Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

marason

Tenhle film jsem měl naštěstí možnost vidět v původním znění,takže jsem nepřišel o Jackův šílený hlásek což je jenom dobře.Myslím že dabing by i s Aloisem Švehlíkem prostě nebyl "in".Poprvé jsem Osvícení viděl večer a pak mi místo abych usnul před očima nabíhal obraz krvavé lázně,která postupně zaplavovala hlavní halu.Myslím že nebudu přehánět,když zařadím Shining mezi Top 5 hororových filmů všech dob. P.S: Nechápu,jak mohl v roce 1981 proplout Oscar mezi Jackovými prsty! ()

Madax

Podle mě je toto nejlepší a nejpůsobivější horor, jaký kdy vznikl. Ať hledám, jak hledám, nemůžu najít v celém filmu jediný nedostatek - je to totiž naprosto dokonalé dílo, spolu s 2001 asi nejlepší a nejpropracovanější Kubrickův film. ()

gu-staff

Tohle je jeden z mála filmů, u kterýho, když na něj nemám náladu, se mi stává, že jsem z něj tak vystíhovanej, že ho vypnu, protože ho prostě nevydejchám. Atmosféra tu houstne až do takovejch levelů, kdy někde ve vás je něco tak stísněnýho, až se toho začnete bát. Tomu určitě více než z půlky pomáhá hudba, která asi ani nemohla být jiná. A Nicholson - to je kapitola sama pro sebe. Ten s tim svym ďábelskym obočim, chomáčema vlasů po stranách hlavy a očima, který vás probodnou skrz naskrz, vás dovede k takovýmu šílenství a zoufalosti, že byste nejradši vzali tu sekeru sami, a rozštípali ho na atomy. Tenhle film si zaslouží 5 už jenom za to, jak mocně na lidi působí. Pane Kubricku - smekám. ()

Danielitto

Jako by film prošel několikanásobnou lobotomií. Nic tak chladného, bez citu jsem snad neviděl. Film bez emocí, o ničem. Většina lidí, kteří ho ohodnotí maximální známkou, se snaží pouze ukázat svůj "vytříbený" filmový vkus, přestože z tohoto dílka si člověk neodnese prakticky žádný zážitek, žádný otisk v duši, natož aby se u něj bál. Kubrick byl opravdu JEN blázen. Kvůli jeho "Vesmírné Odyseye" natočil 400 hodin materiálu a to skutečně není normální. ()

masterwoda

Výborná atmosféra, výborné obrazové a zvukové (hlavně zvukové) podání, avšak dle mého pokulhávající děj. To je asi tak všechno, co bych k tomu řekl...akorát dodám, že Kubrick bude asi jedním z mých oblíbených režisérů. ()

Creshaw

Pro mě osobně jeden z nejrozporuplnějších filmů, který jsem kdy viděl. Přestože je nepochybně skvěle natočen a Jack Nicholson v hlavní roli exceluje, ve mě zanechal obrovské zklamání. Kdo četl knihu, pochopí. Kubrick vzal jeden z nejlepších románů, který jsem kdy četl a nenechal kámen na kameni. Některé skvěle zpracované scény neuvěřitelně neuctivě "zazdil" nepochopitelnými změnami oproti původnímu dílu (a že těch zásadních nebylo málo) a ze skvostného románu S.Kinga vytvořil téměř jiný příběh. Pokud bych knihu nečetl, asi bych hvězdičkami nešetřil, naopak kdybych měl hodnotit pouze dodržení věrnosti předloze, byl bych v hodnocení přísnější. Suma sumárum - 3,5* ()

sydney

O tomhle filmu jsem slyšela spoustu chvály, a tak jsem se na něj hrozně těšila. Možná proto mám z něj rozpačitý pocit, možná proto jsem čekala víc. Film jednoznačně stojí a padá na fenomenálním Jacku Nicholsonovi. Shelley Duvall mi moc nesedí, Danny Lloyd byl výborný. Tak nevím, rozhodně je to film, na který se nedá hned tak zapomenout, ale... 4 hvězdičky. ()

Rozbik

Kubrikovi se podařilo spojit tísnivost, strach, zuřivost a mrazení, zabalit a naservírovat. Tomu, kdo je příznivcem hororového tématu, nesmí tento snímek v jeho filmotéce chybět. Film vás nezahltí přemírou děsivých efektů. Momentů, kdy se opravdu leknete tam není přesmíru. Zato vás ale permanentně udržuje v atmosféře děsu, až si máte strach i odskočit na záchod do předsíně:-) Všechno přesně zapadá do předem připravené linie. Tenhle film se podle mě nedá vidět jen jednou, jako u většiny Kubrikových filmů, při dalším shlédnutí vždy odhalíte něco nového, díky čemu film lépe pochopíte. Nicholson je herecky geniální. Rozhodně doporučuji. ()

