sa postarali o tajomného cudzinca, ktorý si chce s Frankom vybaviť nejaké staré účty. Keď na malej stanici príde k nevyhnutnej prestrelke, vyvraždí Frank so svojou bandou rodinu farmára McBaina, tesne predtým, ako na ranč prichádza McBainova nová manželka Jill... (STV)

tahit

Režisér Sergio Leone prorazil s neobyčejnou lehkostí tradici Američanů. Vytvořil realističtější život amerického západu a v pohodě konkuruje hollywoodským tradičním westernům, které jsou většinou vytvářeny podle zažitých schémat. Jinými slovy, italský režisér zvolil originální metodu, tvrdší styl s neuvěřitelnou gradací děje v plném prokreslení jednotlivých postav filmu. Není pochyb o tom, že to je jeden z nejlepších westernů. ()

Davies182

Anti-westernový komplex s konečnou platností potvrzen: I´m just not that kind a guy! Z čistě objektivního hlediska je pro mne nejslavnější kovbojka na světě extrémní přehlídkou vybroušených záběrů s parádní hudbou a chvalitebnými hereckými výkony. Z nějakého důvodu jsem se nemohl dokázat sžít s jedinou postavou, snad jen ze začátku se soon-to-be-dead zrzavým chlapcem, se kterým jsem hluboce soucítil... Snímku jsem se delší dobu vyhýbal schválně - přeci jen nikdo rád nesleduje žánr, k nemuž nemá moc blízko. Něco ve mě prostě před mnoha lety přehodilo pomyslnou výhybku, a jediný wester, který dokáži ocenit, je 3:10 to Yuma. Jinak zůstávám obyčejným (nejen) filmovým geekem se slabostí pro komiksy a těším se, až někdy za pár desítek let uvidím Tenkrát na Západě znovu. K určitým filmům musí člověk jednoduše dospět a vidět je jinak, a já věřím, že tohle je v mém případě přesně onen případ. Prozatím jsem zkažený moderní pop-cornový divák a "komerční" je moje oblíbené slovo :-). P.S. MNOHEM lepší než Hodný, zlý a ošklivý, nenudil jsem se. ()

2Pac

Cakal som nieco v style westernu s clintom a dostal som necakane ovela jemnejsiu stranku zivota... tento film je ako keby clovek cital knihu...nieco necha na fantaziu, nieco explicitne zdorazni... bravo... ()

petero

Sergio Leona má svoj nezameniteľný pomaličký precítený štýl rozprávania ktorý prebíja jedine výborná hudba, mne však tento film príliš neučaroval. Po výbornom úvode už film prakticky neponúkne nič čo by stálo za to a postupne sa stáva príliš naťahovaný. ()

Mahalik

Úplně to cítím. To pražení slunce do zátylku, prach vyřící se po cestě, nepříjemnou mouchu, jenž si na mém obličeji čistí packy. Ale především tu atmosféru napjatého očekávání něčeho. Něčeho opravdu velkého a nepůjde tomu zabránit. Sergio Leone navazuje jednu z nejhutnějších atmosfér v dějinách kinematografie. Dva manící proti sobě stojí s rukama nehybně u pasu a vyčkávájí. Tak kdo to bude, ten či ten? I když byla tahle scéna zparodována v nesčetně filmech, pořád nemohu odtrhnou od obrazovky oči....Rychlým střihem oba vytahují pistole a PRÁSK!!!!!. A já padám k zemi naprosto vysán energií. Jak říkám, atmosféra k pohledání. ()

Amarcord_1

95% - Již začátek (nejdelší titulková sekvence v historii filmu) dává tušit, že teď nás čeká něco extra. Zesílené zvuky, záběry na detail v kombinaci s panoramatem, pak Harmonika, hláška o nesouhlasícím počtu koní, PIF PAF PIF…PAF!!! A jedééém! Tenkrát na západě je po všech stránkách vybroušeným klenotem. Nejslavnější opus skladatele Morriconeho… Je zde vidět, že hudba byla hotová dřív, než se film začal točit. Každá ze čtyř hlavních postav má vlastní hudební motiv, který herci znali, a výrazově se mu přiblížili. Na hudbu také dokonale reaguje kamera, což je nejmarkantnější při příjezdu Jill, kdy záběr při nástupu smyčců přechází na panorama krásného westernového města. Však nejen hudbou živ jest člověk, ticho zde má také co říci. A to moc! Dost by mě zajímala ta původní nekonečně dlouhá verze (z níž nám zbyla jen záhadná čerstvá jizva na Harmonikově tváři), kterou Leonemu nedovolili. Film je sice dlouhý, má pomalý styl vyprávění, ale ona statická energie, kterou se autorům povedlo vytvořit vám při troše štěstí (jak chcete…) dává zapomenout na čas. Once Upon A Time In The West je hypnotický tanec se smrtí v zábavné, dech beroucí podobě, který si můžete vychutnat znovu a znovu! ()

