Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

PROTIVETRU

Veľmi som sa na túto klasiku tešil ale mierne ma sklamala. Ono Kubrickov štýl je zaujímaví ale to psychologické vykreslenie Jackovho zbláznenia mi prišlo nedostatočné, mi to pripadalo akoby mi zo scény na scénu jednoducho drblo a bodka. Každopáadne pozrením nič nepokazíte. ()

moviepill

Toto je psychedelický nárez s dobou stráviteľnosti nekonečnou. Myslím, že keby som v roku 1980 mohol stretnúť Jacka Nicholsona...asi by som ho radšej ani nestretol. Nemám rád nože. Ale tento film si pozornosť zaslúži. U mňa však len raz. Druhýkrát by som z neho zcvokatel... ()

Honzus

Mistrovské dílo a učebnicová ukázka dokonale vypilovaného hororu, ze kterého v každé minutě sálá nejistota, strach a napětí, stejně jako všudypřítomná filmařská pečlivost a cit. Kubrick neúprosně vtahuje diváka do centra dění pomocí roztodivných kamerových pohybů a nečekaných hudebních motivů. Třešničkou na dortu je potom fantastický Jack Nicholson. ()

LoudlyMonk

Jestlipak by se tu našel alespoň jeden člověk, který by si po shlédnutí ( nebo už v průběhu ) filmu nepoložil otázku: ,,Jak bych se s hotelem vypořádal já?´´ Myslím, že díky skvělé hudbě, která je u hororu snad tím nejdůležitějším prvkem, který způsobuje ježení chlupů na těle, nás snímek nenechal se pořádně nadechnout. Jediné, co se mi nelíbilo, byl střih 2 stop, kdy Jack Nicholson ve tmě propadá labyrintové beznaději a okamžitě následuje denní obraz, kde už je z N. rampouch. Samozřejmě mě tato miniaturní vada na kráse nepřinutí ke snížení hodnocení. Jeden z nejlepších psychohororů si 5* jednoznačně zaslouží. ()

Ygan

Každá filmařská složka je tu vytažena do naprostého minimalistického maxima, děj a atmosféra neuvěřitelně graduje. Prostě horor! P.S.: Srdcovka. Miláček Nicholson plus se musím pochlubit, že jsem osobně šlapal oregonským lesem z úvodních titulků a pobyl v onom hotelu (kde se odehrává děj, ne natáčení). :) ()

matej700

Bál jsem se. Bál jsem se více než kdy předtím. Mezi mé nejlepší scény patří ta v pokoji 237 a projíždky malého chlapce na kole s kamerou v zádech. ()

yatan

The Shining nie je Kubrickov najlepsi film. Dokonca by nebol mozno ani v Kubrickovej najlepsej tretine. Je to ale stale Kubrick! Aj ked to nie je cistych 5hvieizdiciek ani plny pocet, je to labyrint v zanre, ktory sa tymto filmom povysuje na inu uroven.Toto nie je horor, toto nie je mystery ani psychologicka drama, toto je samostatna kategoria filmu do ktorej dycha len Lynch..Komu sa da v tomto filme doverovat? Dannymu? Jackovi? alebo Wedny..nie je to vsetko len vyplod fantazie maleho dietata, ktore je vystrasene zo svojho otca a z obrovskeho hotela v ktorom sa stalo take strasne nestastie? Alebo je mozne ze aj Wendy, Jackova manzelka sa mohla zblaznit? Reziser nas nuti si mysliet, ze je to Jack, ktory zcvokol a nahana svoju rodinu sekerou..avsak je tu este jedna moznost..co ak sa zblaznil reziser ked zobral cely stab na toto miesto, drzal ho tam 9mesiacov a tocil jednu scenu 160 krat?! V kazdom pripade ma film Shining najputavejsiu, najzaujmavejsiu, najmegalomanskejsiu uvodnu scenu, ktoru som kedy vo filme videl. Kazdy zaber, kazdy pohlad kamerou, kazdy ton, kazdy tien a farba uvodnych 167 sekund vyjadruje majestatnost, sialenost a genialitu tohto filmu...alebo...Kubricka?!... ()

Yin

Ponořit se do světa spisovatelsky "osvíceného" Stephena Kinga očima filmařsky "osvíceného" Stanleyho Kubricka za vydatného přispění herecky "osvíceného" Jacka Nicholsona je zkrátka mimořádný zážitek, je to takové filmové (p)osvícení. ()

Cechyno4

Wow tak tohle je film s velkým F, horor s velkým H a řekl bych, že životní role a výkon Jacka Nicholsona. Horory z let 80. - 90. moc nemusím. Nedokážou tak vystrašit jak filmy z dnešní doby. Ale tohle mě dostalo. Paráda. Scéna jak šílený Nicholson rozštípe sekerou dveře a pak do díry v nich strčí svou hlavu... To jsem se bavil. Čest Stanleymu Kubrickovi (za tento film) a Stephenu Kingovi za knižní předlohu. Báječný počin a rozhodně to není ztráta času. Ti co neviděli, vřele doporučuji !!! ()

Apoxyomenos

cakal som ze to bude desivejsie, ale prezil som to v klude s vynimoku par scen. Ako celok dost napinave skoda ze koniec nie je vygradovany do uplneho napatia snad az na nahanacku v bludisku. Skvely Jack Nicholson od teraz sa ho asi budem aj trosku bat a najvacsie plus u mna maju zvuky, ktore tu boli fantasticke ()

Hypnoser

Neuvěřitelně děsivá atmosféra... Skvělá hudba, skvělé výkony (na Nicholsona se stačí podívat), skvělý Kubrick. Jen mi nějak nesedla Shelley Duvall a trochu mě mrzí, že si film neudržel až do konce ten neuvěřitelný psychologický efekt... Ke konci už mi to přišlo moc čitelné a jak to říct... Názorné:) Suma sumárum 4* ()

mablo

Tento snímek je tak zajímavý, že nevím, co na něj uvalit za hodnocení...5* mu dat nechci, jelikoz je to malo, pripada v uvahu pouze slovní, ktere nevím jak formulovat...řeknu jen tohle: To musíte vidět!...filmem Vás provází strach a napětí neustále, a ta atmosféra je nepopsatelná ()

Adam's

Od první minuty je film čekáním na neodvratně se blížící šílenství Jacka Torrance v Nicholsonově podání. A dočká se brzy, nutno povědět. Vrchol filmu však přichází až v samém závěru, i když bez honičky bludišťem by se film o mnoho neochudil. Legendární "Johnny is here..." je jedna z nejlepších filmových scén všech dob a na smrt vyděšená Shelley Duvall v paměti utkví snad ještě víc než úžasně vyšinutý Nicholson. Plus skvělá hudba, vytvářející napětí v každém momentě filmu, i když se teoreticky na plátně nic neděje. Prvotřídní hororová podívaná. ()

Idealista

Vzpomínám si na výrok mého spolužáka , který prohlásil že "je to tak hustý že , se to dá dodívat jen do půlky " . Já to viděl taky jen do půlky - bylo to fakt nudný !!! ()

xLOBOx

Do doby, než jsem viděl Shining jsem odmítal hohory s tím, že mě nebaví. Od této cchvíle bych to už nikdy neřekl. Nejlepší horor jaký kdy kdo udělal. Zlato, jsem doma.. :D ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu