Uzamčený svět

• angličtina Enclosed World (festivalový názov)

Pětidílný dokumentární seriál zmapuje život ve věznicích a jeho společenské souvislosti. Cílem projektu je demytizovat svět za ostnatým drátem a nabídnout silné příběhy lidí, kteří si odpykávají svůj první trest. Sledovanými nebudou recidivisté nebo vrazi, ale lidé, kteří se do své současné situace dostali z nedbalosti, nepozornosti nebo souhrou pro ně nešťastných okolností. Na půdorysu jejich příběhů a cest, které je zavedly až do nápravného zařízení, tak bude seriál zároveň průřezem současným systémem nápravné péče a bude hledat odpovědi na to, zda tento systém umožňuje skutečnou nápravu, nebo je jen represivním aparátem. (Česká televize)

Recenzie používateľa Marze k tomuto seriálu (4)

Masakr! (2017) (E01)

Dokument umožňuje hodně přemýšlet a nikomu nevnucuje jednostranný názor. Tenhle típek má za sebou krádež, víckrát zbraně, podvod, další podvod a pěstování marihuany. Dostal 2,5 roku. Z hlediska prostředí podivných barů v jakém se pohybuje se asi nikdy nepotkáme , ale jsem zastáncem těmto kriminálním típkům dávat "americké" tresty dva tisíce let, protože jejich kriminální kariéra bude pokračovat. ()

Místo k životu (2017) (E02)

Zatím nejdetailnější exkurze vězení, kterou jsem viděl. Až doroste dnes 18 letá generace skleníkových "kukel" závislých na mobilech , kteří už prakticky nevychází ven, budou se na jednu stranu ve vězení cítit přirozeně, ale nebudou mít internet se sociálními sítěmi a mobil. ()

My z jednoho města (2017) (E04)

Dnes začíná trend peněžitých trestů, odškodnění , náprava škod, veřejně prospěšné práce. Často ale mají tyhle lidi dluhy a nic nezaplatí . Ve vězení prostě přijdou na to, že je pro ně kriminální činnost ztrátová. Pro některé to je jediné místo, kde jsou schopni žít bez větších problémů. Venku to neumí. ()

Algoritmus viny (2017) (E05)

Vězeň se stále vymlouvá na alkohol, ale alkohol sám o sobě agresivitu nevyvolává. Jen snižuje schopnost přetvářky a ovládání se. ()