Hrdinství je jako dobré víno: dlouho nevydrží. To ví každý obyvatel italské horské vesnice Santa Vittoria. Když padne Mussolini, nevyvolá to zde žádnou velkou pozornost. Stane se jen to, že místní radní z obav před mstou obyvatel narychlo dosadí za starostu největšího místního ochlastu jménem Italo Bombolini. Ten si neumí zjednat úctu ani u své ženy Rosy a dcery Angely, natož u celého městečka. Jenže do Santa Vittorie záhy přijede německá okupační jednotka. Jejím úkolem je převzít veškerou kontrolu nad zdejším děním - a hlavně zabavit zdejší zásoby vína. Nic horšího se venkovanům nemohlo stát. Jejich víno je totiž ta nejvzácnější tekutina, kterou znají. Krev je teprve druhá na řadě. Dvojnásob to platí pro Bomboliniho, kterému v žilách většinou koluje jedno i druhé. A tak se v Santa Vittorii rozběhne velká akce, jejímž cílem je ukrýt před ozbrojenými okupanty milion lahví lahodného moku... Americká komedie Stanleyho Kramera vznikla podle stejnojmenného románu Roberta Crichtona, který vyšel i u nás. V hlavních rolích excelují Anthony Quinn a Anna Magnaniová. Film byl nominován na dva Oscary (za střih a za hudbu) a získal Zlatý glóbus jako nejlepší film v kategorii muzikál/komedie. (Česká televize)

mandlova

Magnani a Quinn - doporučení samo o sobě! Špagety a nadávky lítají vzduchem,ale zkuste Italovi sáhnout na víno a bude spolupracovat i s rozhádaným sousedem proti nenáviděným nacistům. A skvělý závěr povyšuje celý film na něco,k čemu se budu rozhodně vracet. (viděno s českým dabingem-Magnani dabovaná Stašovou-už chápu Simoninu fascinaci touto úžasnou herečkou,ony se sobě dokonce i fyzicky podobají!) ()

Zagros

Snímek, který se nemůže rozhodnout, jestli se vydá po cestě ztřeštěné italské komedie, odlehčeně vtipného společenského příběhu, nebo silného válečného dramatu. To je trochu na škodu, protože silný dokáže být ve všech pozicích, ale sladit dohromady je nedokáže. Scény, kdy rozverný Bombolini jedná s německými vojáky, vyznívají zvláštně. Sám jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo zůstat napnut. Ač Anthony Quinn dokazuje své perfektní herectví i tady, přesvědčit mě úplně nedokázal. Na vině, je ale hůře napsaná postava Bomboliniho. Film by také zasloužil prostříhat a zhruba o půl hodiny zkrátit. Některé záběry se zbytečně natahují a podobné sekvence se často opakují. ()

Han22

Američani natočili téměř stoprocentní italskou komedii. Malé italské městečko se za války pokouší schovat obrovské zásoby vína před přicházejícími Němci a u toho se hodně tančí, zpívá, křičí a nadává. Je to další z těch filmů co američani točili na konci šedesátek, které ukazovali že válka byla vlastně docela legrace a Italové v podstatě hodní. Nicméně závěr je hodně dusný a herci parádní. Anna Magnani je skvělá jako rázná, sprostá ženská, která dávno ztratila veškeré city k manželovi. A naprosto dokonalý Anthony Quinn, který si svého Itala dává na max - at už chlastá, dovolává se citů své ženy, švejkuje či se snaží být starostou nebo když ve finále čelí nacistické krutosti. Nakonec dávám za 3* i přes jednotlivé scény a klady, protože celkový dojem je tak trochu o ničem film. PS: Naprosto mě rozsekala scénka, když se doví, že jeho kamarád mu svádí dceru - slíbí mu trest na který do konce života nezapomene - střih na druhý den, kdy se koná svatba :D ()

Kovaja

Naprosto fantasticky kousek s vybornymi vykony hercu nad kterymi se tycí ten v podání Anthonyho Quinna.Ciste nahodou sem tenhle film naladil na CT2 tak sem si rek ze chvilka me nezabije tak se kouknu,pánové uz sem se neodlepil.Super dilo. ()

Cassandra

Příjemný film, jen já bych obecně moc nesměšovala komedii a válečné zločiny, to mučení na konci fajn náladu z filmu trochu zmrazilo. Taky byla úplně zbytečná zápletka s komtesou a jejím milencem, vysloužili si chudáci nejpitomější dialogy. Naopak skvělý byl Bombolini a jeho rodina. Bavila jsem se. ()

