Egyptská dovolenka belgického súkromného očka Hercula Poirota na palube úchvatného riečneho parníka sa zmení na desivé pátranie po vrahovi, keď sa idylická svadobná cesta dokonalého páru tragicky skončí. Na pozadí veľkolepej púšte a majestátnych pyramíd v Gize sa odohráva príbeh neskrotnej vášne a zničujúcej žiarlivosti v skupine kozmopolitných, bezchybne oblečených cestujúcich, a vďaka zápletke s viacerými zvratmi diváci hádajú, kto je vrah, až do záverečného šokujúceho rozuzlenia. (CinemArt SK)

Liron

Dávám jenom jednu hvězdu. Nevím kde vzali maskéry, ale Armie je normálně hezký chlap a tady vypadal jako upocený sňatkový podvodník a na toho by jinde krásná a oslňující ale tady obstarožní Gal nezabrala. No a jinak to Kenneth jenom tak předělal aby to bylo korektní, takže je tam lesbická láska a černošky. A dialogy jsou tak nějak agresivní , že se tam všichni hned pouráží. A to jako vážně měl ten knír kvůli jizvě na obličeji? Nevěřím. Starší verze nepřekonány a to včetně vizuální stránky, hotelů, lodi a záběrů Egypta. Už od mala si pamatuji záběr, jak Linnet stoupá na vrchol pyramidy a vlasy jí vlají (1978), a potom scénu s tangem. Tady si nebudu pamatovat nic. Možná přeci, pocit překvapení z toho úvodního erotického tance co se do té doby vůbec nehodí. Jinak mám detektivky moc rádá a Hercule zvlášť, ale tady si říkám, že to bylo zbytečný. ()

Coody

Je to nuda, když víte kdo je vrah. Ti kteří koukali na Hercule Poirota s Davidem Suchetem, můžou leda obdivovat Gal Gadot, ale jinak nic nového. Pokud chtětí točit nové Poiroty, měli by zvolit aspoň něco ne tak notoricky známého než je Smrt na Nilu nebo Vražda v Orient expresu. Navíc nový herec v roli Poirota se ani nedá s původním srovnávat. Za mne hodnotím max do 60%, víc k obdivu na tomto filmu není. ()

Matrix44

Takto zničiť klasickú detektívku od Agatha Christie! Museli tam pridať lesbický pár, a anglický klub v 1937 plný černochov. Onedlho sa dočkáme toho, že Anglickú kráľovnú bude hrať černošský transvestita. Chorá doba! ()

Jirkacek

Film Smrt na Nilu, jehož předlohou je slavný detektivní román Agathy Christie z roku 1937, jsem viděl už kdysi dávno s Peterem Ustinovem v hlavní roli. Matně jsme si na něj pamatoval, ale vím, že se mi líbil a celý děj mi připomenul seriál s nejlepším Hercule Poirotem vše dob, jehož ztvárnil David Suchet. Verze z roku 2022 s Kennethem Branaghem mi jen potvrdila jednu jednoduchou rovnici o všech známých a žádné neznámé a ta zní : Byla-li jednou a je jedno kdy, natočena dokonalá filmová varianta jakékoliv knihy či naprosto bezchybné ztvárnění známého knižního hrdiny na filmovém plátně, jakákoliv snaha předělat totéž dílo a změnit takový výsledek ve svůj prospěch, je mrhání časem, penězi a dalšími filmovými potřebami a je zcela nerentabilní ve všech směrech. Možná stačilo napsat známé rčení že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky....Prostě David Suchet byl v roli Hercule Poirota tak dokonalý, že jakýkoliv jeho nástupce musí vypadat úplně stejně jako on, jinak u mně nemá šanci uspět. A nesmím zapomenout ani na jeho postavu co se týče fyzických předpokladů, jelikož jsem si zvykl na neohrabaného tlouštíka dbajícího na úzkostlivý pořádek, zatímco Kenneth Branagh nám v nové verzi předvedl běh a skoky. Musím však uznat, že se v roli belgického detektiva opravdu snažil a získal u mne kladné body. Byl to už jeho druhý počin v této roli, ale na rozdíl od Vraždy v Orient expresu nebyla Smrt na Nilu tak hvězdně obsazená. Že by to mělo něco společného s nepříliš dobrým přijetím u diváků a tvůrci afrického dobrodružství na velké řece tentokrát chtěli ušetřit ? Kdo ví, ale já oba filmy ohodnotil úplně stejně. Co se týče Smrti na Nilu, tak v tomto filmu Poirot (Kenneth Branagh) trávil dovolenou v Egyptě, kde se seznámil s novomanželi Linnet (Gal Gadot) a Simonem (Armie Hamer) Doylovými, kteří si užívali svatební cestu. Linnet Doylová, rozená Ridgewayová byla mladá, krásná a bohatá milionářka, která měla vše, po čem zatoužila. Jedinou vadou pro ni byl fakt, že celou cestu byla pronásledovaná svou bývalou přítelkyní a první snoubenkou Simona Jacqueline de Bellefortovou (Emma Mackey). Během plavby na Nilu byla Linnet ve spánku zastřelena a hlavní podezřelá Jacqueline měla po celou noc nezvratné alibi. Poirot postupně vyslýchal cestující a zjišťoval, že se na lodi odehrál více než zločin, přičemž velká část posádky na lodi nebyla náhodou. Opět jsem musel obdivovat neskutečnou fantazii Agathy Christie, která připravila čtenářům a později divákům skvělé zážitky. Z dalších rolí bych zmínil Bouce (Tom Bateman), přítelr Hercula Poirota a syna Eufémie (Annette Bening), což byla slavní malířka obrazů. Dále tu byl aristokrat Linus Windlesham (Russell Brand), který se stal lékařem a byl Linnetin první snoubenec. Samozřejmě byl jedním z podezřelých, stejně jako Andrew Katchadourian (Ali Fazal), Linnetin bratranec a správce jejího majetku, který tak trochu manipuloval s tím, co mu nepatřilo. Podivně se chovala starší dáma paní Bowersová (Dawn French), ošetřovatelka Marie Van Schuyler (Jennifer Saunders) což byla Linnetina kmotra a socialistka, která se stala komunistkou, která byla zároveň její tajná milenka. Trochu černého humoru se do filmu snažila vnést Salome Otterbourne (Sophie Okonedo), proslulá jazzová zpěvačka a Rosaliina teta. Podezřelou byla také Louise Burget (Rose Leslie), Linnetina osobní služka a taktéž Simon Doyle, Linnetin manžel a bývalý milenec Jacqueline. Kdo z nich tedy zabíjel ? To už neprozradím, i když jsem si to dobře pamatoval ze seriálu a to mne hodně ochudilo o zážitek z filmové verze z roku 2022. Suma sumárum, snímek Smrt na Nilu z roku 2022 hodnotím třemi nilskými hvězdami ***. () (menej) (viac)

