Terapie

• angličtina In Treatment (festivalový názov)
Dráma / Psychologický
Česko, (2011–2019), 48 h 6 min (Minutáž: 21–29 min)

Terapie je český seriál věnující se terapii lidem s psychickými problémy. Psycholog Marek Pošta (Karel Roden) se každý týden setkává s pěti klienty – pacienty, kterým se věnuje od pondělí do pátku. Formát seriálu je převzatý z izraelského seriálu BeTipul, ze kterého vycházel i americký seriál V odborné péči. (sator)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (47)

Terapie (2011)

O nějaké návykovce nemůže být (za mě) řeč. Pár epizod PRVNÍ SÉRIE bylo výjimečně zrežírovaných a opravdu skvěle zahraných. Ale většinou se to celé nějak zaseklo, nehnulo z místa, bylo plné nevěrohodných momentů, přehrávaných dialogů i ječivých a útočných situací ze strany pacientů. Pondělí patří Sandře. Atraktivní zrzka. Impulzivní, nevyrovnaná. Slova jako sex či péro používá v každé třetí větě. Pojem trvalejší partnerský vztah je pro ni tak nějak vzdálený. Později přiznává, že svého terapeuta miluje. Úterním klientem je Igor. Frajer, který sám pokládá nepříjemné otázky. Pod slupkou elitního vojáka se skrývá poraněné štěně. Jenže zatím vypouští dost šílené myšlenky a teorie. Středa a Linda, ambiciózní gymnastka. Nepřišla si povídat, po úrazu při dopravní nehodě potřebuje nutně od Marka posudek, že je v pořádku a že pod náklaďák nespadla úmyslně. Sebejisté děvče, které tu a tam vystrčí drápky. Zranění každopádně nebudou jen fyzická. Mnohé rozhýbá rozhádaný manželský pár Jana a Michal, kterým patří čtvrtky. Jedno dítě mají, ale není jeho, nyní přicházejí s tím, zda utnout její těhotenství. Rozhodnout má terapeut. Poslední pracovní den tráví odborník u své bývalé kolegyně Dity, se kterou se kdysi profesionálně rozešel a se kterou se v mnohém neshodne. Místy to vypadá, že si tvůrci ukousli příliš velké sousto. Ano, museli vnímat psychologickou obec, aby se jim nevysmála, ale zejména vnímali nějakých 98 % diváků, pro které musí být látka srozumitelná. Ona sice je, ale pak nastupuje zase jiná část diváctva, pro kterou jsou prostě kroky Marka a zejména jeho pacientů místy „podivné“. To nesouvisí s hereckými výkony, Karel Roden působí velmi věrohodně, používá drobné detaily: tam pozvednutí obočí, tam delší pauza. Ostatně celé osazenstvo je pečlivě vybrané. Každý z příchozích se nějak vyvíjí, odhaluje své nitro až na dřeň, role se přelévají… Ty tři hvězdy jsou rozhodně velice slušné, upřímně se ale divím, že vznikly další série. ()

Série 1 (2011) (S01)

