Terapie

• angličtina In Treatment (festivalový názov)
Dráma / Psychologický
Česko, (2011–2019), 48 h 6 min (Minutáž: 21–29 min)

Terapie je český seriál věnující se terapii lidem s psychickými problémy. Psycholog Marek Pošta (Karel Roden) se každý týden setkává s pěti klienty – pacienty, kterým se věnuje od pondělí do pátku. Formát seriálu je převzatý z izraelského seriálu BeTipul, ze kterého vycházel i americký seriál V odborné péči. (sator)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (47)

Epizoda 19 (2011) (S01E19)

Ze setkání s manželským párem Geislerová a Hofmann (a rozhodně nejsou jediní) mám pocit, že už jsme na hraně a jsou spíš pacienty pro psychiatra. Zase se nejednou chytnou, výměna názorů přeroste v ostrou hádku, přičemž jeden z manželů sezení opustí. Herecky ale znovu velmi dobré. ()

Epizoda 20 (2011) (S01E20)

Dva terapeuti, kdy každý má svůj „styl“ a je na divákovi, jaký z nich mu je bližší. Je totiž pátek a Marek je u Dity, kterou nejen pracovně roky zná a se kterou se kdysi profesionálně rozešel. A právě k minulosti obou aktérů se sezení stočí. A pak se Marek přizná k něčemu závažnému. Obecně i Roden se místy dvakrát nevytáhnul, kuňká, vypouští křečovité věty i působí nejistě. ()

Epizoda 21 (2011) (S01E21)

Zopakoval bych to, co minule. Tak nějak si myslím, že stačilo dvakrát nebo třikrát definovat, že je Sandra nestabilní, ale pak už by to chtělo držet se nějaké jasné (jedné) linie, jinak je celá její terapie pro diváka „nesrozumitelná“. Ona jen opakuje, jak všechno ničí, ovšem kromě toho, jak je fascinovaná sexem, toho příliš nevíme. Víc se tentokrát dostáváme do jejího dospívání, do doby, kdy přišla o matku. Přirovná se k Lolitě a vypráví o svých zkušenostech s milencem své matky. ()

Epizoda 22 (2011) (S01E22)

Na všechny herce musely být evidentně při natáčení kladené vysoké nároky. U arogantní postavy Lukáše Hejlíka nevyjímaje. Značné množství textu, zvládání vyjádření nejrůznějších pocitů. Jeho Igor se „rozešel“ se Sandrou, svému terapeutovi vytýká uhýbavost, popisuje neštěstí v Afghánistánu. A pak spustí svou, kterak si o něm mnohé od Markových známých zjistil. Prostě starý „dobrý“ magor, teda Igor. ()

Epizoda 23 (2011) (S01E23)

Matka nechce, ale terapeut stojí za tvrdohlavou Lindou a její snahou k návratu ke sportu. Samotná Linda (a její terapie) sice nejsou hlavním tahákem první série, ale jakousi konstantní zajímavost si drží a slušně zapadá mezi psychicky zraněné lidi, jež u terapeuta hledají útočiště. Stejně jako celé osazenstvo je pečlivě vybrané, tak i Michaela Doubravová si plní své. Lehce breptající terapeut by si mohl občas „přesednout“, místy se už zajídá. ()

Epizoda 24 (2011) (S01E24)

„My už nezvládáme ani manželskou terapii, i náš terapeut se nás chce zbavit,“ trousí ze sebe při čtvrtečním sezení Jana. Marek totiž s tímhle povedeným párem mluví poměrně odměřeně, protože jimi způsobená atmosféra a nepřátelské chování nikam nevedou. Michal své manželce svérázným způsobem sdělí, že o ni nechce přijít. Se slzami v očích projeví své emoce, Marek je optimista. A já si náramně užíval slovní přestřelky dua Geislerová a Hofmann. ()

Epizoda 25 (2011) (S01E25)

Pátek večer. Marek přijde na další schůzku do bytu své kolegyně, poprvé v doprovodu Alice. Jenže zatímco on mluví několik minut o svých pocitech a manželčině nevěře, ona spustí sólo o mizerné komunikaci a divák kroutí hlavou, že v mnoha pasážích se scénárista zrovna nevytáhl. Dojde i na doznání skrze Sandru, což Alici nemile překvapí a svého muže zahrne dalšími výčitkami. Pohromadě to ovšem ani zdaleka nedrží. Přišlo mi, že každý mluví o něčem jiném. ()

