Uzamčený svět

• angličtina Enclosed World (festivalový názov)
Česko, 2018, 229 min

Réžia:

Karel Žalud

Scenár:

Karel Žalud

Čtyřhodinový dokument, který je kompilátem stejnojmenného seriálu České televize, systematicky mapuje život ve vězení a jeho společenské souvislosti. Prostřednictvím lidských osudů, odehrávajících se na obou stranách mříží, zkoumá vězeňství jako něco, s čím jsme sice často mediálně konfrontováni, s čímž však většina z nás nemá žádnou osobní zkušenost. Na silných příbězích několika lidí v různých fázích výkonu trestu film představuje průřez současným systémem nápravné péče, ale také úvahy o vině, trestu, spravedlnosti a o tom, zda se člověk v soukolí represivního systému skutečně může napravit či změnit. (MFDF Ji.hlava)

Hamaradža

Prvá polovica mnou zhliadnutá na krátkom festivale Ozveny Ji.hlavy vo forme filmu, druhá polovica zhliadnutá vo forme seriálu. Na uzamčený svět sa dobre pozerá, minúty príjemne odsýpajú, je profesionálne natočený, akurát nám neponúka o mnoho viac, než len základné informácie o fungovaní českého justičného systému. Dozvedáme sa, ako sa odsúdení dostali do väzby a ako ich každodenný život vo väzbe vyzerá, necítime však žiaden existenciálny presah (je to nepochybne spôsobené i tým, že je dokument zameraný na príbehy odsúdených na 2-3 roky za menšie zločiny, tým pádom nejaké väčšie životné pravdy za pomerne krátku dobu ich trestu nestíhajú vykryštalizovať), väzni skôr recitujú staré neutrálne frázy o svojej vine a treste a tam ich výpoveď akoby končila. Ako tu píše xxmartinxx - chcelo by to koncepčnejší prístup a hranu. Preventívny efekt pre bežného diváka však zrejme nejaký bude. ()

xxmartinxx

Ježiš - drony. Fakt ne. Chtělo by to trochu víc té špíny - ne Severní vítr je krutý. Do značný míry se jen poslouchají lidi, o kterých divák tak nějak ví, že z větší části lžou a říkají, co myslí, že se chce, aby říkali, a sestříháno to není dost sebereflektivně, aby to s těmihle limitacemi líp pracovalo. Probleskává rozhodně několik silných okamžiků a paradoxně tomu prospívá čtyřhodinová kompilátová stopáž - díky tomu může celek vtáhnout a předat člověku trochu hmotnější dojem. Chtělo by to ale koncepčnější přístup, trochu méně veřejnoprávně uhlazený styl a obecně hranu. ()