Praxe psychoterapeuta v praxi. Pondělí patří Sandře. Atraktivní zrzka. Impulzivní, nevyrovnaná. Slova jako sex či péro používá v každé třetí větě. Pojem trvalejší partnerský vztah je pro ni tak nějak vzdálený. Později přiznává, že svého terapeuta miluje. Úterním klientem je Igor. Frajer, který sám pokládá nepříjemné otázky. Pod slupkou elitního vojáka se skrývá poraněné štěně. Jenže zatím vypouští dost šílené myšlenky a teorie. Středa a Linda, ambiciózní gymnastka. Nepřišla si povídat, po úrazu při dopravní nehodě potřebuje nutně od Marka posudek, že je v pořádku a že pod náklaďák nespadla úmyslně. Sebejisté děvče, které tu a tam vystrčí drápky. Zranění každopádně nebudou jen fyzická. Mnohé rozhýbá rozhádaný manželský pár Jana a Michal, kterým patří čtvrtky. Jedno dítě mají, ale není jeho, nyní přicházejí s tím, zda utnout její těhotenství. Rozhodnout má terapeut. Poslední pracovní den tráví odborník u své bývalé kolegyně Dity, se kterou se kdysi profesionálně rozešel a se kterou se v mnohém neshodne. Místy to vypadá, že si tvůrci ukousli příliš velké sousto. Ano, museli vnímat psychologickou obec, aby se jim nevysmála, ale zejména vnímali nějakých 98 % diváků, pro které musí být látka srozumitelná. Ona sice je, ale pak nastupuje zase jiná část diváctva, pro kterou jsou prostě kroky Marka a zejména jeho pacientů místy „podivné“. To nesouvisí s hereckými výkony, Karel Roden působí velmi věrohodně, používá drobné detaily, tam pozvednutí obočí, tam delší pauza. Ostatně celé osazenstvo je pečlivě vybrané. Každý z příchozích se nějak vyvíjí, odhaluje své nitro až na dřeň, role se přelévají… Zároveň chápu, že psychoterapie má různé fáze, mezi které patří i vzdor pacienta, přijde mi ovšem, že na Marka všichni „jen“ ječí a útočí. Nakonec mi to celkově vyšlo spíš na tři (velice slušné) hvězdy. ()

Epizoda 1 (2011) (S01E01)

Praxe psychoterapeuta v praxi. Pondělí patří Sandře. Atraktivní zrzka. Impulzivní, nevyrovnaná. Dochází už několik týdnů. Pojem trvalejší partnerský vztah je pro ni tak nějak vzdálený. Slova jako sex či péro používá často. Původní důvod její terapie byla obava ze ztráty současného přítele. Hned v úvodním díle se přizná, že je do psychologa Marka zamilovaná. Zatím mě to úplně nezaujalo, ale je mi jasné, že kladené otázky mají jasnou motivaci. ()

Epizoda 2 (2011) (S01E02)

Pacientů má Kája Rodenů určitě víc, ale tvůrci nám předkládají jednotlivé kusy po dnech. Úterním klientem je Igor. Přišel poprvé. Frajer, který sám pokládá nepříjemné otázky. Pod slupkou elitního vojáka se skrývá poraněné štěně. Jenže zatím vypouští dost šílené myšlenky a teorie. A Hejlíkův projev tím pádem působí trochu neobratně. Zatím mě to úplně nezaujalo, ale je mi jasné, že kladené otázky mají jasnou motivaci. ()

Epizoda 3 (2011) (S01E03)

Karel Roden působí velmi věrohodně, používá drobné detaily, tam pozvednutí obočí, tam delší pauza. Ostatně celé osazenstvo je pečlivě vybrané. Ve středu má trochu jinou pacientku: šestnáctiletou Lindu, ambiciózní gymnastku. Nepřišla si povídat, po úrazu při dopravní nehodě potřebuje nutně od Marka posudek, že je v pořádku a že pod náklaďák nespadla úmyslně. Sebejisté děvče, kterému když se něco nezdá, vystrčí drápky. ()

Epizoda 4 (2011) (S01E04)

Tohle bude oříšek. A za mě zatím nejlepší díl/linie. Konečně se mnohé rozhýbalo, rozhádaný pár (ač místy na hraně parodie) mi sedl. Čtvrtky patří manželskému páru Janě a Michalovi (Aňa Geislerová a Martin Hofmann). Jedno dítě mají, ale není jeho, nyní přicházejí s tím, zda utnout její těhotenství. Rozhodnout má (hodně jasně) terapeut. Fííííha. Přitom se o společné dítě snažili nějakou dobu. A především on chce jednoznačné odpovědi. Vyhrocená, ale velmi dobře zvládnutá epizoda. ()

Epizoda 5 (2011) (S01E05)