Epizoda 26 (2011) (S01E26)

Sandře chybí schopnost komunikovat na nesexuální úrovni. To je stručné shrnutí pondělního sezení, na které zrzka „překvapivě“ přichází. Potřebuje se vypovídat, znovu nalézt jakési útočiště, protože její otec leží v nemocnici. Marek jí konečně projeví své city. Ona je zaskočená, upřímně se jí nedivím. Celkově je jeho vyznání uchopené tak nějak zvláštně. ()

Epizoda 27 (2011) (S01E27)

Úterní sezení s elitním vojákem z povolání Igorem se nejprve nese v duchu toho, co se stalo minule, kdy se Marek neudržel. Incident vysvětluje jako reakci na klientovu jízlivost a pohrdavost druhými. A Igor spustí poměrně nečekanou písničku, otevře se a sklouzne k tomu, zda vlastně nemá homosexuální sklony. Vypráví i o školní šikaně a reakci otce na synovu prohru v potyčce se starším spolužákem. Díl, který nestrhne, ale je to nutné brát tak, že se nejedná o nějaké od sebe oddělené krátké epizody, ale vše do sebe má dobře zapadnout, tudíž i divák musí být trpělivý. Snad se mu to vyplatí. ()

Epizoda 28 (2011) (S01E28)

Linda dostane polévku. Pustí se do ní s chutí. Z dobrého rozpoložení je tady záhy zpět negativní děvče. Polévku už nechce a spustí o tom, jak ji trenér nutí přibrat na váze. Ona je ovšem na své tělo extrémně přísná. Pak vylétne znovu a chce odejít na trénink. Zbytek se točí kolem jejího vztahu k otci, u kterého bojuje o přízeň. Téma bude mít evidentně i příště velkou pozornost. Pak směrem k Markovi používá obraty jako „co je vám po tom?“ Nevím nevím, točíme se v kruhu s postavami, které by potřebovaly spíš psychiatra. ()

Epizoda 29 (2011) (S01E29)

Aňa Geislerová je výborná herečka. Její postava měla nějaký vývoj. Bylo před ní rozhodnutí skrze těhotenství, musela se vyrovnat s nečekanou ztrátou, následně řešila, zda její manželství má smysl. A nyní zbylo už jen jediné – nezůstat krávou. Protože přesně tak se její Jana chová. Na sezení se dostaví sama. Přiznává, že má raději ostřejší sex. A chce na to vlítnout se svým šéfem. A zase Marka z mnohého viní. Kotrmelec sem, kotrmelec tam. Právě studna Marek už by si taky zasloužil proplesknout. ()

Epizoda 30 (2011) (S01E30)

Je pátek a zase uděláme pár kotrmelců. Manželé mají u Dity strach o svou dceru Kláru. Nepřišla domů. Alice tvrdí, že Marek vypění, sama ale poté, co zazvoní telefon, začne slovy „Kláro, já tě zabiju!“ Pak se rozvypráví o (pondělní pacientce) Sandře, kterou zahlédla před jejich domem. Zase jde o reakci, která je úplně „mimo“. Dita interpretuje svoji verzi, jenže výklad přeroste v profesní třenici s Markem. ()

Epizoda 31 (2011) (S01E31)

Marek má sny, že už je jeho. Je totiž pondělí a čekáme, že přijde zrzka Sandra. Jenže nedorazí. Blíže se seznámíme s psychologovou dcerou v podání Bereniky Kohoutové, která promluví o svém příteli. A dojde i na komplikovaný vztah rodičů. Ještě víc prostoru pak dostane syn Jan Cina, který se rozvykládá o svých krátkodobých vztazích a rovněž s otcem probere napjatý vztah mezi oběma rodiči. Po delší době docela příjemné oživení. ()

Epizoda 32 (2011) (S01E32)

