Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

goauld

Jeden z mála vysoce kvalitních snímků ukazujíc zrůdnost nacistické doby s protektorátu. Kvalitní kamera, dokonalé podání "německy hovořících" postav (Vorlíček - místní komandant Gestapa: "Schovívavý??? dost neobvyklé slovo v této válce ;-)") nebo dokonale zahraná postava "úředníka Gestapa" Jindřichem Narentou.... Nicméně... Brechová, Brejchová.... moooooc přehráváš ty "city" ;-) ()

Korny12

Skutečně jsem měl slzy na krajíčku, tak mě toto dílo pohltilo. Obrovská změna v zobrazení českého národa za okupace oproti filmografii 50. let a koneckonců i té pozdější, normalizační. Ne každý je hrdina, naopak, každý má, či může mít strach před okupační mašinérií a mnohý ohne záda. Není divu, vždyť za kreslení na plakáty nehrozí trest symbolický, ale rovnou ten nejvyšší. ()

JARDAHONDA

Slavný film vypráví psychologický příběh o zradě, kolaboraci a především o morální odpovědnosti jednotlivce, se odehrává na malém městě v době začínající heydrichiády. Hlavním aktérem snímku je osud tří nevinných maturantů, kteří se stanou obětí msty, která v dané době nemůže mít jiného, než tragického vyústění. Tíživý film, který ovšem patří do zlatého fondu. ()

vanadada odpad!

Osobní nechutenství k českejm filmům vyvrcholilo, když tahle hovňatost byla v povinné četbě. Číst nikdy a ještě abych se musela na takovou hovňacinu dívat?.. Jednou jenom z principu, ale víckrát ani hovno! ()

Chillik

Takový... doslova černobílý film. To je snad jediná věc, která by se mu dala vytknout - naprostá většina postav má pouze kladné, nebo naopak pouze záporné vlastnosti. Ale celkové vyznění je mimořádně dojímavé a vysoké hodnocení si nepochybně zaslouží! Na film se podívejte, jestliže máte s tímto dějinným obdobím vlastní zkušenosti, chcete se trochu poplakat a probudit v sobě (alespoň na okamžik) vlastenectví. Na film se nedívejte vy, kdo se příliš snadno dojmete, nemáte rádi smutné konce... nebo neschvalujete atentát na Heydricha. ()

paulusm

měl jsem mrazení po zádech a nervozita mě opanovala v průběhu celého filmu.Film je natolik autentický,že vyvolává emoce i po několikátém zhlédnutí i v dnešní době.Skvěle zahraná role profesora Málka v podání Františka Smolíka.Tento film,bych zařadil do školních osnov pro povinné promítání všem žákům jako ukázku valečného zvěrstva na našem území. ()

sophianne

Uplně upřímně, nejsem příznivce černobílých filmů. Tenkrát se prostě filmový příběh vyprávěl jinak a herci byli mnohem víc divadelní a necítili potřebu před kamerou hrát jinak. Nebaví mě to. Tady jsem vůbec hodnotila a dala dokonce pět hvězd spíš proto, že jde o jednoduchou, prostou formou vyjádřený protest proti něčemu, proti čemu se kurva mělo protestovat. Navíc sama nemůžu bez mrknutí oka říct, jestli bych na to měla koule, když šlo doslova o krk... A ještě jedna věc. My Češi jsme patrioti tak leda u hokeje nebo u fotbalu a to ještě jen když zrovna vyhrajeme. Tady to bylo jiné. My a oni, naprosto zřetelné. Drama o jednom bezvýznamném lidském osudu, který se postavil vražedné mašinérii s vědomím, jak velmi snadno ho to může semlít... Přesto, pevně doufám, že na tento film budou koukat ještě další generace a budou chtít hodnotit plným počtem bodů. Už jen pro to souznění, že takhle je to správné, že Vyšší princip dokázal to, co je české a humánní a morálně správné. Nikdo nejsme bez viny, ale pokud pořád cítíme to mrazivé chvění při tom filmu, není to s námi marné. ()

Madla123

Pro filmy z oblasti popisující 2. světovou válku mám jistou slabost. Ještě ke všemu, když se natočí kvalitní snímek o tomto hrůzném období, jak se podařilo panu Krejčíkovi. Pan Smolík se svým výrokem na konci filmu je skvělý. Rovněž začínající herecké hvězdy jako Jana Brejchová, Petr Kostka...Někomu by se mohl děj zdát příliš rovinatý, ale jak říkám, tento film ve mně vzbuzuje jakýsi pocit úzkosti a to by film o nejhorší válce v dějinách vyvolávat měl. ()

