Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

WinstonS

Takhle dobré tuzemské krimi/drama tady nebylo hodně dlouho. Obrovský klobouk dolů před všemi zúčastněnými. Kauzu metanol jsem řešil i v rámci práce a film je velmi věrohodný, dost lidí se v tom určitě poznalo. ()

Fifer

Tohle se ČT a Tereze Kopáčové vážně povedlo. Vydařené drama. Je mi nějak úzko. Jdu to spláchnout panáčkem. Aspoň do jedné nohy... ()

Lukin413

První polovina perfektní, postavy mají hloubku, jejich vykreslení pomáhá pochopit, co je k tomu vedlo, od zoufalosti a hlouposti (Máj) přes neznalost (Vaculík) k naprostému zmrdství (Bamboušek). Druhá polovina už je více tradiční kriminálka, ale díky ústřední dvojici detektivu i tak baví a i když víme, jak to vlastně dopadne, daří se tvůrcům vybudovat slušné napětí. Možná jen scéna u soudu příliš šustila papírem a mohla být vynechána, v podstatě stejné sdělení měla i scéna hádky postavy Martina Fingera v bytě postavy Maléřové-Podzimkové. ()

Mackoun

Po Devadesátkách zase jedna příjemná domácí “oddechovka”, pokud se to vzhledem k tématu dá vůbec říct. Přinejmenším dobře stravitelná forma toho, jak se věci vlastně měly. Já si z celý kauzy pamatoval snad jen pojem “Likérka Drak” a tím můj rádoby přehled o situaci končil. ()

Narciska

Vlivem skutečných událostí se k filmu nutně pojí jistá pachuť, ale natočen je velmi dobře. K mému překvapení. Děj je velmi svižný, jednotlivé události dobře dávkované, jak tu někde zaznělo, je to filmová rekonstrukce, tedy popis sledu událostí, ale se skvělou gradací napětí a děje. Mohlo by to připomínat televizní zprávy, ale vše je dobře propojené a drží pohromadě, protagonisté získávají na síle skvělými konverzačními výměnami. A podat události z pozice strůjců neštěstí a následně z hlediska těch, co stáli za jejich odhalením, je vynikající nápad. Od počátku do závěrečné klapky si film drží vysokou kvalitu. ()

MartinX.

Radost koukat. Dobře spletené nitky příběhu, zajímavé figury. Ale hlavně, skvěle se podařilo přiblížit jednotlivé hlavní osoby a jejich příhody divákovi, už dlouho jsem nezažil v tv nic, s čím bych takto "soužil". Nevím, jestli to je zásluha scénáristů nebo režisérky, ale prostě, tohle vyšlo na 100 %. Ocenil bych hlavně výkony Lukáše Vaculíka, Davida Máje (jako padouch je neodolatelný) a Kristýny Podzimkové. Slabší byly snad jen herecké výkony či režisérské vedení u postav státních zástupců. ()

Rockerman

Všechna ta oprávněná chvála je tu už napsaná a nemá cenu to opakovat. Jen bych vyzdvihnul dva klady tohoto smutného a ostudného příběhu. Jednak neokoukanost herců (kromě Vaculíka a Fingera) a za druhé je to celkové pojetí filmu. Velmi mi to připomínalo také skvělé Případy 1.oddělení, kde se ukazuje realita. Prostě policisté nejsou žádní Columbové, či Maigretové, ale úspěšných výsledků při pátrání po nebezpečných pachatelích dosahují mravenčí prací, množstvím papírování a zoufalým lavírováním a kličkováním v paragrafech. Při výsleších pak musí čelit nehorázným požadavkům obhájců i státních zástupců. Ano, vše by mělo být podle práva a i evidentní zločinec má nějaké nároky. Jen mám někdy pocit, že ti gauneři mají těch práv více, než ti poškození a policisté. Jinak všechna čest tu nebetyčnou ostudu s metanolem natočili tvůrci výborně! ()

Luk Skywalker

Jestli to tak opravdu bylo, tak velmi dobré zpracování kauzy, která otřásla našim alkoholickým národem. Zajímavé je, že každý díl je žánrově jiný - první je drama a druhý je vyšetřovací kriminálka, což zde není na škodu. jinak Ruda Fulín byl teda úplný debil, když tvrdil, že etanol ruší jedovatost metanolu. A vypíchnu závěrečnou scénu u soudu, kdy postižení byli zprvu bráni jako alkoholici a tudíž pro soud nevěrohodní, což je u alkoholové kauzy jaksi jasné, že tam budou, ti kteří chlastají. ()

Ben Nevis

Hodnocení dávám spíš za společenskou potřebnost takového filmu než filmařskou kvalitu. Postsynchrony byly tradičně tragické (zajímavé, že u Dukly 61 to šlo udělat, ať rozhovor nevypadá jako nekvalitní dabing), Máj přehrával a Vaculík byl víc minimalistický, než bylo třeba. Kauzu jsem sledovala, ale pak se dlouho vyšetřovalo, takže je fajn, že film všechno osvětlil. ()

Evander

Metanol je vynikajícím filmem s mrazivým příběhem, který si dodnes živě pamatuji a pro mě je obrovským překvapením. Velice mě potěšily i herecké výkony pro mě neznámých herců a míra autentičnosti, jakou film působí. Zde si dovolím tvrdit, že se ČT pro jednou vyrovnala HBO. 88% ()

croxika

Veľmi profesionálne a na úrovni spracovaná téma obludnej katastrofy zvanej "aféra metanol", ktorú si ja sama pamätám. Práve som študovala na strednej a viem, že som v tom období aj po ňom mala voči alkoholu veľké predsudky. Bola to čistá katastrofa a učebnicový príklad toho, kam až ľudská chamtivosť a hlúposť môže zájsť. Niekedy mám pocit, ako keby pre istých ľudí akési hranice a limity ani neexistovali. Čo sa týka filmu - veľmi pútavým spôsobom dej oboznamuje diváka priebehom udalostí až po rozsiahle policajné vyšetrovanie, na základe ktorého sa našťastie podarilo zaistiť "smrtiaci coctail". Za mňa môžem jednoznačne len odporučiť:) No a neokukaní "civilní" herci a hudba sú už len bonusom naviac :) ()

Ozzy2

Asi si to budu muset pustit ještě jednou.Po ochotnickém představení pánů Máje a Bambůška v úvodu filmu jsem to zhnuseně vypnul, ale tady se tomu málem dávají Oscary.Tak se podívám, o co že jsem to přišel ()

Torpid

První díl seznamuje s okolnostmi a ten druhý asi bude více o vyšetřování. Trochu nadhodnocuju, ale strašně bych si přál aby takhle kvalitní procedurální krimi bylo standartem pro ČT a aby scénáristé /Lenka Szántó, Matěj Podzimek/ a i další talentovaní nahradili zavedené matlaly typu Ivy Procházkové,autorů Inspektora Maxe a mnoho dalších. Po prvním díle 75% ()

Dimo

Na televizní produkci výborná práce, herecky skvělé, v pravdě i trochu napínavé. Reálný základ filmu dodává docela hořkou tečku. ()