Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

Tomo

Není to film na 5 hvězdiček, tak hotový jsem z něj nebyl. Je to film na 4 hvězdičky. Tu pátou jsem dal za to obnovení naděje, že i v českých končinách může vzniknout film na světové úrovni, s kvalitním scénářem, skvělými herci, napjatou atmosférou a relevantními informacemi. Díky za to! ()

DAPDO

Výborný. Dvoudílnej film o nedávné mathanolové aféře. V první části se seznámíme s pachateli a jak to všechno vzniklo. Hodně drsný mimochodem..V druhým díle sledujeme vyšetřování a pátrání a následnej proces. Skvěle natočený. ()

dandy11

Po všech těch sračkoidnich projektech konečně TV tvorba na úrovni...celkem z toho všeho mrazí, jak jeden "genialni nápad" mohl mít na svědomí skoro 200 tisíc obětí. Sherlockovská hudba podkresluje ponurou atmosféru dokonale. ()

MrGregor

Skvělé převyprávění methanolové aféry, chvílemi mi (hlavně ve druhé části) připomínalo rovněž skvělé Případy 1. oddělení. Na příbězích podle skutečné události zkrátka něco je, něco, co scénáristé jen těžko vymýšlejí. Jedinou vadou na kráse je nutnost orientovat se v upravených jménech, jako Dubinovi atd., ale to je naprosto pochopitelný detail. Takže shrnutí: Skvělý film, který přináší určitý pořádek a přehled o tom, jak to tehdy bylo... Jen nevím, jak ho bude hodnotit člověk, který aféru a prohibici nezažil. ()

anitae

Děsivé, co jeden "blbec" zvládne vymyslet pro peníze, třeba na bazén. Líbíl se mi zde Lukáš Vaculík jako podnikatel s poker face, z něj šel opravdu strach. ()

AxelWers

Na kauzu Metanol si spomínam dosť dobre, je neuveriteľné, že je tomu už 10 rokov. Toho času sa internetom začali šíriť zlovestné články o narastajúcom počte obetí a nikto netušil, kedy bude koniec a či niekomu nezomrie sused alebo blízky z rodiny. K filmu som sa dostal až teraz, skôr sa fakt nedalo a keď som videl v TV, že sa bude vysielať, nemohol som si to už nechať ujsť. Sklamaný som nebol, konečne som po rokoch videl kvalitne natočený film v našich končinách, ktorý ma v strehu držal od samého začiatku až po koniec a to som ho videl celý v jednom, nie rozdelenom na dva diely. Dve veci mi tam trochu prekážali, ale z určitého pohľadu boli plusom. V prvej časti bol dej zameraný na obete, spracované to bolo dobre, ale v podstate sa to točilo len okolo nejakých dvoch rodín plus pár náhodných obetí. V skutočnosti tých obetí bolo viac, a keby sa dej točil okolo viac obetí, tak by to mohlo byť emotívnejšie a divák by bol ešte viac vtiahnutý do deja. Ale chápem, že to by sa potom film natiahol tak, že by dĺžkou konkuroval filmom z Pána Prsteňov v rozšírenej verzii... takže nejaké to mínus je vlastne plusom. V druhom filme sled udalostí naberie rýchly spád, tu je mínusom trochu to, že sa naraz objaví veľa postáv a nepozornému divákovi sa môže ľahko pretrhnúť niť. Na druhej strane plusom bolo to, že práve veľké množstvo nových postáv bolo akýmsi logickým vyústením deja, keďže tejto kauze sa venovali početné policajné oddelenia. Natočené to bolo majstrovsky, výber hudobného podmazu skvelý (skutočne sa mi tam veľmi hodil) a celé to podčiarkol herecký výkon Lukáša Vaculíka, ktorý si svoju dramatickú rolu zahral naozaj dobre. ()

Stíba

Výborně natočené, obzvláště první díl, který zachycuje vše od myšlenky až po katastrofální důsledky. Druhý díl kde probíhá vyšetřování už sice tak strhující není ale pro poskládání celé mozaiky je důležitý. I přes závažnost tématu jsou tu citlivě nadnesené dílčí scény kde se musíte zasmát. Klobouk dolu jak to jako celek funguje zcela harmonicky ve všech ohledech. ()

bearmeedek

Stačilo by jen stručně konstatovat, že se naší televizi podařilo něco úžasného. I když téma bylo jasně dané skutečným příběhem, tak zpracování je po všech stánkách na vysoké úrovni. První část byla pro mě za 100% a asi to bylo popisováním vzniku a rozjezdu toho lihového bordelu. Ty podrobnosti byly pro každého nové a i po létech z toho šel děs a hrůza. Druhá část na české poměry ukazuje dost akční a pružné policejní vyšetřování. 90%. ()

Inozuka

Nejdřív jsem se koukat nechtěl, protože tuzemské filmy o kauzách minulých let mi až na výjimky přišly hodně slabé. Ale přečetl jsem si pár dobrých recenzí a rozhodl se to zkusit (vypnout se to dá vždy, že) ... A nelitoval jsem. Opravdu dobře napsané, natočené a zahrané. Žádné wouw efekty, téměř žádná snaha šokovat za každou cenu a civilní pojetí. Precizně a poctivě odvyprávěný příběh o lidské blbosti a touze nadělat hodně peněz za málo práce. Nejdojemnější scéna pro mě byla návštěva u dědy v nemocnici, hodně silné ... ()

Psycho.R

Tereza Kopáčová dokázala ve svém debutu výborně namíchat emoce, realitu a vystihnout skutečné charaktery. Dokonce i ti, kteří Vám mají být nepříjemní, se občas projeví jako lidé a dohromady Vám to dodá pocit lidskosti, jakou můžete vidět v reálném světě. Někteří herci mi přišli dost amatérští, ale jsem přesvědčen, že to tam být mělo a fungovalo to. Film otevírá také některé otázky, které mohou mít zajímavé odpovědi. Např. Pití a prostředí méně sociálně zajištěných obyvatel... Jediné minus bych vytknul - velmi rychlí konec, kdy dojde ke zvratu u soudu během cca. dvou minut. ()

zapalik

Škoda, že se případu a jeho zpracování zhostila Česká televize. Nic tak zoufalého jsem už dlouho neviděl. Ovšem Česká televize opravdu neumí posledních 15 letech vyjma Prvního oddělení udělat nic zajímavého. Patrně jsem mimoň, když vidím, že ostatní, kdo hodnotí, to chválí až do nebes. Nebo jsou mimo i oni :-) ()

Likan7

Skvělá záležitost. Tuhle kauzu, nebo spíš aféru jsem toho času hodně sledoval a vlastně jsem si teď uvědomil, že nevím jak to celé skončilo. Tenhle dvojdílný film mi to ukázal v tom nejkvalitnějším světle. A hodně tomu pomohli i herci, které až na některé případy vůbec neznám a bylo to jen překvapující jak dobří jsou. První díl byl hutný, atmosférický a po jeho skončení jsem měl knedlík v puse. Prvních 90 minut je opravdu drama jak víno. Bylo zajímavé sledovat jak to celé vznikalo a jaké pohnutky k tomu všechny zainteresované vedlo. A hned na to samozřejmě ty tragické následky, které tu sledujeme na několika zničených rodinách, které to celé nesmírně umocňuje. Je proto škoda, že tahle první polovina příběhu je trochu zničena tou druhou, vyšetřovací. Herci už nejsou tak přesvědčivý a přijde mi, že i po příběhové stránce se nemá moc co vyprávět, rozhodně ne na prostor hodiny a půl. I přes tuhle drobnou kaňku je Metanol skvělý film, který všem doporučuju, Lucii Kropáčovou budu bedlivěji sledovat, má talent. ()

rublik05

Na TV film a na české poměry je to neskutečně povedené drama. Nečekal jsem, že po Gangster Ka přijdou čeští filmaři s dalším pořádným krimi filmem. Film čerpá z celkem zajímavého téma, 2 díly filmu rozhodně nenudí, ba naopak. Za mě naprostá spokojenost. 9/10. ()

deLaFere

Čtyři hvězdy dávám proto, že se jedná o českou produkci, jinak bych dal tři. Snímku určitě chybí větší dramatičnost a dost mě mrzí, že si autorka scénáře netroufla zabrousit trochu dál, třeba do politické scény. Pamatuji si, že některé seriózní deníky psali o propojení s politickými strukturami, zkorumpovaná celní policie je zmíněna jen okrajově. Škoda, stejné jako u jiných podobně tématických snímků v české produkci. Nikdo si netroufne napadnout politickou garnituru, proč asi? Film táhne především skvělý Vaculík, moc nechápu proč je Fulín zobrazen takto, génius to nebyl, ale takováhle sračka také ne. V každém případě to bylo koukatelné a na českou produkci určitě nadprůměrné. ()

Monggol

Výborné herecké výkony, výborne zrežírované, Lukáš Vaculík hrá zápornú úlohu (na nijakú inú zápornú si nespomínam), výborná hudba... A ten Einstein čo prišiel na ten geniálne jednoduchý nápad, pochádza z toho istého mesta ako ja :) "Jak jste na takovou kokotinu vůbec přišel?" ()