Igor přijde v maskáčích a po dlouhé době není na ránu. Chce se vrátit do aktivní služby, hodlá se vrátit k rodině. Od Marka vyžaduje posudek pro vojenského psychologa, což terapeut zpochybňuje. Nakonec se jejich hovor zase stočí k otci, tentokrát k jeho reakci po jedné šachové partii. Disciplinovaný egoista se zase nečekaně přerodí v citlivou duši s nemalými pocity viny. ()

Epizoda 33 (2011) (S01E33)

Ambiciózní gymnastka Linda s hlavou plnou otazníků přichází s dobrou náladou. A světe, div se, se stejnou náladou i odchází. Až asi na dvě uštěpačné poznámky Markovi nenadává, nekřičí na něj, nechce se balit a odcházet před koncem sezení. Prý má vyrazit za otcem do Vídně. Vypráví psychologovi o vzpomínkách na pracovní setkání svého táty, o jeho úletech a o tom, jak Linda měla držet před matkou jazyk za zuby. Je patrné, že dívka doufá, že jednou budou zase rodina. ()

Epizoda 34 (2011) (S01E34)

Michal vzpomíná na to, jak v slzách vyznal své ženě lásku. Ta zatím na sezení chybí. Přijde později, ovšem se zoufale mizernou náladou. A celkově se atmosféra vyostří, protože oběma přiznává, že se vyspala se svým šéfem. „Jestli chceš vinit svýho terapeuta z toho, že jsi kurva, tak je to fakt absurdní!“ Takže jde o díl, kde se to přelévá z jednoho na druhého. A celkově zatímco Michal na samotném začátku terapie překvapoval hodně nestandardním chováním, zklidnil se a jedná mnohem víc racionálně, než jeho manželka (snad až nějaká psychomasochistka). Ta nyní konflikty záměrně vyvolává a jde tak o díl, kdy slyšíme věty typu „jsi ta nejúžasnější ženská na světě.“ a o pár minut později „je mi tě líto!“ Takže asi tak. ()

Epizoda 35 (2011) (S01E35)

V pátek Marek usedá do křesla na opačné straně stolu, v pracovně své bývalé kolegyně, a už nějakou dobu přichází s manželkou Alicí. Nejprve mu vadí, že Alice nepřijala zodpovědnost za to, co udělala (nevěra), následně manželé rekapitulují rozhovory se svými dětmi a skončí u komunikační dialogové hry. A zdá se, že se někam posouvají a mnohé jeden či druhý částečně uznávají. Tyhle pátky na mě ale moc nezabírají. ()

Epizoda 36 (2011) (S01E36)

Sandra a pořád stejná písnička. Přijde, protože ji trápí to, co Marka. Zemřel mu pacient, jí bývalý milenec. Tváří se, že jejich vztah byl naprosto intenzivní. Myslí si, že Igor spáchal sebevraždu. Jinak ale hovoří stále to samé. Kolikrát popírá, co řekla dřív nebo na začátku samotného sezení. Stěžuje si na svou osamělost i na fakt, že s muži jí to nevychází. Přinesení Markova obleku je hodně umělé, stejně jako následná výměna názorů mezi Sandrou a manželkou Alicí. ()

Epizoda 37 (2011) (S01E37)

Minule zdrcený Marek má po pohřbu, zemřel mu pacient. Navštíví ho Igorův otec, který principy terapie pohrdá. Prudší výměna názorů s bývalým vojákem se točí mimo jiné kolem jeho otce. Ten se rovněž choval jako hovado, ostatně asi jako on přistupoval k synovi Igorovi. Čekal jsem s příchodem Jiřího Štěpničky nějaké oživení této linie, nestalo se. V závěru setkání si smrt svého syna začne vyčítat. ()

Epizoda 38 (2011) (S01E38)

„Proč si myslíte, že vám volá?“ – „Jak to mám vědět,“ reaguje podrážděně Linda v případě dotazu na tátu. Právě Lindiny potíže vidí Marek v jejím nepřiznaném zklamání ze sobeckého otce. Před týdny do jeho ordinace přišla s tím, že on má potvrdit, že netrpí sebevražednými sklony, že si přeci nechtěla ublížit, od té doby na jeho kanapi posedává útočná, z mnoha lidí zklamaná a zmatená holka. Tentokrát ale odchází s úsměvem. Zřejmě i proto, že s ní Marek navázal skutečný vztah, že jí chce porozumět, že ji neopouští. ()