Dodes'ka - den

• Česko Dode's-Ka Den (viac)

Tragikomické epizódy zo života obyvateľov žobráckej štvrte v povojnovom Tokiu sú smutnokrásnym vyjadrením lásky a obdivu k ľuďom, ktorým sny pomáhajú v každodennom boji o prežitie v nehostinnom svete. Príbeh posplietaný z osudov viacerých obyvateľov slumu zachytáva retardovaného chlapca, ktorý celé dni riadi imaginárnu električku, deti, ktoré kradnú, aby priniesli rodičom peniaze, či drobných podvodníkov, ktorí nikdy neprestanú snívať o lepšom živote. (STV)

Arach.No

Moje prvni setkáni s mistrovou tvorbou a dopadlo výborně. Co dokáže dobrý režisér vykouzlit na tak malém prostoru, to jsem neměl ani tušení. Zdánlivě nudný příběh o obyčejném životě obyčejných japonců v obyčejných slumech je vyprávěn s neprostou lehkostí a s humorem jaký bych v takovémhle filmu rozhodně nečekal. Co mě překvapilo byl hlavně vtip a nadsázka, kterého bylo tohle dílo plné. ()

Ixbalanke

Je to o lidech žijících ve zvláštních světech, které si vytvořili, aby mohli lépe snášet svou realitu. A v této jiné realitě jsou šťastni, i když to ostatní nechápou. Každý by měl mít odvahu žít si svůj sen a ve své realitě, a ostatní by měli být citlivější a pokusit se někdy tuto realitu pochopit a proniknout do ní. (vyjádřit někdy myšlenky je tak těžké...:) ()

hnkflknk

Zvláštní, jak u jedné scény se zasměte nad "dode's-ka den", u druhé scény zakroutíte hlavou nad otčímem a jeho nevlastní dcerou, která se kvůli němu div nesedře a u třetí scény vám přeběhne mráz po zádech kvůli dvěma žebrákům, co každý den žebrají o jídlo a přesto si na nic nestěžují a jsou se svým osudem "smířeni."Střídá se to s děsivou pravidelností a když se na to člověk dívá, s plným břichem, se střechou nad hlavou a normálním sourozencem po pravé ruce, říká si: "Co mi chybí? Nic." ()

werewolf69

Skutočne zaujímavé vykreslenie chudoby a útrap bežných ľudí, ktorý prežívajú smutný ale zároveň v istom slova zmysle idylický život. Film vám vykresľuje osudy hlavných hrdinov nezávisle jeden od druhého. Napríklad dvojica "staviteľov" ktorý spia vo vraku starého auta a pri to si v hlave budujú svoj vysnívaný domov z bazénom je očarujúca. Alebo podarená dvojica kamarátoch, ktorý sa deň no denne opíjajú a tak si vymieňajú medzi sebou manželky. Taktiež nesmiem zabudnúť na prekrásnu hudbu, ktorá akoby bola vypožičaná s nie akého československého filmu a i napriek tomu sa tam bravúrne hodila. Každopádne je to film, ktorý treba vidieť. ()

Gastovski

První Kurosawůw barevný snímek a nade vší pochybnost také jeho největší průser. Sledovat dvě a půl hodiny bizarního panoptika kdesi v tokijském slumu, kde půlka velmi nezáživně kušní a rádoby filozofuje a druhá půlka je vyloženě retardovaná, to není opravdu žádný med. Ani jedna postava mě nebavila a její životní bolístky tím pádem také ne. Nuda od začátku do konce. Jedna umolousaná hvězda z úcty k mistrovi. ()

Akana

Nějakým těžko popsatelným způsobem mi tahle smutná i drsně laskavá příběhová mozaika připomíná Felliniho Amarcord. Krátké výseky ze života několika jedinců i rodin v někdy skoro přízračném prostředí předměstského slumu spojuje snaha vyrovnat se s nepřízní osudu, životními tragédiemi i běžnými starostmi. Metody hrdinů jsou různé, někdo si ve svých představách staví (doslova) vzdušné zámky, někdo svoje bolesti uzavírá do neprostupného mlčení, někdo rezignuje, ale jiní vítězí humorem (muž vychovávající nevlastní děti), vnitřní silou (rytec) nebo jenom prostomyslností ("výměna manželek"). Každý z těch drobných obrázků má svojí vlastní náladu, ale dohromady to ladí a celek je hořký i smířlivý zároveň. ()

Brinkley

Můj první fim od Kurosawy, na který jsem jen tak náhodou na CT2 narazila. Nevím, co dodat. Zůstala jsem u TV sedět bez dechu až do konce. Mám v plánu vidět i další režisérovy filmy, takže jednu hvězdičku si nechávám v záloze pro případ, že mistr stvořil ještě něco silnějšího. ()

Belsazar

Obraz bídy a špíny. Bídy těla i duše. Dítě sbírající zbytky jídel, chlapík, který v nejhorší bídě sní o nejlepším bydlení, kamarádi, kterým je alkohol útěkem ze světa... Měním hodnocení - dříve mi něco chybělo. Teď mi jen mrzí, že tento film má konec... ()

