Mladý středoškolský profesor Bertram Cates chce své studenty seznámit s učením, podle kterého se člověk vyvinul z opice. V té chvíli však do třídy vstoupí řada ctihodných občanů, kteří Catese odvedou do vazby. Proč? Teorie Charlese Darwina totiž odporuje zákonu. Je rok 1925 a zbožné jižanské městečko Hillsboro se chce stát poslední baštou, která bude proti vědcům bránit učení o tom, že člověka stvořil Bůh přesně tak, jak je to psáno v Bibli. Žaloby proti "drzému" učiteli se dobrovolně ujme elitní právník Matthew Harrison Brady. Hillsborští občané jej přivítají jako národního hrdinu. Pro Bradyho totiž neexistuje pojem "evoluce", nýbrž jen "zlovoluce". Avšak protistrana nezůstane mlčet: pokrokový list Baltimore Herald zaplatí Catesovi obhájce, který se s Bradym může směle měřit. Je to jeho dávný přítel Henry Drummond. V tomto konfliktu jde o mnohé. Na lavici obžalovaných se totiž ocitla přirozená lidská zvídavost, zdravý rozum a právo na vlastní názor. Proces nesledují jen občané Hillsboro, ale prostřednictvím novin a rozhlasu celý americký národ. Začalo to jako docela malicherná pře. Její výsledek však nakonec ovlivní kulturní dějiny celé země... Vynikající film režiséra a producenta Stanleyho Kramera vznikl podle divadelní hry Jeromeho Lawrence a Roberta E. Leeho. Předlohou pro toto drama se však stal skutečný případ z města Dayton v Tennessee, známý jako tzv. opičí proces. O aktuálnosti jeho tématu výmluvně hovoří i fakt, že hra byla po filmové verzi zpracována ještě třikrát pro televizi, a to v letech 1965, 1988 a 1999. Poslední verze (r. Daniel Petrie), v níž hlavní role ztvárnili Jack Lemmon a George C. Scott, byla u nás k dostání na videu pod zavádějícím názvem Krotitel větru. (oficiálny text distribútora)

roorybacky

NA TENHLE FILM BY SE MĚLI PODÍVAT ÚPLNĚ VŠICHNI. Naprosto v pozitivním slovasmyslu zdrcující protikřesťanský/proevoluční soudní drama. Ukazuje čirou hrůzu extremistickýho náboženství, který šíří strach a nenávist. Otázky zní: Je onen strach z pekla, který křesťanství šíří mezi svoje věřící, opravdu žádoucí? Je žádoucí ona nenávist vůči nevěřícím, kterou křesťanství svým následovníkům vštěpuje? Opravdu je potřeba lidi strašit tím naprosto nejhorším představitelným trestem, aby se chovali morálně správně? A je opravdu křesťanská morálka tou jedinou správnou morálkou? A je ono utěšování věřících sliby, že pokud budou poslušně následovat náboženský doktríny, tak půjdou do nebe, žádoucí? Činí je to opravdu lepšími lidmi? Nebo je to činí pouze vyděšenejma a proto i poslušnejma ovečkama? A i kdyby je to lepšíma lidma činilo, není špatně to, že k tomuto žádoucímu chování dospěli na základě strachu ze s nejvyšší pravděpodobností lživý manipulace? Ve filmu je krásně (hnusně) vidět kterak náboženský fanatici odmítaj naslouchat svejm antagonistům, kterak odmítaj kriticky uvažovat, racionálně argumentovat a především bejt upřímný a nelhat; namísto toho se snaží nevěřící zesměšňovat a vyhrožovat jim peklem za to, že si vůbec dovolili se jim postavit. Scéna ve který kněz posílá do pekla svojí vlastní dceru je dokonalou ukázkou nezměrnosti zla, který náboženství může vyvolat, a to i v dobrejch lidech. Náboženství zde stojí v kontrastu s pokrokem, v kontrastu s pravdou, v kontrastu s vědou, v kontrastu s rozumem, v kontrastu s dobrem. I do not think about things that I do not think about - Do you ever think about things that you do think about? ()