Ony

Kdybych měla vyjmenovat všechny ty mistry, kterých si za tohle dílo zatraceně vážím, byl by to nejdelší komentář, co jsem kdy napsala. Naprosto bezkonkurenční je hudba, ať už ji produkoval Morricone nebo prostě lokomotiva nebo vítr. Málokterý film dokáže takhle potěšit smysly (minimálně dva). ()

Xmilden

-"Tak se mi zdá jako by nám jeden scházel." - "Jsou tady dva navíc." Začátek filmu a já nemám slov a tuhle laťku si film udrží další 3 hodiny. Westernové veledílo. ()

Phobia

Ne, prostě nemůžu být takový zbabělec, abych se zařadila do proudu pětihvězdičkových diváků. Holt udělám malé vlny, ikdyž všechny ty nadšené komentáře ochotně odkývu a podepíšu: super hudba, super herci, super atmosféra atd., ale jednu výhradu mám: stopáž. Být film o půlhodinu kratší, ubrat z některých rozvleklejších scén minutku či dvě, bez váhání bych připlácla pátou hvězdičku. Každopádně jde o jeden z nejlepších westernů, co se kdy objevil na filmových plátnech... a hlavní zásluhu na tom nese nepřekonatelně nádherná i mrazivá hudba Ennia Morriconeho. 85% ()

sepp

Bez debat nejlepsi film vsech dob a jeden z nejlepsich snimku vubec - vzdyt ten film je z filmarskyho hlediska d-o-k-o-n-a-l-e-j! Vsechno je naprosto brilantni, od pribehu, scenare a rezie az po herecky vykony. Nejvic se mi asi libila Claudia Cardinale, mozna kvuli jejimu doprovodny hudbe - hudba z tohodle majstštyku je asi ta nejlepsi jakou jsem kdy ve filmu slysel a zaslouzila by si cestnyho Oscara. Bravo, Sergio! 6*! ()

Divočák

Napoprvé mě to sice tak nedostalo (podělaná dvoudílná verze TV PRIMA), ale po druhém shlédnutí nemůžu jinak než za plný počet. Leoneho režije je prostě geniální!! Jelikož jsem ve velice krátké době po sobě viděl všechny Leoneho "lepší" westerny a 7 statečných, můžu upřímně říct, že kromě dobrého hereckého obsazení nemá božská sedmička zhola nic, čím by mohla třeba TnZ konkurovat. Při nudné a neinovativní režii sedmičky jsem upřímně trpěl a skřípal zubama a s mileneckou horlivostí vzpomínal na úžasného Leoneho počiny. Tenkrát na Západě sice postrádá Eastwooda a určitou dávku humoru, kterou dolarovky určitě mají, na druhou stranu ale oplývá o poznání epičtějším příběhem s více dějovámi liniemi a také první výraznou ženskou postavou v Leoneho westernu vůbec!!! ()

-bad-mad-wolf-

Tady prostě nedokážu napsat víc, než že se jedná o jeden z nejlepších westernů všech dob. Některým momentům je souzeno nebýt už nikdy překonáno - viz úvodní scéna na nádraží... ()

lesumir

Pokud jsem minulý týden napsal, že Hodný, zlý a ošklivý je nejlepší western, nejlepší film Leoneho a nejlepší dílo Morriconeho, tak jsem se šíleně spletl, protože jsem do té doby neviděl Tenkrát na Západě! Tohle je totiž nejlepší film Leoneho a hudba od Ennia mu dává jiný rozměr, díky ní se až nechutně dostává film pod kůži a na konci prostě i slzička ukápne. Na tenhle film nikdy nezapomenu a vévodí mému žebříčku filmů, které chci vidět ještě aspoň dvakrát. Henry Fonda ve své jediné záporné roli je skvělý. Proč aspoň tady nemůžu dát 6 hvězd! ()

