Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

Bohdy67

Výborný dvojfilm, u kterého si člověk musí zvyknout na dialekt, kterému se člověk neznalý (od Ostravy na západ všichni) mnohdy musel i smát. Film, který díky tomu působí snad i částečně komediálně, ikdyž to nebylo určitě záměrem tvůrců. Jediné co bych možná vytknul, je v podstatě celý první film věnovaný osudům rodiny a až v tom druhém přichází na řadu tragédie... A právě proto to v komplexu nepůsobí tak jak to asi bylo zamýšleno. Přesto ale to poslední půlhodina a hlavně silný emoční závěr se čtením obětí plně vynahrazuje. Drama / Historický / Katastrofický v popisu filmu, bych doplnil o tu komedii, protože než se to stalo bylo dost veselo i přes neveselou dobu děje. Nejvíc asi platí to Drama. Historie ne zas tak dávná, ale budiž a ta katostrofa? Kolem té se motala až poseldní třetina dvojfilmu. Jak to tak bývá u podobných filmů, především základ ve skutečné události dělá z příběhu o level větší zážitek. Ten pocit, že se to plus mínus takhle stalo (byť třeba na wiki je to s dopravníkem psáno jinak) je jiný, než když je to vymyšlené z něcí hlavy. Trochu mi trvalo, než sem se k filmu dostal, ale zaslouženě se jedná o jeden z nejlepších filmů posledních let.... 87% ()

zekon

Robit bych teda v šachtě nemohl. Smutné, reálné a ze zlých časů. Troufnu si tvrdit že tady ty tragédie nikdy nic pořádně nezměnily a soudruzi haviře brali enem jako spotřebák :( Skvělá pocta odvážným chlapům. ()

Pompeius

Velmi povedené. A velmi důležitá velmi pozdní a jen velmi částečná satisfakce pro místní, protože soudruzi měli neuvěřitelný dar vyjebat i s těmi, co byli jejich oporou. Bylo fajn vidět Langmajera v jiné roli než jako libového přihlouplého frajera, o kterého každé léto usilují stejně přihlouplé slepice v žánru "česká pseudoromantická pseudokomedie". PS: Proč tam měli chlapi tak přelíčené oči? Chápu, uhlí, ale tohle se maskérům nepovedlo. PPS: Nic proti ničemu ani nikomu, ale ostravština je fakt odporný jazyk. ()

Nick321

Moc pěkně realisticky zpracované téma jedné socialistické tragédie, ke které nemuselo dojít, kdyby se dodržovaly předpisy. A toto se stalo ještě před Černobylem, stejná story. ()

babuška

Film o Gotvaldových havířích na jejichž bezpečnost komančové sra.i, chlubíce se jejich výsledky ale bezpečnost žádná, ti chlapi i dnes si zaslouží kloubouk dolů. Jinak jako film dobrý, herecký výkony tomu moooc pomohly. 4/75% ()

Dupac

Duklu 61 za ty roky předchází pověst málem televizního zázraku, něco jako malý český Černobyl, já z toho měl ale smíšené pocity. Ušlechtilý záměr, jasně, solidní scénář, technicky asi všechno správně, některé scény působivé až napínavé. Ale ta snaha pražských herců o Ostravaky..  mi přišla nevěrohodná, místy směšná (za obsazení Langmajera bych poslal castingovku na dvojitou šichtu vynášení latrín, jindy přirozená Martha Issová dává kratke přizvuky tak snaživě, že jí nevěřím, ani když stojí u sporáku). 70 % ()

orangee

Silný příběh z českého prostředí založený na pravdivé události. Mnoho chyb lidí ve vedoucích pozicích, jež zbytečně stálo přes stovku nevinných životů a ovlivnilo životy pozůstalých. Nejvíce vyčnívající role matky ztvárněné Marthou Issovou, která jedná sporadicky až sobecky, především ve chvíli rozhodování o potratu, je plnohodnotnou součástí hlavního příběhu uvěznění mužů v dole. Pochopení těžkosti práce havířů, nutnost zůstávání jejich manželek v domácnosti, neustálé lehké vtipkování v autobusu cestou do práce nebo opakující se hledání odvahy jít dolů, to vše k tomuto filmu neodmyslitelně patří. Atraktivní téma, vcelku zdařile zpracované. ()