bogomira

Myšlenkově silný, ale bohužel převratnej moment filmu dost nevěrohodně podanej. Nevěřím, že by se fanatický "ovce" tak jednoduše daly přesvědčit. Škoda, že Gene Kelly hláškuje jen v první třetině filmu, to byly nejsarkastičtější a nejcyničtější hlášky, co jsou vůbec k vidění :). Celkově výbornej film, Tracy byl klasa. ()

MrPierc

Věda a náboženství nejde k sobě. Jedno vyvrací druhé. Fanatismus náboženství chce zašlapat teorii vývoje člověka v jednom velkém-malém městě. Soudní přelíčení, kde nelze vyhrát, protože o něm rozhodují místní. Není důležité, kdo má pravdu, ale uznat možnost jiného názoru. V tomto dramatu je jasně vidět, že stačí krůček od náboženství k srmtonosnému fanatismu, který se chce vrátit do středověku a uctívat jen to staré. Výtečný Gene Kelly jako ironický pisálek od novin a Fredric March coby zaslepený obhájce boha u soudu. Líbilo se mi také rozebírání nesmyslů a nelogismů v bibli. ()

BarryLyndon

Tohle je IMHO nejlepší soudní film všech dob, jo a jsem si vědomý těch slavnějších jmen.  Pustil jsem si to tehdy jako doplnění IMDB 250 a sbíral jsem čelist ze země, neskutečný Kelly, ještě neskutečnější Spencer Tracy. U Kellyho jsem se musel třikrát podívat jestli je to on, pořád je to hlavně zpěvák a tanečník.... 10/10 ()

C0r0ner

Když se někde hází špína na náboženství a církev a její retardovaná dogmata a tisíciletí staré pravdy, tak u toho nesmím chybět. Konec mi sice přišel malinko vykonstruovaný, ale celý film mě hřálo u srdce, když jsem viděl, jak se ty dementní argumenty rozpadají na prach. Díky, pane Kramere, za Váš nejlepší film. 95% ()

zette

Film pojednavajici o krestanskem pokrytectvi byl ve sve dobe vzniku urcite vice dechberouci nez dnes... Nektere reci obhajoby u soudu neznely uplne verohodne, z ust Spencera Tracyho vsak vezmeme vse. Vynikajici herec a vysoke hodnoceni filmu z casti nalezi prave mu, myslim si. Zaujala take postava farare, ze ktereho sel pomalu strach. Je az neuveritelne kolik zla cirkev za ta staleti vyprodukovala. Plny pocet nedavam, protoze jsem se ke konci jiz pomalu zacinal nudit a ze ze soudniho prostredi znam lepsi filmy, namatkou Svedek obzaloby ci Byl jsem lyncovan. ()

danecek24

18. Zlatý Glóbus za rok 1960 - cena (1) - *Speciální cena - Stanley Kramer + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Spencer Tracy ()

kusper

Předně bych chtěl opět upozornit na špičkový český dabing. Díky za každý film nadabovaný v 60. letech. Lidsko-právní filmy pana Kramera pro mě mají velký význam. Při každém delším monologu Spencera Tracyho se mi tají dech. Doslova strhující. ()

pufina

Neskutečně strhující příběh, ale to bylo na první dojem a teď nevím, jestli by mě někdo donutil se podívat znovu. Tohle se rychle okouká, i když na konci by člověk musel žasnout vždycky.. ()

campix

Bezpochyby jeden z nejlepších filmů z prostředí soudní síně i když v tomto filmu se nesoudí žádní vrazi nebo zloději, ale jde zde na přetřes křesťanská (ne)logika zároveň s pokrokovými Darwinovými teoriemi. Film si mě dokázal udržet po celou dobu a opravdu jsem ho zhltal jedním nádechem. Jako silně nevěřící a také člověk již z jiné doby jsem měl o favoritu jasno a tak mě i všechny ty fanatické projevy křesťanů vyloženě štvali, ale přesto mě film strašlivě bavil a nebýt divně amerického konce, tak bych se možná nebál udělat i plné hodnocení. ()

