Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Eruntano

Čeho si na tomto filmu cením nejvíc je úvodní výcviková část. Oproti zvyku je oproštěná od téměř veškerých humánních motivů, kterými se často příběhy z tohoto prostředí snaží ukázat kontrapunkt lidskosti a armády. Zůstává téměř jen ten absurdní drill který je, pod vedením famózního Lee Ermeyho, nesmírně působivý i sám o sobě. Masomlejn jedna radost. Sdělení, že v člověku může při/po jakékoliv zkušenosti zbýt trochu dobra, Kubrick odložil na pozdější část, což je dobře. ()

Wenca888

Stanley Kubrick má opravdu skvělý "čuch" na herce. V první části filmu Lee Ermey předvádí v roli seržanta Hartmana doslova neskutečný výkon, díky kterému je první část opravdu výborná. Druhá část chvílemi nudila, ale vynahradila to skvělým koncem. Ještě bych ocenil hudbu, když "Vtipálek" hledal snipera... ()

MkSallam

První část je vynikající, odvážná i myšlenkově ostrá, ukazující vojenský výcvik v drsné, nijak nepřikrášlené formě, ale přechod do Vietnamu dost skřípe. Problém mám hlavně se stereotypností celého dění (scéna se sniperem zabírá snad půlku filmu) a i zpočátku zajímavý styl natáčení se rychle omrzí. Nemluvě o finále, které tááááákhle zbytečně tlačí na pilu... P.S: Když jedna z postav nabíjí pušku a zmiňuje že nabil FMJ munici, přičemž titulky tvrdí že nabil "Olověnou vestu", je to..... zvláštní. ()

Mikeel

Tak to je síla, vážení... První půlka je drsná, kvůli výcviku, druhá půlka je drsná a plná napětí, hlavně v úseku se sniperem a nehybně už jsem jen zíral, když už odhalená sniperka umírala a říkala - Shoot me, shoot me! Myslím, že pro většinu z nás je to naprosto nepředstavitelné, protože už jen tahle scéna ve mně vyvolala takovou vlnu soucitu, že bych neměl na to jí zastřelit. Muselo to být peklo, a můžem být jedině rádi, že se na to díváme z gaučů a prožíváme to jen vnitřně. Make love, not war! ()

Ollie235

První polovina je vskutku vynikající. Nápaditá, napínavá i vtipná. Ta ,,vietnamská" se jí ale bohužel nevyrovná ani náhodou. Musím ale říct, že jsem se celkově výborně bavil a nesmírně mě překvapilo, že mě válečný film dokáže i rozesmát. ()

Movie Gourmet

Hned na úvod - nejsem zrovna fanda Stanley(ho) Kubricka a tento film to jedině potvrdil.Takových válečných filmů jsem už viděl, nevím čím by mě měl tento víc zaujmout než ty ostatní. Zprvu jsem se bál, že celý film se bude odehrávat ve výcvikovým táboře, pod vedením uřvaného velitele, který tam měl téměř jako jediný nějaké možnosti k hraní. Ano, "Gomer Pyle" byla ta jediná výjimka, moc toho také ale nenahrál. No, a to, že hlavní hrdinou filmu měl být inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek, jak se píše v oficiálním textu distributora, bylo také celkem snadno přehlédnutelné. Druhá polovina filmu se odehrává na bojišti, ale že by mě tu něco mělo nějak uchvátit. Kdepak. Verdikt: 3* a 70 %. PS. Jestli tam je nějaké mistrovské umění, tak já ho nevidím. ()

kritiklon

"Vtipálkovy patálie" a to správně po "Kubrickovsku" :D Uchvacující, strohý a surový film stejně jako myšlenka a skutečnost kterou se zaobírá. Tomuto přátelé říkám Válečné drama se vší noblesou! Neuvěřitelně, emotivně vypjatý snímek který si nebere servítky! 5* 92% ()

