Rasmus a Maria sa zoznámia na párty a počiatočný flirt naberie rýchle grády. Maria sa nasťahuje do Rasmusovho bytu a po malých krôčikoch si podmaňuje jeho životný priestor. Je to nevyrovnaný pár. Maria je cieľavedomá a dominantná, Rasmus akoby tápal medzi pubertou a dospelosťou. Christian Tafdrup v civilne nakrútenej dráme zachytáva všedné vzťahové situácie, z ktorých sa rysuje presný portrét dvoch úplne rozdielnych ľudí, ktorých vzájomná príťažlivosť má deštruktívne následky. (Film Europe)

iz67

Od zacatku je jasné, co bude. Film nicim neprekvapi, pomerne nudna zalezitost. Jeho cena je v jeho instruktaznosti. Mnoho malych ci vetsich prasarnicek, ktere z partnerskeho vztahu delaji vztah uplne jiny. ()

Pete

Tak tu máme krásně dánsky syrový rozbor toxické romance, a běhá z toho mraz po zádech, jak bývá ostatně tam na severu zvykem. Film je v podstatě dekonstrukcí klasické love story, ale vidím to zároveň tak, že alespoň malá potvůrka se nachází v každém z nás, a je také na tom druhém, kam až jí nechá zajít. Je to otřepaná fráze, která snad zní banálně, ale na každý vztah musí být dva - a jaké si to udělají, takové to budou mít. ()

krenator

Myslím že takovou ženskou má ve svém životě každý a film velmi přesvědčivě ukazuje proč se takovým ženám vyhnout. Zpracování Potvory je navíc tak děsivě realistické, že nejen že s tím autor nejspíš má buď osobní nebo alespoň blízkou zkušenost, ale že by se film měl vysílat v rámci prevence zkažených životů hodných blbečků. Občas mi připadalo, že se dívám na umělecké zpracování svého posledního vztahu až mi z toho bylo místy špatně. ()

solisoli

Nie práve najatraktívnejšia umelkyňa trafí na niekoho v kom vycíti pozíciu nadradenosti je chudák. To je prípad Márie a Rasmusa. Ovládne pozíciu, v domnienke, že všetko je podľa jej merita. Už pri incidente v galérii v Luisiane si mal otvoriť oči a poslať ju rovno do zadku. Ale nájdu sa aj iní, pre ktorých je takýto plochý príbeh zadosťučinením, nie poslaním. ()

blondboss

Vynikajúca severská vzťahová dráma, ktorá navyše je skvelo doplnená o perfektný herecký výkon Amandy Collinovej. Tú mrchu vedela zahrať bravúrne, plus keď k tomu prirátame "škandinávskeho" Davida Schwimmera, tak to nemôže dopadnúť zle. Trošku by som predpokladal trošku zaujímavejší záver, ale koniec-koncov režisér tú hlavnú pointu zobrazil naozaj reálne a s atmosférou, ktorá k tomu patrí. Za mňa veľká spokojnosť. 75 % ()

DonBraso

To si takhle jedné párty všimnete jedný holčiny a netrvá to dlouho a Váš fógl řekne, že tahle by za to stála a hotovo dvacet. Pak si jí nastěhujete k sobě, moc toho nevíte o sobě a pak zjistíte, že být singlem mělo prostě něco do sebe. Herecky to zvedá laťku jak Sergej Bubka oba dva herci a díky tomu ten film je svým způsobem tak božsky realistický, že se tam možná nejeden pár najde. Amanda Collin v sobě má něco, že víte, že tohle nedáte..Umění ,na lednici si dáme kalendář jak kdo bude mít čas, do toho obraz sem, prodám ti tvoje CD a máš to hajzle..Bohužel v tom chybí i to něco navíc, než mirný dotěrný útok. Filmu chybí cíl a jen ukazuje jak může chlapík, co si takhle s kámošema zachlastá u piva, zahraje si fotbálek a je rád sám sebou může dopadnout. Konec se malinko už protáčí a vlastně vysychá jak ten pocit dominance a manipulace..75% ()