Karel Roden působí velmi věrohodně, používá drobné detaily, tam pozvednutí obočí, tam delší pauza. Ostatně celé osazenstvo je pečlivě vybrané. Jen možná právě s pátky budu mít problém. Uvidíme. Marek totiž přichází za bývalou kolegyní Ditou, kterou nejen pracovně roky zná a se kterou se kdysi profesionálně rozešel. Popíše jí, co aktuálně řeší se svými klienty, a hlavně se kromě jeho vlastních pochybností objevují rozepře z minulosti obou odborníků. ()

Epizoda 6 (2011) (S01E06)

Pondělky patří Sandře. Atraktivní zrzka s tváří Táni Pauhofové. Impulzivní, přímá, nevyrovnaná. Přiznala, že svého terapeuta miluje. Minule mě tolik nebrala, ovšem tentokrát hned na začátku sezení pronese, že se bude vdávat. Provokativním vystupováním žádá o pozornost, ve skutečnosti volá o pomoc. Tahle pondělní linie bude zřejmě ještě zajímavá. ()

Epizoda 7 (2011) (S01E07)

Lukáš Hejlík je zpět, ač přijít už nechtěl. Ale je úterý a tohle egoistické hovádko se na sezení dostavilo. O otci mluvit nechce, problémy s manželkou ale košatě popíše. Pod drsnou slupkou frajírka a k sobě i k druhým přísného vojáka vidí Marek hodně práce. Na druhou stranu: chápu, že psychoterapie má různé fáze, mezi které patří i vzdor pacienta, přijde mi ovšem, že zatím na Marka všichni jen ječí a útočí. ()

Epizoda 8 (2011) (S01E08)

Posudek, ve kterém má jasně zaznít, že nadějná gymnastka netrpí sebevražednými sklony, ještě celý úplně nevznikl. A to se mladé Lindě ztvárněné Michaelou Doubravovou nelíbí. Nejen fyzicky zraněná dívka mění náladu jak počasí, na Marka se nebojí štěknout, po dobře mířené otázce se kvapem rozsype a znejistí. Psycholog má celou dobu pocit, že mu dívka něco tají. Přijde i prostor pro Markovu manželku Kláru Melíškovou, která jeho „praxi“ nesnáší a evidentně brzy v celé sérii sehraje důležitou roli. ()

Epizoda 9 (2011) (S01E09)

Geislerová a Hofmann jsou zpět. Ona není jízlivá, a dokonce přišla včas, on je překvapivě jak beránek. Co se událo? Údajně si promluvili, on přestal naléhat, ona připustila, že by si dítě mohla nechat a najednou jsou jak zamilovaní puberťáci. Zajímavý veletoč. Uvidíme, jaký vývoj tohle bude mít. Navíc poté, co se na Markově pohovce stane něco neočekávaného. V druhé části epizody znovu uvidíme Markovu manželku Kláru Melíškovou a ta spustí nečekaně ostrou palbu. ()

Epizoda 10 (2011) (S01E10)

Pátek a Dita. Psychoterapeut hodnotí problémy s manželkou. Navíc s nevěrnou manželkou. Dita naťukne i impulzivní Sandru, která Marka miluje. On pochybnosti odmítá. Proberou spolu i Markovu minulost. Karel Roden neselhává. Je velmi osobitý a kdykoliv krčí čelo, přivře oči nebo předloží trefnou připomínku, divák mu jeho roli věří. ()

Epizoda 11 (2011) (S01E11)

Pondělky patří přitažlivé zrzce. Přiznala, že svého terapeuta miluje. Minule otočila, že se bude vdávat. Teď těžce rozdýchává, když jí Marek oznámí, že by možná měla uvažovat nad jiným terapeutem, protože má pocit, že ji nikam neposouvá. Chápu, že psychoterapie má různé fáze, mezi které patří i vzdor pacienta, přijde mi ovšem, že na Marka všichni jen ječí a útočí. Zároveň se obávám, že stačilo dvakrát nebo třikrát definovat, že je Sandra nestabilní, ale pak už by to chtělo držet se nějaké jasné (jedné) linie, jinak je celá její terapie pro diváka „nesrozumitelná“. ()