Santino7

Vynikajúci vojnový film, ktorému prakticky nie je čo vytknúť. Skvelý asi vo všetkých smeroch, ktoré ma takto na rýchlo napadnú - vizuálna stránka, príbeh, pointa, (ani nie tak skrytá) satira a kritika o nezmyselnosti vojny, vtip, osobité čaro. No a špeciálne posledné zmienené je niečo, čo som si na filmoch Stanleyho Kubricka zakaždým nesmierne vážil a dostalo sa mi toho aj tentokrát. Olovená vesta je, dovolím si povedať, vo svojej podstate niečo diametrálne odlišné od bežných vojnových filmov, akých vyšli tucty. Ostatne tento pán režisér asi nikdy netočil všedné filmy a za to som skutočne veľmi rád. Bola by ho totiž škoda... Osobne tento film považujem za najlepší film o vojne vo Vietname, to bez debát. Klasika daného žánru. 100% ()

Oralfabet

Moje láska ke Kubrickovi rozhodně převládla nad mou nechutí k válečným filmům, ale dokonalý zážitek to stejně není. Jo a Vincent D'Onofrio mi tady připomínal Jacka Blacka v Nekonečném Příběhu 3. 8/10 ()

Emo-haunter

Paint in black.. Více se mi líbila ta první polovina se skvělými hláškami, které doopravdy upřímně pobavily.. V druhé části následovalo pár hluchých míst, ale závěr byl doopravdy napínavý a originální! Kubricka mám velmi rád, a i když moc válečné filmy nesleduji, tento byl doopravdy velmi dobrý. 80% ()

Renfield

Někdo je k zabíjení skutečně zrozen, někdo k němu musí v míru dojít a někdo to celé vezme po svém, tak jako vojín Pyle. První část filmu je naprosto fantastická, Stanley Kubrick v ní přes vojensky dril dokonale pracuje s psychikou hlavních postav. Jejich pády, postupné podřizování, ale i občasný vzdor, jsou z děje i díky výborným hereckým výkonům cítit. Těm samozřejmě vévodí seržant Hartman v jehož roli je R. Lee Ermey neskutečně přesný, reálný... hold ví co dělá. Jeho pozdější hlavní protivník je zahrán podobně trefně, sice z trochu jiného úhlu, přesto v závěru první části co se šílenosti týče vlastně podobně... Vincent D'Onofrio a jeho pohled! Tato výborně natočená scéna je skutečným vrcholem filmu, je to tečka za jeho první částí, nebo za celým filmem? Ono totiž navazovat na něco tak dokonale ukončeného, jde jen stěží. Mám pocit, že o to Kubrickovi ani nešlo, vždyť Olověná vesta je především film psychologický, takže proč neukázat dvě na první pohled nesourodé části. Druhý film nabírá tempo jen velmi pozvolna, po tak silné scéně se vlastně nic jiného ani nedalo čekat. Je tu válka, boj, občasný černý humor zůstává, ale v první linii jsou zase hlavní postavy, samozřejmě již jiné, než v předchozím filmu, myšleno především povahově, ale... Bojové scény tu z mého pohledu nejsou tak důležité, přesto svou kvalitu mají a zaujmou především velmi solidní kamerou, ale i zajímavými exteriéry. Já byl z trosek města nadšen, i když je jasné, že realitě zase tak úplně neodpovídají. Každopádně ve vrcholu druhého filmu byly využity na výbornou! Je to tu zase, rozbor postav, ukázka toho, jak válka mění a co v ní je a není správné. Druhá nezapomenutelná, přesto z mého pohledu již ne tak silná scéna, které kvůli výše zmíněnému (psychologický film), odpustím i to zvláštní krytí nekrytí vojáků v akci. 85% ()

Spacecore

Tak Kubrick, jasná pětka. Pomalu se prokousávám jeho filmama a těším se na další. Tenhle byl samozřejmě výtečný, tam není co dodat. Ztvárnění válečného kolosu, který pohlcuje člověka zaživa měl hlounku a režie byla samozřejmě do puntíku přesná. Vietnamská část polevila, ale to vůbec nebylo na škodu, člověk si aspoň vydechl a taky nepolevila proto, že by byla slabá, ale po tom drillu ze začátku. ()

