Přestože je tento snímek řazen mezi dětské, přesahuje je závažným problémem, který určuje veškeré dění: jedenáctiletý chlapec totiž jako jediný přežije tragickou autonehodu, při níž oba rodiče zahynuli. Zbavit se dlouhodobého šoku mu pomůže až setkání s kočovným studentským divadélkem... Kolísání mezi psychologickým dramatem a zjednodušujícím dětským filmem sotva pomáhá k lepšímu výsledku.

Do rolí rodičů byli původně obsazeni Karla Chadimová a Jan Tříska, kteří ale v roce výroby filmu odešli do zahraničí. Do role Bédy byl původně obsazen Jan Werich, ale nemoc mu práci znemožnila. Scénář diktoval režisér Ota Koval dramaturgyni Marcele Pittermannové v době své (mnoho měsíců trvající) rehabilitace po těžké autonehodě a ochrnutí. (oficiálny text distribútora)

argenson

Velmi zajímavý příběh, určitě nadstandardní v době normalizační šedi. Oceňuju zvláště famózní výkon dětského Filipa Renče, za zmínku stojí i Jana Brejchová a Vlastimil Brodský (kteří výjimečně nehráli partnerský pár), pozoruhodnou kreaci podala Dagmar Bláhová, i když celkově prvek kočovné kejklířské společnosti mi přišel dobovým zasazením mírně mimo. Několik silných emočních momentů, i když za cenu zvýšení účinku musel být hrdina mokrý/nemocný/špinavý. A jestli jsem se dobře díval, mezi dětmi se mihla taky Tereza Brodská. ()

pytlik...

Zajímavá šoková terapie - kluka dají do adoptivní rodiny, která bydlí kdesi na samotě v lesích, které jsou ustavičně ponořeny do mlhy, kde vedou v blízkosti koleje a každých pět minut tam houká vlak, ačkoli chlapec přišel o rodiče na železničním přejezdu za podobných povětrnostních podmínek; Brodský zde vyřkl podobnou myšlenku jako v seriálu Návštěvníci, totiž že kostka hozená do vody dělá kruhy - patrně se tedy jedná o jeho vlastní úvahu; no a ti klauni - já je už v dětství neměl rád, jasně, každý se nějak živí, ale to už je snad lepší a důstojnější vybírat popelnice. ()

dobytek

Jako dítě jsem chodil do školní družiny a tenkrát tady fungovala jakási spolupráce školy a místního kina, kdy nás brali na nějaký filmy pro fakany, abysme nemuseli bejt pořád zavřený v družině. Problém byl v tom, že vysílali dokola pořád to samý, takže tento film jsem viděl asi tak 10×. Docela by mě zajímalo, koho tenkrát napadlo, že je to film vhodnej pro děti ve věku cca 6-8 let. Ten film se mi nelíbil ani jako dítěti, nelíbí se mi ani teď. Je to taková bizarní a poněkud depresivní psycho-blbost. A pokud bych někde sledoval ty šaškárny, co tam předváděla Dagmar Bláhová a ty 2 pošahaný mimo(ňo)vé, tak bych asi spíš mluvit naopak přestal. Jinak docela lákavě může vypadat herecký obsazení, ale třeba Brodský ve svý roli v podstatě jenom hraje na piáno, Hrušínský se tam mihne asi tak na minutu, to samý Kanyza... ()

Pitryx odpad!

Klidně se na to dívejte s celou rodinou, ale pro mne to tedy nebylo. Nemohl jsem se dočkat konce. Jednu chvíli jsem se bál, aby jej někdo neustřihl, a já na to musel čučet na věky. Možná by měl někdo z dospělých smrada zřezat, a možná by hned mluvil. Nesnáším Renče jako dítě, a Juřičku ani jako skoro dospělého. Stupid „hudba“ v pozadí, nesympatičtí hrdinové, jedno téma na celý film, jděte mi s tím někam. ()

SOLOM.

Marek, ONA, Já, Ty a Béďa (Brodský) adoptivní rodinka k pohledání, magoři od přírody, ale když oni dělali prdel pro celé okolí. Jediné co se mi na tom líbilo, bylo hraní na klavír. Ty jejich zábavy pro děcka a okolí – vesměs trapný pokus o humor, psychologická stránka filmu mi taky nějak nevlezla pod kůži – no prostě tento kousek není moje krevní skupina. A to jsem to teď viděl poprvé. Renčovu nenávist k vlakům však chápu, potom co prožil, ho jebnou asi jako součást terapie co nejblíž ke kolejím…z toho by jeden vážně zmagořil… ()

• Natáčelo se v Karlových Varech a na České zemědělské univerzitě v Praze. (M.B)