JAGODA

Snímek, který se zaryje do paměti po jednom zhlédnutí, tak hluboko, že už asi nikdy nezmizí. Tento film dokazuje, že Češi si v druhé světové válce zažili své a ani po 15 letech na to nezapomněli. Toto je jedno z nejpřesvědčivějších vyobrazení nacistické válečné mašinérie, s jejím vlivem na lidskou psychiku a mentalitu, jaké jsem kdy viděl. Úžasně propracované charaktery postav v čele s famózním Františkem Smolíkem, jako neoblomným Principem. Za mě 5 hvězd s přehledem. ()

Cecko

Je to velice smutné. Vypráví to nejen o nacistické bezcitnosti a zrůdnosti, ale i o české závisti a nenávisti. Drda i jeho povídky jsou házeni do jednoho komunistického pytle, bohužel. Ale Němá barikáda (kniha) je podle mě mistrovské dílo a i další povídky by zasloužily filmové zpracování. Myslím, že když je v hlavním vysílacím čase místo pro spoustu ohranných (a bezduchých) kravin, mělo by se jednou za čas najít místo i pro tento památný film. "Kluci, tyhle rakve dělal náš táta..." ()

burg

100 minut koncentrovaného strachu. Strachu se jen trochu víc nadechnout, hlasitěji se zasmát, svobodně myslet, svobodně projevit svůj názor. Zkrátka z hlediska vyššího principu mravního nelze hodnotit jinak... ()

Bruce0659

Film zachytáva udalosti z roku 1942, konkrétne opisuje triedu študentov v maturitnom ročníku. Troch študentov počas písomnej maturity zatkne gestapo, bez udania dôvodu (dôvod zatknutia a ich osudy sú objasnené neskôr). Šokovaní spolužiaci takmer nie sú schopní dopísať svoju prácu, riaditeľ je bezradný, rodičia sa obávajú, že svojich synov už neuvidia... Strhujúci a kvalitne natočený film napriek tomu, že má už vyše 55 rokov, ponúka silný zážitok i dnes! Nevidím dôvod nedať 5* ()

Renassaince

Příběh je situován do doby Protektorátu Čechy a Morava, je však (alespoň z mého pohledu) velice nadčasový a nese v sobě odkaz, který je aktuální i dnes. ()

Ganka

Málokdy se mi stane, že mě film vtáhne natolik, že jej prožívám takřka fyzicky. Příkoří, které se dělo na českém lidu spolu se skvělým hudebním podkresem člověka prostě vtáhne. A také dokonalý František Smolík v jedné ze svých životních rolí profesora klasické filologie. Beznaděj, která je protkaná celým filmem ve vás zůstane i po té, co film dávno skončí, profesorův proslov vám poskytne jen částečné vykoupení. Mistrovské dílo. ()

Lukke32

Stydím se za to, že jsem tento film viděl poprvé teď, na jaře 2017. Míjel mě a nakonec by mě asi minul úplně, kdybych se nepodíval na žebříček nejlepších filmů CSFD. 90% je, myslím, plně zasloužených. Hutná atmosféra heydrichiády v protektorátním Československu musela být natolik temná a skličující, že se mi vůbec nechce věřit tomu, že byl člověk v ní žijící schopen vůbec nějakým způsobem fungovat, natož mít třeba sex... chápu, že hluboká a upřímná nenávist ve vše, co je německé, musela plnit srdce lidí ve všech koutech trápené Evropy. Nevím, co je horší - udílet trest smrti zastřelením nebo s nehranou lhostejností ukusovat namazaný chleba při zapisování ortelů. Při scéně, kdy blonďatá kurvička s totálním nezájmem klapala do stroje ony ortely nad třemi studenty gymnázia, zatímco ukusovala chleba, se mi vážně ježily všechny chlupy na těle a otevírala se kudla v kapse... Před tímto filmem smekám. Opravdu, hluboce smekám... ()

Maratonec

Po x té viděno a po x té husí kůže. Doslova z každého pohledu, záběru či dialogu mrazí i a upoutá silnými emocemi! Klenot československé kinematografie. ()

juro

Skvělé drama - mrazilo mě z pomyšlení že tohle tehdejší doba povolila a skutečně se to dělo - ALE - nedám 5 hvězd ale jen 4 z jednoho důvodu - důvod proč byli studenti zastřeleni je scenáristicky hloupý - nejchytřejší kluk ve třídě - vidí co se kolem něho děje - kolik lidí denně zastřelí za blbosti a on namaluje heidrichovy knírek a růžky - dětinské hloupé od chytrého studenta - myslím že scenáristi měli vymyslet jinej a závažnější důvod k popravě studentů at je vyšší princip moci skutečně naplněn naplno ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček