Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

Blazis34

Skvěle vysvětlený případ, který řešila v roce 2012 celá republika. Vše velice realistické, do detailu propracované a emociální. Konečně český dokumentární film, který za to stojí vidět. Kauza to byla hrozná, v podstatě 50 mrtvých kvůli jednomu bazénu... jak smutné a ohavné. Doufám, že toto už nikdy nezažijeme. Dokumentu dávám čtyři hvězdy - 80%. ()

Eire

Skvelý Lukáš Vaculik. Od kamaráta do deste v najlepšej forme. Aj Veronika F. Zaujala... 75% V Estonsku vraj na otravu METANOL-om zomreli stovky .... Niekedy tesne po roku 2000. ()

Alex_01

Dobrý scénář a zvuk tu televiznost prostě nezapřou. Ale bylo to vynikající, hlavně režie a herecké výkony byly opravdu na úrovni, všechno jsem jim to věřil, Šumbark byl taky super. Střih si moc nevěděl rady s tou kamerou, která furt lítala prostorem a špatným rozzáběrováním, ale hej je to TV-film a dobrý! ()

Z0MBi

Děsivé téma zpracované báječným koncepčním řešením. Skvělý nápad rozdělit celou kauzu na dva celovečerní díly, kdy v prvním sledujeme, co se dělo od samého počátku, abychom po poločasové pauze nenásilně pokračovali rozplétáním a zoufalou snahou vyšetřovatelů zastavit to, co ten idiot dokázal vymyslet. Až jsem se s hrůzou přistihl při nechutně pokrytecké myšlence 'proč u nás nemáme více takových kauz, ze kterých by se dalo čerpat znovu'. No fuj! Přejemné obsazení v čele s Vaculíkem a dvojicí Fridrich & Finger. Lehce mě mrzelo, že jsem se nedokázal orientovat v kravaťácích z druhého dílu. Ale to chápu spíš jako můj problém - dám si to prostě klidně ještě jednou. ()

Popinodan

Tak tohle mě dostalo! I když se jedná pouze o 1 polovinu filmu,nemůžu jinak než plnej počet bodů. (Změnit mohu i po 2. části)I když věřím že bude stejně kvalitní. Už dlouho mě Český film takhle neodrovnal. Tohle téma se nás před 6 lety dotklo skoro většiny a Česká televize to zpracovala perfektně. Tomuhle není co vytknout. Hustý!!! ()

tchempi

Kdo nemá prachy na stativ, nemá točit filmy. Roztřesená kamera ale není tím nejhorším, tím je scénář a režie. Celé to vypadá jako kdyby policajti točili na véháesku rekonstrukci deliktu a protagonisté otrocky odříkávali pasáže z vyšetřovacích spisů. Některé scény tak působí až fraškoidně. ()

rigby

Výborné zpracování metanolové aféry. To se zase Česká televize předvedla v dobrém světle. Už scénář je dobře napsaný, k tomu pestrý výběr herců, kamera a realistické, spíše dokumentární ztvárnění. Od první chvíle upoutá a diváka nepustí, ačkoli se jedná dokonce o dvoudílný film. ()

Hamar

Nečekal jsem od filmu nic a dostal jsem silný zážitek. Autentické a uvěřitelné drama plné neokoukaných hereckých tváří. Nejděsivější na tom všem bylo, že se vše odehrávalo v okolí mého bydliště. Znal jsem i lidi, kteří si neokolkovaný alkohol, v té době, kupovali. Já piju tvrdý alkohol jen příležitostně, ale člověk nikdy neví... ()

Franki69

Od teď prosím filmy v české produkci už jen takhle. Příběh je samozřejmě šílenej a odsouzených za tohle svinstvo, i když jich bylo přes 60, pořád je to málo. Tleskám tvůrcům a celému realizačnímu týmu. Lukáš Vaculík, to už je jen takový extrabonus, David Máj (Fulín, co chtěl ten bazén….) je pro mě v této mini sérii druhá hvězda, Kristýna Maléřová-Podzimková (metanol jí zabije oba rodiče v jednom dni…) je hvězda třetí. A mohl bych pokračovat, casting i výkony jsou nebývale dobré. Metanol funguje to jako film, nic neruší, vše je srozumitelné, příběh nezadrhává, finále u soudu je jedním z mnoha míst, kdy vám z okolností, které k natočení filmu vedly, bude až fyzicky zle. Je to asi první český film z posledních let, kterému dávám 90% a opravdu ho doporučím. Spolu s Pustinou (produkce HBO) se jedná o dva světlé momenty české filmově/televizní tvorby. ()

hony23

Pádná odpověď všem koncesionářům, kteří mají problém platit měsíční poplatek, když mohou sledovat komerční kanály ( kanál čili stoka ) zadarmo. Výtečně natočené drama o lidské blbosti a hamižnosti, kterou prokázali ve větší míře pachatelé metanolové kauzy, ale v menší míře i oběti nasávající rozlévané patoky z trafik, aby ušetřili v době, kdy se už o celém problému všeobecně vědělo. ()

chup44

Po prvej časti som dal 4* s rezervou, aj keď to bolo pre mňa na čistých 5. Spravil som menšiu chybu, že som si pozrel prvú časť minulý týždeň a potom som nemohol vydržať na druhú :-D Dvojka bola tak na 4, takže by to boli 4, no dám 5. Tento film si to zaslúži a úprimne priznávam, že na tom ma veľkú zásluhu prvá časť, ktorá bola natočená bravúrne. Viac takýchto filmov! Vďaka režisérke a hercom, super práca. Na druhú stranu, kiež by tento film nemusel vzniknúť, je nepochopiteľné, že sa niečo také mohlo stať... ()

Rian_witcher

První část je jednoznačně zajímavější a barvitější než část druhá. V každém případě oceňuji ČT za zpracování a hlavně výborný výkon Lukáše Vaculíka. Je děsivé jak snadno kvůli penězům (a nejedná se o žádné astronomické částky) ztratí lidé soudnost. ()

blekekeke

Do dvou dílů se vešlo úplně všechno. Není potřeba slov, tohle je potřeba vidět. Co jsou lidé pro pár kaček schopni udělat ... A hudební skladatel je majstrštyk ... ()

superzurda

V první pro mě méně zajímavé části vidíme dementní lidi, co kupují levný chlast od lidí stejně dementních, ovšem nebezpečnějších kvůli ambici zbohatnout. Ve druhé se do všeho vloží policie a začíná vyšetřování, které vypráví o tom jak se dementní lidi pokouší vyhnout odpovědnosti za to že ředí líh methanolem. Samozřejmě za všechno může stát, který paratizuje spotřební daní na poctivém podnikání. :-) ()

zigy

Rekonstrukce - ok, poučil jsem se o velkém případu.....ale jako drama nuda, protože postavy jsou odflinknuté a nejdeme do hloubky ani jedné z nich, je jich totiž moc.......takže průměr. Velká tragédie může vzniknout jako hloupý nápad jednoho hlupáka, co chtěl zbohatnout.... ()

doriana.g

Chtěla jsem dát 4, ale za přejmenování Fiana na Fulína a za " Stavební Nechránil a Pomáhal" a celkově za Fingera jsem se dostala na 5. ()