Jak se komunistické Československo stalo světovou velmocí ve výrobě LSD? Jak je možné, že hluboko za železnou oponou, v prostředí totalitního státu, probíhaly svobodné experimenty s halucinogeny, kterých se zúčastnily tisíce lidí? Dokumentární pátrání po českých stopách silného halucinogenu, který pod názvem Lysergamid vyráběla továrna Spofa. Svědectví podává trojice psychiatrů, kteří výzkum vedli – Stanislav Grof, Miloš Vojtěchovský a Jan Srnec. Pomocí experimentů s LSD chtěli psychiatři pochopit, jak fungují duševní poruchy. Věřili, že najdou lék na schizofrenii, deprese, závislosti a neurózy. Vlastní pokusy prováděli i vojáci, kteří v LSD viděli moderní zbraň hromadného ničení. Dobrovolníky pro výzkum se stávali nejenom studenti medicíny, psychologie či filosofie, ale hlavně umělci, dnes často známé osobnosti – např. herci Boris Hybner a Petr Oliva, malíři Jiří Anderle a Ivo Medek, socioložka Jiřina Šiklová, Martin Kratochvíl nebo japonolog Martin Vačkář. Dokumentární film Pavla Křemena umožňuje nahlédnout do duše intoxikovaného člověka nejen díky osobním příběhům účastníků pokusů, kterým zážitek změnil život, ale i speciálním vizualizacím. (Česká televize)

Splasher

Čekal jsem, zda dokument zmíní i nějaké vojenské pokusy v 50. letech tehdejší ČSR. Ten se ale zaměřuje na lékařské využití a zmiňuje až onen Experiment z roku 1968. ()

chelseaman22

Z dokumentu se maximálně dozvíte, že ČSR byla dominantním producentem LSD a současně to, že kdesi v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice se nachází několik kilogramů čistého LSD, které čeká na odhalení a následnou distribuci mezi uživatele. 49 % ()

venca163

Omg, sledovat partu dědků, jak se dušujou, jak si tenkrát na východě před 50 lety dali trošku toho LSD je vlastně docela úmornej zážitek. A mezitim je jen pár zajímavých (testování na armádě) nebo humorných (naivní Boris Hybner o Jimi Hendrixovi) momentů. #fetováníSÚřednímPovolením (60%) ()

klukluka

Bezvadný! :) Pobavilo mě to, ale co je hlavní: rozšířilo mi to obzory! :) O tomto národním fenoménu jsem se dnes něco dozvěděl vůbec poprvé v životě. A to už jsem ve věku, kdy mám pocit, že se tu v té naší malé zemi všechno omílá furt, furt dokolečka dokola. A tohle téma - nadužívání LSD pro "vědecké" účely mě tedy úspěšně míjelo. A pak že za komárů nebylo veselo... :) ()

Daewiik

Promítání tohoto dokumentu, kterého jsem se zúčastnila v Brně, bylo doprovázeno i diskuzí právě s Jiřinou Šiklovou, která mne nadchla a diskuze velmi umocnila zážitek z dokumentu. Mně vyhovovalo zpracování, rozhovory i psychedelické vize. ()

sQelle

Celé to trochu působí jako spíš: Podívejte se kdo všechno má zkušenosti a stal se součástí "experimentu". Než jako samotný náhled, jak moc velkou mocností v tomto jsme. Dočkáme se tak spíš ukazování umělců a podobných postav českého rybníčku, kteří popisují, co všechno si prožili a jaké to bylo. V podstatě nepřinese nic víc, než pocit: Aha, takže Zeman taky? Kde za jméno si můžete dosadit jakékoliv jiné jméno zmíněné v dokumentu. Škoda, těšil jsem se extravagantnější pojetí, ale to musím hledat jiný dokument. ()

showxman

Nesporně vynikající audiovizuální zpracování na poměry českých dokumentů (animace, Hendrix), které jen dokresluje kolik práce a příprav za tímto malým velkým dílem stálo. Vždyť se po padesáti letech potkávají přední světoví vědci té doby v otázce výzkumu LSD! A dokument zpracovávající tuto tematiku právě z tohoto pohledu, tedy z pohledu výzkumu v ČSSR očima účastníků a zainteresovaných, je nesmírně cenný a doposud tu nebyl. A teď pojďme rozkopat Bohnickou zahradu:D:D Dokument je dostupný v archívu ČT: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10463665003-lsd-made-in-cssr/ ()