Epizoda 12 (2011) (S01E12)

Stále častěji se u mě objevuje pocit, že si tvůrci v mnohém ukousli moc velké sousto. Úterní sezení s elitním vojákem z povolání Igorem začne tím, co ho zobrazuje: dotáhne presovač, protože káva mu u Marka prostě nechutná. Už méně arogantní se pak rozpovídá o synovi a jeho uzavřenosti k okolí a odtajní Markovi, koho o den dřív potkal. Vzpomíná rovněž na svou matku i bezcitného otce, u kterého bude zřejmě v mnohém zakopaný pes. ()

Epizoda 13 (2011) (S01E13)

Ambiciózní gymnastka Linda přichází s dobrou náladou. I přesto, a už můžeme být vlastně zvyklí, že zase přijde v určitý moment sezení (její) nepřiměřená reakce. Vzpomíná na rozchod rodičů, ale hlavně se velmi detailně rozpovídá o vztahu s trenérem Oldou. Marek jí připomíná, že až jí sundají sádry z rukou, problémy nezmizí a budou s ní pořád. ()

Epizoda 14 (2011) (S01E14)

Stále častěji se u mě objevuje pocit, že si tvůrci ukousli příliš velké sousto. Ano, museli vnímat (náročnou) psychologickou obec, aby se jim nevysmála, ale zejména vnímali nějakých 98 % diváků, pro které musí být látka srozumitelná. Ona sice je, ale pak nastupuje zase jiná část diváctva, pro kterou jsou prostě kroky Marka a zejména jeho pacientů zvláštní. Jana, která během minulé schůzky potratila, se tváří vyrovnaně. Dítě prý vlastně stejně nechtěla. Přichází sama. Zneklidněný z celého dění je pak hlavně Michal, který se dostaví později. A zase ji začne provokovat sklonem k údajným záletům. V závěru všemu dodá korunu Markova manželka. ()

Epizoda 15 (2011) (S01E15)

Minule se v epilogu v pracovně objevila Markova žena s tím, že se svým milencem jede na týden do Vídně. Jen tak mu to oznámila. I to se podepíše na terapeutově mizerné náladě při pátečním setkání s Ditou. To je opět vyhrocené, znovu končí kousavými poznámkami, tudíž divák nemůže chápat, kam tohle celé vede. Jinak je sezení zaměřené na Sandru a její fascinaci sexem. Ditu Markův vztah s klientkou nepřestává zajímat. ()

Epizoda 16 (2011) (S01E16)

Tak nějak si myslím, že stačilo dvakrát nebo třikrát definovat, že je Sandra nestabilní, ale pak už by to chtělo držet se nějaké jasné (jedné) linie, jinak je celá její terapie pro diváka „nesrozumitelná“. Tentokrát detailně vypráví o své nové známosti a sexuálním zážitku, vrátí se k mrtvé promiskuitní matce, i Marek se trochu klientce otevírá. Sandra ale po celou dobu jako by jen doufala, že Marek řekne něco ve smyslu „neodcházej za ním“. ()

Epizoda 17 (2011) (S01E17)

Nejlepší obrana je útok. A my můžeme přemítat, zda Igorovo vystupování štve víc diváka nebo terapeuta. Struna se napíná čím dál víc. Chápu, že psychoterapie má různé fáze, mezi které patří i vzdor pacienta, přijde mi ovšem, že na Marka všichni jen ječí a útočí. ()

Epizoda 18 (2011) (S01E18)

Karel Roden je držák, věrohodně působí v dramatech i odlehčených látkách, navrch je mezinárodně nejúspěšnějším českým hercem. Ostatně celé osazenstvo je pečlivě vybrané, Michaelou Doubravovou nevyjímaje. Přijde s kocovinou, pochlubí se flámem a sexem s neznámým klukem, a odchází s množstvím prášků na spaní v žaludku. ()