Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

karnifex

Velmi dobrý film (obzvláště na současné české poměry). Příjemným překvapením jsou výborné herecké výkony (s výjimkou Martina Myšičky, který si svou roli patrně spletl s nějakým filmem typu Pelíšky) - je zřejmé, že když naši herci dostanou slušnou příležitost, zvládnou to. A ačkoli nesnáším retrománii, výpravu jsem zde ocenil. ()

Franki69

Přidávám se k zástupu tleskajících diváků, a to nejen proto, aby nás tu bylo víc. Dukla 61 dosáhla stejné laťky jako Metanol. Jsem úplně maximálně spokojený a sotva by to šlo natočit lépe. S jedinou výjimkou. Většina diváků nikdy nefárala a film mohl lépe vysvětlit, zejména v průběhu děje, více o tom, CO se to vlastně tehdy…a také KDE v dole, protkaném (jak jsem se jinde dočetl) 60 kilometry chodeb a šachet, vlastně stalo. Bylo to prostě dost nepřehledné a snaha pochopit, o čem to spolu ti havíři ve vypjatých chvílích mluví, bortila tu Ondříčkem perfektně budovanou plíživou, dusivou neodvratnost katastrofy se 108 obětmi na životech. Klára Issová (s účesem Marušky Rottrové) a Marek Taclík byli neuvěřitelně dobří. Dal jsem 100%, i ti mladí byli dobří… ()

blekekeke

Dialekt je mi buřt, když nevím co přesně si pod tím kratkym mám představovat. Potkal jsem nějaké ty kratke zobaky, a bych řekl, že jim to s tej papule sypalo stejně. I proto jsem to neřešil a spíše řešil klaustrofobický stavy při sledování tohodle dílka ... uf. Chlupy naježený a ve finále oči navlhčený. Ondříček jen 5 filmů, ale co film to majstrštyk ... ()

Gregor_Samsa

Sosl jsem to po Vánocích, byl okolo tohodle Issondříčko filmu vloni docela hajp, tak jsem byl zvědav – a je to fakt dobré. Jasně česká produkce, těžko shánět větší peníz, ale má to atmosféru... první část je taková načrtávačka, pojďme poznat postavy a trošku se k nim přiblížit, kluk s holkou na první dobrou kudrnáče, no jasná věc, druhá část (skoukl jsem obě dohromady) se už rozjede víc a tam se to pak začne lámat. Byl jsem pod zemí jednou – v dolech v Potosí v Bolívii – a tak nějak vím, že tohle by fakt pro mě nebylo. Never ever. Odvážlivci a borci... [70%; 2019-01-13] ()

CZ_Milka

Posoudit, jak moc věrohodně se herci nářečí naučili, sice nedovedu, ale v oblasti mám několik přátel a takhle fakt nemluví. Asi bych mohla být terčem tradičních vtipů o Pražácích, ale já prostě, zřejmě kvůli nedoslýchavosti, těm hercům prd rozuměla. Co vůbec nechápu - proč se o nářečí vůbec někdo snažil, když pamětníci události mluvili bez něj. Plus mi tedy nesedla Formanová ani její role. Vůbec jsem nepochopila, proč by měl Petr kvůli ošklivé a trochu hloupé Janě opouštět školu, své plány a pouštět se do havířiny. Nechápu, na čem stál jejich vztah, když očividně to jediné, co měli společné, bylo očekávané dítě. Kladně hodnotím Issovou, kterou jsem zatím ve všech rolích nemohla vystát, a dobře zpracovanou samotnou důlní tragédii. ()

superzurda

Ano, socialismus je tu hlavně pro lidi. Proto budeme ignorovat bezpečnost práce a nutit lidi, kteří jsou naštěstí dost hloupí, aby pracovali v naprosto nevyhovujících podmínkách, plnit plán. Ten plán navíc ještě iniciativně překročíme. Bohužel toto myšlení není zapadlé prachem hluboko v minulosti. To jsou myšlenky, které ve mně Dukla 61 zanechala. Film dává do určité míry i odpověď na otázku proč jsou všichni Ostraváci debilové a trošku komicky působí někteří herci, kterým ten hantec z huby opravdu nejde. ()

oblonskij100

Tak sudruzi, slova se mluvi a čas plyne. Je úplně jedno, že místní yntelektuální sebranka ten film hatí, jako v gati. Je úplně jedno že dějová liniie, není taková jako má být, vy Felliniové, Dziga Vertové. Jde tu o obsah, o ten vyprcaný komunistický tlak plnit normy a rekordy přes mrtvoly. A ten vyjebaný ředitel měl viset na prvním stromě, mě zabít rodinu, osobně jej tam pověsím za vajca. Bo sudruzi, tak to ma byť. ()