darkrobyk

Nemám rád westerny....ale několik výjimek se najde. Tenkrát na západě je skutečný skvost, který okouzlil i mě. Úžasná minimalistická scéna čekání na vlak mohla vzniknout jen v 60.letech. Zdánlivě nudný úvod má v sobě tolik napětí, že nedovolí odskočit si do lednice pro pivo. Krásná Claudia Cardinálová je stejně krásná, jako tolik opěvovaná a citovaná hudba E.Morriconea. Film se stal předmětem citací, napodobenin, parodií. Westerny, akční filmy, kriminální, dramata....a sám S.Leone vše zúročil ve skvělém Tenkrát v Americe. ()

kinej

V tomhle filmu je několik kultovních a nezapomenutelných scén. Přestřelka na začátku, souboj na konci, některé dialogy. O hudbě se nebudu rozepisovat, tu zde určitě vynachválili všichni. Myslím, že ona zmíněná scéna závěrečného souboje, by si zasloužila být vystřelena do vesmíru společně s hudbou Beethovena a kresbami Da Vinciho, aby ti nahoře viděli, že jsme měli také krásné audiovizuální umění. ()

cheyene

Filmový klenot. Jeden z nejlepších počinů světové kinematografie všech dob s pravděpodobně nejúžasnějším a nejpůsobivějším soundtrackem. Western jak má být. Není třeba se moc rozepisovat o jedinečných záběrech kamery, prostředí, příběhu, emocích či skvělých hercích. Henry Fonda ztvárnil jednoho z nejzajímavějších, nejcharismatičtějích a nejchladnokrevnějších zabijáků, Charles Bronson sehrál naprosto precizní roli tajemného mstitele a dokonalí jsou také Jason Robards a půvabná Claudia Cardinale. ..... Harmonika: And Frank? - zabiják: Frank send us. - Harmonika: Did you bring a horse for me? - zabiják: Well...It looks like we're shy of one horse. - Harmonika: You brought two too many. Drobná chyba: Dcera pana McBaina zpívá při chystání stolu písničku Danny Boy. Text byl k této písni složen až roku 1910. [v kině 28. 2. 12; 19:30] ()

Hrabka

Před pár lety jsem se k tomu ještě jako děcko dostal, viděl jsem asi 15 minut a umřel jsem nudou. Po pár letech jsem si už jako mnohem větší filmový nadšenec pustit tento western spíše z povinnosti a byl jsem spokojenější než tehdy. Ovšem pro mě to určitě není na plný počet. Nejvíce se mi líbil hned úvod, kdy dojde k trojnásobné vraždě a posléze přichází k místě činu parta zlounů a střetává se za zvuků famózní hudby s posledním přeživším. Tahle scéna je vrchol filmu. Pak už se to jen tak nějak nezáživně vleče, sice se objeví dost zajímavých scén, ale hluchá místa se taky najdou. Navíc děj je docela nejasný a někdo je chvíli zloun, hned nato je zase dobrák, jsem se v tom nějak ztrácel. Pointa filmu taky není nic extra, spíš je to docela ohraná písnička. Vyzvednout je třeba skvělou hudbu a herecké výkony. Podle mě by to mělo mít tak 80% a ne 92%, řekl bych, že je to až moc přehodnocené. Nemyslím si, že se to lidem tak líbí a baví je to, spíš z respektu tomu sypou 5 hvězdiček a basta. 85% ()

juta

Tak po nějaké době jsem měl opět chuť film předčasně vypnout. Kdyby tu nebyly zbytečně zdlouhavé scény, tak by film mohl být o polovinu kratší. Myslel jsem že pochválím i povedenou hudbu, ale ani to se mě moc nechce, když tři melodie se opakují neustále v celém dvou a půl hodinovém snímku. Děj taky pokulhává, neoslovil mě a občas byl dost chaotický. Pochválím alespoň kameru, ta se mě moc líbila. ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone

06.07.2020

Z Říma dnes dorazila velice smutná zpráva pro svět filmu a hudby. Ve věku 91 let nás opustil legendární hudební skladatel Ennio Morricone. Zemřel v římské klinice v noci z neděle na pondělí na… (viac)

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

13.07.2015

Quentin Tarantino miluje hudbu Ennia Morriconeho a mnoho let usiluje to, aby slavný italský skladatel ozvučil jeho film. Především westernová legenda, jejíž tvorbu jste slyšeli třeba v Tenkrát na… (viac)