Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

Rozjimatel

Na režijný debut prekvapivo kvalitné dielko, dosť odlišné od typických Allenoviek, ktoré nasledovali neskôr. Jedná sa o poriadne bláznivú komédiu s veľkou frekvenciu podarených gagov, takže sotva sa u mňa utíšil jeden záchvat smiechu, už začal ďalší. ()

efko

Film je považovaný za filmový debut Woodyho Allena a treba povedať, že ide o skutočne vydarený debut. Režisér sa akoby ešte hľadal - postavy nie sú typicky "allenovské" (isté náznaky však tam sú) a preto sa táto komédia môže páčiť aj divákom, ktorí Woodyho zrovna nemusia. Film je natočený dokumentárnym spôsobom, minulosť strieda prítomnosť a situačný humor je na vysokej úrovni od začiatku do konca. ()

Eruntano

Podařená taškařice. Je v ní silně znát Allenův barový původ a láska ke grotesce: bez kloudné linky film chrlí jeden gag za druhým. Na vysoké úrovni, samozřejmě: inteligentní (více či méně latentně) a plné třaskavého humoru. Doporučuji sledovat ve společnosti, ve které se "béčkový" humor násobí. Také doporučuji zamyslet se nad podobnostmi a rozdíly mezi tímto žertíkem a o poznání smysluplnějším Love and Death - je to rozhodně nejednoduché a zajímavé srovnání. ()

Gagner

Čím dál tím víc se mi líbí nejranější Woodyho tvorba, jakožto absurní komedie plné odkazů na jiné filmy. Velmi se u nich bavím a tento není výjimkou, naopak si u mě šplhl svým tématem. Paráda :) ()

bolan

Woody Allen je takový Motorhead filmařiny. Všechny kousky jsou od prvního počinu takřka stejné a všechny jsou dobré. ()

outsider

Začátek mně naprosto odrovnal...rodiče kteří se stydí zvěřejnit totožnost, přepadení banky, setkání s Louise ("Po pěti minutách jsem si ji chtěl vzít. Po čtvrt hodině jsem jí už ani nechtěl ukrást kabelku."...:-D) Allen nasadil dost slušný tempo a chrlil jednu hlášku za druhou. Jen škoda že postupně zvolňoval a vtipů ubývalo nebo už tolik nevyznívaly. Ke konci jsem se i chvílemi nudila (což bych u Woodyho rozhodně nečekala). Ale i přesto byl pro mně film skvělým zážitkem a pro Allena velmi kvalitním startem. ()

pend

Je vidět, že se Allen ještě hledal. Ve filmu je spousta gagů, je vidět jasná inspirace klasickými groteskami, ale film je místy nudný, na což u Allena nejsem zvyklý. Pro mě za 70 procent. ()

weople

V celém příběhu se zajímavým způsobem prolínají skutečné události v podobě archivních záběrů s fikcí (fingované rozhovory jednotlivých účastníků Virgilova života) a vzniká tak jedinečná parodie na publicistické dokumenty (podobný např. snímku Chladnokrevně Richarda Brookse) oblíbené v době natočení Prachů. Jednotlivé dialogy tak sice překypují neuvěřitelným množstvím detailů, ale pro diváky nemají žádnou vypovídající hodnotu. I tak se Allenovi povedlo alespoň část publika bravurně zmást a na to, že se jednalo o režisérský debut, dosáhl až překvapivého úspěchu. Pokud se tak chcete pobavit sledem komických scén bez pevnějšího rámce (k dokonalosti tento styl mystifikačního dokumentu dovedl Allen ve snímku Zelig) a procvičit si hledání aluzivních prvků, prostřednictvím kterých režisér odkazuje například na mistra němého filmu Charlieho Chaplina či tradiční vězeňské snímky typu Útěk v řetězech či Frajer Luke, Seber prachy a zmiz vám mohu vřele doporučit. ()

Saur.us

Allenovská taškařice plná absurdního montypythonovského humoru sahajícího až do žánru grotesky. Jako začátek kariéry báječné i když spoustu míst by se dalo vytknout. ()

Gastovski

Rozverná prvotina W. Allena plná absurdního humoru připomínající staré němé grotesky. Jedná se spíše o průměrný kousek, který však na vyšší hodnocení vyhoupne spousta výborných hlášek a gagů, takže nakonec slabší 4*. "Otec, příkladný voják, si po 30ti letech strmé vojenské kariéry vysloužil hodnost desátníka". ()

Galahad

Na to, že byl Woody v začátcích karéry je to neuvěřitelně vyzrálé dílo na kterém si musí pochutnat každý, jak odborník, tak člověk který se chce jen pobavit.. Člověk se ani nestačí nadechnout a už se znova válí smíchy ... nezapomenutelná je pro mě hláška kdy se Woody ptá zkoprnělého dozorce jestli má být děvče přítulné na prvním rande,když nemá předsudky a má na to věk ... ()

lsd

Není to jěště tak propracované jako jeho další filmy, ale jako komedie je to výborné(některé gagy jsou opravdu perly). ()

Eluin

Výborné, ostatně jako každý W. Allen. Nezapomenutelná je obzvláště scéna s vyloupením banky..... Jediné, co mi vadilo, je trochu zvláštní konec, očekával jsem něco více šokujícího, ale jinak to nemá chybu. ()

troxor

Woody Allen na začátku své kariéry. Už zde hraje smolaře a nulu z povolání - neurotického a neschopného ve všech aspektech lidského bytí - od kariéry po sex. je tu ale vidět, že se Woody stále ještě trochu hledal, kadence hlášek je daleko nižší, stejně tak některé vtipy protahuje daleko přes hranici únosnosti. Ale i ty občasné chyby nemohly zakrýt tehdejšímu divákovi, že tenhle film režíroval člověk, o kterém ještě uslyší. (a také slyšeli téměř každý rok :) ) ()