Spacecore

No, že je Česko proslulé pervitinem, ví každý malý dítě, co si šlehá za základkou, ale že zde byly prováděny takové experimenty a výroba LSD, to jsem netušil. Jako věděl jsem, že něco bylo, ale podrobně jsem se o tom dozvěděl až nyní. Dokument je výborně zpracovaný, ale mohlo to být o půl hodinky delší, protože o LSD se dají natočit desítky hodin materiálu a stejně se to nevyrovná samotnému prožitku, ani smyslu LSD. Také mi chybělo něco o psilocibinu (jakože sice tu byli pouze tři psychiatři, co vydávali LSD, ale houbičky, které mají obdobný, možná i výraznější efekt, se sbíraly v lesích běžně a byly dostupné komukoliv). ()

beniczech

Na dokument jsem narazil náhodou a moc jsem od něj nečekal, ale byl jsem mile překvapen. Jednak samotná problematika je dost zajímavá, netušil jsem, co vše se v tehdejším Československu kolem LSD dělo - výroba, experimenty, testy na lidech, pokusy o léčbu duševních nemocí a co mě dostalo asi nejvíce - kolik známých osobností LSD zkusilo či jím bylo "léčeno", nevyjímaje ani současného prezidenta. A za druhé cením vizuál - pokus o ztvárnění světa tak, jak ho vidí lidé na LSD. Moderní dokument, na který se dobře kouká. /85%/ ()

Olík

Dnešní společnost je nastavená tak, že i zemlbába podávaná v jídelně Základní školy Horní-Dolní musí vykazovat určitou dávku atraktivity.....vše musí být načančané, vše musí mít sexappeal, vše musí nějakým způsobem zaujmout. Bohužel jinak tematicky přitažlivý dokument ošlehaného praktika Pavla Křemena mne svým způsobem vyprávění totálně neoslovil. Příliš profesorské, příliš učesané, laciná vizualizace....možná by prospěla trocha toho diethylamidu kyseliny lysergové při samotné práci na dokumentu. Každopádně LSD made in ČSSR jako takové vůbec nezavrhuji, protože jak už jsem zmínil, zpracovaná látka a fakta kolem její existence v komunistickém Československu je opravdu téma k nakousnutí. ()

Rebeca

Kvalitně a obsáhle zpracovaný dokument; osobní zkušenosti, jenž vedou k "pro" i "proti", argumenty, zdroje, výpovědi přímých účastníků "experimentu". BTW.: logicky nastupují otázky - jaké asi "výzkumy" se provádějí v současné době mega-rozmachu přírodních a technických věd a technologií? tady nebo spíš někde jinde... kdo jsou tzv. dobrovolníci? co bude "odhaleno" za 60 let?  a co zůstalo, zůstáva a zůstane neodhaleno, neobjasněno, ale hlavně nezveřejněno? ()

Looka

100% Nejvíc mě pobavil ten matlal před portrétem Lenina, jak tvrdil že LSD k inspiraci nepotřebuje. Takto "zakódovaná" sdělení už dnes snad nejsou zapotřebí. ()

Kennedy_R

Trochu povrchní, bez hlubšího náhledu na účinky látky a její praktický efekt, ale to zřejmě nebyl záměr dokumentu. Přesto nejucelenější dokument o této naší farmakologické historii, pokusech, psychiatrii a ukázka, co náš stát uměl vyrábět. Z dokumentu je patrná rozdílnost individuálních myslí a jejich prožitků, i to zda jim sezení něco předalo anebo ne. Akorát mě mrzí, že zde nebyla více rozebrána postava Stanislava Grofa, když už se podílel na zfilmování a jeho přínos světové psychoterapii. Z jeho knih je patrné, že sezení mohou jednotlivcům i pomáhat a zbavovat různých fóbií, což zde rozebráno nebylo. Také zde úplně chyběla informace, že Grof ve státech dále pokračoval nechemickou cestou objevením holotropního dýchání, kde dosahoval podobných výsledků. I přes tyto mezery si dokument pro svou upřímnost a věrohodnost zaslouží pět hvězd. ()

Saxos

Doba Fermetrazinu a Algeny. Česko bylo a stále je ve výrobě chemických dobrot na výši. Náš pervitin je velmi vyhlášený. Dokument dobře zpracovaný. Dozvíme se názory z obou stran na zkoumání LSD. Jak výzkumníků, tak pokusných králíků. Jejich pohled je samozřejmě nejzajímavější. Dostali super čistý produkt, pod lékařským dohledem a stejně je názor jiný. Část uvádí, že je tato zkušenost zásadně ovlivnila a naopak druhá, že absolutně ne. Zajímavé i to, že výsledky výzkumu leží ladem v archivu. V závěrečných titulcích uvedeny zdroje a zpracované dokumenty. Když člověk zapátrá, tak zjistí, že i heroin byl brán jako lék. Bohužel jakákoliv závislost je velmi individuální. Jak vždy tvrdil Doc. MUDr. Skála "někdo chlastá celej život a je v pořádku, druhý vypije dvě piva a stane se z něj nesvéprávný alkoholik". ()