b.tony

Už dlouho jsem neviděl tak povedený snímek z české kotliny.Po odchodu z kina jsem neviděl nikdy v životě tolik lidí utírat si slzy z obličeje.David Ondříček ukázal,že umí natočit film světového formátu a nebojím se říci,že získá ve světě spoustu ocenění.Film je sice situován do minulého století na začátek šedesátých let ,ale filmaři se s tím popasovali na jedničku.Maximálně vychytané detaily oné doby, ať už bydlení ,kostýmy, účesy,auta,prostě i ty nejmenší maličkosti odpovídají době.Děj vypovídá o běžném avšak tvrdém životě obyvatel Havířova kde syn chce otci dokázat,že stejně jako on otec ,se dokáže postarat o svou nastávající ženu a brzy na svět příchozí dítě.Film nás však v druhé polovině zavede do katastrofální situace,kde všem hornickým hrdinům jde o život.Herci se skvěle poprali s havířovským slengem a postava komunistického ředitele dolu,kterého ztvárnil Jiří Langmajer,tak ta je úžasná.Podařilo se mu tuto roli ztvárnit na jedničku.Jeho nejlepší role. I Martha Issová ztvárnila úžasně typickou havířovskou ženu. Film je natočen podle skutečných událostí což je o to horší ,když si člověk uvědomí jaká to musela být při oné katastrofě beznaděj.Kam se hrabou zahraniční filmy o důlním neštěstí.Filmu dávám pět hvězd,ale kdyby to šlo dal bych deset. ()

Syrojed

Velice pěkný film, bojím se druhého dílu, bude mi líto jedné každé pěkně zahrané role, bohužel to nejsou jen role, když se točilo podle skutečné události. ()

PanIncognito

Konečně původní film, který je přesný a vynikající! Skvěle natočené i zahrané... projevy účinkujících jsou nesmírně zralé. Citově je dílo pevné a vypjaté. Dukla 61 je úctyhodnou prací. :-o ()

bilder

Překvapivě dobré, jen ten dialekt mi trochu vadí, ale budiž. Dobové reálie povedené, až na některé výrazy, které se tenkrát běžně nepoužívaly a už vůbec v Havířově jako třeba sorry nebo weekend. Jsem zvědava na druhý díl. ()

Anubiska

Taclíkovi a Langošovi to tak úplně nešlo, ale Martha Issová se s ostravským nářečím popasovala velice dobře. Je to prostě výtečná herečka. Prostředí šachty je zachyceno autenticky a nám navrchu dá na chvíli v postavě Petra pocítit, že to zas taková sranda nebyla. Scéna, kdy taťka Taclík donese domů výplatu-osmnáctset? S tím měsíc nevyžijeme...Majko, furt je to jednou tolik než je průměrný plat...až mě zamrazilo. Slogan "ja su haviř, kdo je víc" platil beze zbytku ještě donedávna. ()

KatInTheBox

Nemožem si pomoct ale Issova mi tam vobec nesedi. Prijde mi, že strašne prehráva a celkovo vyznieva viac ako typ takej stepfordskej paničky než manželky haviře co pred svadbou triedila uhlie. To jej jednoducho neverim. Nechápem taktiež prečo sú vo filme ďaľšie deti, keď sa tam len mihnú v dvoch scénach a žiadny hlbší vzťah si k nim divák nebuduje. Úplne by stačilo mať jedného syna, príde mi, že potom by celá situácia bola dramatickejšia a diváka by to viac vtiahlo. Duo Petr a Jana sú podľa scénára strašne nesympatické osoby, a v podstate ako divákovi mi je úplne jedno ako to s nimi dopadne. Herecky je z nich lepší Hes, kde hrá chvíľami dokonale spratka na facku:) Jana je ale plochá postava, škoda že nebola viacej rozvinutá téma jej rodičov a detstva. Jediný komu fakt verím je Taclík, ten to celé z mojho pohľadu ťahá - tak snád za to dostane aj niaku cenu. Vo finále ale po oveľa lepšom Metanole je to max na dve hviezdy. ()

bonscott

ostravský přízvuk neumí každej. A je to hodně znát. Autenticita je pryč, bohužel. Druhý díl určitě mnohem kvalitnější díky scénám v podzemí. Rozpačitost s přehráváním ostr. přízvuku pokračuje, stačilo postavám přiznat český původ. Dále mne rušily komunistické transparenty na aktuálních reklamních materiálech a lednice, která určitě nebyla z roku 1961. Tyhle věci včetně kostýmů prostě ještě neumíme ()

desod

V prvním dílu příšerná mluva havířů kterým kratke zobaky nejdou do huby kde komu. Taclík si říká tak sorry ..... nevadí , osvětlení v kuchyni při ranní snídani je jako kdyby bylo 10 dopoledne ...nu což. Mladý párek je sakra nesympatický , a když tam tak o tom přemýšlím není mi tam sympatický nikdo takže mi bude jedno když tam budou tihle lidé umírat.... ano vím že je to podle něčeho co se stalo , ale film na něco potřebuje řád aby to bylo koukatelné .... ()