Princezna Bean chce zachránit Zemi snů před zlobou královny Dagmar. V cestě jí ale stojí matka a proroctví, podle kterého Bean zabije někoho, koho miluje. (Netflix)

Scaevola

Uff... tvůrci se rozhodli vyložit všechny karty, které si ještě šetřili, a přišli s geniálním nápadem (a to není ironie), že pět řad je až dost. Finále tím získalo nečekanou údernost, uzavření většiny zápletek dává smysl, a dokonce i nějaké ty sebemrskačské a satirické vtípky se povedly. Závěr sice nezdobí tolik úmrtí, kolik bych jich v animovaném seriálu čekal, ale závěr je snad opravdu závěrem a z něj si odnáším příjemný pocit patřičně epického, byť velmi trhlého dobrodružství. ()

UhLee

Pátá a zároveň poslední série - (4,5/10). Tak jsme se úspěšně dobelhali ke konci dalšího seriálu, který jsem sledoval. Inu, když jsem před rokem zapínal první díl tohoto seriálu z pera Matta Groeninga, tak jsem netušil, jak sestupnou tendenci bude Disenchantment mít. I když se možná není čemu divit, protože podobný trend sledujeme i u jeho dalšího seriálu Simpsonovi, ale tady byl ten pád daleko strmější. A taky je pravda, že mě Disenchantment nechytlo tak moc, jako žlutá rodinka. I tak jsem si myslel, že to bude zábavnější počin. Hlavně s ohledem k vlně popularity, která se na mě valila ze všech netflixovských stran. Seriál, který kombinuje prvky fantasy a sci-fi, utahující si z popkulturních fenoménů, jako Game of Thrones sliboval mnohé. Ale nic z toho nebylo ani z daleka obhájeno. Pátá a zároveň poslední série pouze kopíruje předchozí chyby, které seriál nastolil. Potýká se s popíráním a hledáním vlastní identity, kdy vůbec neví, čím chce být. Hlavně jde vidět, že tvůrci poslední 2 série přešlapovali na místě a fanoušky už to zkrátka unavilo. Tím pádem NETFLIX naštěstí zakročil a pátá série byla tou poslední. Nakonec jsme dostali v rámci možností důstojné zakončení, které hlavně na konci, alespoň trochu vykoupí celkový dojem seriálu. Toto středověké šílenství nabídlo obrovské množství postav, ze kterých vám utkví v paměti opravdu málo z nich. Při psaní této recenze mi vyvstane hlavně Luci, který dostal nejlepší zakončení ze všech postav. Mám takovou filozofii, která vychází z toho, že seriály koncipované svou délkou jako sitcomy, by měly být natolik kvalitní, že divák si je nemá problém pustit vícekrát. Ideálním příkladem mohou být právě Simpsonovi, kteří běží na Prima Cool neúnavně, už pěknou dávku let a pokaždé, když jdu kolem televize a hrají tam tento fenomén, tak se nemám problém na chvíli zastavit a zhlédnout pár zbývajících minutek. Disenchantment není ten seriál, který bych si někdy ještě pustil a jsem upřímně rád, že je to za mnou. Občas mě štve, že jsem ten typ diváka, který když nějaký seriál rozkouká, tak ho i přes jeho upadající kvalitu chce dokoukat do zdárného konce. Potom si alespoň můžu na svém pomyslném seznamu odškrtnout další seriál, který se zapíše do mé bohaté sbírky a ve které mám pořád obrovské mezery. Nejlepší epizoda: The Battle of Falling Water (S05E08) ()

fikee

Závěr Rozčarování určitě není to úplně nejlepší co seriál předvedl, ale je to závěr konečný a definitivní a to je po všech těch zmrtvýchvstání co říct. Nemá cenu rozebírat co se stane a nestane, kolik špatných a dobrých vtipů uslyšíte a uvidíte, tohle je prostě ta poslední pařba s Bean, Lucy a Elfem s epickým finále a poctivým epilogem. ()

FawayitanaXX

Musím říct, že mi 5. série přišla ze všech nejhorší a i s ohledem na to jaká 4. řada byla. Příběh se pořád točí o nesmrtelné Dagmar, kde dost věcí nedává smysl a finální epizoda nerozkličuje vše, jak bych si představoval. Není to prostě dotáhnuté, i přesto, že 6. série už nejspíše nebude. Děj je také pořád o mořské panně Moře, pro kterou Bean vzplanula láskou, přestože ji zná jen krátkou chvíli a po její smrti dělá divy a móresy jako kdyby jí zemřel otec, kterého zná už řádku let. Celé ty scény jak se Bean utápí v žalu jsou zdlouhavé a nudné a nejsou pro příběh obohacující. 5. řada sice celý seriál uzavírá, ale není v tom vůbec žádný potenciál, který to ze začátku mělo. Za mě velké zklamání... ()

Yoshitsune

No nebudu lhát, ale nikdy bych nečekal, že se mi bude něco od Matta Groeninga líbit a to natolik, že mi bude líto, že seriál končí. Futurama měla potenciál, ale ten nevyužila, no a co se týče Simpsonů tak ten odpad je celkem vypovídající. A když tím myslím líto, tak mně fakt mrzí že seriál nebyl přeci jenom o něco delší, ale zase sem rád, že to skončilo a že to skončilo epicky. Celý seriál je perfektně vyvážený a výborně kombinuje humor, vážnou stránku, rozvoj a vývoj postav. Když tenhle seriál začínal, byla Bean naštvaná, smutná a sama a když tenhle seriál končí, tak všechno to špatný a zlý je pryč a získala přátelé, lásku a vyrovnanost ve svém životě. A neplatí to jen pro ni, ale i pro všechny, kteří se na její cestě, k ní připojily. Díky Lucíku, díky Elfo, díky Bean, bylo to skvělé dobrodružství. ()

• Zlá Bean je zde nazvána Xenou, což odkazuje na stejnojmenný seriál. (Duoscop)
  • Epizoda obsahuje potitulkovou scénu. (Duoscop)