melmoth

Očakával som tradičné „more of the same“ a to som dostal. Okrem toho sa však dostavila aj pridaná hodnota v práci s postavami - pridaná oproti prvému dielu, samozrejme. Ide o poctivú detektívku podľa slávnej predlohy, v ktorej hrajú prevažne schopní herci, a ktorej nasadzuje korunu výborná technická stránka. Nič menej, nič viac. A pre porovnanie odporúčam filmové spracovanie z roku 1978 v réžii Johna Guillermina. Viac tu ()

mariannda

Já nevím, no, ty předělávky se všemi možnými znaky korektnosti mi fakt nejsou po chuti. A co hlavne nesnáším,že někdo pořád przní Agathu, chudák se v hrobě obrací. ()

Gamora

Od Vraždy v Orient expresu uplynula už nějaká doba, a tak tu máme další Aghatu Christie, v hlavní roli a režii opět s Kennethem Branaghem. Jde vidět že si na filmu dali hodně záležet, hvězdný casting, mysteriózní atmosféra i poslouchatelný soundtrack se jim vážně povedli, ale i tak je to průměrná krimi-drama s celkem předvídatelným koncem.  Radši se podívám na Na nože, které má v sobě alespoň komediální prvky a Jamese Bonda, než se znovu nudit u tohohle.  Kdyby byl film o půl hodiny kratší a netrvalo hodinu než někdo umře tak bych nic nenamítala. ()

Petrval

Tentokrát jsou světoznámé šedé buňky asi zavařené Egyptským sluncem. Nevím jestli jsem dá na tomto filmu něco pochválit. Herecké výkony průměrné a to včetně K. Branagha. Zásahy do postav a do Poirotova charakteru. Filmové efekty dost průměrné. Děj je časově nevyvážený, kdy pátrání po vrahovi trvá opravdu chviličku + pro dej zbytečný Poirotův lore na začátku. Já se vůbec nebavil což je u filmové  adaptace mé oblíbené autorky knih velká škoda. Podprůměrný film. 2.5* ()

SLPHR

Detektivky Agathy Christie mám rád a většinu jich znám nazpaměť, to je v případě detektivek na obtíž, ale toto zpracování mě nadchlo jako každé předešlé. Nejlepší výkon předvádí Kenneth Branagh a tady je kámen úrazu, v předešlém díle jsme mohli vyder Plejády herců, kteří hráli velmi dobře a tady to v tomto směru trochu zaostává, ale Hercule Poirote je nadprůměrný. Já osobně doufám, že uvidíme minimálně ještě jednou Kennetha Brangha v této roli, můj osobní favorit by byly Vraždy podle abecedy. ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

24.03.2021

Poslední letošní snímky byly odloženy

Poslední letošní snímky byly odloženy

06.11.2020

Tak už je to víceméně oficiální. Ve zbývajících měsících letošního roku se nových filmů v kinech – tedy v případě, že by se vůbec nějaká otevřela – nedočkáme. Studio 20th Century Studios vlastněné… (viac)

Hammer a Lopez v akční romantice

Hammer a Lopez v akční romantice

28.10.2020

Armie Hammer a Jennifer Lopez byli obsazeni do nové akční romantické komedie Shotgun Wedding. Lopez už má s tímto žánrem samozřejmě bohaté zkušenosti, pro Hammera se ovšem bude jednat o premiéru.… (viac)