SAINTS

Mozaikovito vyrospravany pribeh o obyvateloch jednej chudobnej štvrte v povojnovom Japonsku.Film sa v čase uvedenia do kin stretol so slabov divackou odozvou a Kurosawa dalši film natočil až o 5 rokov neskôr(oscarovy Dersu Uzala) a niet sa čo čudovat filmy o ludoch ktory niekedy nemaju ani čo jest(spoiler maly chlapec zomrie od hladu) nelakali masove publikum v tedi a nelakaju ani teraz.Nevadi pre par zasvätencov je aj tento film vyborny a mnohom poučny.Vyborna je scena v ktorej sa muž stažuje starcovy aky ma tažky život a že by chcel zomriet a pyta si od starca jed ked mu ho ten ta a muž ho vypije začne panikarit že ešte nechce zomriet a chce od starca protijed ten mu potom povie že mu dal len prehanadlo žiadny jed.Ak vam nevadi pomalšie tempo ktorym je Kurosawa znamy tak si film užiete. ()

Jutzu

Námět vypadal v prvních deseti minutách slibně, ale neustále se opakující děj ten dojem rychle pokazil. Film má pomalý spád a je příliš dlouhý. Sny vyšly na sucho. Pointa? Nijaká. Výsledek je velice, velice nudný. ()

brasek

Príbeh je príliš nudný, príliš nezaujímavý a Japonsko je príliš ďaleko aby nás takýto príbeh mohol osloviť. Európska kinematografia má podobne ladené snímky, ale v nich je minimálne jedna postava okolo ktorej sa točí svet, je plná elánu a získa si priazeň diváka, tu žiaľ nie je nič. Vysoké hodnotenie je podľa môjho názoru skreslené osobou režiséra, nemyslím si že ľudom sa príbeh páčil a diskutovali v hospodách celý mesiac o ňom. ()

gizi

Velmi ponurý a deprimující film, u kterého mě ani nepobavila část se žluto-červenými kamarády. Jsou to jen epizody, chybí mi tam příběh. Nemám rád takové smutné snímky. Na Kurosawu trochu slabší - 65%. Po pár dnech musím opravit svůj názor, protože film mám stále v mysli, což něco o kvalitě vypovídá. Zvyšuji na 70%. ()

carnacv odpad!

Posílat film oblíbeného režiséra do odpadu, to se asi jen tak nevidí. Každý by mu asi alespoň tu jednu hvězdičku dal. Přesto musím říci, že tento kousek byl pro mě Akirovo nejhorším dílem. Je mi jasné, co tímto snímkem chtěl režisér ukázat, ovšem obávám se, že v tomto ohledu je takovýto film vyhraněn doopravdy velmi úzce specifickému publiku, a osobně se domnívám, že i pro to, musel být tento kousek jemným utrpením. Příběh podávaný způsobem schizofrenik mě vážně velmi ubíjel. Domnívám se, že tomuto filmu značně škodí i velmi vysoký počet postav. Ještě bych si dovolil pár komentářů k faktům. Docela škoda, že se produkční čtyřspolek režisérů po tomto neúspěchu filmu rozpadl. Mohl by to být velmi zajímavý počin. Docela mě překvapuje, že se na tomto snímku chtělo obecenstvo bavit. Ať jsou snímky Akiry jakkoli výborné, zábavou na mě moc nedýchají. Vnímám je spíš v hloubce jejich ducha a hodnoty sdělení. No a nakonec si myslím, že se Akira s barvami docela dobře vypořádal; možná by tomuto filmu však více slušela černobílá kamerka. ()

lenoch

Na mě tenhle film depresivně nepůsobil (oproti většině komentátorů). Je to velmi zajímavý pohled do života obyvatel slumu, ale vyhýbá se podle mě nějakým skutečně drsným depresivním výjevům. Spíš se jedná o určitou poetickou stylizaci. Jako u všech Kurosawových filmů jsem měl dojem, že se dívám spíš na zfilmovaný záznam divadelního představení, což mi ale ani v nejmenším nevadí. O té pomalosti...mám rád pomalé scény, pokud jsou "prosycené duchem" tak mě ani v nejmenším nenudí - spíš naopak - mnohdy akční "reklamní" střih moderních filmů působí daleko únavněji a neponechává prostor k přemýšlení. Ostatně takový Tarkovskij je ještě daleko pomalejší - tohle je ve srovnání s tím rychlík.:) Je to jeden z filmů, ke kterým se můžete vracet mnohokrát a stále vám bude mít co říct. ()

Začíná festival EIGASAI

Začíná festival EIGASAI

22.02.2018

Ve čtvrtek 22. února začíná v pražském kině Lucerna 11. ročník festivalu japonského filmu a kultury EIGASAI 2018. V letošním roce uplyne 20 let od chvíle, kdy se do filmového nebe odebral Akira… (viac)