Mikino00

Tak nevím jestli to mám brát jako komedii nebo drama, asi to bude něco mezi tím. Navíc mi to přišlo takové necelistvé celé, jako nejlepší postava se mi jevila Bomboliniho manželka. ()

nonick1

V tomto filmu je představa hollywoodských producentů o italských reáliích stejně úsměvná jako "kamenná" želva umístěná americkými filmaři doprostřed kašny v Anticoli Corrado. ()

vickeyek

Mnou už třikrát zhlédnutý film s úžasným hereckým obsazením je skvělý už jen proto, že splňuje kvality, které já mám rád na válečných filmech - humor, vážnost braná s respektem, lidskost (postava německého důstojníka). Jinak je zde i skvěle vystihnutý život v italských obcích, který se od doby války ještě stále nezměnil - vysedávání u vína ve vesnicích na vrcholcích kopců, kde je velice nesnadné se dostat. Myšlenka, která napadne obyvatele Santa Vittorie, a sice schovat milion lahví vína do podzemí, aby je němci nenašli, ukazuje i možnost lidí spolu vycházet a soudržnost v těžkých situacích. Hlavně je ale film lemován skvělým humorem (už jen ona rodinná situace Bomboliniho). Vedlejší linie o válečném zběhovi a bohaté slečně, která se ve vesnici také skrývá před světem, je jen podtržením. ()

Lucas87

Tajemství Santa Vittorie to je Anthony Quinn a Hardy Krüger, to byla báječná kombinace v je vidět tomto filmu spolu s ukrytým vínem. Ten film na mě ze začátku působil slabě, ale pak jsem pochopil ten střed opileckého starosty s hrdým německým velitelem. A film mi učaroval, a z původního hodnocení tři hvězdy, vyšly krásné čtyři. ()

tranquill

"V Itálii je všechno věc života a smrti!" Povedené, italsky horkokrevné, válečné komediální drama. Jakpak by se asi chovali našinci na jižní Moravě? :-) "Proč ty vždycky musíš chodit oklikou kolem hory, když chceš jít jen do vedlejšího domu?" ()

Amonasr

Anthony Quinn opět předvedl vynikající herecké mistrovství, kdy se dokázal doslova převtělit do bodrého italského venkovana. Jeho úžasné herecké proměny jsou v neuvěřitelném kontrastu k většině současných českých filmových hvězdiček, které stále hrají jen samy sebe, ať ztvárňují jakoukoliv filmovou postavu. I snímek sám o sobě nepostrádá lehkost a vtip, zároveň ale dobře dávkuje i dramatické a napínavé okamžiky i s občas dojemnými, přičemž si zachovává i nezbytnou životní moudrost a optimismus. Stará dobrá filmová klasika, jaké se dnes už netočí. ()

ostravak30

Tajemství Santa Vittorie je vynikající komedie, která je především o odvaze postavit se zlu a to i za cenu vlastního ponížení či ztráty života. Obyvatelé ukryli víno, ale nejde jen o ně, jde především o princip. Nikdy neustoupit a morálně vyhrát, což se nakonec obyvatelům podaří. Mohou za to nejen oni, ale také až překvapivě uvědomělý a vcelku slušný nacistický velitel, který městečko dostává pod své velení. Anthony Quinn, který navíc hraje parádně, představuje třeba i každého z nás, kdo není zrovna hrdinou, má strach a nemusí jít nutně hrudí vstříc nepříteli se zbraní či bez ní, aby bojoval. Vyhrát se dá i jinak. Jedná se o skvělý film a pro mě velké překvapení, ve kterém zazářili i další herci, podařilo se vykreslit fantastickou atmosféru a exteriéry jsou nádherné. Ani minutu bych neubral a ani jednu jsem se nenudil. Snímek dokáže pobavit, napnout i dojmout. ()

kokofek

Herecký koncert Anthonyho Quinna.Živelnost a živočišnost,která z sálá z jeho projevu vás ubezpečí,jak má asi vypadat a hlavně vyzařovat opravdový chlap.Nevím ke kterému současnému herci bych ho přirovnala.Ačkoliv mu Itálie není rodnou hroudou, tak ve filmu máte pocit,že se tam nejen narodil,ale i prožil celý život. ()

PTuranyi

Smutno-smiešny príbeh obyvateľov mestečka St. Vittoria, ktorí sa vzopreli nemeckej armáde a pod vedením Bomboliniho, miestneho opilca a šaša, ktorý sa stal starostom úplnou náhodou, ukryjú milión fliaš vína. Bola by to čistokrvná komédia, nebyť toho, že problémy, ktoré musia obyvatelia riešiť, sú vážne. Či už ide o lásku alebo česť, riešia ich s humorom a nadhľadom. Produkcia je výborná a Grék Zorba Anthony Quinn sa tentokrát zmenil na čistokrvného taliana a Mamma Roma Anna Magnani sa zmenila na zatrpknutú fúriu. Výborní sú však všetci herci. 75% ()

Chlo0opek

Celkem o takové pohodové německé okupaci a tak v podstatě příběh o ničem. Němci Italům nic neudělali, tak jaképak hrdinství, když jim nechcou říct, kde mají víno. Nelíbilo. Ani zpracováním, ani hereckýma výkonama. Slabší 2*. ()