J.Mayen

Příběhově velmí slabé, když srovnám s pozdějším Speak no evil od toho samého režiséra. Ale každý se nějak vyvíjíme a v životě někam dostáváme. Doufám, že se Christian Tafdrup chystá ještě na nějakou pořádnou nálož, tenhle režisér má obrovský potenciál a umí překvapit. ()

rigby

Úchvatná studie jednoho vztahu, ve kterém ta vyvolená je ničící a uchvacující. Opravdu důkladně popsané zničení muže, který se nakonec podrobí a stane se nulou ve prospěch své vyvolené. Moc jsem si to užíval a pořád jsem věřil, že to nakonec dobře dopadne. Nedopadlo. ()

randycz

Celý film je trošku extrém, protože hlavní "hrdinka" na to jde až moc přímočaře. Ve chvíli, kdy se Maria stěhuje k Rasmusovi do bytu to začíná smrdět. Návštěva u rodičů, bleší trh a obraz, to už nejsou ani indície, ale výsledek manipulace. Ty Mariiny pohledy do kamery byly zbytečné, všichni totiž víme, že v tu chvíli už bylo s Rasmusem zle. ()

rotator

Beriete ten film na ľahkú váhu, ale ono to už vypuklo aj v reálnom svete :) . Nenásilným spôsobom prenášaná vina krehkej ženskosti, ti vlieza pod kožu, aby ti ukázala, že si na ňu hrubý tvojím správaním a keď by si vyjadril svoj názor, tak ti povie, že máš na právo na názor, ale aj tak ti to nepomôže. Ale keby predsa... aj tak ťa dostane. ()

vancho

Naozaj realistické zobrazenie ženy typu "manipulative bitch". Nevie celkom presne, čo chce, ale chce to veľmi. Veľmi presvedčivé v podaní Amandy Collin. Nie, že by určitý spôsob manipulácie nefungoval vo väčšine vzťahov, a to aj zo strany mužov. Ale tento film je vysokou školou partnerskej manipulácie a z tohto pohľadu je vynikajúco urobený. ()

weca

Ta svině! Tak tohle mě dostalo. Strašně civilní, ale přesto - nebo možná právě proto - až nepříjemně sugestivní. A klobouk dolů před oběma hlavními protagonisty. ()

Hekman

Nevim, proc se to jmenuje potvora, bo takhle to se zenskyma proste chodi. Typek je blbec. Pro me by ten vztah byl mrtvej hned po tom muzeu. Mozna ne hned sexualne, ale pro budouci spolecny planovani definitivne. Na konci jsem se mu vysmal. ()

sherpa

Myslím, že plno komentujících nepochopilo smysl filmu. Není to ukázka proměny pouze Rasmuse, ale i jeho kamarádů, z nichž se postupem doby stávají "zodpovědní" otcové a manželé. Rasmus byl dobrák, který nedokázal zatáhnout za záchranou brzdu. Celý film je názorná ukázka toho, jak si ženy pomalu podmaňují muže, aniž by si to pánové dokázali přiznat. Plno siláckých řečí s kamarády a doma ... A jak klasik praví: Ku...da proti vodě, utáhne tři lodě!" Již delší dobu sleduji, jak slečny začínají být dominantnější, kouří více než muži, jsou vulgárnější, a z chlapců rostou "bezkulčáci". Oni totiž pánové ty dámy začínají nudit. Ta vaše virtuální realita pánové, mobily u rypáku, vás jednou dostane do stejné situace, aniž si to uvědomíte. Jo, svět se mění. ()

Accuphose

No konečně, po dlouhé době zažívám intelektuální orgasmus, orgasmus ze scénáře. Ten film je na 6 hvězdiček. Má duše se tetelí blahem, víc netřeba dodávat. ()

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

Severská filmová nadílka na přehlídce Scandi

28.01.2018

Přehlídka současných severských filmů Scandi vstoupí do čtvrtého ročníku ve velkém stylu. Nabídne divákům tři dánské premiéry, retrospektivu špičkových dánských režisérů Tobiase Lindholma a Michaela… (viac)