Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

Ementaler86

Naprosto unikátní dílo na kterém není ale vůbec nic pěkného. Alex a jeho banda grázlíků si užívají nějaké to ultranásilí, popíjení moloko a do toho všeho se nepřetržitě dementně pohihňává ten slizký úchylák Dim. Když to ale jednou fakt přepísknou, tak jde Alex bručet a jako bonus dostane velice nehumánní experimentální léčbu, která ho má zbavit jeho neduhů. Geniální vizuál podtržený hudbou mistra Ludwiga Vana. Pan Kubrick byl zkrátka hovaďák. ()

Death

Je to velice zvlastni a divny film. Mam stejne pocity, jako kdyz sem hodnotil Mulholland drive, z cehoz vypliva, ze se nejedna o klasicky film. Vyzdvihl bych hlavne dokonalou hudebni, hereckou a samozrejme reziserskou praci. Jinak pribeh je myslim si dost tezko stravitelny. Je to film, ktery se asi musi videt vicekrat, aby ho clovek trochu vice vstrebal(k tomu me uz ale asi nikdo neprinuti:)). Zakladni myslenky filmu ale snad objevi kazdy. ()

Nepi

Jeden ze zásadních a průlomových filmů slavného Stanleyho Kubricka o ultranásilí a jeho rešení ve společnosti...Místy silný a depresivně namíchaný film mě zaujal svou otevřeností a také výborným přenesením z knihy na plátno...Kubrick sice čelil mnoha nařčením,že vyvolává a pobuzuje lidi filmem k násilí,ale vytvořil na svou dobu převratné dílo,která je pořád aktuální a ryze drsné... ()

Krasus

Neuvěřitelný filmový počin.Kubrick byl sice magor a fanatik,ale točil geniální a unikátní filmy a mezi ty nejgeniálnější řadím Mechanický pomeranč.Už kniha byla neuvěřitelným literárním zážitem,ale až po knize přišlo vylepšení v podobě filmu,filmu,který se stal kultem i když ho ani nepustili do kin.Do kin ho prý neposlali kvůli nadměrnému násilí,ale je jasné,že to bylo politicky zkolaborantováno,díky přílišné kontroverznosti.V tomhle musim souhlasit,ale myslim,že kontroverznost Pomeranči jedině pomohla stát se opravdovým filmem.V hercích bych samozřejmě vyzdvihl všechny herce,neboť všichni vím, jak měl Kubrick v oblibě opakování záběrů,takže se polovina obsazení psychicky zhroutila.Ale absolutorium ode mě dostává Alex(malcolm mcDowell),jeho masochistické ztvárnění je prostě dokonalé a pro mě je to herec oscarových kvalit.Závěrem chci podoknout hudbu,která je prostě originální(výběr Ludwiga Wan)je dalším důkazem Kubrickovy zručnosti a citem pro film. ()

rubik1

Malcolm McDowell je jednoznačný žolík tohoto filmu. Najprv som ho nenávidel, potom po "odvykacej kúre" som ho zas ľutoval. A čo sa týka snímku samotného - naozaj autentický a silný zážitok. UVERITEĽNÝ !! ()

Philoun1

Úchvatná pouť, která je na svoji dobu úžasně orignální. Malcolma McDowella jsem jako mladíka vůbec nepoznal a předvádí neskutečně přesvědčivý výkon. Těžko říct jestli tímto filmem chtěl Stanley Kubrick říct něco o politickém systému a o zločinu a trestu nebo si tohle dílko pouze vychutnal jako teoretickou podívanou. ()

BuryGol

Můj první Kubrick. Kombinace geniality, šílenství, absurdity, klišé a infantility. Takže něco pro mě. Mam rád filmy, který jsou leckde zakázaný, který šokujou a jsou přinejmenším kontroverzní. A Clockwork Orange se umístil na druhym místě nejkontroverznějších filmů. A podle mě oprávněně. Malcolm McDowell podal super výkon, o režii netřeba mluvit. Bizarní svět v budoucnosti, léčení brutálním stylem, Drugees jež si i Ultras Juventusu vzali za svý. Prostě psychoidní brutální ultranásilnickej nářez se skvělym stylem vyprávěním a tvořením slov. No a hlavně je to kult jako prase! Měl jsem to vidět už mnohem dřív. ()

VooDoom

Prozatím jsem tento fascinující snímek viděl pouze jedenkrát, takže se neopovažuji hodnotit :) Po pravdě ani nevím co si o takto šíleném filmu mám myslet.Mrknu se na Full Metal Jacket a pak ohodnotím oba dva filmy...V paměti mě utkvěla zrychlená pasáž doplněná klasickou hudbou s dvouma slečnama.Vysléct, obléct , popíjení mléka, mlacení lidí,ale ostatní mi nějak uniklo :) . Pro mě to byla zvláštní zkušenost ve všech směrech, musím se na něj mrknout ještě jednou... ()

