Vtedy na Západe

• Československo Tenkrát na Západě (viac)

Opustená železničná stanica, na ktorej traja muži trpezlivo čakajú na príchod vlaku, je legendárnym prológom jedného z najslávnejších westernov v dejinách svetovej kinematografie. Tých troch poslal pištoľník Frank, aby sa postarali o tajomného cudzinca, ktorý si chce s Frankom vybaviť nejaké staré účty. Keď na malej stanici príde k nevyhnutnej prestrelke, vyvraždí Frank so svojou bandou rodinu farmára McBaina, tesne predtým, ako na ranč prichádza McBainova nová manželka Jill... (STV)

marusaj

Pomalu plynoucí zážitek. Jemné detaily. Rafinované snímání. Nesmazatelně do historie se zapisující Morriconeho hudební složka. Hluboký hlas a výstřih Claudie Cardinalové. Dlouhé pohledy. Trojice (anti)hrdinů v podání H. Fondy, Ch. Bronsona a J. Robardse z nichž charisma jen stříká. No neříkám nejlepší western všech dob, protože tohle dílo překračuje škatulky a stává se svébytným uměleckým dílem, kterému není nutno přiřkávat superlativy. Tenkrát na západě již je superlativem, stojí na piedestalu, je dokonalým triumfem. ()

Homer.p

Nádhera. Úžasný příběh, hudba, herci a především režisér. A ten konec. Dovede si někdo představit lepší zakončení tohoto eposu o pomstě a hrdinství než-li ten, kdy hrdina ve dveřím domu, ze kterého odchází, na otázku krásně ženy (která po něm viditelně touží a doufá, že s ním stráví zbytek života): "Doufám, že se někdy vrátíš?", se na ni podívá a odpoví : "Some day", a odejde ze dveří. No prostě paráda. Film je skutečně legendou mezi legendami a to zcela právem. Ostajně stejně jako Sergio Leone a Ennio Morricone. ()

ppetrnosek

Nuda, kterou aspoň z části zlepšuje Ennio Morricone a občasné dobré scény (asi tak tři). Nebýt scén, kdy se prakticky vůbec nic neděje, děj jenom stojí stejně jako herci, kteří čumí do blba, byl by film o hodinu kratší. ()

Armin82

Henry Fonda,Claudia Cardinale,Jason Robards,Charles Bronson...bez těhle jmen, by to takhle luxusně nedopadlo a za to tohle tvrzení,dám klidně hlavu na špalek + vynikající režie,vynikající scénář,dokonalá hudba,vynikající kamera, dokonale zabírajíc vrásky a charisma hlavních protagonistů a máme tu nejlepší western a jeden z nejlepších filmů všech dob....víc k tomu asi psát netřeba,snad jen to,že je škoda,že na takové herce s velkým H, už dneska nikde nenarazíme ---->dokonalost = 100% ()

Matt007

Nejsem vůbec fanoušek ani znalec westernů ale tohle je naprostá lahůdka, jak to všechno do sebe zapadá - příběh, výborní herci - Bronson vs. Fonda vynikající, a ty oči Claudie Cardinale - krása, prostředí no a hlavně naprosto geniální hudba, která tenhle film povyšuje ještě víš. 5 hvězd jednoznačně, nejde jinak ()

Ceberus

Stejně jako Leonův Hodný, zlý a ošklivý se i tento film vyznačuje neobvyklým hudebním tichem v průběhu celého snímku a pokud už něco zahraje, jsou to ikonické melodie. Když se po prvních 10 minutách ticha poprvé rozezvučela harmonika, říkal jsem si, že tahle melodie je přece z nějakého legendárního filmu - načež jsem si uvědomil, že se na něj právě dívám. :-) Sledovat film starší než osmdesátá léta obvykle pro sebe považuji za riziko, ovšem když jde o divoký západ navíc umístěný ve zdejší první top dvacítce filmů, byl jsem ochotný udělit výjimku a vyplatilo se. Film se sice vyznačuje trochu zpomalenějším dojmem typickým třeba pro Vesmírnou odysseu (která je shodou okolností ze stejného roku), ovšem akce ani jemná dávka humoru nechybí, vůbec nemluvě o šikovně vymyšlených hláškách a scénách. ([SPOILER] třeba "Zdá se mi, jako by nám jeden [kůň] scházel." - "Jsou tady dva navíc." nebo "Rozdávám." - "Jak se hraje tahle hra, pane Mortone?" [/SPOILER]) ()

