Lesní rituál

• Veľká Británia The Ritual

Štvorica najlepších priateľov prichádza na odľahlé miesto v divokej prírode, aby si uctila pamiatku zosnulého kamaráta. Keď sa cestou späť jeden z nich zraní, skratka cez hustý les sa javí ako ideálne riešenie. Lenže príchodom noci niektorí začínajú mať pocit, akoby ich niekto, respektíve niečo, sledovalo. A majú pravdu... (*CARNIFEX*)

akisha

Přílišná originalita se (ne)vyplácí. Až do chvíle, co nastoupí zlo, je to ale naprosto super horor, přesně takový ten pomalý, znepokojující a gradující - jak to milujeme. Bohužel jsem SPOILER nepochopila, kdo vymyslel tento neotřelý design hrůzného jelena, protože tím ten film teda spolehlivě zabil. Podle mě snad COKOLIV by fungovalo lépe, než zdejší parožnatec. Tohle že je má být Lokiho syn? Ani náhodou! No ale tak zkusili to, takže to zaslouží uznání aspoň za originalitu, byť nežádoucí. KONEC SPOILERU. První dvě třetiny jsou ale určitě bez výhrad a jako plíživý a tajemný horor se nedají než doporučit. ()

Stanislaus

The Ritual se jistě neubrání porovnání s kultovní Záhadou Blair Witch (která na mě osobně působila celkem průměrně): Namísto trojice studentů, která hledala nadpřirozeno v lesích cíleně, máme v "Rituálu" čtveřici kamarádů, kteří se do lesa dostali čirou náhodou, kde si je ono nadpřirozeno našlo samo. (Spoiler alert!) Na jedné straně je Brucknerův snímek slušná atmosférická jednohubka o konfrontaci s démony - jak s těmi vnitřními tak s těmi pradávnými - na druhé straně film pokulhává kvůli postavám (které žel bohu umírají dle sestupných sympatií) a mytologickému zlu, které má sice dechberoucí a originálně pojatý vizuál, ale zato odfklákle nastíněný background. Ze závěru filmu jsem měl rozpačité dojmy. ()

PetrPan

Srovnání se Záhadou Blair Witch, o němž jsem se tu několikrát dočetl, mi zřejmě zůstane záhadou. Pilíř a průkopník  techniky found footage versus normální horor z lesa.  A Kladivo na čarodějnice nebo ještě líp večerníček o  Malé čarodějnici (tam vám je taky  lesa!) vám The Ritual nepřipomínal?  U POMA či "největšího experta" na horory mě to ani nepřekvapuje, ale že se tahle hloupost bude papouškovat až na verbal týhle databáze?  To bych opravdu nečekal.  Ale pryč od nesmyslných příměrů.  The Ritual je křížencem  pohledného přírodního (natural), temného čarodějnického (witch)  a krutého přežívacího (survival) hororu. Pokud se dá k něčemu přirovnat, tak mně se hned vybavil třá poslední Wrong Turn nebo mnohem starší Rituals možná i s kapkou Vysvobození, ale tam se nic nadpřirozeného neděje, kdežto zde se nám na scénu dostává i přerostlý mentor  seriálového Robina Hooda z 80. let.  Hochům, co spolu chodí po horách, jsem jejich jablko sváru v podobě tragicky zhynutého kamaráda docela věřil, stejně jako jejich slušně odehrané různorodé charaktery. Jakmile pak přišlo na řadu bubání a běžná mystéria vikingských lesů, mé potěšení jen rostlo a na rozdíl od ostatních mne nijak výrazně nezklamal ani ten již výše zmíněný parohatý, snad jen konec jsem čekal trochu více bruntál nebo aspoň psycho. ()

Scalpelexis

Kvůli nové pracovní příležitosti už jsem stihl též strávit 2 dny výletováním skrz skandinávské porosty. Ještě předtím mi bylo z těchto důvodů doporučeno shlédnout tento kousek k lehké "aklimatizaci" :-) Uznávám, že to přidalo na jisté autentičnosti neklidu a strachu, protože naše lesíky přeci jen za kopcem končí přívětivou dědinou a ledová sprcha spolčená s fakt ošklivým nečasem je tu o něco vzácnější. Chování frustrovaných cestovatelů bylo v rámci mezí logické a je třeba přitakat nad faktem, že neviditelné a hlavně naopak jasně slyšitelné zlo je to, které Vám teprve nedá spát. 3/4 času Vám leze mráz nejen po zádech, aby to psychoticko-akční konec plný přehnaného okultismu solidně zabil výborně vybudovanou atmosféru. Když vemu v potaz, jak povedené horory poslední dobou bývají, autorům Rituálu se podařilo vyčarovat důstojného zástupce tohoto žánru. ()

Xmilden

Dokud neproběhne odhalení jedná o hodně výživný strašící kousek. Několikrát je hodně nešetrně zacházeno s divákovými nervičkami. Horory z lesa jednoznačně ano. Vždyť jen si to představte když se vám začnou dít divné věci, místo 4 hodinové zkratky zabloudíte, začnou se vám ztrácet kamarádi a do toho pořádně nevíte co tam venku vlastně je a co na vás číhá. Ritual se mě jevil 2/3 peckovně a finále dojem malinko snižuje. Přesto v rámci žánru kvalitní kousek. 70% ()

• Pôvodne bol pre reklamu na film vybratý slogan "Radšej mali ísť do Vegas." Po masakre, ktorá sa tam odohrala 1.10.2017 sa však slogan zmenil na "Radšej mali ísť na Ibizu." (beso74)
  • Znamení, které postavy vidí na stromech nedaleko opuštěné chaty, pochází z tzv. staršího futharku. Jedná se o nejstarší runovou abecedu germánského původu. Znak se nazývá Othila (čte se jako české „o“) a symbolizuje dědictví, vlastnictví, majetek. (Miseet)
  • Keď skupina vstúpi do zrubu, dvere sa otvoria smerom dovnútra. O chvíľu neskôr, keď Luke (Rafe Spall) otvorí dvere, aby sa pozreli do lesa, dvere sa otvárajú smerom von. (Karamanlis)