U.Tarare

Příběh bezesporu zajímavý, ale to zpracování mi až tak nesedlo. Ne že by mi vadilo násilí ve filmu, s tím už se dalo počítat předem, vždyť Stanley byl vždycky tak trochu prase. Mám spíš na mysli vyobrazení některých věcí ve filmu, které by mohly být zrežírovány lépe, abych s hodnocením přitlačil. ()

Jello Biafra

Nezabudnuteľný film. Režisér nám predkladá bizarné a naturalistické scény násilia, veľa scén je natočených neuveriteľne osobitnou poetikou a ako vo väčšine Kubrickových filmov aj tu je odvedená vynikajúca práca s kamerou. Je tu toľko pôsobivých scén, ktoré vám z hlavy nevymaže ani dôkladná lobotómia. Hlavnou témou a celým posolstvom filmu sú praktiky totalitného štátu, ktorý sa snaží ovládnuť mysel človeka pomocou naordinovaných liekov, avšak človek svoju povahu nezmení a stratí len slobodnú vôľu. Celý film je do detailu prepracované majstrovské dielo s nezabudnuteľnými scénami a hlášakmi. Skrátka kult. ()

Almásy

podľa mňa chyba toho filmu je že je veľmi uzavretý v kontexte 70tych rokov, kedy to naozaj bola revolučná podívaná (sexuálna revolúcia, drogy, generácia ,,rozhnevaních mladých mužov,, atď..), svojim spôsobom je ale veľmi smutné povedať fakt, že dnes už otrlejšieho diváka nedostane. ale sugestivita filmu a Kubrickovo mrazivé štylizovanie hercov do akýchsi komiksových bábok nestráca nič zo svojho čara.ten film sa ale dá už len naozaj pozerať ako ,,ten slávny,, film o ktorom hovoria všetcia moji intelektuálny priatelia a ja sa v tichosti hanbím že som to ešte nevidel. ale stojím si za tým, pred dnešným divákom má tento film jedinú výhodu v tom, že sa o ňom strašne veľa narozprávalo- kult mechanického pomaranča je podľa mňa o niečo silnejší ako samotn ýfilm. vizuálne strhujúce, obsahovo odzbrojujúce, ale bohužiaľ, u mňa to ostáva nenadčasové. ()

DeathTheKid

Dosti zvláštní film. Ve scénách kde mě měl popadat pocit úzkosti - když znásilňovali, mlátili nebo když se Alex hroutil u Beethovenovy deváté, jsem se zrovna emocionálně nerozpouštěl, ať už emoce měly být jakékoli. Námět rozhodně zajímavý a morbidní, ale z mého pohledu nedotažen do finále(asi nemám cit pro Kubrickovu tvorbu). Možná je to stářím filmu (i když jako celek vypadá dosti nadčasově). Teda ono to určitě je stářím filmu - jsem ročník 93 a dnes jsem zvyklý na mnohem úděsnější filmy, ale rád bych ho viděl v roce 1971 jak 18i letý smrad :-) Asi mě nemine další zkouknutí. [FILM VIDĚN DÍKY ČSFD] ()

Aberforth

Neviem tento film ani opísať, ale zobral mi dych, ako žiadny iný film. Veľmi sa mi páčila hudba, prostredie a štýl rozprávania Alexa deLargea. Takisto aj hlavná myšlienka filmu, ktorú som dúfam dobre pochopil: "ak je človek raz skutočne v srdci zlý, už ním zostane navždy". ()

voleman

Pro mě možná nejlepší Kubrick. Už od začátku mě strhla ohromná atmosféra, která se nepustila až do úplného konce. Je to sice dost ulítlí a na začátku trochu úchylný film, ale je natočen velmi působivě a donutí vás se nad ním nakonec zamyslet. Skvěle udělané sci-fi prostředí a výborně vybraní herci pak dotvářejí silný výsledný dojem. Chápu, že je pro někoho tenhle film hůře stravitelný, ale mě to prostě tak nějak celé sedlo. Minimálně je to velmi netradiční a zajímavě natočený snímek s typickou tajemnou Kubrickovskou atmosférou. 95% ()

Smileface

WOW,jeden z nejlepších Kubrickových filmů plný násilí, psychologie,beznaděje a příjemné hudby navozující ovšem depresivní náladu.Mistr umí :-))) ()

solskjaer

Na tomto filmu musím vyzdvihnout jeho nepřekonatelné poselství s jeho neskutečnou místy geniální hudbu. A v neposlední řadě stojí za chválu perfektní režie, ale co jiného od Kubricka čekat že? Mechanický pomeranč je prostě klasika, kterou by měl každý filmový fanoušek alespoň jednou v životě vidět! ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)