Rozčarování

• USA Disenchantment
USA, (2018–2023), 22 h 59 min (Minutáž: 19–45 min)

Recenzie používateľa Scaevola k tomuto seriálu (5)

Série 1 (2018) (S01)

Je téměř samozřejmé, že co se týče komediálních prvků, nesahá tento počin ani po kolena nejlepším ročníkům Simpsonových, leč oproti nim je vybaven čímsi odlišným, totiž epickou stránkou vyprávění, které - a nebojím se to říci - by mohlo ve standardních fantasy vodách obstát i samo o sobě bez přívalů tu povedených, tu dosti repetitivních vtipů. Vlastně bych možná ocenil, kdyby se tvůrci soustředili především na fantasy epiku a tvrdý až černý humor aby používali spíše jako příjemné koření. Těším se na druhou řadu. ()

Série 2 (2019) (S02)

A druhá řada se více než podařila. Epická linka se rozvlnila do šíře, ale jednotlivé epizody přesto neztrácejí na pointách a nápadech, přičemž vše končí v téměř nervy drásajícím finále s nečekaně tajemným odkazem. A co se týká druhého stěžejního bodu povedeného dílka, možná jsem si prostě zvykl na obhroublou princeznu, dvojrozměrného démona a roztomile úchylné elfíky, nebo mi jednoduše suchý cynismus začal chybět, avšak výsledkem je, že rád zvedám hodnocení k maximu. Snad mne třetí pokračování nerozladí, mám co dohánět. ()

Série 3 (2021) (S03)

Třetí řada se povedla, byť vyjma steampunkového království nepřichází s ničím novým a drží se pravidel hry, která nastavila předcházející sezóna. Je pravda, že některé postavy se počínají vyčerpávat, což platí především o rodičích princezniných, avšak některé zápletky (tajný kult a původní elfí říše v závěru) jsou dostatečně slibné i pro pokračování. Tak uvidím, co se podaří. ()

Série 4 (2022) (S04)

Čtvrté pokračování kleslo níž, než jsem si dovedl představit. Postavy už se téměř vyčerpaly, především král a jeho šílenství, ale i samotná Bean a její milostná variace na malou mořskou vílu už netáhnou vzdor vší své zdánlivé jiskrnosti. Epická linka se rozmělňuje v několika různých padouších, přičemž dřevěná loutka dominuje nejen otravností, ale především nudností. A zbytek se jaksi ztrácí v nepovedených vtípcích, které se neustále opakují (Luciho odpadávající hlava?). Snad se tedy seriál zdvihne, šanci mu ještě dám. ()

Série 5 (2023) (S05)

Uff... tvůrci se rozhodli vyložit všechny karty, které si ještě šetřili, a přišli s geniálním nápadem (a to není ironie), že pět řad je až dost. Finále tím získalo nečekanou údernost, uzavření většiny zápletek dává smysl, a dokonce i nějaké ty sebemrskačské a satirické vtípky se povedly. Závěr sice nezdobí tolik úmrtí, kolik bych jich v animovaném seriálu čekal, ale závěr je snad opravdu závěrem a z něj si odnáším příjemný pocit patřičně epického, byť velmi trhlého dobrodružství. ()