filipes.lu

Začínám mít pocit, že jsem nějakej mutant, kterýmu chybí část mozku na zpracování kultovních filmů. Tohle byl prostě Kmotr v poušti. Já subjektivně absolutně nechápu, co dělá tenhle film takovým klenotem, že je tak oblíbenej a tak vysoko na všech žebříčcích. Pochopím vysoký hodnocení od milovníka westernů, pochopím třeba i nějakou tu přihozenou hvězdu za nostalgii ke staršímu filmu, ale tolik? To jsou všichni vyznavači kovbojů? Já teda ne, ale to není jedinej důvod, proč jsem dal tak málo...(možná tady až riskuju...) Snad je to tim, že jsem jiná generace, nebo si to nedokážu jinak vysvětlit. Děj filmu je plochej, nebo mě alespoň nestačil, cowbojové jsou si tak podobný, že jsem od půlky filmu ani nevěděl, kdo s kým mluví, a doufal, že mi to pak třeba dojde. Nedošlo...Cardinale je možná pěkná, ale je sympatická jako klon Johanson a Kidman, Nevěřím tomu, že kdyby byl natočen v dnešní době a byl na chlup stejnej, tak by byl takhle úspěšnej...Dvě hvězdy za hudbu a všudypřítomný koně, a to je taky nemusim. ()

BigBang

Chápu, že nenávist k padouchovi je třeba stupňovat, ale tady je to na mě silné kafe. Ten malý kluk v úvodu - je něco dojemnějšího na světě než osmiletý kluk? A hlavní otázka: jak je možné, že zrovna Italové vytvořili v žánru westernu takto nádherné umělecké dílo? ()

mogul01

Pěkný film od skvělého režiséra, který mě ale nijak zvlášť k srdci nepřirostl. Proč? Těžko říct, asi se Vám film musí trefit do vašeho vkusu a nestačí jen, aby byl hodnocen jako jeden z nejlepších (podle mnohých nejlepší, ale rozhodně ne podle mě) westernů v historii filmografie. Navíc mám radši Clinta Eastwooda a Eliho Wallacha než Charlese Bronsona a Henryho Fondu. Ani hudba mě nedostala , tak jako u Hodného, zlého a ošklivého. ()

Boris.

To je asi muj nejoblíbenější western, a když sem měl možnost si ho vychutnat v restaurované verzi v kině, tak sem neodolal a musim říct, že to byla prostě bomba. ()

Sykon

Hudební stránka tento film opravdu velmi pozvedává, takže ani po tolika letech od vzniku se film vůbec nemá za co stydět. Tenkrát na Západě má pověst kultovního snímku zcela zaslouženě. ()

Moiraine

Konečně jsem tuhle klasiku viděla a musím říct, že i po více jak čtyřiceti letech má co nabídnout. Jak už mnozí poznamenali, velkou devízou toho filmu je hudba. A přestože se nejedná o složitý příběh plný zvratů, tak celé ty dvě a půl hodiny dokázal udržet mou pozornost. Jenom mi přijde trochu smutné, že abych nebyla zklamaná z návštěvy kina, musím jít na film, který je starší než já. ()