lukas11the

Skvělé herecké výkony, díky prvnímu dílu, ve kterém nám film exponuje postavy, si k nim vybudujeme vztah. O to je pro diváka silnější prožitek při sledování finále. Až mi v některých momentech bylo při sledování těžko. Za pochvalu rozhodně stojí Ostravský slovník postav. Díky tomu se snímek posunul na úplně jiný level. Za toto rozhodnutí tvůrce chválím, a byl bych rád, aby to zůstalo v nějakých dalších filmech zachováno. Co se týká kamery a světel, tak jde o naprosto bezkonkurenční práci. Kamera dokonale pomáhá atmosféře a umocňuje ťíseň ze šachet. Práce se světlem a tmou je také naprosto příkladná. Rozhodně film doporučuji. Ale některým citlivějším divákům u něj bude nevolno. ()

jjjerry

Takový český Černobyl. Skvělé herecké obsazení, Taclík exceluje. Perfektní kamera k dokreslení černoty. Jen dvoudílný formát mně uplně nevyhovoval. Volil byhc klidně miniseriii nebo jeden film. Perfektní a smutné. Děsivá ukázka socialistického myšlení, strachu, hlouposti a nekompetentnosti. Ostravštinu nemohu hodnotit, místy sem měl trošku problém rozumnět =) ()

Kozlowski8

Příběh rodiny havíře na pozadí největšího důlního neštěstí v poválečné historii Československa. Za mne jediná výtka filmu směřuje k dlouhé stopáži, jejíž určitá redukce (například zbytečně rozvleklé vztahové linie ve Šlachtovic rodině) by dílu přinesla větší spád a větší koule. Dokázal bych se obejít i bez komentářů pamětníků neštěstí, které mi přišly jako jakási vykalkulovaná citová nadstavba. Jinak mám ale už jen slova chvály - pro skvělou atmosféru v prostředí uhelného dolu a v životě normální rodiny socialistického Československa 60. let, pro velice dobře zpracované postavy, pro výtečný výběr herců do jejich rolí, z nichž bych vyzdvihl Marka Taclíka, Marthu Issovou, Oskara Hesse a Roberta Mikluše, avšak i ti v menších rolích se velice dobře činili, a nelze nezmínit výbornou hudbu. Jeden z nemnoha domácích filmů z poslední doby, které se velice povedly. 80 %. ()

Kalda69

Evidentne je nejvetsim problemem tohodle filmu neschopnost divaka akceptovat prazaka mluviciho ostravskym/havirskym dialektem. Rozhodovani mezi 4 a 5*, bylo jasny po precteni par komentaru. ()

Derek1

Klasicky koncept, zasadit nějakou katastrofu do osudu jednotlivych lidi se vícemeně osvědčil. Ovšem mam jednu vytku. Film o havířích z ostravska a hlavní role pražáci. V praze to asi nikomu nepřijde divne, ale jakožto skoro místnímu mi to trha uši. Rodilí ostravaci s mistnim přizvukem hrali bohužel druhé housle, ale i tak vypichnu Roberta Mikluše, ktery byl skvěly. Škoda že tvurci nevybrali i další skvěle místní herce, kteři by zahrali kor role havíře mnohem líp!  70 % ()

PTuranyi

Veľmi dobrá dráma približujúca udalosti Havířovskej šachty Dukla. Prvý diel uvádza diváka do prostredia a zoznamuje ho s postavami. V centre je rodina predáka Šlachtu. Vďaka nim sa zoznámi s obyčajmi a atmosférou socialistického budovateľského obdobia. Osobný a rodinný život sa tu prelína s pracovným a spoločenským, takže fasáda šťastných zajtrajškov postupne ukazuje svoje trhliny. Produkcia je veľmi dobrá, ale hlavnú rolu tu majú herci a zvládajú ju tiež veľmi dobre, vrátane ostravštiny. V druhej časti už atmosféra postupne hustne a akonáhle vzplanie dopravník naberú veci rýchly spád. Titanikovská atmosféra výborne podporovaná hudbou sa rýchlo šíri a nepoľavuje ani v tragických momentoch či chvíľach smútku. Hercom akcia v podzemí svedčí viac ako dialógy nad zemou či doma, takže dramatické scény sú zahrané veľmi dobre, takže sme svedkami celkom autenticky stvárneného boja baníkov o život nie len so živlom, ale aj medzi sebou. ()

mysterious.

První část velice dobrá. Jelikož jsem z Havířské rodiny i rodák z Havířova, tak mi tento film přirostl k srdci. Jedna věc mě ale vytočila hned ze startu: ta výslovnost je opravdu strašná, ti Pražáci z nás dělají úplné hňupy... Souhlasím s Enšpíglem s tím, že veškeré role mohli zahrát Ostravští herci. Jinak silný příběh, pěkně natočeno. ()