Ozark

USA, (2017–2022), 44 h 30 min (Minutáž: 52–80 min)

Jason Bateman, Laura Linney, Julia Garner, Esai Morales, Jason Butler Harner, Clayton Rohner, Sean Freeland, Ralph Alexander, Skylar Gaertner, Josh Randall (viac)

Finanční poradce donutí rodinu odejít z Chicaga do oblasti Ozarks v Missouri, kde musí během pěti let vyprat 500 milionů dolarů, aby uchlácholil drogového bosse. (Netflix)

Recenzie používateľa tron k tomuto seriálu (26)

Hluboký spánek (2018) (S02E08)

Ďalšia z tých nudnejších a zbytočnejších častí z druhej série. Ale cestná koncovka potešila. ()

Jezevec (2018) (S02E09)

Blbý úvod (flashback rozhodne potešil, ale - to myslia vážne, prežiť TAKÚ prestrelku?!), ale silný záver a napätie medzi tým. Dosť málo nudných scén a vidno, že už to pomaly smeruje do finále. ()

Zlaté pobřeží (2018) (S02E10)

Dobrý koniec, ktorý dôstojne, hoci vcelku neakčne, uzavrel asi všetky dôležité dejové línie a zrejme aj tie menej dôležité. Má to niečo do seba, napriek tomu vo mne zbytočne rozťahaná druhá séria zanechala pachuť a tretej sa zúčastním asi len ak si v nej zahrá Arnold Schwarzenegger. ()

Season 3 (2020) (S03)

„Ak chcete ísť do vojny... viete, kde bývam.“ Po dopozeraní druhej série Ozarku som si sľúbil, že do tretej sa pustím len ak v nej bude Arnold Schwarzenegger. No, lenže tron mieni a manželka mení. Tretia sezóna je lepšia, ako druhá, ale i ona si so sebou nesie prekliatie celého seriálu – šialené dĺžky; ak má niektorý diel pod 55 minút, dá sa o ňom hovoriť ako o podozrivo krátkom. Vďaka vysokej minutáži je všetkých 10 epizód po atmosférickej a hereckej stránke neskutočne vyladených. Bez debaty sa bavíme o nadštandardnej práci. Toto má proste k priemeru ukrutne ďaleko. Problém je v tom, že (paradoxne znova kvôli vysokej minutáži) sú diely naťahované. Čo sa scenárov týka, platí to isté, čo pri prvých dvoch sériách – za mnohé prúsery si postavy môžu samé a iné problémy sú narýchlo vycucané z prsta, nevraviac o rôznych Deus Ex Machina. Celé je to škoda, lebo vo chvíľach, kedy sa Ozark rozbehne a postavy začnú radikálne konať, je to fantastická jazda. Bohužiaľ, to sa stáva veľmi nečasto. Dole klobúk za finálny cliffhanger. Čakal som všeličo, ale toto nie. Hoci to dáva logiku. A to si na Ozarku vážim – nezabúda na to, čo sa stalo v tretej časti prvej série. Naopak, neustále je to brané do úvahy a kedykoľvek z toho nečakane môžu vyplynúť desivé konzekvencie a sú vyvodzované drsné a pekne temné následky. Niektoré postavy sú v 3. sérii na prvý pohľad zbytočné (a daktoré scény šumia do prázdna – prvý bozk), ale keď už to prestanete čakať, tak sa zrazu ukáže ich miesto/pointa v deji a poviete si „wow!“. Najväčšiu pozornosť v 3. sérii zrejme strhne Wendyn tragický brat, ktorý môže iritovať, ale najmä ku koncu ide o fakt dobre napísanú (a zahranú) postavu psychicky ťažko chorého muža. ()

Všechno, nebo nic (2020) (S03E10)

4*, ale aby bolo jasné, tá štvrtá je čisto za cliffhanger. ()

Season 4 (2022) (S04)

Tak a je koniec. Tvorcovia vedeli, že robia poslednú sezónu a tak mali dostatok času všetko uzatvoriť. Paradoxne, hoc dostali v 4. sérii k dispozícii až 14 dielov, čo pripomína skôr rok 1994, než 2022 a z nich len máloktorý ide pod 60 minút, nepodarilo sa im na konci dostať ma tam, kde som čakal, že ma dostanú. Áno, je to plnohodnotne ukončené, ale predsa len viac, ako koniec príbehu, mi to pripadalo ako cliffhanger na 5. sériu. Naťahujú tempo venovaním sa postavám a dejovým linkám, ktoré nie sú dôležité a to, čo dôležité je, dostane menší priestor, než si zaslúžilo. Nevraviac o divnom nápade s autonehodou, ktorá je fajnový podraz nehodný inteligencie všetkých zúčastnených. Najviac sa mi páčili momenty, ktoré vypadli z čiernej komédie. To je miesto, ktoré pôvodom predsa len predovšetkým komediálnemu hercovi Batemanovi skvele sadne. Vyzdvihnúť musím sympatické súkromné očko. Podobá sa na Brucea Campbella, je to tak trochu šašo, ale zjavne je to len drobná časť jeho povahy, ktorou má za úlohu odviezť pozornosť a zvyšok tvorí (hoc sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať) profesionál, ktorý však kedysi spravil chybu a teraz za ňu pyká. Nikdy však nezabudol na to, ako sa správne vyšetruje. Vie, že na svete sú aj dôležitejšie veci, než peniaze. Jeho „recept“ sa dokonca odvážim označiť za jednu z mojich najobľúbenejších scénok štvrtej série; je to divné, ale je to tak. ()

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

Marvel nejspíš našel svou Silver Surfer

04.04.2024

Fantastická čtyřka, vlajková loď příštích marveláckých let, opět získává reálnější kontury. Ústřední kvartet je již jasný, v hlavních rolích se objeví Pedro Pascal, Vanessa Kirby, Ebon Moss-Bachrach… (viac)

Emmy 2022 opět v režii HBO

Emmy 2022 opět v režii HBO

13.09.2022

Zatímco v loňském roce ceny Emmy ovládl zcela Netflix, letošní 74. ročník kabelovka HBO mocně vrátila úder. Díky jasným vítězstvím seriálů Boj o moc a Bílý lotos toho zkrátka na streamovacího giganta… (viac)

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

Nominace na ceny Emmy 2022 oznámeny

12.07.2022

Poprvé v historii oznámila Televizní akademie letošní nominace na ceny Emmy, aniž by uvedla, která streamovací služba nebo televizní stanice má největší množství želízek v ohni. Samo o sobě to není… (viac)