deiwitch

Snímek Stanleye Kubricka zachycuje období války ve Vietnamu - období, o které se zajímám, což je můj handicap při sledování filmů tohoto typu. Nadchla mě část z výcvikového tábora, méně však část z opravdového nasazení. Co se týče ostatních Kubrickovských náležitostí, jsou na svém místě: skvělá kamera, střih, hudba.. vše excelentní. Mínus jedna hvězda za méně povedenou druhou polovinu filmu. ()

pwh

Jeden z nejosobitějších filmů na téma vietnamské války. Úvodní část zobrazující výcvik je natolik intenzivní, až má divák občas pocit, jako by se výcviku sám účastnil. Následuje přesun na bojiště a několik nepříliš souvisle navazujících historek z války. Ty historky ovšem výstižně dokumentují absurditu a zhovadilost války. Místy to působí až komicky, místy děsivě, místy obé najednou. Kubrick uplatnil svůj smysl pro vyvolávání protichůdných pocitů při výběru poněkud nezapadající hudby. Písně plné dobré nálady doprovázejí kruté válečné scény. Nabízí se srovnání s použitím Singing in the Rain v Mechanickém pomeranči nebo z hudbou znějící při "tanci atomového hřibu" v Doktoru divnovláskovi. V závěrečné scéně se sniperem je zas použita temná znepokojivá hudba jak z hororu. I nasvícení (přelom dne a večera) dává téhle scéně téměř surreálný nádech. A její obsah nakonec taky. Dočkáme se i scén v nichž vojáci mluví do kamery o svých názorech, nejspíš pro nějaké zpravodajství. V tomhle momentě může film trochu připomínat filmové eseje z 60. let. Neřekl bych, že Kubrick válečné scény neumí, jak tu někdo psal. Jen je prostě dělá jinak než všichni ostatní a to není vůbec na škodu. Dal si záležet, aby se odlišil od ostatních filmů o Vietnamu, i proto se válečné scény tentokrát neodehrávají v džungli, ale většinou v ulicích a budovách. Ta odlišnost se bohužel nejsíš projevila i na nepříliš slavném přijetí filmu ve své době. Z odstupem času ale počet jeho příznivů stoupá. Zaslouženě. ()

no2

10/10 - Tento film sice na rozdíl od Apokalypsy, Lovce jelenů či Čety chybí mezi 200 nejlepšími filmy Česko-Slovenské filmové databáze, ale jinak je to také skvost a určitě spolu s těmito třemi filmy to nejkvalitnější, co o válce ve Vietnamu bylo natočeno. Zajisté, úvodní část z výcvikového tábora je bezchybná a nezapomenutelná a laťka byla nasazena hned zpočátku velmi vysoko, ´vietnamská´ část mi však přijde neméně skvělá a zdá se mi, že je hodně podceňována. Ale nelze se divit, že někomu po počátečním drilu může poté dění ve Vietnamu připadat jako poněkud rozvleklé. I když nejsem fanatickým obdivovatelem Kubrickovy tvorby a film Mechanický pomeranč považuji za přece jen trochu přeceňovaný, Olověná vesta si méně než pět hvězdiček nezaslouží. ()

thunnus

Nemůžu si pomoct, ale tenhle film na mě zas tak nezapůsobil. Zobrazení války i výcvikového távora je asi dost reálné, ale chybí mi tu nějak ten emocionální náboj a výraznější herecké výkony. Je to slušná zábava, ale na víceré shlédnutí mě to nenalákalo ()

Emzet

Obě roviny, "cvičišťová" i "bojišťová" jsou chladnokrevně brutální a strhující - jako válka samotná. Pod režijní taktovkou svkělého Kubricka ochutnáváme taky trochu toho pekla, které zde není tak hypnotické a filosofické jako v Apokalypse, ani tak psychologické jako v Bridge on the River Kwai, přesto dostatečně sugestivní, abyste na tento snímek jen tak nezapomněli. P.S. - D'Onofriovo extempore na záchodech jen tak nezapomenu... ()

Stepan!

"You guys ought to do a story about me sometime."---"Why should we do a story about you?"---"Because I'm so fucking good. I've done got me 157 dead gooks killed. And 50 water buffaloes too. Them are all certified."---"Any women or children?"---" Sometimes."---" How can you shoot women and children?"---"Easy. You just don't lead them so much." ()