Juto

Zaujímavá a silná dráma so skvelými hereckými výkonmi Spencera Tracyho a Fredrica Marcha. Ako som však sledoval, bolo zrejmé, že to bolo založené na hre a historická presnosť nebola taká dôležitá. Film znova a znova kladie dôraz na veľké momenty a monológy nad skutočným príbehom. Toto nie je až taká sťažnosť, skôr o štýle filmu. 8/10 ()

Mol

I DIDN'T COME HERE TO MAKE THIS TOWN DIFFERENT. I CAME HERE TO DEFEND THIS MAN'S RIGHT TO BE DIFFERENT! Mno jako soudní drama mě to nezasáhlo tolik, jak tomu u jiných filmů tohoto ražení bývá. Za prvé, u soudu nejsme tak dlouho, jak bych si přál a za druhé, scény u soudu nemají dost šťávy. Spencer jede o tom žádná, ale já přímo nenávidím tyhle náboženský fanatiky a náboženskými fanatiky je tento film plný. Je to samé "ámen" a "aleluja" a pochody s pochodněmi a prozpěvováním o oběšení obžalovaného. Myslím, že celé městečko Hillborou by mělo být vypáleno a jeho občané hozeni z helikoptéry do moře plného božských tvorů: žraloků. AS LONG AS THE PREREQUISITE FOR THAT SHINING PARADISE IS IGNORANCE, BIGOTRY AND HATE, I SAY THE HELL WITH IT!!! ()

majo25

Skvelé spracovanie ešte skvelejšieho námetu divadelnej hry, v ktorom trónia obaja hlavní advokáti. Teda nielen hviezdnejší Tracy. Súdne pojednávanie je síce brané veľakrát s nadľadom, veľakrát aj odľahčene, čo však filmu neškodí. Množstvo hlášok či zaujímavých myšlienok to vynahrádza. Zaujímavé by však bolo sledovať to v plnej vážnosti. Aj keď, v porovnaní s vraždou a odsúdením obžalovaného na smrť by to celé malo celkom inú atmosféru ako to, kde na pranieri je "iba" učenie a sloboda rozmýšľať o čomkoľvek a obžalovanému hrozila iba pokuta, či symbolický trest prípadného uväznenia. A bezohľadu na sympatie k evolucionizmu, kreacionistická obžaloba mala jasne navrch. Na druhej strane, scenár je perfektne napisáný a tak vyše 2-hodinový snímok som zhltol na jeden šup. ()

Šimpy

Luxusní záležitost. O to víc jsem si ho užil s původním čs. dabingem. Pánové Záhorský a Růžek excelují, doprovázeni Bohoušem Švarců, Jiřím Holým, mlaďounkou Drbohlavovou, Václavem Lohniským a dalšími. ()

Courtemanche

Působí až moc zastarale. Spencer Tracy zase zahrál to velmi dobře (v podobných rolích zdá se je jak rybička), film je komplexnější než třeba s Lemmon z roku 1999, ale ten je ,,jen,, TV-film. Nejvíc mi vadí, že darmo je to z roku 1960, vypadá jako kdyby to natočili už ve třicátých letech. Jen o malinko lepší pro mě než ten s Lemmonem, kde ,,protivník,, George C. Scott je lepší než tady Fredric March. 3/5 ()

andrii

..., vysazen je na "pravdu" o daru života. Doslova ho za ni položí v soudní síni. Kladivem na čaroděje s divem. Nebeský rod fauny. Výřečně říčný traktát o nárazu názorů na lidský chod, až vám spadnou brady. ()