diodoros

Po Dobrom, zlom a škaredom ďalší western Sergia Leoneho, ktorý je pre mňa jednoznačne najlepším westernom v dejinách - hoci ho natočil Talian. Ennio Morricone so svojou hudbou opäť exceluje, filmu vládne "Harmonikova skladba", herci sú perfektní - či už Charles Bronson so svojím stoickým kamenným výrazom s miernym úsmevom alebo Henry Fonda so svojim chladným bezcitným výrazom alebo Jason Robards so svojím... jednoducho výrazom. Vo filme je aj pár svetlých úsmevných miest a situácii, oproti predchádzajúcemu režisérovmu filmu je to však skôr vážna dráma. Legendárnu začiatočnú scénu pozná snáď každý - traja muži (s dvomi koňmi naviac...) čakajú na vlakovej stanici, kam ich poslal ich šéf, príchod "Harmoniku", ktorý si myslí, že čaká sám ich šéf... Claudia Cardinale ako druhá žena miestneho farmára ide na jeho pozemok, kde nájde jeho aj s deťmi zabitých - podozrenie padá na miestny gang zločinca Cheyenna (Jason Robards), ktorý však je nevinný a snaží sa aspoň v tomto prípade svoju nevinu dokázať. A ďalšou postavou je práve vinník Frank (Henry Fonda), pracujúci pre železničného magnáta, ktorý sa nezastaví pred ničím, a ktorý je náhodou muž ktorého hľadá "Harmonika". A tam kde sa cesty všetkých stretnú je tento film... Skutočne nezabudnuteľný zážitok, s perfektnou kamerou, hudbou, prepracovaným dejom a prekvapivým aj emocionálnym záverom a právom jeden z najlepších filmov v dejinách. ()

quip

Připadá mi neuvěřitelné, že se tříhodinový film dá postavit na dvou (dvou!) hudebních motivech a minimálně z 50% na záběrech obličeje (mimochodem Claudia má epesní make-up a všichni herci úžasně perfektní zuby). Myslím, že dožánru by ještě chtělo doplnit "komedii" - například jsem zjistil, odkud Christoph Walz naprosto jasně vzal inspiraci pro svoji postavu v Django Unchained. ()

bono22vox

Komentář k tomuto filmu jsem si schovával az na dobu kdy ho uvidim v obnovené premiéře v kině. A jsem rad ze jsem ho mohl vidět na velkém platně, protože az tady se člověk opravdu a definitivně přesvědčí ze se jedna o nejlepší western filmové historie... skvělá úvodní scéna, táhnoucí se jako smrad je naprosto dokonala. Prosluly hudební doprovod filmu je naprosto dokonalý. Co jiného taky čekat od bozskeho Morriconeho. Film zpracovává jedno z oblíbených reziserovych témat a uprime řečeno i mich. A sice přátelství mezi muži, které je silnější než láska a smrt a je zde demonstrovano na vztahu Harmoniky s Cheyennem. Snímek Dale těží z klasických westernových příběhů - věnuje se tak otázce boje dobra proti zlu, tématu osamělého mstitele, krásné farmarky, která musí byt schopna se bránit, nebo nekončící mizerie života desperata. I když ma holy příběh zřetelně melodramaticke rysy, mistrna Leoneho režie je překonala... a díky za to... ()

Zikus

Nemůžu si pomoct, ale přišlo mi to takový suchý, o ničem. Možná že kdyby byl film o 60 minut kratší, líbilo by se mi to víc. ()

10Domik10

Tak takémuto vysokému hodnoteniu nerozumiem, áno hudba je skvelá a dá sa považovat za symbol westernovej hudby, herci sú charizmatický, Cardinale nádherná... ale čo ďalej ? Tieto aspekty len ťažko pokryjú zbytočne rozvláčný dej, ktorý verte či neverte nie miestamy ale v podstate väčšinu filmu sprevádza nudná pasáž. Dobre rozumiem že pre starších užívatelov (pamätníkov tohto filmu) alebo zaritých westernových fanúšikov to je srdcovka ale neverím, že hodnotenie všetkých užívatelov bolo úprimné. 3,5* ()

AbelXavier

Je to staré, a tedy absolutně nezapadající do současného způsobu filmové tvorby. Je to dlouhé, uměle chystající si jednotlivá vyvrcholení. Je to hloupé, herecky plechové,zvukově směšné, hudebně přestřelené. Není to western. Všichni jste pokrytci! ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone

06.07.2020

Z Říma dnes dorazila velice smutná zpráva pro svět filmu a hudby. Ve věku 91 let nás opustil legendární hudební skladatel Ennio Morricone. Zemřel v římské klinice v noci z neděle na pondělí na… (viac)

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

13.07.2015

Quentin Tarantino miluje hudbu Ennia Morriconeho a mnoho let usiluje to, aby slavný italský skladatel ozvučil jeho film. Především westernová legenda, jejíž tvorbu jste slyšeli třeba v Tenkrát na… (viac)