jiricek86

dialogový pasáže zdlouhavý, střih pomalejší, herecký výkony excelentní, budování napětí-všechno předem připravený dle mustru hororovýho žánru, hudba podporuje napětí ()

em.redrum

Jednoznačně nejstrašidelnější filmový horor všech dob. Snímek má všechny atributy děsu a strachu: uzavřené prostory, neznáme "TO", tajemství a nadpřirozeno. Velmi důležitým zdrojem hrůzy je zde hlavně hudba od mých oblíbenců: Ligetti, Bartok, Penderecki. Bez nich by jistě film nebyl tak děsuplný. Jack Nicholsona tak trochu podezírám z toho, že ani moc nehrál. Jen nám zde ukázal své pravé já a náramně si to užíval:))). Nedoporučuji sledovat "home alone", nebo slabším povahám. A závěrečná pointa??Slast! ()

žabař

Když jsem tehle film viděla povrvý, byla jsem z toho ještě pár hodin v šoku. Pro mě jeden z nejděsivějších filmů vůbec. Pokláním se Kubrickovi, neboť jak ten dokáže pracovat s psychologií postav a děsem je neuvěřitelný. Pro mě památný scény zpomalené krve nebo to když P.Stone mluví o jvraždě své rodiny na záchodě, problikávající scény s mrtvolkami nebo scéna na schodišti...do toho famózní hudba. A ty barvy!!! Typická Kubrickovská sytě červená, kam se podíváš. Nádhera. A Nicolson je opravdu šílenej a nedokážu si představit v týhle roli někoho jinýho. Prostě hrůza a krása zároveň. ()

Chuanek

Spojte Nicholsona s Kubrickem a vyjde vám z toho osvícení, teda pokud se tomuhle filmu dá něco vytknout, tak jednoznačně upadající atmosféra ke konci filmu, dorovnává to snad jen honička ve sněhem zapadaném bludišti, ale i tak je to kousek který se rozhodně v kategorii hororů nebo spíš psycho filmů neztratí. Jack na mě působí v mnohých filmech jako takový pošinutý blázen, že jde z něj strach, tak jsem rád, že jsem ho konečně viděl v akci tak, jak ho vidí moje fantazie, tedy dost hrozivě. Kdo má rád stísněnou atmosféru a rád se bojí, leká a žvýká popkorn, který padá na zem když někdo vybafne, tak tohle je to pravé pro vás =)) ()

kanalek

K tomuhle filmu mě váže velmi silná vzpomínka z děctví, kdy jsem tento film náhodou objevil na videokazetě, na které jsem měl nahraný Knight Rider.Od té doby ten film nenávidim a zároveň mám hrozně rád.Nicholson v roli totálního magora, prostředí opuštěného horského hotelu a totální bezmoc ve sněhových závějích.Závěrečná scéna v bludišti, která je skutečně mrazivá.Nicholsonovi halucinace.Všechny tyto jednotlivé díly dohromady skládají jedinečný atmosferický zážitek, který použila jako námět pro videoklip, nejedna hudební kapela.Kubrickova režije dílo jen podtrhává. ()

tubera

Tak asi takhle nějak si představuji skvělý horor. Naprosto úžasná atmosféra,která strhne diváka a nepustí. Jedna z životních rolí Jacka Nicholsona (scéna s dveřmi a sekyrou). Děkujeme pane Kubrick!10/10 ()

Simir79

Stephen King nebyl prý příliš nadšen z Kubrickovy práce. Vlastně se mu nedivím. Musím uznat, že škrty jsou oproti knize brutální, nicméně nemáme na to 5 hodin. Každý používá k vytvoření děsu jiné postupy. King útočí slovy, Kubrick vizuálně. Na obranu režiséra musím říct, že "děsivé" romány autora jsou velice špatně uchopitelné a většinou končí filmovým fiaskem (krom výjimek... Carie, Misery nechce zemřít). Autora i režiséra hodnotím 100%. Každého za perfektní práci ve svém oboru. Hodnotíme film, takže...... Není myslím moc hororů, které se přiblíží 90%mu hodnocení a tento si zaslouží tuto hranici překonat. Práce s kamerou a hudbou bere dech. Pomalý rozklad osobnosti v podání Jacka Nikolsna, který se prý příliš nehodil na roly Jacka Torrance, ale v konceptu filmu sedí perfektně. Tisíckrát BRAVO. ()

Konys

První polovina byla geniální. V druhé polovině, kdy hororová tisnívost a tajemno začaly ustupovat, na úkor Nicholsonova hereckého "psycho koncertu", už mi přece jenom něco chybělo. A samotný závěr mě lehce zklamal. Přesto výborná záležitost, kterou jěště o stupeň výše posunuje exceletní výběr herců pro jednotlivé role. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu